Republika Federalna Niemiec – co warto o niej wiedzieć?

Republika Federalna Niemiec, Berlin, niemcy flaga

Republika Federalna Niemiec to kraj o burzliwej historii mający ważną pozycję na arenie międzynarodowej. To również najludniejsze państwo Unii Europejskiej, zajmujące terytorium niewiele większe od Polski.

Ponadto Niemcy to nasz sąsiad i być może dlatego na zagraniczne wakacje wybieramy jednak bardziej odległe kierunki. Czy słusznie zapominamy o znajdujących się na terenie Niemiec średniowiecznych miastach, wystawnych pałacach, pięknych jeziorach i zapierających dech w piersiach krajobrazach? Przekonajmy się!

Co warto zobaczyć w Niemczech?

Postanowiłeś odkryć, jakie ciekawe miejsca ma do zaoferowania sąsiedni kraj, ale nie wiesz, co zobaczyć? Właśnie na taką okazję przygotowaliśmy nasz subiektywny mini przewodnik!

Miasta w Niemczech

Na terytorium Niemiec znajduje się ponad 2055 miast. Największe z nich to Berlin, w którym żyje około 3,5 tysiąca osób; kolejne pozycje pod względem liczby mieszkańców zajmują Hamburg, Monachium, Kolonia i Frankfurt nad Menem. Najstarszym ośrodkiem miejskim jest Trier, który został założony w 16 roku p.n.e. przez rzymskiego cesarza Oktawiana Augusta.

Berlin

Pod względem liczby mieszkańców Berlin to największe miasto Unii Europejskiej. Ze względu na niewielką odległość, jaka dzieli go od granicy Polski, stanowi on idealny cel wyjazdów na kilkudniowy city break. Odnajdą się w nim zarówno miłośnicy pięknej architektury, jak i fani nocnego życia (w Berlinie znajduje się ponad 400 klubów; za: www.insider.com). Odwiedzając stolicę Niemiec, nie zapomnij zobaczyć Alexander Platzu, Bramy Brandenburskiej i Reichstagu! Jeśli jesteś miłośnikiem historii najnowszej, z pewnością zainteresują Cię również pozostałości Muru Berlińskiego oraz liczne muzea.

Hamburg

Hamburg to miasto portowe Republiki Federalnej Niemiec i nie sposób o tym zapomnieć choćby na chwilę, odwiedzając je. Intrygująca architektura postindustrialna i wszechobecna woda stanowią niezwykłe tło dla zdjęć. Jeśli znudzisz się spacerowaniem i podziwianiem zabytków z ziemi, udaj się na którąś z licznych platform widokowych. My najbardziej polecamy tę znajdującą się w budynku filharmonii i drugą, usytuowaną w barokowym kościele św. Michała.

Kolonia

Najpopularniejszą atrakcją Kolonii jest jej gotycka katedra, którą warto obejrzeć nie tylko z zewnątrz, ale również w środku (zwłaszcza że mamy też możliwość wejścia na taras widokowy!). Ponadto trzeba przespacerować się po Altstadt (Starym Mieście), odwiedzić ratusz i przejść mostem Hohenzollernów przez rzekę Ren. Miłośnicy czekolady również nie będą zawiedzeni, ponieważ w mieście znajduje się muzeum czekolady Lindta.

republiki federalnej niemiec, Berlin
plemiona germańskie osiedliły się na terenach dzisiejszej republiki federalnej niemiec
Berlin, republiki federalnej niemiec, miasta w Niemczech; niemiec zachodnich; zjednoczenia niemiec

Najciekawsze regiony Niemiec

Niemcy podzielone są na regiony oferujące niezwykłe krajobrazy. W zwiedzaniu ich pomagają dobrze rozwinięta sieć kolejowa oraz liczne drogi rowerowe, które zachęcają do wybrania tego środka transportu.

Bawaria (Niemcy)

Bawaria to nie tylko Monachium, do którego na przełomie września i października tłumnie ściągają miłośnicy piwa, aby wziąć udział w słynnym Oktoberfest, ale również urokliwe wioski i zachwycające zamki. Fanów bajek z pewnością zachwyci ten znajdujący się w Schwangau, o dźwięcznej nazwie Neuschwanstein, do złudzenia przypominający budowlę z czołówek filmów Disneya.

