Na czym polega grywalizacja i jak ją wykorzystać w nauce?

grywalizacja, rozwiązywania problemów w grach komputerowych
grywalizacja, rozwiązywania problemów w grach komputerowych

Jak wspaniale byłoby, gdyby nauka wciągała tak jak filmy czy gry komputerowe. Godziny poświęcane na zdobywanie kolejnych poziomów w wirtualnym świecie upływają ekspresowo, podczas gdy czas spędzony nad książkami potrafi się dłużyć. Czy jest na to jakaś rada?

Odpowiedzią jest grywalizacja, czyli zastosowanie mechaniki gier w mniej oczywistych sytuacjach. To nic innego jak stosowanie elementów charakterystycznych dla gier w kontekście niezwiązanym bezpośrednio z wirtualną rozgrywką. Chodzi o to, aby nudnym lub rutynowym działaniom nadać ekscytujący charakter.

Elementy grywalizacji

Grywalizacja sprawia, że nawet zwykłe zadania stają się bardziej angażujące. Jej elementy mają ogromny wpływ na motywację i zaangażowanie. Myśl o zdobyciu kolejnej odznaki czy awansie na wyższą pozycję w rankingu napędza do działania.

Cel

Każda gra ma cel – dojście do określonego punktu, pokonanie wrogów lub po prostu przeżycie w świecie pełnym niebezpieczeństw. To on pozwala się zaangażować. Trudno jest wykonywać jakąś czynność przez dłuższy czas bez możliwości uzyskania potwierdzenia, że podejmowane działania mają sens.

Grywalizacja oferuje łatwe do spełnienia mikrocele, które krok po kroku przybliżają użytkowników do większych osiągnięć. W międzyczasie rozwiązują oni zadania, uczą się nowych rzeczy i dobrze bawią.

Punkty

Podstawowy budulec grywalizacji stanowią punkty. Gromadzi się je za każdą wykonaną czynność, np. ukończenie zadania czy uczestnictwo w wydarzeniu. Im więcej punktów, tym lepszymi osiągnięciami można się pochwalić. Przypomina to nieco zdobywanie kolejnych poziomów w rozgrywce – po prostu chce się wbić wyższy level!

Odznaki

Kolejnym elementem są odznaki – odpowiednik naklejek za dobre oceny w szkole. Mogą mieć formę zielonych kółek, podniesionych do góry kciuków, gwiazdek lub słoneczek, ale ich cel jest jeden – wizualne docenienie ucznia. Odznaki zdobywane na platformach edukacyjnych działają podobnie. Są wyróżnieniem za osiągnięcia i motywują do dalszej pracy.

Rankingi

Rankingi to sposób na dodanie elementu rywalizacji. Pokazują, jak dana osoba wypada w porównaniu z innymi uczestnikami. Może to być motywujące, zwłaszcza gdy od wyprzedzenia znajomego dzieli ją jeden krok.

Dostarczanie informacji zwrotnej

Feedback w aplikacjach wykorzystujących grywalizację jest natychmiastowy. Interesująca szata graficzna i bezpośredniość pozwalają użytkownikom szybko zrozumieć, co robią dobrze, a nad czym jeszcze muszą popracować.

wykorzystanie mechanizmów znanych w formie grywalizacji
elementów grywalizacji na danym stanowisku
celem grywalizacji jest utrwalenie pożądanych zachowań

Gdzie sprawdza się grywalizacja?

 • edukacja i szkolnictwo
 • fitness i zdrowie
 • biznes i zarządzanie
 • opieka zdrowotna
 • rozwój osobisty i zarządzanie czasem
 • marketing i sprzedaż
 • środowisko i działania proekologiczne
 • szkolenia pracowników
 • rekrutacja i onboarding
 • motywacja i angażowanie pracowników
 • rozwój produktów i usług
 • integracja społeczności
 • wsparcie klienta i obsługa posprzedażowa

Historia grywalizacji

Grywalizacja, w swojej najprostszej formie, pojawiła się jako systemy punktowe i programy lojalnościowe w sklepach. Już w latach 80. i 90. karty stałego klienta czy programy milowe linii lotniczych zachęcały do powtarzalnych zakupów. Gromadzenie punktów dawało nadzieję na otrzymanie w przyszłości nagrody. Konsumenci woleli pozostać wierny jednej firmie, aby uzyskać więcej korzyści.

Nowe tysiąclecie i rozwój technologii cyfrowych sprawiły, że grywalizacja zaczęła przyjmować bardziej złożone formy. Aplikacje mobilne i platformy internetowe wprowadziły tablice liderów, odznaki i wirtualne trofea, które wizualnie wpłynęły na motywację użytkowników.

Najnowsze trendy w grywalizacji skupiają się na aspektach społecznych i behawioralnych. Grywalizacja promuje zmiany społeczne, zdrowe nawyki i zachowania proekologiczne (np. prawidłową segregację śmieci czy wybieranie roweru zamiast samochodu).

Jak wygląda grywalizacja w praktyce?

Grywalizacja ma szerokie zastosowanie. Korzystają z niej m.in. szkoły podczas przygotowań do matury. W niektórych z nich uczniowie zdobywają punkty i odznaki za rozwiązywanie problemów i udział w wyzwaniach tygodnia. W ich wyniku obserwuje się zauważalny wzrost zaangażowania uczniów. Uczniowie, którzy wcześniej mieli trudności z tematami, nagle znajdują chęć do nauki, ponieważ teraz przypomina ona zabawę.

