Macedonia – co warto o niej wiedzieć?

Macedonia
Macedonia

Macedonia to kraj, który niedawno uległ w sporze z sąsiednią Grecją i zmienił nazwę. Od 2019 roku znany jest jako Macedonia Północna. Wszystko inne pozostało jednak bez zmian – sielskie krajobrazy, oryginalne Skopje, bałkańska gościnność i sycąca kuchnia.

Jeszcze do niedawna Macedonia była dla turystów przede wszystkim punktem na drodze do Grecji. Przez długi czas jej urok był niedoceniany. Gdy tanie linie uruchomiły loty do Skopje i Ochrydy, popularność kraju znacznie wzrosła. Wiele rodzin decyduje się spędzić swoje wakacje właśnie tam.

Gdzie leży Macedonia?

Macedonia Północna leży w centralnej części Półwyspu Bałkańskiego. Jej terytorium zajmuje zaledwie niewielką część historycznej krainy zwaną Macedonią (około 38%). Sąsiaduje z Albanią, Bułgarią, Kosowem, Serbią i Grecją. Nie ma dostępu do morza, ale na jej terytorium znajdziemy ogromne Jezioro Ochrydzkie i majestatyczne góry. Najwyższy szczyt kraju to Golem Korab, o wysokości 2764 m n.p.m.

Flaga Macedonii

Flagi Macedonii nie da się pomylić z żadną inną. To czerwony prostokąt z żółtym słońcem, od którego odchodzi 8 promieni rozszerzających się ku krawędziom. Przedstawiony symbol nawiązuje do słów pierwszej strofy hymny kraju: „Dziś nad Macedonią wstaje nowe słońce wolności!”.

Waluta Macedonii

Waluta Macedonii, denar, została włączona do obiegu w 1992 roku, tuż po odzyskaniu niepodległości przez kraj. Zastąpiła wówczas, używanego również w innych krajach regionu, dinara jugosłowiańskiego. Nazwa obecnego środka płatniczego powiązana jest z rzymskim denarem – starożytną jednostką monetarną używaną na terenie imperium.

Praca w sektorze finansowym wiąże się z ciągłym dokształcaniem. Zapewniłeś swoim pracownikom szkolenia z języków obcych i chciałbyś sprawdzić ich skuteczność? Aby ułatwić sobie pracę, skorzystaj z Focus Audit Tool – oprogramowania, dzięki któremu szybko przetestujesz nawet dużą grupę osób.

Stolica Macedonii Północnej

Skopje to stolica o niepowtarzalnym stylu. Panuje w niej architektoniczny chaos, ale właśnie to przyciąga zagranicznych gości. Turyści dzielą się na tych, którzy zachwycają się miastem i tych, którzy nazywają je „kiczowatym”. Skąd biorą się tak rozbieżne opinie?

Choć pierwsze ślady osadnictwa na terenie Skopje pochodzą już z 4 tysiąclecia p.n.e., to wygląd obecnego miasta zawdzięczamy wysiłkom władz podjętym w 2014 roku. W 1963 roku na skutek ogromnego trzęsienia ziemi znaczna powierzchnia aglomeracji uległa zniszczeniu. Dopiero na początku XXI wieku podjęto decyzję o przywróceniu Skopje dawnego blasku.

Blask przywracano nieco chaotycznie. W efekcie budynki będące perełkami architektury socrealistycznej stoją tuż obok monumentalnych okazów neoantycznej sztuki. Wszędzie wokół podziwiać można również pomniki, postawione na cześć bohaterów narodowych. Niektórym zabytkom udało się przetrwać katastrofę naturalną, dlatego też w Skopje warto odwiedzić przede wszystkim: osmańską twierdzę, Kamienny Most łączący stare i nowe miasto, Stary Bazar czy cerkiew Wniebowstąpienia Jezusa.

Prezydent Macedonii

Macedonia Północna należy do grona republik demokratycznych. Władzę wykonawczą pełni w niej premier, stojący na czele rządu, ustawodawczą – parlament, a sądowniczą – niezależne sądy. Rola prezydent jest przede wszystkim ceremonialna, nie ma on dużej decyzyjności. Do jego obowiązków należy przewodzenie siłom zbrojnym i obradom państwowej Rady Bezpieczeństwa.

Prezydent wybierany jest na 5-letnią kadencję. Ma możliwość re-elekcji. Obecnie stanowisko to pełni Stewo Pendarowski – polityk, nauczyciel i urzędnik o wykształceniu prawniczym. Wcześniej był posłem w Zgromadzeniu Republiki Macedonii, a także krajowym koordynatorem ds. przygotowania członkostwa Macedonii w NATO. Państwo dołączyło do sojuszu w 2020 roku.

Macedonia – język

Około 67% Macedończyków posługuje się językiem macedońskim (za: worlddata.info). W niektórych regionach specjalnymi przywilejami cieszą się również użytkownicy albańskiego (w gminach Tetowo, Brwenica i Wrapcziszte). Wśród mniejszości etnicznych można usłyszeć serbski, bośniacki, turecki, romski i arumuński.

