Nauka języków obcych przez komunikatory internetowe – fakty i mity
- Nauka języków obcych przez komunikatory internetowe jest tania
Podobnie jak w przypadku niemal każdej usługi lub produktu, nauka języków obcych przez komunikatory może być zarówno droga, jak i tania.
Jeśli naukę zorganizujemy sobie z osobą, którą spotkaliśmy podczas zagranicznych podróży, lub w gronie osób o podobnych zainteresowaniach, które poznaliśmy w Internecie, możliwe, że nauka odbywać się będzie za symboliczną opłatą lub będzie miała charakter swoistej wymiany usług – on pomoże mi z językiem, a ja oprowadzę go po moim rodzinnym mieście. W takim przypadku warto jednak starannie sprawdzić, czy osoba, która zgodziła się nas uczyć, ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę, czy dany język jest jej językiem ojczystym i czy będzie ona traktować nas poważnie (i nie będzie na przykład regularnie odwoływać zaplanowanych lekcji, a nawet w ogóle o nich zapominać).
Jeśli z kolei podpiszemy umowę na świadczenie usług nauczania języków obcych przez komunikator ze szkołą językową, możemy spodziewać się, że koszt będzie w przybliżeniu równy standardowej cenie za lekcje indywidualne. Dlaczego? Ponieważ w takim przypadku lektor będzie poświęcał nam całą swoją uwagę, metodologia nauczania i plan nauki zostaną indywidualnie dopasowane do naszych celów i priorytetów, a same lekcje będą odbywać się w dogodnych dla nas terminach.
- Nauka języków obcych przez komunikatory internetowe nie jest bezpieczna
Polska może poszczycić się bardzo dobrymi statystykami w zakresie szybkości transmisji danych. Dzięki możliwości sprawnego przesyłania wszelkich materiałów tekstowych i audiowizualnych komunikacja przez Internet idealnie sprzyja udanemu i dynamicznemu procesowi nauki. Niezależnie od powyższego, zanim rozpoczniemy naukę języków obcych przez komunikator internetowy, należy sprawdzić parametry własnego komputera, szczególnie w zakresie dźwięku, który ma zasadnicze znaczenie w tym przypadku.
Ogólnie rzecz biorąc, nauka języka w taki sposób nie zagraża bezpieczeństwu danych. Wystarczy tylko przestrzegać zasad bezpieczeństwa w sieci i nie płacić z góry za naukę osobie, której nie znamy.
- Umiejętności językowe mogą doskonalić przez komunikator internetowy jedynie pojedyncze osoby, przede wszystkim ludzie młodzi
Coraz bardziej intensywny przepływ informacji, globalizacja, nawał codziennych obowiązków, inteligentne technologie, mobilność i szybkie tempo życia nieuchronnie zmuszają nas wszystkich do zmiany codziennych nawyków. Czasy, kiedy nauka języka przez komunikatory online była opcją dostępną wyłącznie dla osób – zwykle młodych, sprawniej niż reszta poruszających się w świecie nowych technologii – dawno już minęły. Dziś nauka języka z użyciem środków komunikacji zdalnej cieszy się dużą popularnością zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm. Jeśli na przykład pracownicy działu sprzedaży często uczestniczą w wystawach międzynarodowych i chcą kontynuować naukę języka w podróży, mogą łatwo osiągnąć swój cel, łącząc tradycyjne lekcje w siedzibie firmy z zajęciami odbywającymi się online, w których biorą udział, kontaktując się z lektorem z hotelu lub biura, w którym przebywają w trakcie delegacji.
Nauka zdalna jest również idealnym rozwiązaniem dla kierownictwa najwyższego szczebla i branżowych specjalistów, których rozkład dnia ulega nieustannym zmianom, w związku z czym nie wiadomo kiedy i gdzie będzie mogła odbyć się następna lekcja. Dzięki nauce online mogą oni skutecznie kontynuować realizację swoich językowych celów mimo obiektywnych przeszkód.
- Nauka języków obcych online wymaga dużej samodyscypliny
Sukces w nauce języków obcych, niezależnie od zastosowanego rozwiązania technicznego, zależy od wielu czynników: od tego, czy zajęcia są interesujące, od tego, na ile przemyślane są konkretne zadania, od zaangażowania lektora, a przede wszystkim od motywacji samego zainteresowanego (przejawiającej się m.in. w regularnym wykonywaniu ćwiczeń czy śledzeniu w wolnym czasie wiadomości w wybranym języku). Samodyscyplina jest niezbędna zawsze, kiedy się czegoś uczymy. Wewnętrzne wątpliwości i brak motywacji skutecznie uniemożliwią jakiekolwiek osiągnięcia – nie pomoże wówczas żadna metoda, ani nawet najlepszy nauczyciel.
