Jak pracować nad umiejętnością czytania w języku obcym

10 powodów by uczyć się języka angielskiego

1. Na wszystko przyjdzie czas.

Znajdź sobie coś ciekawego do przeczytania: książkę, artykuł w gazecie lub krótkie opowiadanie. Jeśli lektura nie będzie dostatecznie interesująca, szybko się poddasz.

2. Wybieraj materiały na odpowiednim poziomie trudności.

Powinieneś być w stanie zrozumieć około 75% treści bez korzystania ze słownika. Jeśli rozumiesz mniej niż 25% tego, co czytasz, prawdopodobnie tekst jest dla Ciebie zbyt trudny – wybierz wówczas coś innego.

3. Miejsce ma znaczenie.

Znajdź sobie spokojne miejsce do czytania, w którym będziesz mógł się skoncentrować. Usiądź prosto, ze stopami płasko na podłodze. Unikaj czytania na leżąco – jest duża szansa, że czytając w łóżku po prostu zaśniesz.

4. Równie ważny jest czas.

Zaplanuj porę dnia na regularną lekturę. Czytaj codziennie. Rozwijaj w sobie nawyk i trzymaj się go. Nie wynajduj wymówek, aby nie czytać.

5. Czytanie na głos.

Czytaj głośno, aby upewnić się, że odpowiednio koncentrujesz się na treści. Słuchanie własnego głosu może być zabawne, ale jest również doskonałym ćwiczeniem praktycznym.

6. Staraj się czytać tekst dwukrotnie.

Jeśli nie rozumiesz całego tekstu, po prostu przeczytaj go ponownie, aby upewnić się, że wszystko jest jasne.

7. Korzystaj z zalet audiobooków.

Słuchaj audiobooka, czytając jednocześnie tekst. Dzięki temu lepiej zrozumiesz treść, poprawisz wymowę oraz nauczysz się rozpoznawać poszczególne słowa w wersji mówionej i pisanej.

8. Staraj się zrozumieć tekst w ogólnym sensie.

W pierwszej kolejności pobieżnie przejrzyj tekst, aby ogólnie zorientować się czego dotyczy. Staraj się odgadnąć znaczenie poszczególnych słów z kontekstu. Nie próbuj zrozumieć absolutnie każdego słowa w zdaniu i nie sprawdzaj każdego słowa w słowniku. Po prostu spokojnie kontynuuj czytanie.

9. Robienie notatek.

Dobrym pomysłem jest robienie notatek podczas czytania. Zapisuj tylko informacje na temat głównego przesłania tekstu lub streść tekst w kilku zdaniach. Stosuj listy punktowane lub formę krótkich notatek.

10. Aktywne czytanie.

Czytaj tak dużo i tak często, jak tylko jesteś w stanie. Po każdym akapicie pomyśl, jakie pytania mógłbyś zadać autorowi lub narratorowi i spróbuj przewidzieć co będzie dalej. Mów do siebie głośno albo zapisuj swoje przemyślenia.

chatsimple