Native speaker

Kim jest native speaker?

Ostatnio coraz częściej możemy spotkać się z pojęciem „native speaker” w kontekście nauki języka obcego. Wiele szkół językowych oferuje zajęcia prowadzone przez native speakerów jako najskuteczniejszy sposób na zaznajomienie się z językiem obcym.

Jednak kim tak naprawdę jest native speaker, z czym wiąże się współpraca z nim i czy taka forma nauki jest skuteczniejsza? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Kim jest native speaker?

Native speaker, w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego, to rodzimy użytkownik języka. Mówi on swoim językiem ojczystym od urodzenia. Taka osoba najczęściej też wychowała się w kraju, w którym jest to język dominujący, a zatem posługiwanie się nim stanowi dla niej coś naturalnego i przychodzi jej z łatwością.

Angielski native speaker od początku życia mówi w języku angielskim. My – Polacy, jesteśmy natomiast native speakerami języka polskiego, ponieważ urodziliśmy się i wychowaliśmy w Polsce i polszczyzna to nasz język ojczysty.

Funkcję native speakera w kontekście nauczania swojej mowy ojczystej może pełnić każdy, kto wyraża taką chęć. Warto jednak zauważyć, że nie zawsze jest to wystarczające. Nie każda osoba będąca native speakerem posiada podstawowe przygotowanie pedagogiczne i potrafi rzetelnie przekazywać innym wiedzę. Należy o tym pamiętać w sytuacji, gdy chcielibyśmy skorzystać z pomocy osoby posługującej się danym językiem jako swoim własnym. Niejednokrotnie jednak możemy spotkać się z działalnością native speakera, który jest nauczycielem lub ma doświadczenie w nauczaniu innych.

Kim jest native speaker?
Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii, Nowej Zelandii i wielu innych państw to native speakerzy posługujący się językiem angielskim
Naucz się doskonale rozmawiać w obcym języku

Zalety korzystania z usług native speakera

Nauka języka obcego z native speakerem ma niewątpliwie bardzo wiele zalet. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.

Osłuchanie się z wymową

Po pierwsze taka osoba mówi z naturalnym akcentem i odpowiednio wymawia wyrazy. Tych rzeczy warto się nauczyć. Zatem podczas słuchania takiego nauczyciela języka i konwersowania z nim będziemy mogli doskonale osłuchać się z daną mową, a co za tym idzie łatwiej będzie nam rozumieć zróżnicowane wypowiedzi.

Przełamywanie bariery językowej

Po drugie – kursy językowe z native speakerem odbywają się wyłącznie w języku, którego zamierzamy się nauczyć, nie używa się żadnego dodatkowego tłumaczenia na język polski. Sam native speaker najprawdopodobniej nie będzie umiał komunikować się po polsku, może co najwyżej znać kilka podstawowych zwrotów. Jest to dużą zaletą z tego względu, że kursanci są niejako zmuszeni do porozumiewania się wyłącznie w języku obcym, a to znacznie wpływa na efektywność ich nauki.

Konieczność porozumiewania się z native speakerem w jego języku pomaga również przełamać uczestnikom barierę językową. Nabierają oni coraz większej swobody i wprawy w posługiwaniu się danym językiem. Powoli zaczynają myśleć w danym języku, zamiast przekładać poszczególne polskie słowa na angielski czy inny język przy użyciu struktur charakterystycznych dla języka polskiego. Nie muszą od razu być w stanie posługiwać się pięknymi, rozbudowanymi frazami. Na początku będą układać proste zdania, korzystając z podstawowych słów, z czasem jednak ich zasób słownictwa będzie się rozszerzać o coraz bardziej wyszukane zwroty.

Kontakt z żywym językiem

Po trzecie – nauka z native speakerem umożliwia kontakt z żywym językiem, a więc tym wykorzystywanym aktualnie. Native speaker zapozna kursantów z oficjalnie używaną mową, ale również z tą stosowaną potocznie, w kontakcie z rówieśnikami. Ponadto osoba nauczająca innych swojego języka ojczystego doskonale wie, które zwroty są najbardziej przydatne i najczęściej używane.

Ciekawostki

Po czwarte – native speaker z reguły chętnie dzieli się z kursantami wszelkimi ciekawostkami dotyczącymi jego ojczyzny oraz cechami charakterystycznymi jej obywateli. Może zaznajomić słuchaczy z przeróżnymi wydarzeniami z historii i wprowadzić ich w kulturę kraju, z którego pochodzi. Niewątpliwie jest to dla kursantów doświadczenie bardzo ciekawe, a dodatkowo inspirujące do nauki języka.

