Nauka języków obcych przez komunikatory internetowe – fakty i mity

Nauka języków obcych

Dziś pod lupę weźmiemy fakty i mity związane z nauką języków obcych przez komunikatory. Co warto wiedzieć o tej formie przyswajania sobie nowych informacji? Czy nauka języka przez Skype to dobry pomysł? Sprawdźmy!

Nauka języków obcych przez komunikatory internetowe jest tania

Podobnie jak w przypadku niemal każdej usługi lub produktu nauka języków obcych przez komunikatory może być zarówno droga, jak i tania.

Jeśli naukę zorganizujemy sobie z osobą, którą spotkaliśmy podczas zagranicznych podróży lub w gronie osób o podobnych zainteresowaniach, które poznaliśmy w internecie, możliwe, że nauka odbywać się będzie za symboliczną opłatą lub będzie miała charakter swoistej wymiany usług — np. on pomoże mi z językiem, a ja oprowadzę go po moim rodzinnym mieście.

nauka języków obcych przez komunikatoryW takim przypadku warto jednak starannie sprawdzić, czy osoba, która zgodziła się nas uczyć, ma odpowiednie doświadczenie i wiedzę, czy dany język jest jej językiem ojczystym i czy będzie ona traktować nas poważnie (i nie będzie na przykład regularnie odwoływać zaplanowanych lekcji, a nawet w ogóle o nich zapominać).

Jeśli z kolei podpiszemy umowę na świadczenie usług nauczania języków obcych (np. angielskiego) przez komunikator ze szkołą językową, możemy spodziewać się, że koszt będzie w przybliżeniu równy standardowej cenie za lekcje indywidualne. Dlaczego? Ponieważ w takim przypadku lektor będzie poświęcał nam całą swoją uwagę, metodologia nauczania i plan nauki zostaną indywidualnie dopasowane do naszych celów i priorytetów, a same lekcje będą odbywać się w dogodnych dla nas terminach.

Nauka języków obcych przez komunikatory internetowe jest tylko dla osób, które mają bardzo szybki internet

Polska może poszczycić się bardzo dobrymi statystykami w zakresie szybkości transmisji danych. Dzięki możliwości sprawnego przesyłania wszelkich materiałów tekstowych i audiowizualnych komunikacja przez internet idealnie sprzyja udanemu i dynamicznemu procesowi nauki. Niezależnie od powyższego, zanim rozpoczniemy naukę języków obcych przez komunikator internetowy, należy sprawdzić parametry własnego komputera, szczególnie w zakresie dźwięku, który ma zasadnicze znaczenie w tym przypadku.

Nauka języków obcych przez komunikatory internetowe nie jest bezpieczna

Ogólnie rzecz biorąc, nauka języka w taki sposób nie zagraża bezpieczeństwu danych. Wystarczy tylko przestrzegać zasad bezpieczeństwa w sieci i nie płacić z góry za naukę osobie, której nie znamy.

Umiejętności językowe mogą doskonalić przez komunikator internetowy jedynie niektóre osoby, przede wszystkim ludzie młodzi

nauka języków obcych przez komunikatoryCoraz intensywniejszy przepływ informacji, globalizacja, nawał codziennych obowiązków, inteligentne technologie, mobilność i szybkie tempo życia nieuchronnie zmuszają nas wszystkich do zmiany codziennych nawyków.

Czasy, kiedy nauka języka przez komunikatory online była opcją dostępną wyłącznie dla osób (zwykle młodych) sprawniej niż reszta poruszających się w świecie nowych technologii — dawno już minęły. Dziś nauka języka z użyciem środków komunikacji zdalnej cieszy się dużą popularnością zarówno wśród osób prywatnych, jak i firm.

Jeśli na przykład pracownicy działu sprzedaży często uczestniczą w wystawach międzynarodowych i chcą kontynuować naukę języka w podróży, mogą łatwo osiągnąć swój cel, łącząc tradycyjne lekcje w siedzibie firmy z zajęciami odbywającymi się online, w których biorą udział, kontaktując się z lektorem z hotelu lub biura, w którym przebywają w trakcie delegacji.

Nauka zdalna jest również idealnym rozwiązaniem dla kierownictwa najwyższego szczebla i branżowych specjalistów, których rozkład dnia ulega nieustannym zmianom, w związku z czym nie wiadomo, kiedy i gdzie będzie mogła odbyć się następna lekcja. Dzięki nauce online mogą oni skutecznie kontynuować realizację swoich językowych celów mimo obiektywnych przeszkód.

Nauka języków obcych online wymaga dużej samodyscypliny

Sukces w nauce języków obcych, niezależnie od zastosowanego rozwiązania technicznego, zależy od wielu czynników: od tego, czy zajęcia są interesujące, od tego, jak bardzo przemyślane są konkretne zadania, od zaangażowania lektora, a przede wszystkim od motywacji samego zainteresowanego (przejawiającej się m.in. w regularnym wykonywaniu ćwiczeń czy śledzeniu w wolnym czasie wiadomości w wybranym języku). Samodyscyplina jest niezbędna zawsze, kiedy się czegoś uczymy. Wewnętrzne wątpliwości i brak motywacji skutecznie uniemożliwią jakiekolwiek osiągnięcia — nie pomoże wówczas żadna metoda, ani nawet najlepszy nauczyciel.

