Leprechaun – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

The Leprechaun in Ireland

Jeśli słysząc słowo „leprechaun”, wyobrażasz sobie ubrane na zielono postacie z długą rudą brodą i w kapeluszach, które masowo pojawiają się na ulicach Irlandii podczas obchodów Dnia Świętego Patryka, to idziesz dobrym tropem. Właśnie wtedy najłatwiej jest spotkać te skrzaty.

Kim właściwie jest leprechaun? Skąd się wywodzi? Czym się zajmuje? Jak go spotkać? Odpowiedź na te pytania poznasz w poniższym artykule. Zapraszamy na podróż do Irlandii!

Leprechaun w Irlandii (The Leprechaun)

Leprechaun jest ważną postacią w irlandzkiej mitologii i jednym z symboli tego kraju. Jego imię pochodzi prawdopodobnie od słowa Lú Chorpain oznaczającego małe ciałko. Jest ono nawiązaniem do raczej niewielkiego wzrostu postaci, wynoszącego kilkadziesiąt centymetrów. Leprechaun zdaje się jednak nie przejmować swoją mizerną posturą, ponieważ jest bardzo bogaty.

Istnieje również inna teoria dotycząca pochodzenia jego imienia. Według niej miałoby ono mieć związek z najpopularniejszym zajęciem skrzata – szyciem butów i pochodzić od irlandzkiego słowa Leith Bhrogan oznaczającego „szewc”.

Jak wygląda Leprechaun?

Leprechaun jest niski i niepozorny. Na co dzień nosi staroświeckie zielone ubranie. Jego głowę zdobi kapelusz w tym kolorze, a spod niego wystają kosmyki rudych włosów. Miedziana jest również jego długa, bujna broda. Na portretach często trzyma w zębach fajkę – jest bowiem wielkim miłośnikiem tytoniu. Na nogach ma pończochy i buty z ozdobną klamrą. Obok niego stoi garniec ze złotem. Leprechaun często trzyma też w ręce czterolistną kończynę.

Do jego garderoby należą również dwie sakiewki: w jednej znajduje się srebrna, a w drugiej złota moneta. Obie mają magiczne moce. Pierwszą leprechaun wykorzystuje do kupowania potrzebnych mu rzeczy. Ma ona magiczną moc – nie zostaje długo w kieszeni sprzedawcy, natychmiast wraca do właściciela. Druga moneta służy skrzatowi jako łapówka dla człowieka, który go schwyta. Nie jest ona zbyt trwała, po chwili zamienia się w popiół lub suche liście.

Leprechaun w mitologii

Garniec złota leprechauna jest przedmiotem bardzo pożądanym przez poszukiwaczy przygód. Jest on jednak dobrze ukryty, prawdopodobnie zakopany głęboko w ziemi.

Według legendy złapany skrzat ma obowiązek wyjawić lokalizację swojego skarbu. Pochwycenie go nie jest jednak wcale proste, ponieważ potrafi on błyskawicznie zniknąć, umiejętnie wykorzystując naszą chwilę nieuwagi.

Innym sposobem na zdobycie skarbu leprechauna jest znalezienie go po drugiej stronie tęczy. Ponieważ jednak nie udało się to żadnemu z żyjących dotychczas ludzi (albo przynajmniej nie dowiedzieliśmy się o tym), może się to okazać trudniejsze niż złapanie małego człowieczka.

Do you know that the Leprechaun has a pot of gold
The Leprechaun in Ireland
Złoto po drugiej stronie tęczy

Czym zajmuje się leprechaun?

Głównym zajęciem leprechauna jest szycie butów dla wróżek. Za wykonaną pracę płacą one złotem, które skrzat skrzętnie gromadzi w garncu. W wolnym czasie oddaje się on uprawianiu celtyckich sportów i muzyce. Ma słabość do alkoholu i lubi płatać ludziom przemyślane figle.

Przekonał się o tym pewien pechowy rolnik, któremu udało się złapać skrzata i zmusić go do wyjawienia miejsca ukrycia garnca ze złotem. Leprechaun zdradził mu, że jest on ukryty na polu, pod jednym z chwastów. Uradowany mężczyzna wypuścił swoją ofiarę, a na roślinie zawiązał czerwoną chustkę, aby nie zapomnieć, gdzie dokładnie powinien kopać. Podekscytowany, poszedł do domu po łopatę, a kiedy wrócił, wszystkie chwasty na polu były obwiązane identycznymi czerwonymi chustkami. Oczywiście żadnego skarbu nie udało mu się znaleźć

Leprechaun w kulturze

Leprechaun jest bardzo popularną postacią w irlandzkiej i ogólnie anglojęzycznej kulturze. Znajduje się m.in. w logo drużyny koszykarskiej Boston Celtics, na którym jest przedstawiony jako figlarnie uśmiechnięty skrzat kręcący piłką na palcu. Leprechauna możemy również zobaczyć podczas jedzenia śniadania jego wizerunek zdobi bowiem opakowanie płatków śniadaniowych Lucky Charms.

Zobaczyć go można również w filmach, książkach, reklamach i grach. Pojawia się m.in. w książce Harry Potter i czara ognia J.K. Rowling oraz Amerykańscy bogowie Neila Gaimana. Na dużym ekranie natkniemy się na niego m.in. w komedii grozy Karzeł (Leprechaun), w której skrzat próbuje odzyskać swój garniec złota, terroryzując ludzi i nie przebierając w środkach.

Gdzie można spotkać Leprechauna?

Jak już wspomnieliśmy, leprechauna wyjątkowo ciężko spotkać. Potrafi nagle znikać i przemieszczać się na znaczne odległości. Czasem jego obecność mogą zdradzić odgłosy szewskiego młotka. Jest on jednak tak sprytny, że kryjówki małego ludzika nigdy nie zostały odkryte. Największe szanse na zobaczenie go mamy więc w muzeum folkloru i mitologii irlandzkiej (National Leprechaun Museum) znajdującym się w Dublinie.

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat kultury Irlandii i innych krajów anglojęzycznych, zapisz się na jeden z naszych kursów językowych. Dostępny jest angielski dla firm, ale także zajęcia dla osób prywatnych.

chatsimple