Najpiękniejsze cytaty z Małego Księcia

cytaty z małego księcia; odpowiedział ponuro pijak
cytaty z małego księcia; odpowiedział ponuro pijak

Mały Książę to lektura, do której w życiu warto wracać wielokrotnie. Zupełnie inne wrażenia po jej przeczytaniu będziesz mieć jako dziecko, nastolatek, osoba dojrzała i w podeszłym wieku. Ta powiastka filozoficzna, mimo że została wydana w I połowie XX wieku, podczas II wojny światowej, wciąż pozostaje aktualna.

Cytaty z Małego Księcia przedostały się do popkultury. Są chętnie zamieszczane na plakatach i ubraniach. Inspirują i uczą. Niosą ze sobą uniwersalne przesłanie o przyjaźni, miłości i poszukiwaniu sensu życia, które rezonuje z ludźmi wszystkich pokoleń.

Mały Książę Antoine’a de Saint-Exupéry’ego

Mały Książę to jedno z najbardziej znanych dzieł literackich XX wieku. Książka została po raz pierwszy opublikowana w 1943 roku i szybko zdobyła międzynarodową sławę. Ta poetycka opowieść zawiera wiele trafnych refleksji nad ludzką naturą.

Historia opowiada o młodym księciu, który podróżuje po różnych planetach. Ścieżki losu kierują go również na Ziemię. Po drodze spotyka różnorodne postacie – m.in. pijaka, różę, lisa, astronoma i geografa. Rozmowa z nimi to okazja do przemyśleń na temat samotności, przyjaźni, miłości i straty.

Ważną częścią dzieła są kultowe rysunki, autorstwa Saint-Exupéry’ego, w tym rysunek kapelusza – słonia zjedzonego przez węża. Mały książę pozostaje jednym z najczęściej tłumaczonych i sprzedawanych dzieł literackich na świecie.

Mały Książę po polsku – tłumaczenia

Mały Książę został przetłumaczony z francuskiego na język polski aż 18 razy. Co ciekawe, nasza mowa ojczysta była jednym z pierwszych języków, w których pojawił się przekład dzieła (książka ukazała się nieco wcześniej po angielsku). Pierwsze wydanie z tłumaczeniem Marty Malickiej pojawiło się w Polsce w 1947 roku, nakładem Spółdzielni Wydawniczej Płomienie. Za najpopularniejszą uważa się wersję Jana Szwykowskiego.

Mały Książę pojawił się również w Polsce również w innych wersjach językowych – łemkowskiej (Малий Прінц), pruskiej (Līkuts Princis) i w gwarze poznańskiej jako Książę szaranek. W 2018 roku książka doczekała się przekładu na język kaszubski (Môłi princ). W 2021 roku Fundacja Nowoczesna Polska wydała tłumaczenie Agaty Kozak na wolnej licencji. Jest ono dostępne w bibliotece internetowej Wolne Lektury.

Cytaty o przyjaźni

Przyjaźń to motyw, który pojawia się wielokrotnie w fabule Małego Księcia. Autor pokazuje ją jako najważniejszą z relacji. Najbliższym przyjacielem Małego Księcia staje się Lis, który uczy go o „oswajaniu” i istocie głębokiej więzi pomiędzy dwiema istotami. Pokazuje też, że aby rozkwitła, potrzebny jest czas i wysiłek.

„Przyjaźń poznaje się po tym, że nic nie może jej zawieść, a prawdziwą miłość po tym, że nic nie może jej zniszczyć”.

„To bardzo przykre zapomnieć przyjaciela”.

„– Szukam przyjaciół. Co znaczy »oswoić«? – Jest to pojęcie zupełnie zapomniane – powiedział Lis. »Oswoić« znaczy »stworzyć więzy«. – Stworzyć więzy? – Oczywiście – powiedział Lis. – Teraz jesteś dla mnie tylko małym chłopcem, podobnym do stu tysięcy małych chłopców. Nie potrzebuję ciebie. I ty mnie nie potrzebujesz. Jestem dla ciebie tylko lisem, podobnym do stu tysięcy innych lisów. Lecz jeżeli mnie oswoisz, będziemy się nawzajem potrzebować”.

