Jak pracować nad umiejętnością mówienia w języku obcym

10 powodów by uczyć się języka angielskiego

1. Zwalcz swój strach przed mówieniem.

Nie bój się mówić! Używaj języka docelowego do prawdziwej komunikacji. Umiesz przekazać, co masz na myśli? I o to chodzi!

2. Ćwicz mówienie każdego dnia.

Używaj języka tak często, jak to możliwe. Mów! Nawet sam do siebie, czy do członków rodziny, którzy nie znają języka. Wykorzystuj każdą możliwość uczestniczenia w prawdziwych rozmowach.

3. Wypracowuj nowe nawyki.

Zacznij myśleć w obcym języku i unikaj bezpośrednich tłumaczeń zdań z języka ojczystego na język docelowy.

4. Pracuj nad swoją wymową.

W pierwszej kolejności staraj się poprawnie naśladować pojedyncze dźwięki, a następnie wymawiaj poszczególne słowa. Wypowiadaj je tak wyraźnie, jak to możliwe, naśladując native speakerów. Na koniec powtarzaj na głos całe zdania.

5. Słuchaj uważnie.

Naucz się „papugować”: słuchając płyt CD, wielokrotnie powtarzaj to, co usłyszysz. Zwróć szczególną uwagę na akcent, rytm i intonację w języku obcym.

6. Łącz słowa we frazy.

Nasze wypowiedzi rzadko ograniczają się do pojedynczych słów. W większości słowa używane są w dłuższych kombinacjach, tworzących wyrażenia niosące w sobie bardziej złożone treści. Twórz frazy z nowo poznanymi wyrazami i eksperymentuj z nimi.

7. Używaj słów w zdaniach.

Twórz wypowiedzi, które odzwierciedlają Twoje poglądy i z którymi się zgadzasz. Używaj kolokacji słów i stosuj poszczególne frazy w rzeczywistych kontekstach.

8. Spróbuj pośpiewać głośno i z uczuciem.

Naucz się tekstów piosenek i śpiewaj razem ze swoim ulubionym wykonawcą lub zespołem, aby poprawić płynność i intonację. A może by tak karaoke?

9. Pierwsze przypuszczenie jest zazwyczaj trafne.

Podążaj za swoimi przeczuciami i używaj instynktu językowego. Twoja intuicja pomoże Ci formułować poprawne założenia i odgadywać znaczenia i reguły w obszarze języka.

10. Spróbuj wizualizacji.

Wyobrażaj sobie siebie w różnych sytuacjach i zastanawiaj się nad zwrotami, jakich możesz potrzebować lub możliwymi wariantami reakcji. Ćwicz swoje minidialogi w myślach, a następnie wypowiadaj je głośno.