Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest świętem ustanowionym przez UNESCO w 1999 r. Jego główny cel to wspieranie ochrony różnorodności językowej i wielojęzyczności.

Jaka jest historia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego? Czy obchodzi się go także w Polsce? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w artykule!

Kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego?

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto przypadające na 21 lutego.

Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 r., a pierwsze obchody odbyły się w 2000 roku.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – historia

Święto języka ojczystego upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu z 1952 roku. Zorganizowano tam demonstrację, podczas której domagano się uznania języka bengalskiego za język urzędowy. W demonstracji zginęło pięciu studentów uniwersytetu w Dhace. Ostatecznie w 1956 język bengalski faktycznie został językiem urzędowym.

Znaczenie święta

Zdaniem ONZ spośród używanych na całym świecie w 2016 r. języków aż 40% jest zagrożonych wyginięciem. Z kolei od samego 1950 roku doszło do zaniku 250 języków.

To ogromne liczby i prawdziwe zagrożenie dla różnorodności językowej, a co za tym idzie – tożsamości kulturowej i dziedzictwa kulturowego.

Właśnie ochronę tych wartości ma za zadanie wspierać Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jego celem jest promowanie wielojęzyczności, podkreślanie wartości edukacji językowej i pielęgnowanie języków ojczystych.

Ochrona języków ojczystych

Co ciekawe, UNESCO opracowało nawet Atlas języków zagrożonych, w którym znajdują się informacje na temat aż trzech tysięcy języków. To niezwykła skarbnica kulturowej i językowej wiedzy!

Różnorodność także w Polsce

Wśród języków związanych z terenami Polski znalazły się między innymi: kaszubski, poleski, czy wilamowski (inaczej wiliamowicki).

Ten ostatni to prawdziwa językowa perła. Należy do grupy zachodniej języków germańskich, a posługują się nim mieszkańcy miasteczka Wiliamowice koło Bielska-Białej. W 2016 r. liczbę użytkowników języka szacowano na jedyne 25 osób! Dodatkowo 350 posługiwało się nim biernie.

W wyniku tragicznych wydarzeń w Bangladerzu pięcu studentów zginęło w obronie języka ojczystego
Wiele języków zanika
Przesłaniem święta jest ochrona dziedzictwa kulturowego

Dzień Języka Ojczystego w Polsce

Choć nie jest powszechnie znany, obchody Dnia Języka Ojczystego odbywają się również w Polsce.

Ojczysty – dodaj do ulubionych

W 2012 roku Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego zorganizowały kampanię Ojczysty – dodaj do ulubionych, która miała na celu kształtowanie świadomości językowej i poczucia odpowiedzialności za język ojczysty.

Język polski jest ą-ę

Druga akcja pod patronatem Rady Języka Polskiego pod tytułem Język polski jest ą-ę wystartowała już rok później – 21 lutego 2013 roku. Wspierali ją między innymi Jerzy Bralczyk, Henryk Sawka oraz Jacek Bryndal. Broniła ona użycia znaków diakrytycznych, które zanikają szczególnie w przypadku komunikacji internetowej.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w językach świata

Skoro mowa o promowaniu wielojęzyczności, warto przyjrzeć się nazwom Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w innych językach.

Zauważcie, że w większości języków europejskich, w przeciwieństwie do polskiego, język natywny łączy się z osobą matki, a nie ojca.

Jak Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego nazywa się w obcych językach?

  • język śląski – Mjyndzynorodowy Dźyń Rodńij Godki
  • język angielski – International Mother Language Day
  • język niemiecki – Internationaler Tag der Muttersprache
  • język francuski – Journée internationale de la langue maternelle
  • język włoski – Giornata internazionale della lingua madre
  • język hiszpański – Día Internacional de la Lengua Materna
  • język portugalski – Dia Internacional da Língua Materna
  • język niderlandzki – Internationale Moedertaaldag
  • język duński – International modersmålsdag
  • język szwedzki – Internationella modersmålsdagen
  • język norweski – Morsmålsdagen
  • język węgierski – Az anyanyelv nemzetközi napja
  • język turecki – Uluslararası Anadili Günü
  • język koreański – 국제 모국어의 날
  • język japoński – 国際母語デー
  • język chiński – 國際母語日

Uczysz się języków obcych i chcesz rozwijać swoje kompetencje, przy okazji poznając tradycję i kulturę innych krajów? Chcesz przełamać barierę językową i wreszcie zacząć mówić?

Nic prostszego! W naszej szkole językowej możesz uczyć się angielskiego, francuskiego lub hiszpańskiego i wielu innych! Sprawdź naszą ofertę i znajdź kurs skrojony pod Twoje potrzeby.

Ochrona różnorodności językowej

Język ojczysty to bez dwóch zdań skarbiec kultury, tradycji i historii. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma nam o tym przypominać i zachęcać do pielęgnowania go.

Tak samo jest to doskonała okazja, żeby dowiedzieć się o niszowych i zagrożonych językach – zarówno w Polsce, jak i za granicą.

A osoby, które uczą się lub chcą zacząć naukę języka obcego, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej!

chatsimple