„Straciłeś dla mnie tyle czasu, że poczułem się ważny”.

„Pewnego przyjaciela poznaje się w niepewnym momencie”.

„Nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela”.

Cytaty o miłości

W Małym Księciu miłość jest przedstawiona nie tylko jako romantyczne poruszenie, ale jako głęboka więź, empatia i troska o innych. Poniżej znajdziesz wybrane cytaty, które ujmują złożoność tego uczucia.

„Niektórzy pojawiają się znienacka. Mieszają, mącą w naszych sercach. A potem znikają bez pożegnań. Żadne czary, tylko nasza naiwność pozwala byle komu się oswoić”.

„Kochasz, ponieważ kochasz. Kocha się bez przyczyny”.

„Zrób mi tę przyjemność. Uwielbiaj mnie mimo wszystko”.

„Miłość nie polega na tym, aby wzajemnie sobie się przyglądać, lecz aby patrzeć razem w tym samym kierunku”.

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

„Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem”.

„Gdy ktoś kocha różę, której jedyny okaz znajduje się na jednej z milionów gwiazd, wystarczy mu na nie spojrzeć, aby być szczęśliwym. Mówi sobie: »Na którejś z nich jest moja róża…«”.

ciche anioły
skrzydła zapominają
chcesz mieć przyjaciela? spytał pijaka

Cytaty z Małego Księcia o smutku

Atmosfera w Małym Księciu jest niekiedy smutna i wzruszająca. Dzieło nie unika tematów samotności, rozłąki i tęsknoty. Negatywne emocje są ważną częścią życia, a ich zaakceptowanie pozwala w końcu poczuć się lepiej.

„Ściskałem go mocno w ramionach, lecz mimo to wydawało mi się, że zsuwa się pionowo w przepaść, z której nie będę mógł go wyciągnąć”.

„Człowiek naraża się na łzy, gdy raz pozwoli się oswoić”.

„Jeśli chcesz odejść, to idź. Nie przeciągaj pożegnania, bo to męczące”.

„Gdy jest bardzo smutno, to kocha się zachody słońca”.

„Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez”.

Cytaty z Małego Księcia o radości

W Małym Księciu nie brak też wzruszających, radosnych momentów. Młody bohater potrafi czerpać szczęście z ulotnych chwil, np. oglądania zachodów słońca i znajdowania małych przyjemności w pozornie błahych sprawach.

„Śmiech jest dla życia jak studnia na pustyni”.

„Jeśli będziesz przychodził przykładowo o czwartej, zacznę być szczęśliwy już o trzeciej”.

„Kiedy będziesz patrzył nocą w niebo, będzie ci się wydawało, że wszystkie gwiazdy śmieją się do ciebie, ponieważ ja będę uśmiechał się na jednej z nich”.

Cytaty z Małego Księcia o naturze

Mały Książę sporo podróżuje i nie traci czasu – podziwia piękno otaczającego go świata. Natura w powiastce przestaje być tłem i staje się źródłem refleksji na temat życia.

„Pustynię upiększa to, że gdzieś w sobie kryje studnię”.

„I lubię nocą słuchać gwiazd. Są jak pięćset milionów dzwoneczków”.

„Zastanawiam się – rzekł – czy gwiazdy świecą po to, żeby każdy mógł pewnego dnia znaleźć swoją?”.

„Kolce nie służą do niczego. To tylko złośliwość kwiatów”.

Cytaty z Małego Księcia o życiu

Autor Małego Księcia wykorzystuje prostą narrację do dzielenia się głębokimi, filozoficznymi przemyśleniami. Zaprasza do refleksji nad życiem i poszukiwaniem głębszego sensu w codzienności.

„Należy wymagać tego, co można otrzymać. Autorytet opiera się na rozsądku”.