Należy pamiętać, że zajęcia przez komunikatory internetowe odbywają się zdalnie. Wymaga to od osoby uczącej się dobrej organizacji i motywacji, aby uniknąć sytuacji, w której lektor jest zmuszony do wysyłania wiadomości typu: „Dzień dobry. Czy pamiętasz o naszych zajęciach? Zaczynamy za pięć minut…”. Faktycznie jednak naukę online wybierają zwykle osoby, które cechuje wysoka motywacja i samodyscyplina, umiejące doskonale zarządzać swoim czasem.
- Każde zajęcia prowadzone przez komunikatory online mają charakter improwizacji, są pozbawione realnego planu i celu
Jeśli naukę języka przez komunikator organizuje profesjonalna szkoła językowa, to zajęcia będą zaplanowane zgodnie z programem nauczania przygotowanym na podstawie analizy kompetencji uczącego się, jego potrzeb językowych, specyfiki wykonywanej pracy oraz wielu innych czynników. Co za tym idzie – lektor będzie dążyć do realizacji z góry założonego celu, zamiast pytać: „No to może obejrzymy sobie dzisiaj jakiś zabawny filmik?”. Jeśli takie lub podobne sytuacje faktycznie mają miejsce, jest jasne, że zarówno lektor, jak i instytucja edukacyjna nie są poważnymi dostawcami usług językowych.
- Przez komunikator internetowy można uczyć się tylko indywidualnie
Faktycznie tego typu narzędzia najlepiej nadają się do indywidualnej nauki, w ramach której lektor komunikuje się tylko z jednym uczniem. Jeśli jednak dwie osoby mające identyczne cele i priorytety oraz podobne wyjściowe kompetencje językowe mogą uczyć się w tym samym czasie (niekoniecznie w tym samym miejscu), wówczas np. Skype jest dobrym narzędziem.
Z drugiej strony, jeśli języka ma uczyć się większa liczba pracowników jednej firmy lub osób o zbliżonych potrzebach, zamiast Skype’a lepiej jest użyć aplikacji ClickMeeting. W takiej sytuacji, podobnie jak w przypadku tradycyjnych kursów, grupy tworzy się na podstawie wcześniejszej oceny umiejętności językowych. Bezpośrednio po sformowaniu grup można już prowadzić zdalne lekcje przez ClickMeeting zgodnie z przyjętym programem nauczania.
- Nauka języka online jest skuteczna w przypadku wszystkich, niezależnie od wyjściowego poziomu językowego
To prawda. Motywujące i efektywne programy nauczania przez komunikatory online można opracowywać na wszystkich poziomach zaawansowania.
W przypadku osób nieznających języka w ogóle lub na początkowym etapie nauki, lepszym lektorem będzie osoba mówiąca tym samym językiem ojczystym, co uczeń, łatwiej jej bowiem będzie wyjaśnić niuanse języka i zawiłości gramatyczne. Native speaker będzie z kolei lepszym lektorem w przypadku osób, które częściowo opanowały już język obcy i znają podstawy gramatyki – lekcje z takim lektorem będą wówczas świetną okazją do doskonalenia wymowy i mowy potocznej.
- Jeśli wybierzemy lekcje przez komunikatory internetowe, będziemy mogli doskonalić tylko dwie umiejętności językowe: mówienie i słuchanie
Z założenia komunikator służy do komunikacji – mówienia i słuchania – w czasie rzeczywistym. Co za tym idzie, to właśnie te dwie umiejętności językowe są najczęściej wykorzystywane podczas zajęć, a uczniowie mają szansę szybko je rozwinąć.
Jednak nauka online może również służyć doskonaleniu pisania i czytania. Doświadczeni lektorzy mogą stworzyć program nauczania przewidujący doskonalenie gramatyki, wzbogacanie słownictwa lub rozwijanie zdolności argumentowania, a także ćwiczenie użycia języka obcego w każdym innym obszarze, w zależności od przyszłych potrzeb ucznia.
Aby jak najefektywniej wykorzystać czas nauki, bierne umiejętności językowe (pisanie, czytanie) stanowią zwykle przedmiot pracy domowej.
- Komunikator internetowy nadaje się wyłącznie do nauki języka ogólnego
Zakres nauki języka obcego online jest tak samo nieograniczony, jak zakres nauki bezpośrednio z nauczycielem. W ramach zajęć zdalnych można zgłębiać i w szybkim tempie rozwijać dowolny obszar kompetencji, np. język biznesowy. W przypadku korzystania z aplikacji ClickMeeting istnieje możliwość organizowania interaktywnych warsztatów czy też pracy nad konkretnymi sytuacjami językowymi, np. nad doskonaleniem prezentacji firmy w języku włoskim. Tak naprawdę wszystkie opcje są dostępne na wyciągnięcie ręki.