Najsmaczniejsze święto roku? Światowy Dzień Pizzy

Światowy Dzień Pizzy nie oznacza, że w pozostałe dni obowiązuje abstynencja
Światowy Dzień Pizzy nie oznacza, że w pozostałe dni obowiązuje abstynencja

Pizza to bez dwóch zdań jedno z najsłynniejszych dań na świecie. Choć to pozornie prosta potrawa – placek z mąki, wody i drożdży – jej wyrób jest niemałą sztuką. W różnych krajach aż roi się od miłośników pizzy, nic więc dziwnego, że doczekała się ona swojego święta.

Jaka jest historia pizzy i kiedy ta kochana na całym świecie potrawa obchodzi swoje święto? Jeśli chcecie zyskać odpowiedzi na te pytania i poznać garść ciekawych faktów o pizzy, koniecznie czytajcie dalej!

Kiedy wypada Międzynarodowy Dzień Pizzy?

Światowy Dzień Pizzy to bez wątpienia jedno z najbardziej apetycznych świąt w kalendarzu. Kiedy wypada?

W różnych krajach święta pizzy są obchodzone w inne dni. W Polsce, USA, czy Hiszpanii Dzień Pizzy przypada 9 lutego. To jednak niejedyna data. Ojczyzna pizzy, czyli Włochy, obchodzi Dzień Pizzy 17 stycznia. Z kolei w Brazylii świętowany jest on 31 sierpnia.

Światowy Dzień Pizzy

We Włoszech Dzień Pizzy obchodzi się od 2017 roku, kiedy to pizza została uhonorowana tytułem Światowego Dziedzictwa Komitetu UNESCO ds. ochrony niematerialnej kultury.

17 stycznia wybrano ze względu na obchodzone tego dnia w Kościele wspomnienie św. Antoniego Abate, który nazywany jest patronem pizzerii.

Chcielibyście lepiej poznać język i kulturę Włoch? Marzycie o podróży po światowej stolicy pizzy i porozumiewaniu się po włosku? Nic prostszego! Zajrzyjcie do oferty naszej szkoły językowej, aby znaleźć odpowiedni kurs włoskiego dla siebie.

Świętowanie Międzynarodowego Dnia Pizzy w restauracji
Skąd pochodzi pizza, jaką znamy dzisiaj
Początkowo placki były jedzone z dodatkiem oliwy i przypraw

Jak obchodzić Dzień Pizzy?

To proste! Wystarczy zjeść przynajmniej kawałek pizzy. Choć kto potrafi zatrzymać się tylko na jednym kawałku? Pizza neapolitańska na cienkim cieście, amerykańska na grubym cieście, kontrowersyjna pizza hawajska – do wyboru, do koloru.

Nie tylko Światowy Dzień Pizzy

Dni Pizzy 17 stycznia i 9 lutego to niejedyne święta tego dania w roku. Prym w tej kwestii wiodą Stany Zjednoczone, gdzie własne dni mają nawet poszczególne rodzaje pizzy:

 • 5 kwietnia – National Deep Dish Pizza Day (Narodowy Dzień Pizzy w stylu deep dish, czyli chicagowskim)
 • 17 maja – National Pizza Party Day (Narodowy Dzień Imprezy z Pizzą)
 • 11 czerwca – Pizza Margherita Day (Dzień Pizzy Margherity)
 • 5 września – National Cheese Pizza Day (Narodowy Dzień Pizzy z Serem)
 • 20 września – National Pepperoni Pizza Day (Narodowy Dzień Pizzy z Pepperoni)
 • 11 października – National Sausage Pizza Day (Narodowy Dzień Pizzy z Kiełbasą)

Jak widać – dla wszystkich coś dobrego! Każdy miłośnik pizzy może znaleźć dzień dla siebie. Albo jeszcze lepiej – świętować każdy z tych dni!

Skąd wzięła się pizza?

Pizzę kochają prawie wszyscy. Ale jak to się stało, że zagościła na naszych stołach?

Początki pizzy

Podobno już starożytni Grecy wypiekali zbliżony do znanej nam dziś pizzy placek, który jednak podawali tylko z oliwą i przyprawami – bez znanych nam dziś dodatków jak ser czy sosy. Był to prosty posiłek dla biednych i podróżujących.

Jednak dopiero w XVI wieku w Neapolu rozpowszechniło się danie bardziej przypominające pizzę w jej obecnym kształcie, czyli płaski placek obłożony ziołami, z kawałkiem ryby lub sera i dodatkiem oliwy albo smalcu. Ta potrawa również nie miała nic wspólnego z wyrafinowaniem. Była jedzone na szybko, w biegu, na ulicy.

