Tworzenie tekstów w języku obcym, którego się uczysz, sprawia Ci problem? Przedstawiamy kilka przydatnych wskazówek na to, jak pracować nad umiejętnością pisania w języku obcym (angielskim lub innym).
Spis treści:
Na wszystko przyjdzie czas
Zacznij od tworzenia krótkich i prostych zdań, w których będziesz umieszczać słowa w odpowiednim dla danego języka szyku. Na przykład w języku angielskim trzymaj się kolejności: podmiot – orzeczenie – dopełnienie.
Pisownia jest naprawdę ważna
Postaraj się dobrze poznać zasady pisowni języka docelowego, aby nie popełniać błędów. Niepoprawna pisownia może bowiem prowadzić do poważnych nieporozumień. Rozwijaj swoją spostrzegawczość i ucz się wyłapywać błędy.
Gramatyka również się liczy
Poprawne gramatycznie i dobrze napisane zdania są łatwiejsze do zrozumienia. A dzięki odpowiedniemu użyciu interpunkcji wypowiedź na piśmie staje się płynna, jasna i potoczysta.
Używaj wyrazów łączących
Łącz ze sobą krótsze zdania, aby tworzyć naturalniej brzmiące, pełniejsze wypowiedzi.
Sprawdzaj i koryguj swoje teksty
Używaj narzędzi sprawdzania pisowni i kilkakrotnie czytaj to, co napisałeś. Poprawiaj i wygładzaj zdania do momentu, aż będziesz z nich całkowicie zadowolony. Pamiętaj, ćwiczenie czyni mistrza!
Unikaj powtórzeń
Unikaj wielokrotnego powtarzania tych samych słów. Uatrakcyjnij swoje zdania, używając synonimów i antonimów.
Rozszerzaj swoje słownictwo
Aby bez problemu wyrażać to, co masz na myśli, potrzebujesz bogatego słownictwa i umiejętności poprawnego używania słów w odpowiednim kontekście. Ucz się nowych słów lub wyrażeń razem z przykładowymi zdaniami, a nie osobno lub z użyciem listy słówek.
Czytaj regularnie
Mówi się, że najlepiej nauczysz się pisać, dużo czytając. Warto poznać różne style pisania i zobaczyć, jak poprawnie używać poszczególnych wyrażeń.
Unikaj rozwlekłości
Krytycznie podchodź do swoich tekstów pod kątem długości. Wykreślaj wszelkie słowa, które niczego nie wnoszą do treści wypowiedzi.
Pamiętaj o celu
Pamiętaj, że piszesz do konkretnego adresata – to on musi zrozumieć, co masz na myśli. Pisz konkretnie, trzymaj się tematu (unikaj dygresji) i pamiętaj o zachowaniu jasnej struktury wypowiedzi.