Podcasty do nauki angielskiego

podcasty do nauki angielskiego

Moda na słuchanie podcastów w USA trwa już prawie od dekady, natomiast w Polsce to stosunkowo nowe zjawisko. Ma ono coraz więcej zwolenników –  statystycznie już co piąty Polak deklaruje, że słucha podcastów w języku ojczystym lub obcym.

W obecnych czasach podcasty stanowią także istotny element wspierający aktywną naukę języków obcych.

Co to jest podcast?

Podcast można zdefiniować jako rodzaj internetowej publikacji audio. Innymi słowy, jest to forma audycji opublikowanej w Internecie, w której jedna osoba opowiada o czymś konkretnym lub też kilku rozmówców dyskutuje na określony temat.

Przy stałym dostępie do Internetu podcastów możemy słuchać, gdzie chcemy i kiedy chcemy, za pośrednictwem komputera, tabletu bądź smartfona.

Jakie są rodzaje podcastów?

Podcasty dzielimy na „rozrywkowe” oraz „rozwojowe”. Tych pierwszych słuchamy głównie dla przyjemności, natomiast te drugie pomagają nam w rozwoju osobistym lub zawodowym, czyli mają walory edukacyjne.

Podcasty rozrywkowe mogą dotyczyć np. tematyki muzycznej, podróżniczej czy modowej, natomiast rozwojowe służą do zdobywania wiedzy eksperckiej z danej dziedziny życia zawodowego.

Podcasty występują zazwyczaj w dwóch podstawowych formach: materiału dźwiękowego bądź nagrania wideo.

Dlaczego warto słuchać podcastów w oryginale?

Słuchanie podcastów w oryginale ma wiele zalet:

  • dają szansę na obcowanie z prawdziwym i żywym językiem, jakim posługują się rozmówcy; pozwalają na zwrócenie szczególnej uwagi na akcent, wymowę i tempo wypowiedzi osób, których głosy słyszymy,
  • oferują słuchaczom różnorodną tematykę – każdy znajdzie dla siebie coś odpowiednego,
  • umożliwiają doskonalenie umiejętności aktywnego słuchania oraz rozumienia ze słuchu,
  • aktywnie i skutecznie wspierają naukę języka docelowego; stanowią doskonały sposób na samodzielną naukę języka obcego zgodnie z własnymi zainteresowaniami, ponieważ słuchamy głównie treści, których chcemy (a nie musimy) słuchać,
  • poszerzają i wzbogacają słownictwo ogólne oraz specjalistyczne, ułatwiając przyswojenie sobie nowych zwrotów i praktycznych wyrażeń,
  • umożliwiają jednoczesne wykonywanie innych czynności w trakcie korzystania z nich; np. można swobodnie słuchać wybranego podcastu podczas jazdy samochodem lub autobusem do pracy, w trakcie treningu na siłowni, biegu na świeżym powietrzu, spaceru z czworonogiem, gotowania obiadu czy robienia domowych porządków,
  • zapewniają odbiorcom łatwy i nieograniczony dostęp do ich zawartości przez całą dobę, bo do ich słuchania wystarczy mieć telefon i ewentualnie słuchawki,
  • pozwalają na wielokrotne odsłuchiwanie treści, co sprzyja regularnym powtórkom, systematyzującym wiedzę i ułatwiającym zapamiętywanie.

Jakie podcasty do nauki angielskiego są dostępne?

Można by rzec, że mamy do wyboru, do koloru – począwszy od skrótów aktualnych i najważniejszych informacji ze świata, czyli BBC World Service Radio, poprzez popularny talk-show Beyond Borders with Ethan, a na epizodach z życia wziętych kończąc, czyli The RealLife Podcast. Ale wszystko po kolei.

Propozycja od BBC

BBC World Service Radio oferuje codzienną porcję aktualnych informacji z całego świata w zwięzłej formie oraz teksty podejmujące różne inne tematy z życia codziennego. Wiele ciekawych materiałów dla osób lubiących brytyjski akcent i dłuższe audycje, a wszystko łatwo dostępne na żywo.

Podcasty inspirujące

Beyond Borders with Ethan to seria podcastów stworzona, aby pomagać osobom uczącym się angielskiego na całym świecie. Składa się z wywiadów przeprowadzonych z nauczycielami oraz innymi gośćmi talk-show. Ich celem jest ponowne odkrywanie przygody z nauką języka angielskiego.

podcasty do nauki angielskiego
podcasty do nauki angielskiego
podcasty do nauki angielskiego

Historie z życia wzięte

The RealLife Podcast to historie na różne tematy z życia codziennego, opowiadane przez małżeństwo Jeffa i Alyssę Bethke oraz zaproszonych przez nich do rozmowy znajomych i przyjaciół.

6 minut na angielski

6 Minute English to kolejna propozycja BBC, sekcji Learning English, umożliwiająca doskonalenie rozumienia ze słuchu oraz poszerzanie słownictwa w ramach sześciominutowych odcinków, które są udostępniane słuchaczom raz w tygodniu. Zróżnicowana tematyka, naturalne tempo rozmowy, doskonała wymowa, czyli wszystko, co pomoże w nauce języka angielskiego na wyciągnięcie ręki.