Grywalizacja działa również podczas konkretnych lekcji. Pomaga utrwalić tematy i stanowi ekscytującą alternatywę dla studiowania podręczników. Przykładowo, nauczyciel historii w szkole średniej może stworzyć konkurs z wiedzy o II wojnie światowej. Podzieleni na zespoły uczniowie zbierają punkty za poprawne odpowiedzi w quizach, projekty badawcze i aktywność w dyskusjach klasowych. Na koniec semestru zespół z największą liczbą punktów wygrywa atrakcyjną wycieczkę.

Grywalizacja w biznesie

W biznesie zastosowanie grywalizacji również przynosi spektakularne efekty, zwłaszcza w motywowaniu pracowników. Mogą oni otrzymywać punkty za sprzedaż lub inne osiągnięcia i wymieniać je na nagrody – dodatkowy urlop czy vouchery.

Mechanika gier sprawdza się również w marketingu i sprzedaży. Sklepy detaliczne często stosują systemy punktowe. Klienci zbierają punkty za zakupy, które mogą później zamienić na zniżki lub darmowe produkty. To nie tylko zwiększa lojalność klientów, ale także zachęca ich do częstszych zakupów.

Inne zastosowanie grywalizacji

Grywalizacja, wykorzystując elementy gier w niestandardowych kontekstach, znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach życia.

Aplikacje do fitnessu, które śledzą kroki, aktywność fizyczną i codzienną dietę, często korzystają z grywalizacji. Użytkownicy mogą zbierać punkty za osiągnięte cele, zdobywać odznaki za regularne ćwiczenia i rywalizować z innymi w wyzwaniach zdrowotnych.

Istnieją aplikacje do zarządzania czasem, które wykorzystują elementy grywalizacji, by pomóc użytkownikom w realizacji zadań. Mogą pozwolić na tworzenie list czynności. Kolejne skreślone z listy punkty dają wirtualne nagrody, zwiększając produktywność użytkownika.

Dlaczego grywalizacja działa?

Grywalizacja wpływa na zachowanie i motywację przez mechanizm zwany systemem nagród w mózgu. Punkty, odznaki, tabele liderów oraz inne elementy grywalizacji stymulują wydzielanie dopaminy, związane ze ścieżką nagrody i przyjemnością. To zbliża działanie prostych gier do procesów uczenia się czy wykonywania pracy, zwiększając motywację wewnętrzną i zaangażowanie w daną aktywność.

Osiąganie celów

Wykorzystanie elementów gier daje użytkownikom poczucie zadowolenia z osiągania celów. Wirtualne nagrody i awanse w rankingu są niemal tak satysfakcjonujące jak rzeczywiste osiągnięcia. Dostarczanie informacji zwrotnej i możliwość dzielenia się swoimi wynikami z innymi użytkownikami motywuje do pracy.

Zwiększona motywacja

Grywalizacja łączy motywację wewnętrzną i zewnętrzną. Zdobywanie odznak pozwala na podwyższenie statusu we własnych oczach. Pokonywanie kolejnych wyzwań i poziomów trudności zaspokaja potrzebę samodoskonalenia. Umożliwia również łatwe śledzenie własnego rozwoju i ulepszanie możliwości.

Społeczność

Fora i chaty budują społeczność. W grach online i aplikacjach społecznościowych możliwość interakcji z innymi osobami o podobnych zainteresowaniach tworzy poczucie przynależności i wspiera wymianę doświadczeń.

Przekazywanie wirtualnych przedmiotów lub punktów innym graczom może zaspokajać potrzebę altruizmu. W grach społecznościowych i aplikacjach takie działania budują więzi społeczne.

Wprowadzenie elementu zagrożenia – rywalizacji czy czasowego wyzwania – zwiększa zaangażowanie poprzez dodanie emocji i poczucia pilności.

Aplikacje wykorzystujące mechanikę gry umożliwiają szybki postęp na początku. Użytkownicy chcą kontynuować rozgrywkę, by nie stracić osiągniętych korzyści.

pobudzić kreatywność – przykłady grywalizacji
zbieranie punktów w zarządzaniu zasobami ludzkimi
gry online – system nagradzania

Mechanika gier w nauce języków obcych

Aplikacje do nauki języków obcych chętnie wykorzystują grywalizację. Użytkownik może zdobywać punkty za codzienne wykonywanie ćwiczeń, ukończenie poszczególnych lekcji czy udział w quizach. Odznaki przyznawane za osiągnięcia, np. zdobycie określonego poziomu biegłości językowej czy utrzymywanie serii nauki przez określoną liczbę dni, zachęcają do zachowania ciągłości.

Jedną z popularnych aplikacji do nauki języków jest Duolingo. Jej użytkownicy zdobywają punkty doświadczenia, osiągnięcia i rywalizują z innymi. Podobnie działa Memrise, która stosuje techniki zapamiętywania w połączeniu z systemem punktów, aby motywować użytkowników do regularnej nauki. Takie metody pomagają uczącym się utrzymać zaangażowanie przez dłuższy czas.

W naszej szkole językowej również nie zapominamy o grywalizacji. Jesteśmy specjalistami w motywowaniu uczniów do regularnej nauki i zdobywania nowych umiejętności. Nasi kursanci cieszą się szybkimi postępami i regularnym feedbackiem – zawsze wiedzą, nad czym powinni pracować w danym momencie.

Interesuje Cię kurs angielskiego, francuskiego, a może włoskiego? Sprawdź dostępne opcje.

Zdjęcia wygenerowane przez AI

chatsimple