Malta – co warto o niej wiedzieć?

Malta; wyspa malta, stolicą malty, na malcie znajduje się symbol malty
Malta; wyspa malta, stolicą malty, na malcie znajduje się symbol malty

Malta to kraj położony na archipelagu, w skład którego wchodzą wyspy Malta, Gozo i Comino. 

Dogodna lokalizacja w basenie Morza Śródziemnego, krystalicznie czysta woda i imponujące zabytki Valletty przyciągają tłumy odwiedzających.

Gdzie leży Malta?

Malta leży niecałe 200 km na południe od Sycylii, mniej niż 400 km na północ od wybrzeży Tunezji i Libii oraz prawie 600 km na zachód od greckiej wyspy Zakintos. Choć znajduje się w Unii Europejskiej, jej terytorium od wieków pozostaje w strefie wpływów nie tylko Europy, ale również Afryki Północnej.

Powierzchnia Malty

Malta nie jest dużą wyspą; Gozo można objechać samochodem w kilka godzin, a Comino – obejść. Powierzchnia całego kraju wynosi 316 km2, a jego linia brzegowa – 180 km. Przeważają klify i wybrzeże wysokie. Można również znaleźć piaszczyste plaże.

Malta – co warto wiedzieć?

Poznaj Maltę od innej strony i przeczytaj najciekawsze fakty dotyczące tego kraju:

 • World Risk Index z 2014 roku umieścił Maltę na 2. miejscu od końca pod względem zagrożenia klęskami żywiołowymi. Oznacza to, że jej mieszkańcom praktycznie nie zagrażają powodzie czy trzęsienia ziemi.
 • Malta odzyskała niepodległość całkiem niedawno, w 1964 roku, gdy uwolniła się od panowania brytyjskiego.
 • Główną religią archipelagu jest katolicyzm. Wyznaje go większość mieszkańców. W domach istnieje zwyczaj dekorowania ołtarzyków. Rozglądaj się uważnie podczas spaceru po maltańskich miasteczkach, a na pewno zauważysz taką konstrukcję w którymś z okien.
 • Malta słynie z produkowanego miodu. Różni się on nieco smakiem od dobrze znanego nam specjału, ponieważ pszczoły żywią się tam nektarem opuncji figowej, agawy, tymianku i owoców cytrusowych.

Chciałbyś zatrudnić kogoś pochodzącego z Malty i potrzebujesz sprawdzić jego umiejętności językowe? Najłatwiej będzie Ci użyć w tym celu Focus Audit Tool. Cały proces testowania odbywa się online, a na wyniki czekasz maksymalnie do 48 godzin.

Stolica Malty

Valletta, stolica Malty, to miejsce, którego nie można pominąć podczas odwiedzin na wyspie. Szacuje się, że zagęszczenie zabytków jest tam największe na świecie. Niektórzy nazywają ją pieszczotliwie „muzeum pod gołym niebem”. Stare miasto w całości znalazło się na liście UNESCO. Ponadto Valletta rozpieszcza swoich mieszkańców (i odwiedzających ją turystów) największą liczbą słonecznych godzin w Europie.

W XVI wieku Joannici wybrali Vallettę na swoją siedzibę. Podjęli oni działania mające na celu zabezpieczenie miasta od ataków od strony morza. Początkowo bracia planowali pozostać tam tylko przez chwilę, w rzeczywistości osiedlili się na dłuższy czas. Projekt rozbudowywanego miasta stworzył architekt Piusa IV i uczeń samego Michała Anioła, Francesco Laparelli.

Nie da się w skrócie opisać najważniejszych zabytków Valletty – jest ich naprawdę bardzo dużo. Spacer po mieście to prawdziwa gimnastyka dla oczu. Co krok można dostrzec nowe szczegóły architektoniczne i urocze zakamarki. Położenie tuż nad morzem i piękna pogoda panująca przez niemal cały rok zachęcają do odwiedzenia miasta.

Flaga Malty

Flaga Malty kolorami przypomina nieco symbol Polski – jest biało-czerwona. Różni się rozmieszczeniem barw, biel znajduje się z lewej strony, a czerwień – z prawej. W lewym górnym rogu umieszczono Krzyż Jerzego.

Waluta Malty

Obecna waluta Malty, euro, obowiązuje od 2008 roku. Wcześniej w obiegu była lira, zwana potocznie funtem. Maltańskie monety można odróżnić od bilonu innych krajów kontynentu, patrząc na symbole na rewersach – krzyż i herb maltański. W większości miejsc bez problemu zapłacisz kartą. Gotówka może Ci się przydać na lokalnych targach i w mniejszych sklepikach.

Malta; na Malcie obowiązującą walutą jest euro; Malta znajduje się; zwiedzanie Malty
Malta; malta leży, międzynarodowy port lotniczy, na morzu śródziemnym, paul's bay
Malta; na wyspie malta stała, republice malty, języka angielskiego, światowego dziedzictwa unesco

Malta – język

W Malcie funkcjonują 2 języki urzędowe: angielski i maltański. Do 1934 roku obowiązywał również włoski. Zgodnie z badaniem opinii publicznej Eurobarometr z 2012 roku 98% Maltańczyków mówi po maltańsku, 88% – po angielsku, 66% – po włosku i 17% – po francusku.

Język maltański

Po maltańsku mówi około 400 tysięcy osób. Język ten ma semickie pochodzenie i jest zapisywany alfabetem łacińskim, co stanowi wyjątek w tej grupie. Wywodzi się prawdopodobnie od mowy Fenicjan. Najstarszy zachowany maltański tekst to ballada autorstwa Pietro Caxaro z XV wieku.