Język macedoński

Język macedoński jest przedmiotem zażartej dyskusji pomiędzy krajowymi i bułgarskimi językoznawcami. Ci ostatni twierdzą, że w rzeczywistości jest on jedynie dialektem bułgarskiego, podczas gdy ich przeciwnicy bronią jego odrębności. W 2017 roku oba państwa podpisały traktat o dobrosąsiedztwie, który nieco uspokoił sytuację – dokument został spisany zarówno po macedońsku, jak i po bułgarsku.

Macedoński to język ojczysty dla 1,6 miliona osób (za: worlddata.com). W brzmieniu, słownictwie i gramatyce przypomina inne języki południowosłowiańskie: serbski, chorwacki, bośniacki i czarnogórski. Wyćwiczone ucho wyłapie również wiele podobieństw do naszej mowy ojczystej. Nie można jednak założyć, że macedoński jest dla Polaka zrozumiały.

Jeśli planujesz związać swoją przyszłość z tym krajem, tłumacz języka macedońskiego pomoże Ci przełożyć wszystkie potrzebne dokumenty: dyplomy, akta cywilne czy świadectwa pracy. Takie teksty muszą zostać opatrzone pieczątką tłumacza przysięgłego, poświadczającą ich poprawność i zgodność z oryginałem.

Macedonia
Macedonia
Macedonia

Macedonia – pogoda

Lato w Macedonii jest gorące, w dzień panuje wówczas od 25 do 30 stopni. Czerwiec i wrzesień to miesiące, które powinni wybrać ci, którzy nie przepadają za upałami, ale lubią ciepło. Zima bywa chłodna, termometry pokazują wtedy zazwyczaj kilka stopni na plusie.

Loty do Macedonii

Z Polski do Macedonii najłatwiej dostać się bezpośrednim połączeniem z Warszawy do Skopje, obsługiwanym przez linie lotnicze LOT. Firma ta umożliwia również podróż z przesiadką z portów regionalnych. Inną opcją jest lot Wizz Airem z sąsiednich stolic: Bratysławy, Berlina czy Budapesztu.

Macedonia – wakacje

Coraz więcej osób decyduje się na wycieczki do mniej uczęszczanych miejsc, takich jak Macedonia Północna. W ofercie biur podróży można nawet znaleźć pobyty All Inclusive. Wyprawę bez trudu zorganizujesz również samodzielnie. Zerknij na naszą propozycję atrakcji do zobaczenia.

Co warto zobaczyć w Macedonii?

Twoją podróż przez Macedonię najprawdopodobniej zaczniesz w Skopje lub Ochrydzie. To doskonałe punkty wypadowe do innych atrakcji kraju. Oto kilka z miejsc, które miał okazję odwiedzić nasz zespół.

Kanion Matka

Kanion Matka to najbardziej fotogeniczne miejsce Macedonii Północnej. Każdy wysiłek poświęcony na intensywną wędrówkę zostanie nagrodzony nieziemskimi widokami. Wycieczkę najlepiej zacząć z miejscowości Dolna Matka. Dojedziesz tam bez problemu autobusem lub samochodem ze Skopje. Dla kochających przygodę proponujemy inne rozwiązanie – prowadzi tam trasa turystyczna zaczynająca się w stolicy. Może wybierzesz się na dłuższy spacer? W Kanionie Matka koniecznie odwiedź monastyr św. Nikoli i jaskinię Vrelo.

Jezioro Ochrydzkie

To jezioro o wodach tak przejrzystych, że można w nich podziwiać każdy kamyk, jest najpopularniejszą atrakcją Macedonii. W miesiącach letnich spotkasz tam tłumy, a i zimą raczej nie możesz liczyć na samotność. Miejsce to zachwyca nie tylko niesamowitymi okolicznościami przyrody, ale również otaczającą zewsząd macedońską kulturą i historią.

Sveti Naum

Sveti Naum to miejsce zdecydowanie bardziej spokojne niż opanowane przez turystów ochrydzkie plaże. Możesz tutaj oddać się kontemplacji lub po prostu spędzić czas na długich spacerach. Klasztor położony niedaleko granicy z Albanią zachwyca architekturą, historią i otoczeniem. Uważa się, że jego założycielem był jeden z uczniów św. Cyryla i Metodego. Zajrzyj do środka, aby zobaczyć piękne malowidła naścienne.

Do gledanje!

Podczas wycieczki do Macedonii Północnej koniecznie spróbuj lokalnej kuchni. Bałkańskie potrawy są pyszne i niezwykle sycące. Do najbardziej charakterystycznych dań tego kraju należą: świeża sałatka szopska, bezmięsna zapiekanka fasolowa tavče gravče, mocno serowe topene sirenje i potrawy z grilla – skara.

Chciałbyś poćwiczyć dialogi w restauracji w języku obcym? A może masz to już dawno za sobą i zależy Ci na mówieniu i wzbogacaniu słownictwa? Nasze kursy hiszpańskiego, włoskiego i angielskiego pozwolą Ci poczuć się pewniej i bez problemu dogadać w każdej sytuacji.

chatsimple