Najgorszy dzień w roku. Czy Blue Monday istnieje?

Pseudonaukowy termin Blue Monday określa poniedziałek, który ma być najbardziej depresyjnym dniem w roku

Blue Monday określany jest jako najbardziej depresyjny dzień w roku. Krótki dzień, niskie nasłonecznienie i inne czynniki sprawiły, że brytyjski psycholog Cliff Arnall uznał trzeci poniedziałek stycznia za najgorszy dzień w roku.

Blue Monday – prawda czy mit? Czy mamy podstawy, żeby uznać go za prawdziwe zjawisko? A może to zwykły chwyt marketingowy? Poznajcie historię najbardziej depresyjnego dnia roku.

Skąd pochodzi termin Blue Monday?

Termin „Blue Monday” ukuł w 2004 roku brytyjski psycholog Cliff Arnall, wykładowca Cardiff University.

Arnall został poproszony o wybranie najbardziej depresyjnego dnia roku przez brytyjskie biuro podróży, które zamierzało zachęcić Brytyjczyków do zaplanowania wakacji. Szykowanie planów na lato to przecież doskonały sposób na poprawę humoru, gdy za oknem panuje brzydka pogoda. Blue Monday miał więc po prostu promować kupno wycieczki.

Od tego momentu idea niebieskiego poniedziałku została podchwycona przez media i upowszechniła się na całym świecie.

Kiedy jest Blue Monday?

Cliff Arnall stworzył skomplikowany wzór matematyczny, za pomocą którego wylicza się, na jaki dzień przypadnie niebieski poniedziałek. Uwzględniał on różne aspekty, np. czynniki meteorologiczne.

Początkowo Blue Monday przypadał na czwarty poniedziałek stycznia, ale w 2011 r. Arnall zmienił sposób jego wyznaczania. Od tego czasu Blue Monday wypada w trzeci poniedziałek stycznia, co psycholog motywował kryzysem finansowym.

Blue Monday 2023

W 2023 r. Blue Monday przypada w poniedziałek 16 stycznia.

W swoim wzorze Cliff Arnall wziął pod uwagę czynniki meteorologiczne i rozczarowanie niespełnianiem noworocznych postanowień
Obecnie jego teoria uznawana jest za pseudonaukę
Najbardziej depresyjny dzień roku, czyli Blue Monday nie istnieje

Dlaczego trzeci poniedziałek stycznia?

Dlaczego Arnall wybrał właśnie ten moment, uznając go za najbardziej przygnębiający poniedziałek w całym roku?

Do stworzenia swojego wzoru wziął on pod uwagę wiele czynników. Uwzględnił kwestie psychologiczne, takie jak świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych, przygnębienie i obniżony nastrój związane z krótkimi dniami, złą pogodą i niskim nasłonecznieniem, poziom motywacji czy rozczarowanie po świętach Bożego Narodzenia.

Do tego dochodzą aspekty ekonomiczne jak zbliżające się terminy płatności kredytów związanych z zakupami świątecznymi.

Matematyczny wzór na przygnębienie

Warto zaznaczyć, że wzór Cliffa Arnalla uznaje się obecnie za pozbawiony podstaw z powodu niezgodności jednostek i niemożliwości zmierzenia niektórych części składowych, takich jak czynniki psychologiczne.

Nauka czy samospełniająca się przepowiednia?

Zbliża się Blue Monday. Wszyscy naokoło mówią o złym nastroju i przygnębieniu. Pogoda za oknem faktycznie nie rozpieszcza, a portfel po świętach Bożego Narodzenia wciąż świeci pustkami. Oczekujemy złego nastroju i rzeczywiście zaczynamy źle się czuć – tak działa samospełniająca się przepowiednia. Obecnie przyznaje to nawet twórca teorii niebieskiego poniedziałku.

Cliff Arnall przyznał, że żałuje podjęcia się inicjatywy biura podróży. Od jego teorii odcina się także Cardiff University. Badacze są zgodni: Blue Monday to pseudonauka i nie ma podstaw, by uznać go za najbardziej przygnębiający poniedziałek roku.

Z pewnością nie przyczynia się on do depresji, która jest chorobą – co roku przypominają o tym organizacje związane z promowaniem zdrowia psychicznego.

Niebieski poniedziałek – jak mu się nie dać?

Niby Blue Monday to dzień jak każdy inny, a jednak kiedy wszyscy naokoło mówią o złym nastroju, staje się on zaraźliwy.

Jeśli odczuwasz tego dnia pogorszenie humoru, postaraj się zrelaksować i zrób coś, co sprawia ci przyjemność – spędź czas z dobrą książką, spotkaj się z przyjaciółmi, posłuchaj ulubionej płyty.

I przede wszystkim: pamiętaj, że do powstania tej pseudonaukowej teorii przyczynił się po prostu chwyt marketingowy biura podróży.

Od 2011 roku Blue Monday przypada na trzeci poniedziałek miesiąca stycznia
Blue Monday uznawany jest za najbardziej depresyjny dzień w roku
Pseudonaukowy termin Blue Monday określa poniedziałek, który ma być najbardziej depresyjnym dniem w roku

Blue Monday a postanowienia noworoczne

Jedną z przyczyn wyznaczenia Blue Monday na styczeń jest rozczarowanie niską motywacją do spełniania postanowień noworocznych.

Znasz ten problem?

Zamiast pogrążać się w przygnębieniu z powodu Blue Monday, weź sprawy w swoje ręce. Jeśli na nowy rok planujesz naukę języka angielskiego, sprawdź naszą ofertę kursów językowych i utrzymaj wysoką motywację przez cały rok.

Zdrowie psychiczne nie tylko w Blue Monday

Choć Blue Monday należy traktować z dystansem, ten dzień może być również bodźcem do rozmowy i zadbania o własne zdrowie psychiczne. Dla wielu osób zimowe miesiące to faktycznie najtrudniejszy okres w roku.

Zamiast brać udział w styczniowych akcjach promocyjnych, warto przyjrzeć się samopoczuciu swojemu i bliskich.

chatsimple