„– Na pustyni jest się samotnym. – Równie samotnym jest się wśród ludzi”.

„Nikt jednak nie chciał mu uwierzyć, ponieważ miał bardzo dziwne ubranie. Tacy bowiem są dorośli ludzie”.

Cytaty o dorosłych, którzy byli kiedyś dziećmi

„Każdy dorosły był kiedyś dzieckiem, ale niewielu z nich o tym pamięta” – to jedna z myśli przewodnich Małego Księcia. Opowieść rzuca wyjątkowe światło na kontrast między sposobem postrzegania świata przez dzieci i dorosłych.

„Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie: »Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?« Oni spytają was: »Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?«”.

„Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe”.

„Jedynie dzieci wiedzą, czego szukają – odparł Mały Książę. – Poświęcają czas lalce z gałganków, która nabiera dla nich wielkiego znaczenia i płaczą, gdy się im ją odbierze”.

„Dorośli nigdy nie potrafią sami zrozumieć. A dzieci bardzo męczy konieczność stałego objaśniania”.

„– Dlaczego pijesz? – spytał Mały Książę. – Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak. – O czym zapomnieć? – zaniepokoił się mały książę, który już zaczął mu współczuć. – Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę. – Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, chcąc mu pomóc. Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i pogrążył się w milczeniu. Mały Książę zakłopotany ruszył dalej. »Dorośli są naprawdę bardzo, bardzo śmieszni« – mówił sobie po drodze”.

mówicie dorosłym, że w ciemnościach wspomnień lepiej szerzyć dobro
cytaty z małego księcia
cytaty z małego księcia

Cytaty z Małego Księcia po angielsku wraz z tłumaczeniem

Mimo że Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry napisał swoje dzieło w języku francuskim, wersja anglojęzyczna ukazała się kilka dni wcześniej w tym samym nowojorskim wydawnictwie Reynal & Hitchcock. Na zakończenie przyjrzyj się również kilku pięknym cytatom po angielsku, które nie pojawiały się wcześniej.

“What matters most are the simple pleasures so abundant that we can all enjoy them… Happiness doesn’t lie in the objects we gather around us. To find it, all we need to do is open our eyes”. – „Najważniejsze są proste przyjemności. Jest ich tak wiele, że wszyscy możemy się nimi cieszyć… Szczęście nie leży w przedmiotach, które gromadzimy wokół siebie. By je odnaleźć, wszystko, co musimy zrobić, to otworzyć swoje oczy”.

“Where are the people?” resumed the little prince at last. ‘It’s a little lonely in the desert…’ ‘It is lonely when you’re among people, too’, said the snake”. – „– Gdzie są ludzie? – wrócił do rozmowy Mały Książę w końcu. — Trochę tu samotnie na pustyni… – Jest samotnie, również, gdy jesteś wśród ludzi – powiedział wąż”.

“When someone blushes, doesn’t that mean ‘yes’?” – „Gdy ktoś się czerwieni, czyż nie oznacza to »tak«?”

“Then you will say to them, ‘Yes, the stars always make me laugh!’ And they will think you are crazy”. –„A potem im powiesz: »Tak, gwiazdy mnie rozbawiają«. A oni pomyślą, że jesteś szalony”.

Przeczytaj Małego księcia w oryginale

Nasz kurs francuskiego pomoże Ci wejść na wyższy poziom znajomości języka. To idealny wybór dla osób, które pragną poznać kulturę tego pięknego kraju. Zapisz się już teraz, a za kilka miesięcy będziesz mógł przeczytać Małego Księcia w oryginalnej wersji.

Podczas zajęć nauczysz się pisać, czytać, słuchać i mówić w języku francuskim. Potrenujesz przede wszystkim praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci na komunikację w codziennych sytuacjach. W ofercie szkoły są również inne języki, m.in. angielski, hiszpański i chiński. Zadzwoń lub napisz, aby poznać szczegóły!

Obrazy znajdujące się w tekście zostały wygenerowane przy pomocy AI.

chatsimple