Należy pamiętać, że zajęcia przez komunikatory internetowe odbywają się zdalnie. Wymaga to od osoby uczącej się dobrej organizacji i motywacji, aby uniknąć sytuacji, w której lektor jest zmuszony do wysyłania wiadomości typu: „Dzień dobry. Czy pamiętasz o naszych zajęciach? Zaczynamy za pięć minut…”. Faktycznie jednak naukę online wybierają zwykle osoby, które cechuje wysoka motywacja i samodyscyplina, umiejące doskonale zarządzać swoim czasem.

Każde zajęcia prowadzone przez komunikatory online mają charakter improwizacji, są pozbawione realnego planu i celu

Jeśli naukę języka przez komunikator organizuje profesjonalna szkoła językowa, to zajęcia będą zaplanowane zgodnie z programem nauczania przygotowanym na podstawie analizy kompetencji uczącego się, jego potrzeb językowych, specyfiki wykonywanej pracy oraz wielu innych czynników. Co za tym idzie — lektor będzie dążyć do realizacji z góry założonego celu, zamiast pytać: „No to może obejrzymy sobie dzisiaj jakiś zabawny filmik?”. Jeśli takie lub podobne sytuacje faktycznie mają miejsce, jest jasne, że zarówno lektor, jak i instytucja edukacyjna nie są poważnymi dostawcami usług językowych.

Przez komunikator internetowy można uczyć się tylko indywidualnie

nauka języka obcego przez komunikatory

Faktycznie tego typu narzędzia najlepiej nadają się do indywidualnej nauki, w ramach której lektor komunikuje się tylko z jednym uczniem. Jeśli jednak dwie osoby mające identyczne cele i priorytety oraz podobne wyjściowe kompetencje językowe mogą uczyć się w tym samym czasie (niekoniecznie w tym samym miejscu), wówczas np. Skype jest dobrym narzędziem.

Z drugiej strony, jeśli języka ma uczyć się większa liczba pracowników jednej firmy lub osób o zbliżonych potrzebach, zamiast Skype’a lepiej jest użyć aplikacji ClickMeeting.

W takiej sytuacji, podobnie jak w przypadku tradycyjnych kursów, grupy tworzy się na podstawie wcześniejszej oceny umiejętności językowych. Bezpośrednio po sformowaniu grup można już prowadzić zdalne lekcje przez ClickMeeting zgodnie z przyjętym programem nauczania.

Nauka języka online jest skuteczna w przypadku wszystkich, niezależnie od wyjściowego poziomu językowego

To prawda. Motywujące i efektywne programy nauczania przez komunikatory online można opracowywać na wszystkich poziomach zaawansowania.

W przypadku osób nieznających języka w ogóle lub będących na początkowym etapie nauki lepszym lektorem będzie osoba mówiąca tym samym językiem ojczystym co uczeń, łatwiej jej bowiem będzie wyjaśnić niuanse języka i zawiłości gramatyczne. Native speaker będzie z kolei lepszym lektorem w przypadku osób, które częściowo opanowały już język obcy i znają podstawy gramatyki — lekcje z takim lektorem będą wówczas świetną okazją do doskonalenia wymowy i mowy potocznej.

Jeśli wybierzemy lekcje przez komunikatory internetowe, będziemy mogli doskonalić tylko dwie umiejętności językowe: mówienie i słuchanie

Z założenia komunikator służy do komunikacji — mówienia i słuchania — w czasie rzeczywistym. Co za tym idzie to właśnie te dwie umiejętności językowe są najczęściej wykorzystywane podczas zajęć, a uczniowie mają szansę szybko je rozwinąć.

Jednak nauka online może również służyć doskonaleniu pisania i czytania. Doświadczeni lektorzy mogą stworzyć program nauczania przewidujący doskonalenie gramatyki, wzbogacanie słownictwa lub rozwijanie zdolności argumentowania, a także ćwiczenie użycia języka obcego w każdym innym obszarze, w zależności od przyszłych potrzeb ucznia.

Aby jak najefektywniej wykorzystać czas nauki, bierne umiejętności językowe (pisanie, czytanie) stanowią zwykle przedmiot pracy domowej.

Komunikator internetowy nadaje się wyłącznie do nauki języka ogólnego

Zakres nauki języka obcego online jest tak samo nieograniczony jak zakres nauki bezpośrednio z nauczycielem. W ramach zajęć zdalnych można zgłębiać i w szybkim tempie rozwijać dowolny obszar kompetencji, np. język biznesowy. W przypadku korzystania z aplikacji ClickMeeting istnieje możliwość organizowania interaktywnych warsztatów czy też pracy nad konkretnymi sytuacjami językowymi, np. nad doskonaleniem prezentacji firmy w języku włoskim. Tak naprawdę wszystkie opcje są dostępne na wyciągnięcie ręki.

chatsimple