Przy native speakerze najpewniej nie porozumiesz się rodzimym językiem
Różne formy nauki z native speakerem
Nauka angielskiego z native speakerem

Możliwe formy nauki z native speakerem

Nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń co do tego, jak wyglądają takie zajęcia. Native speaker może zarówno prowadzić lekcje dla grup w szkołach językowych w klasach, jak i indywidualne spotkania skupione na nauce konwersacji lub prywatne korepetycje. Niektórzy pracują w szkołach językowych, a inni działają na własną rękę i można się z nimi umówić u siebie w domu, na zajęcia online lub w ulubionej kawiarni.

Native speakerzy prowadzą też zagraniczne wyjazdy językowe. Jest to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych lekcji, jednak trzeba być przygotowanym na to, że jeśli zdecydujemy się na taki wyjazd, podczas jego trwania będziemy mogli porozumiewać się tylko w języku angielskim lub innym, którego się uczymy.

Czy native speaker sprawdzi się lepiej niż rodzimy lektor języka obcego?

Wszystko tak naprawdę zależy od naszych wymagań i oczekiwań. Sam fakt posługiwania się językiem ojczystym nie czyni nikogo automatycznie dobrym nauczycielem. Native speaker na pewno jest w stanie wychwycić i przekazać więcej niuansów języka, którego naucza. Posiada też naturalną intuicję językową. Bez sięgania po podręcznik mniej więcej wie, co jest poprawne, a co nie brzmi dobrze.

Żeby zostać lektorem, trzeba też mieć odpowiednie wykształcenie – skończyć studia lub zdać odpowiednie testy, nie tylko ze znajomości języka, ale też z nauczania go. Kompetencje takiej osoby są formalnie potwierdzone.

Tradycyjna nauka języków

Znajomość języka ojczystego przychodzi nam naturalnie i samoistnie. Język obcy to kompletnie inna sprawa. Zapamiętywanie słówek, poznawanie odmiennych struktur gramatycznych, rozwiązywanie zadań i testów – tak często wygląda nauka w szkołach. Mówienie zostaje na dalszym planie, co prowadzi do tego, że nawet zdolni uczniowie często boją się odzywać po angielsku.

Kiedy najwięcej problemów sprawia przełamanie się do rozmawiania w innym języku, zajęcia z native speakerem mogą być właśnie tym, czego potrzebujesz. Rodzimy lektor za to sprawdzi się lepiej w przekazaniu podstawy języka, gdyż będzie umiał wyjaśnić Ci po polsku to, jak działa język, którego się uczysz.

Możliwe problemy w nauce z native speakerem

Największą trudnością może być dostępność native speakerów. W Polsce jest ich zdecydowanie mniej niż lektorów, których mową ojczystą jest polski, i dla osób pochodzących z mniejszych miejscowości takie zajęcia mogą być niedostępne. Rozwiązaniem tego kłopotu jest jednak nauka online. Inna problematyczną kwestią może okazać się brak umiejętności pedagogicznych native speakera mimo doskonałej znajomości języka. Dla niektórych fakt, że nie mogą się wspomóc językiem ojczystym w trakcie zajęć, aby dopytać o coś niezrozumiałego, okazuje się stresujący.

Lektor czy native speaker – kto okaże się lepszy
Szkoły językowe zatrudniające native speakerów
Teraz już wiesz, kim jest native speaker

Zajęcia z native speakerem – ile kosztują?

Ceny zajęć z native speakerami, tak samo jak tych prowadzonych przez polskiego lektora, różnią się w zależności od miasta. W Warszawie godzina zajęć, na które nauczyciel musi dojechać, może kosztować ponad 150 zł. Nauka przez Internet jest odpowiednio tańsza – ceny wahają się między 60 a 100 zł. Z reguły stawki native speakerów są średnio kilkanaście procent wyższe od polskich lektorów.

Trzeba też uważać na podejrzanie tanie oferty. Godzina angielskiego za 30 zł z native speakerem wydaje się bardzo atrakcyjną ofertą. Taka osoba może rzeczywiście mówić obcym językiem, ale niekoniecznie ma wystarczającą wiedzę i doświadczenie do efektywnej nauki, a jej akcent może pozostawiać wiele do życzenia. Bez problemu można napisać w ogłoszeniu, że jest się native speakerem. Nie musi być to jednak prawdą.

Jeśli mamy wątpliwości co do oferty lub nie stać nas na usługi native speakera, to znacznie lepiej skorzystać z usług zaufanej szkoły językowej.

Warto uczyć się języków

Powinieneś mieć już teraz lepsze pojęcie o tym, co można zyskać, ucząc się języka z pomocą native speakera. Czy jest to coś dla Ciebie? A może jednak wolisz zajęcia z lektorem? W naszej ofercie na pewno znajdziesz dla siebie odpowiednią formę kursu. Zapewniamy zarówno szkolenia językowe dla firm, jak i zajęcia dla osób prywatnych. Mogą odbywać się one stacjonarnie lub online. Oferujemy także e-learning przy użyciu specjalnej platformy edukacyjnej. Wszystko dopasowane do Twoich językowych potrzeb. Zapraszamy!

chatsimple