Na przestrzeni stuleci na język maltański wpływ wywierały: arabski, włoski i angielski. Uważa się, że obecnie największe podobieństwo wykazuje z dariją (akcentem tunezyjskim). W maltańskim alfabecie znajdziemy 6 wyjątkowych liter, których wymowa może zdziwić odwiedzających wyspę:

 • Ċ – „cz”
 • Ġ – „dż”
 • GĦ – niemal nieme
 • Ħ – „h”
 • IE – długie „i”
 • Ż – „z”

Język angielski – Malta

Ze względów historycznych angielski jest bardzo rozpowszechniony na wyspie. Starsi uczyli się go, ponieważ był on oficjalnym językiem kraju, młodsi – aby móc porozumiewać się z ludźmi z całego świata. Na archipelag rocznie przybywają miliony turystów (3,5 miliona w 2019 roku; za: worlddata.info), dlatego też większość miejscowych decyduje się na naukę angielskiego. Problem z dogadaniem się może pojawić się jedynie w mniejszych, położonych na uboczu, miejscowościach.

Tłumacz języka maltańskiego to osoba, która pomoże Ci:

 • przystosować firmową stronę internetową dla maltańskiego odbiorcy;
 • przełożyć najważniejszą dokumentację firmową: umowy, wytyczne, faktury czy procedury techniczne;
 • przetłumaczyć prywatne dokumenty: akta sądowe, urodzeń, małżeństwa czy zgonu, a także korespondencję prywatną.

Lot do Malty

Podróż z Polski na Maltę jest bardzo prosta, zwłaszcza że kraj ten pokochały tanie linie lotnicze. Prawie 2000 kilometrów pokonasz w mniej niż 4 godziny. Na międzynarodowe lotnisko Luca dostaniesz się Lotem, Ryanairem, Air Maltą lub Wizz Airem.

Malta – co zobaczyć?

Zwiedzanie stolicy Malty może pochłonąć wiele czasu, warto jednak wybrać się również w inne zakątki wyspy. Oto kilka z nich, które zasługują na szczególną uwagę.

Blue Grotto

Blue Grotto to błękitna grota, do której można wpłynąć łódką. Jej niezwykły kolor zaskoczy nawet tych, którzy myśleli, że o morzu wiedzą już wszystko. Atrakcja warta odwiedzenia, nawet jeśli będziesz musiał stać w tłumie turystów.

Gozo

Jeśli szukasz świętego spokoju i odpoczynku od zgiełku, udaj się na Gozo. Podróż tam zajmuje kilkadziesiąt minut, a promy odpływają często i punktualnie. Warto zwiedzić całą wyspę od klifów na północy, przez stolicę – Rabat (Victorię), po tamtejsze pola soli. Dawniej turyści liczniej odwiedzali Gozo – przyciągało ich Azurre Window, formacja skalna, która zawaliła się w 2017 roku podczas silnego sztormu.

Marsaxlokk

Marsaxlokk – ta wioska rybacka tkwi w uśpieniu przez cały tydzień i ożywa w niedzielę. W ten dzień mieszkańcy organizują targ rybny, na którym można skosztować owoców morza i lokalnych słodyczy. Koniecznie spróbuj pistacjowego cannoli! A gdy już zaspokoisz głód, nasyć oczy widokiem tradycyjnych łódek „lewitujących” w lazurowej wodzie.

Atrakcje Malty

Jeśli na Maltę wybierasz się z dziećmi (albo po prostu lubisz parki atrakcji), koniecznie odwiedź Popeye Village. To nietypowe miejsce, zlokalizowane na prawdziwym planie zdjęciowym, na którym nagrywano film o silnym miłośniku szpinaku Popeye. Kolorowe domki, lazurowa woda i brązowe skały pomagają przenieść się w zupełnie inną rzeczywistość.

Plaże Malty

Nim wybierzesz miejsce na odpoczynek na Malcie, zastanów się, czy wolisz piaszczyste, czy kamieniste wybrzeże. Do najpopularniejszych plaż należy Golden Bay położone w pobliżu hotelu Radisson Blue. Uwaga – w lecie ciężko znaleźć tam nawet skrawek wolnego piasku. Opinię najpiękniejszego miejsca ma Għajn Tuffieħa, nieco mniejsza (i równie oblegana) plaża. Dotarcie na nią chwilę trwa – w dół wiodą długie schody, ale widok z góry wynagrodzi Ci trud wędrówki.

Malta – kiedy jechać?

Maltę najlepiej odwiedzić w okresie od kwietnia do czerwca lub od września do października. Jest wtedy ciepło, ale nie upalnie. Jeśli planujesz kąpać się w morzu, polecamy wycieczkę na jesień – nagrzana po lecie woda ma znacznie przyjemniejszą temperaturę.

Saħħa!

Wiesz już, że chciałbyś odwiedzić Maltę, poznałeś najciekawsze miejsca na wyspie, ale wciąż się wahasz? Nasze zapewnienia dotyczące łatwości dogadania się w po angielsku nie przynoszą Ci ulgi, ponieważ boisz się mówić w tym języku? Nasz kurs języka angielskiego został stworzony z myślą o Tobie – przełamiesz barierę językową i wreszcie poczujesz się pewniej. Zaufały nam już tysiące uczniów. Teraz Twoja kolej!

chatsimple