Międzynarodowy Dzień Strażaka – 4 maja

W tym dniu organizowane są różne wydarzenia upamiętniające strażaków

4 maja w Polsce i na świecie obchodzi się Międzynarodowy Dzień Strażaka. To święto ma na celu docenienie codziennej pracy straży pożarnej oraz upamiętnienie zmarłych strażaków, którzy zginęli, ratując życie innych.

Dzień Strażaka w Polsce świętuje się oficjalnie od 2002 roku, choć samo święto ma o wiele dłuższą tradycję. Ten dzień celebruje zarówno państwowa, jak i ochotnicza straż pożarna.

Dzień Strażaka – historia święta

Bogu na chwałę, bliźniemu na ratunek

 

Według tej zasady działa polska straż pożarna, która obchodzi swoje święto 4 maja, dzień po Święcie Narodowym Trzeciego Maja.

Dzień Strażaka przypada na dzień wspomnienia św. Floriana – patrona strażaków – w Kościele katolickim.

Korzenie tego święta sięgają końcówki XX wieku, a wywodzi się ono z Australii. Inicjatorem Dnia Strażaka jest J. J. Edmondson – strażak z Melbourne. Chodziło mu przede wszystkim o upamiętnienie zmarłych strażaków. Pięcioro z jego kolegów zginęło w 1998 roku podczas ratowania ludzi z pożaru.

Pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem na całym świecie, a po konsultacjach Dzień Strażaka wyznaczono na 4 maja, czyli właśnie dzień wspomnienia św. Floriana.

International Firefighters’ Day – taką nazwę nosi Międzynarodowy Dzień Strażaka w języku angielskim. A jeżeli chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej na temat świąt w krajach anglojęzycznych, zapraszamy na kursy angielskiego w naszej szkole językowej.

Strażacy każdego dnia ratują zdrowie i życie ludzi
Międzynarodowy Dzień Strażaka ma na celu oddanie szacunku strażakom dbającym o nasze bezpieczeństwo.
W Dniu Strażaka odbywają się wydarzenia upamiętniające zmarłych na służbie strażaków

Dzień Strażaka w Polsce

Chociaż w Polsce i innych krajach europejskich Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja już od ponad 150 lat, oficjalnie święto ustanowiono dopiero w 2002 roku, po nowelizacji Ustawy o Państwowej Straży Pożarnej. Nie jest to jednak dzień wolny od pracy.

Tego samego dnia co Dzień Strażaka obchodzi się także Święto Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej.

Międzynarodowy Dzień Strażaka – obchody

W tym szczególnym dniu organizuje się różne wydarzenia związane z działalnością straży pożarnej.

Podczas uroczystości mają miejsce między innymi nominacje na wyższe stopnie oficerskie oraz aspiranckie. Wręcza się także cywilne odznaczenia wyróżniającym się strażakom – między innymi za zasługi dla pożarnictwa czy długoletnią służbę.

Święto jest także okazją do zaprezentowania sprzętu straży pożarnej i umiejętności funkcjonariuszy. Nie jest to coś, co można zobaczyć na co dzień, dlatego warto śledzić informacje na temat obchodów Dnia Strażaka w swojej okolicy.

Czerwono-niebieska wstążka – symbol Dnia Strażaka

Jednym z ważnych symboli tego święta jest czerwono-niebieska wstążka. Czerwony kolor symbolizuje ogień, a niebieski – wodę. Również te barwy zostały wybrane przez inicjatora Dnia Strażaka, J.J. Edmondsona.

Strażacy świętują swój dzień 4 maja.
Dzień Strażaka jest okazją do oddania szacunku strażakom
W tym dniu organizowane są różne wydarzenia upamiętniające strażaków

4 maja – Dzień Strażaka

A czy wy wiedzieliście, że 4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka? A może znacie jakichś strażaków i to święto nie jest Wam obce?

Jakkolwiek by nie było, w przyszłym roku warto pamiętać o Dniu Strażaka, a przede wszystkim o docenianiu odwagi, jaką każdego dnia wykazują się członkowie straży pożarnej.

chatsimple