Jak pracować nad umiejętnością mówienia w języku obcym?

10 powodów by uczyć się języka angielskiego

Chcesz skutecznie popracować nad swoją umiejętnością mówienia w danym języku i nie wiesz, jak się do tego zabrać? Przedstawiamy kilka wskazówek.

Zwalcz swój strach przed mówieniem

mówienie w języku obcymNie bój się mówić! Używaj języka docelowego do prawdziwej komunikacji. Umiesz przekazać, co masz na myśli? I o to chodzi!

Ćwicz mówienie każdego dnia

Używaj języka tak często, jak to możliwe. Mów! Nawet sam do siebie czy do członków rodziny, którzy nie znają języka. Wykorzystuj każdą możliwość uczestniczenia w prawdziwych rozmowach.

Wypracowuj nowe nawyki

Zacznij myśleć w obcym języku i unikaj bezpośrednich tłumaczeń zdań z języka ojczystego na język docelowy.

Pracuj nad swoją wymową

W pierwszej kolejności staraj się poprawnie naśladować pojedyncze dźwięki, a następnie wymawiaj poszczególne słowa. Wypowiadaj je tak wyraźnie, jak to możliwe, naśladując native speakerów. Na koniec powtarzaj na głos całe zdania.

Słuchaj uważnie

Naucz się „papugować”: słuchając płyt CD, wielokrotnie powtarzaj to, co usłyszysz. Zwróć szczególną uwagę na akcent, rytm i intonację w języku obcym.

Łącz słowa we frazy

Nasze wypowiedzi rzadko ograniczają się do pojedynczych słów. W większości słowa używane są w dłuższych kombinacjach, tworzących wyrażenia niosące w sobie bardziej złożone treści. Twórz frazy z nowo poznanymi wyrazami i eksperymentuj z nimi.

Używaj słów w zdaniach

Twórz wypowiedzi, które odzwierciedlają Twoje poglądy i z którymi się zgadzasz. Używaj kolokacji słów i stosuj poszczególne frazy w rzeczywistych kontekstach.

Spróbuj pośpiewać głośno i z uczuciem

Naucz się tekstów piosenek i śpiewaj razem ze swoim ulubionym wykonawcą lub zespołem, aby poprawić płynność i intonację. A może by tak karaoke?

Pierwsze przypuszczenie jest zazwyczaj trafne

Podążaj za swoimi przeczuciami i używaj instynktu językowego. Twoja intuicja pomoże Ci formułować poprawne założenia i odgadywać znaczenia i reguły w obszarze języka.

Spróbuj wizualizacji

Wyobrażaj sobie siebie w różnych sytuacjach i zastanawiaj się nad zwrotami, jakich możesz potrzebować lub możliwymi wariantami reakcji. Ćwicz swoje minidialogi w myślach, a następnie wypowiadaj je głośno.

chatsimple