Pizza królewska

Do miłośników pizzy wśród arystokracji należał między innymi Ferdynand I Burbon, król Neapolu i Sycylii, który miał podobno przebierać się i potajemnie wymykać do pizzerii, aby spełnić swoje kulinarne zachcianki.

Dalsza historia pizzy przenosi nas do roku 1889, kiedy po zjednoczeniu Włoch na tron wstąpiła dynastia sabaudzka. To wtedy szef kuchni pizzerii Brandi, Raffaele Esposito, zaserwował królowej Małgorzacie kilka rodzajów pizzy. Monarchini zachwyciła się tą z sosem pomidorowym, mozzarellą i bazylią. To właśnie na jej cześć nadano tej pizzy znaną do dziś nazwę – margherita.

Cały świat kocha pizzę

Od czasów królowej Małgorzaty upłynęło jeszcze wiele lat, zanim pizza upowszechniła się na całym świecie. Na początku XX wieku wielu Włochów wyemigrowało do USA, gdzie aby utrzymać rodziny, zaczęli otwierać pizzerie. W Stanach Zjednoczonych pizza uległa sporym przeobrażeniom – ciasto stało się grubsze, a całe danie zdecydowanie tłustsze. To właśnie stąd pizza wyruszyła na podbój reszty świata.

Pizza w Polsce

A co z historią pizzy w Polsce? Aż trudno w to uwierzyć, biorąc pod uwagę wielką popularność tego dania w naszym kraju, ale pierwsza pizzeria w Polsce została otwarta dopiero w 1974 roku w Słupsku. Mieściła się przy prowadzonym przez PSS Społem barze mlecznym „Poranek”.

Międzynarodowy Dzień Pizzy ustanowiono, aby oddać jej cześć
Jak przygotować pizzę neapolitańską
Pizza włoska cieszy się dziś ogromną popularnością

Pizza – ciekawostki

Z pizzą i jej historią wiąże się wiele interesujących faktów. Poznajcie kilka ciekawostek na temat pizzy.

 • Kto je najwięcej pizzy na świecie? Okazuje się, że nie są to Włosi ani Amerykanie. Zaszczytne pierwsze miejsce zajmują… Norwegowie. Kto by się spodziewał?
 • Według badań konsumenckich najwięcej pizzy zjada się w sobotnie wieczory. Najrzadziej jemy pizzę na początku tygodnia.
 • W Stanach Zjednoczonych sprzedaje się aż 350 kawałków pizzy na sekundę. Co roku wartość sprzedanej tam pizzy sięga 38 miliardów dolarów!
 • Najdroższa pizza świata to koszt rzędu aż 12000 dolarów, czyli ponad 50000 złotych! Serwowana jest ona we włoskim Salerno, w restauracji Renato Violi i nosi luksusową nazwę Louis XIII. Ciasto leżakuje tam przez 72 godziny, a dodatki to między innymi organiczna mozzarella, trzy rodzaje kawioru, homar czy krewetki.
 • W 2009 roku Komisja Europejska przyznała pizzy neapolitańskiej certyfikat Traditional Specialities Guaranteed, który gwarantuje wytwarzanie jej według ściśle określonej receptury.
 • Najdłuższą pizzę na świecie przygotowano w kalifornijskim mieście Fontana. Pieczono ją przez 14 godzin, a placek mierzył aż 193o metrów. W przedsięwzięciu brało udział około 100 osób i pochłonęło ono 8 ton ciasta, 1,5 tony mozzarelli oraz 2,5 tony sosu pomidorowego.

Dzień Pizzy w językach świata

Święto pizzy bez wątpienia ma swoich fanów na całym świecie. Jaką nazwę nosi Dzień Pizzy w innych krajach? Sprawdźcie poniżej!

 • język angielski – World Pizza Day
 • język niemiecki – Welt Pizza Tag
 • język niderlandzki – Wereld Pizza Dag
 • język francuski – Journée mondiale de la pizza
 • język włoski – La Giornata Mondiale della Pizza
 • język hiszpański – Día Mundial de la Pizza
W Estonii popularna jest pizza ze śmietaną
Obecnie pizze serwuje się z różnymi dodatkami - z pieczarkami, czosnkiem, cebulą, oregano czy bazylią
Pizza serwowana jest w restauracjach, ale można też przygotować ją w domu

Święto Pizzy – kulinarny kalendarz

Macie w zwyczaju świętować Międzynarodowy Dzień Pizzy? A może nie znaliście go wcześniej, choć jesteście miłośnikami pizzy? Bez wątpienia warto zapisać sobie 9 lutego w kalendarzu, a może i zapamiętać pozostałe dni pizzy? W końcu każda okazja, aby zjeść coś pysznego, jest dobra!

chatsimple