10 powodów by uczyć się języka angielskiego

Jak pracować nad umiejętnością mówienia w języku obcym

1. Zwalcz swój strach przed mówieniem.

Nie bój się mówić! Używaj języka docelowego do prawdziwej komunikacji. Umiesz przekazać, co masz na myśli? I o to chodzi!

2. Ćwicz mówienie każdego dnia.

Używaj języka tak często, jak to możliwe. Mów! Nawet sam do siebie, czy do członków rodziny, którzy nie znają języka. Wykorzystuj każdą możliwość uczestniczenia w prawdziwych rozmowach.

3. Wypracowuj nowe nawyki.

Zacznij myśleć w obcym języku i unikaj bezpośrednich tłumaczeń zdań z języka ojczystego na język docelowy.

4. Pracuj nad swoją wymową.

W pierwszej kolejności staraj się poprawnie naśladować pojedyncze dźwięki, a następnie wymawiaj poszczególne słowa. Wypowiadaj je tak wyraźnie, jak to możliwe, naśladując native speakerów. Na koniec powtarzaj na głos całe zdania.

5. Słuchaj uważnie.

Naucz się „papugować”: słuchając płyt CD, wielokrotnie powtarzaj to, co usłyszysz. Zwróć szczególną uwagę na akcent, rytm i intonację w języku obcym.

6. Łącz słowa we frazy.

Nasze wypowiedzi rzadko ograniczają się do pojedynczych słów. W większości słowa używane są w dłuższych kombinacjach, tworzących wyrażenia niosące w sobie bardziej złożone treści. Twórz frazy z nowo poznanymi wyrazami i eksperymentuj z nimi.

7. Używaj słów w zdaniach.

Twórz wypowiedzi, które odzwierciedlają Twoje poglądy i z którymi się zgadzasz. Używaj kolokacji słów i stosuj poszczególne frazy w rzeczywistych kontekstach.

8. Spróbuj pośpiewać głośno i z uczuciem.

Naucz się tekstów piosenek i śpiewaj razem ze swoim ulubionym wykonawcą lub zespołem, aby poprawić płynność i intonację. A może by tak karaoke?

9. Pierwsze przypuszczenie jest zazwyczaj trafne.

Podążaj za swoimi przeczuciami i używaj instynktu językowego. Twoja intuicja pomoże Ci formułować poprawne założenia i odgadywać znaczenia i reguły w obszarze języka.

10. Spróbuj wizualizacji.

Wyobrażaj sobie siebie w różnych sytuacjach i zastanawiaj się nad zwrotami, jakich możesz potrzebować lub możliwymi wariantami reakcji. Ćwicz swoje minidialogi w myślach, a następnie wypowiadaj je głośno.