Quirky – co to znaczy?

Learn the meaning of the word

Możliwe, że oglądając anglojęzyczny serial albo film na Netfliksie czy HBO lub przeglądając strony internetowe w języku angielskim, natknęliście się na wyraz quirky. Obecnie – szczególnie w języku potocznym – jest to często spotykany przymiotnik, którym określa się między innymi osoby lub ich konkretne zachowania.

Jednak co znaczy quirky? Jaką osobę lub zachowanie można określić jako quirky? Czytając ten artykuł, poznacie dokładniej znaczenie tego wyrazu, jego synonimy oraz przykłady użycia. Jeśli jesteście ciekawi, co oznacza słowo quirky, zapraszamy do lektury!

Quirky – definicje słownikowe

Aby lepiej zrozumieć znaczenie wyrazu quirky, na początku warto przyjrzeć się definicjom zawartym w słownikach.

Cambridge Dictionary podaje następujące wyjaśnienie słowa quirky: „unusual in an attractive and interesting way”. Słownik podkreśla więc, że quirky wiąże się z nietypowością, jednak ocenianą pozytywnie. Jest to coś ciekawego i atrakcyjnego.

Spójrzmy na definicję z innego słownika. Collins Dictionary definiuje quirky jako: „Something or someone that is quirky is rather odd or unpredictable in their appearance, character, or behaviour”. Ten słownik także wskazuje na nietypowy aspekt znaczenia quirky. Wyraz ten przywołuje skojarzenia z czymś dziwnym, a nawet nieprzewidywalnym. Za jego pomocą możemy określić charakter, wygląd oraz zachowanie.

Jak widać, według definicji słownikowych quirky kojarzy się z czymś nietypowym lub nawet dziwnym, ale w pozytywnym i ciekawym sensie.

Ironiczne zabarwienie quirky

Warto zwrócić uwagę na fakt, że w języku potocznym często używa się quirky w znaczeniu ironicznym. Określa się tak wtedy osobę, która na siłę stara się być oryginalna i wyróżniać z tłumu, ale w ten sposób staje się śmieszna lub irytująca, bądź samo takie zachowanie. Wyraz ten nie jest więc zawsze używany wyłącznie w pozytywnym sensie.

W dalszej części artykułu jeszcze dokładniej przyjrzymy się słowu quirky.

Synonimy słowa quirky

Jeśli chcemy lepiej zrozumieć dany wyraz, warto sprawdzić, jakie są jego synonimy. Wyrazy bliskoznaczne mogą nam wiele powiedzieć na temat znaczenia i potencjalnego użycia danego słowa.

Na popularnej stronie do sprawdzania synonimów thesaurus.com podane są między innymi takie wyrazy bliskoznaczne dla przymiotnika quirky:

  • bizzare
  • odd
  • peculiar
  • strange
  • unusual
  • unconventional

Znów możemy zaobserwować, że w znaczeniu wyrazu quirky bardzo duże znaczenie ma aspekt niekonwencjonalności i oryginalności.

Learn the meaning of this word in English
How to have an interesting and quirky style
He seemed quirky and cute.

Jak przetłumaczyć quirky na język polski?

Wiemy już, jak quirky definiuje się po angielsku i jakie aspekty znaczeniowe są związane z tym słowem. Ale jak można by przetłumaczyć je na język polski?

Słowniki proponują następujące polskie odpowiedniki:

  • ekscentryczny
  • nietypowy
  • dziwaczny
  • dziwny

W języku polskim, tak jak w wielu innych językach, ze względów kulturowych i społecznych dziwność często konotuje znaczenie negatywne. Odmienność i odbieganie od norm przez długi czas były potępiane, co znajduje swoje odbicie w języku. Nie da się ukryć, że polskie odpowiedniki słowa quirky pozostawiają pewien niedosyt i nie oddają w stu procentach wszystkich odcieni znaczeniowych tego wyrazu.

Wygląda na to, że w języku polskim może brakować dokładnego odpowiednika quirky, który łączyłby aspekt oryginalności z pozytywnym znaczeniem. Ale może niedługo będziemy świadkami powstania takiego słowa?

Meanings of words: quirky
What does quirky mean in English?
Learn the meaning of the word

Jak można użyć wyrazu quirky?

Z pewnością zastanawiacie się, jak można wpleść quirky w zdanie i zastosować to słowo w praktyce. Poniżej podajemy kilka przykładów wraz z tłumaczeniami na polski.

You have quirky sense of humour and I love it!

Tłumaczenie:

Masz oryginalne poczucie humoru i bardzo mi się to podoba!

I think her quirky style is brilliant. She always wears fun and colorful clothes.

Tłumaczenie:

Uważam, że jej ekscentryczny styl jest świetny. Zawsze nosi ciekawe i kolorowe ubrania.

This idea sounds quirky. Tell me more about it.

Tłumaczenie:

Ten pomysł brzmi osobliwie. Opowiedz mi o nim coś więcej.

He think he’s quirky, but he’s not. He’s just trying too hard to be.

Tłumaczenie:

Myśli, że jest ekscentryczny, ale nie jest. Po prostu na siłę stara się taki być.

She made a quirky design for her new spring collection.

Tłumaczenie:

Stworzyła niezwykły design do swojej nowej wiosennej kolekcji.

He is known for being quirky and eccentric.

Tłumaczenie:

Jest znany z bycia nietypowym i ekscentrycznym.

The book had some really quirky characters in it.

Tłumaczenie:

Niektórzy bohaterowie tej książki są naprawdę ekscentryczni.

On a scale from 1 to 10 how quirky do you think she is?

Tłumaczenie:

W skali od 1 do 10 jak dziwna jest twoim zdaniem?

I like to meet quirky and interesting people, however some of them are annoying.

Tłumaczenie:

Lubię poznawać wyjątkowych i interesujących ludzi, choć niektórzy z nich są irytujący.

Podsumowanie

Słowa quirky można używać na wiele sposobów i warto je zapamiętać, szczególnie jeżeli na co dzień obcujecie z anglojęzyczną kulturą popularną i internetową. Na pewno jeszcze nie raz natkniecie się na ten wyraz!

Jeśli artykuł Was zainteresował i chcielibyście dalej rozwijać swoje kompetencje językowe w zakresie angielskiego lub innych języków, przejrzyjcie naszą stronę internetową i zapoznajcie się z ofertą kursów językowych. Nasi wykwalifikowani lektorzy prowadzą zarówno kursy dla firm, jak i lekcje dla osób indywidualnych, na różnych poziomach zaawansowania.

chatsimple