Pomoc w nauce brytyjskiej odmiany języka

Luke’s English Podcast, czyli nauka brytyjskiej odmiany języka angielskiego z prowadzącym o imieniu Luke. Pięciokrotnie nagrodzony talk-show przeznaczony dla osób uczących się angielskiego jako obcego. Program trwa nieprzerwanie od 2009 roku i ma wielu stałych słuchaczy. Dodatkowo umożliwia pobranie zapisu nagrań oraz ćwiczeń leksykalno-gramatycznych (w opcji subskrypcji).

Angielskie newsy

Breaking News English to skarbnica materiałów do słuchania na aktualne tematy z różnych dziedzin życia, w tym dotyczące zagadnień z zakresu nauki, polityki, ekonomii, gospodarki, ekologii czy przyrody. Wszystkie podcasty mają zapisy nagrań, więc da się jednocześnie słuchać i czytać tekst. Co więcej, do każdego tekstu opracowano zestawy ćwiczeń, które można pobrać w formacie PDF i samodzielnie wykonać, a udzielone odpowiedzi porównać z dołączonym kluczem.

Podcast brytyjskiego nauczyciela

The British English Podcast to zarówno nauka języka angielskiego, jak i zdobywanie wiedzy o kulturze brytyjskiej, historii, sztuce czy sprawach bieżących. Cotygodniowe spotkania z brytyjskim nauczycielem dają szansę na osiągnięcie płynności w wypowiadaniu się, opanowanie natywnych zwrotów i wyrażeń, w tym phrasal verbs, oraz wspomagają naukę poprawnej wymowy.

Strona Podcast in English

Podcasts in English to bardzo bogata w materiały strona zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli języka angielskiego. Można na niej znaleźć nie tylko podcasty na ciekawe tematy w formie krótkich epizodów, ale również materiały dodatkowe, w tym zapisy nagrań, arkusze z ćwiczeniami na słownictwo i wymowę oraz karty pracy.

Podcast o Stanach Zjednoczonych

Voice of America (VOA) Learning English oferuje różnorodne materiały audio i wideo oraz multimedia o Stanach Zjednoczonych i świecie współczesnym, wraz z zestawami ćwiczeń i scenariuszami lekcji, które można pobrać w formacie PDF.

Podcast gramatyczny

Essential English to zestaw podcastów do nauki gramatyki języka angielskiego, który bazuje na metodzie wielokrotnego powtarzania danego zagadnienia. To ułatwia zapamiętywanie i prawidłowe wykorzystywanie poznanych struktur gramatycznych w konkretnych zdaniach.

Kilka minut dziennie – Espresso English Podcast

Espresso English Podcast to seria lekcji przeznaczonych do codziennej, kilkuminutowej nauki języka angielskiego, która kładzie nacisk na szlifowanie słownictwa, poprawnej wymowy oraz podpowiada skuteczne metody zapamiętywania nowych słówek, zwrotów i wyrażeń.

Dla kogo jaki podcast do nauki angielskiego?

Zdecydowana większość podcastów do nauki języka angielskiego nie ma jednoznacznie zdefiniowanego poziomu. Przy niektórych znajdziemy jednak informację, dla kogo są przeznaczone. The British English Podcast to program przede wszystkim dla osób legitymujących się znajomością języka w stopniu średnio zaawansowanym i zaawansowanym. Natomiast Podcasts in English są przeznaczone dla następujących odbiorców: początkujących, średnio zaawansowanych i zaawansowanych.

Jeśli chodzi o podcasty z zakresu business English, to są one zazwyczaj opracowane dla uczniów o wiedzy na poziomie co najmniej średnio zaawansowanym ze względu na słownictwo specjalistyczne. Podcasty z serii Essential English również mają szczegółowy opis dotyczący poziomu biegłości językowej, jaką powinien dysponować słuchacz – znajdziemy tam materiały dla osób początkujących.

Jak wykorzystać podcasty do samodzielnej nauki języka?

Najpierw trzeba znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Wybór jest kwestią bardzo indywidualną. Kierujmy się własnymi zainteresowaniami – jeśli coś jest nam bliskie tematycznie, to uczymy się tego szybciej i skuteczniej. Weźmy też pod uwagę bieżące potrzeby językowe.

Jeśli obawiamy się, że wybrany przez nas podcast będzie zbyt trudny pod względem językowym, to poszukajmy czegoś prostszego w formie i treści. Możemy też wybrać kilka programów o różnym stopniu trudności. Najlepiej przetestować kilka możliwości i pozostać otwartym na różnorodność, ponieważ sukces nauki z użyciem podcastów sprowadza się do ich aktywnego słuchania, wielokrotnego odtwarzania, powtarzania i zapamiętywania kluczowych zwrotów i wyrażeń.

Jeśli jeszcze pokusimy się o przeczytanie i przeanalizowanie dołączonego zapisu nagrania oraz wykonamy wszystkie dodatkowe ćwiczenia, to zdecydowanie szybciej przyswoimy sobie język obcy i o wiele prędzej zobaczymy konkretne postępy. A chyba o to nam przede wszystkim chodzi.

chatsimple