Jak pracować nad umiejętnością słuchania w języku obcym

10 powodów by uczyć się języka angielskiego

1. Po prostu słuchaj!

Nie da się nauczyć języka bez słuchania. Jeśli chcesz skutecznie komunikować się w obcym języku, musisz świadomie rozwijać i ćwiczyć tę absolutnie podstawową umiejętność.

2. Rodzaj materiału.

Wybieraj różnorodne materiały do słuchania na poziomie trudności odpowiadającym Twojej aktualnej biegłości językowej lub nieco wyższym. Słuchaj rozmów na żywo lub nagranych, komunikatów na dworcach autobusowych i lotniskach, reklam, piosenek, programów radiowych i telewizyjnych, wystąpień i wykładów – wszystkiego, co uważasz za interesujące.

3. Zasoby.

Używaj materiałów dźwiękowych dołączanych do podręczników i specjalnie przygotowanych nagrań na płytach. Przeglądaj Internet i korzystaj z aplikacji na smartfony. Słuchaj wszelkich materiałów w języku docelowym. Korzystaj z audiobooków i materiałów audiowizualnych na płytach DVD.

4. Słuchaj aktywnie.

Słuchaj uważnie innych, a inni będą słuchać Ciebie. Bądź cierpliwy i otwarty. Nie bój się zadawać dodatkowych pytań, jeśli czegoś nie zrozumiesz.

5. Staraj się rozumieć.

Próbuj zrozumieć jak najwięcej. Pytaj o konkretne znaczenia, słowa lub wyrażenia, które są dla Ciebie niejasne. Staraj się rozwiać wszelkie wątpliwości, aby uniknąć nieporozumień.

6. Interpretuj.

Słuchaj uważnie, aby zrozumieć, co ma na myśli Twój rozmówca. W razie potrzeby poproś o dodatkowe wyjaśnienia. Używaj języka ciała i staraj się przewidywać dalszy ciąg wypowiedzi; powtórz lub podsumuj to, co usłyszałeś.

7. Analizuj.

Zdecyduj, jakie elementy są najważniejsze – co na pewno musisz zrozumieć. Pamiętaj, jakiego rodzaju informacje naprawdę chcesz uzyskać i nie zwracaj nadmiernej uwagi na pozostałe treści.

8. Bądź dobrym słuchaczem.

Bądź uważny i aktywny. Reaguj. Skoncentruj się na przekazie rozmówcy, zachęcaj go do kontynuowania wypowiedzi i odpowiadaj.

9. Konteksty.

Staraj się przyzwyczajać do różnych sytuacji i rodzajów wypowiedzi: słuchaj krótkich dialogów, dłuższych rozmów, komentarzy, wywiadów, przemówień i debat.

10. Cele słuchania.

Zacznij od słuchania dla przyjemności, aby przyzwyczaić się do brzmienia i rytmu obcego języka. Następnie spróbuj słuchać po to, aby zrozumieć sedno (ogólny sens) wypowiedzi. W dalszej kolejności słuchaj tak, aby zrozumieć szczegółowe informacje.