Rugia

Jeśli chcemy odpocząć od zgiełku polskiego wybrzeża, możemy wybrać się na Rugię. Na tej bałtyckiej wyspie każdy znajdzie coś dla siebie. Czekają na nas urocze portowe miasteczka, strome białe klify, obłędnie pachnące lasy iglaste, wysepkę w kształcie konika morskiego, a nawet najdłuższe molo w Niemczech. Co najlepsze dostanie na Rugię wcale nie jest trudne – prowadzi na nią bowiem most.

Szwajcaria Saksońska

Położona w niewielkiej odległości od polskiej granicy Szwajcaria Saksońska z pewnością spodoba się miłośnikom pieszych wędrówek. Już sam widok ikony regionu – mostu Bastei, zachęca do odwiedzin. A to jedynie przedsmak widoków, które nas czekają: majestatycznych twierdz, gór i lasów.

republiki federalnej niemiec
Republika Federalna Niemiec, Berlin, niemcy flaga
Frankfurt, Związek Niemiecki, na terenie całego kraju

Niemcy – zasady wjazdu

Jak do każdego kraju należącego do Unii Europejskiej, aby udać się do Niemiec, jako obywatele Polski potrzebujemy jedynie ważnego dowodu; również w przypadku gdy celem naszego wyjazdu są praca lub nauka. Nie ma konieczności wyrabiania wizy, ale należy dopełnić obowiązku meldunkowego (mamy na to od 7 do 14 dni, zależnie od przepisów panujących w danym kraju związkowym). Jeśli zatrzymujemy się w hotelu, hostelu lub na kempingu, nie musimy się tym przejmować – zrobią to za nas pracownicy obiektu. Jeśli zaś do Niemiec udajesz się w celach zarobkowych i potrzebujesz przetłumaczyć niezbędne dokumenty, skontaktuj się z nami!

Niemcy – flaga

Flaga Niemiec ma formę prostokąta podzielonego na trzy równej wielkości poziome pasy w kolorach czarnym, zielonym i żółtym. Jej obecny wygląd został ustalony w konstytucji z dnia 23 maja 1949 roku. Barwy symbolu państwowego nawiązują do mundurów formacji antynapoleońskich z początku XIX wieku: czerń i złoto zostały zaczerpnięte z herbu Świętego Cesarstwa Rzymskiego, czerwień była kolorem dynastii Hohenstaufów.

Ile ludności mają Niemcy?

W Niemczech żyją prawie 84 miliony osób (za: www.worldometers.info). Według szacunków ONZ to trzeci kraj pod względem liczby zamieszkujących go imigrantów. Najwięcej z nich pochodzi z Turcji, Polski, Rosji, Kazachstanu i Włoch. Państwo boryka się z problemami demograficznymi związanymi z dużym odsetkiem emerytów i niskim przyrostem naturalnym.

republiką federalną niemiec; republice federalnej niemiec; republiką federalną
republiką federalną niemiec; republice federalnej niemiec; republiką federalną; unikanie klęsk żywiołowych na południiowym zachodzie wielkiej brytanii
polityka zagraniczna, liczba ludności, wyżyna bawarska

Języki Niemiec

Językiem urzędowym państwa jest niemiecki. Ponadto uznaje się również języki regionalne: dolnoniemiecki, łużycki, romski i fryzyjski. Na ulicach często można usłyszeć również turecki, polski czy rosyjski.

Język niemiecki

Według portalu deutschland.de niemieckim od dziecka posługuje się około 130 milionów osób, a kolejne 15,4 miliona uczy się go. Jest to język urzędowy nie tylko Niemiec, ale również Austrii, Belgii, Luksemburga, Szwajcarii i Liechtensteinu. To najbardziej rozpowszechniony język w Unii Europejskiej. Jego standardowa wersja opiera się na Biblii Marcina Lutra.

Jeśli potrzebujesz sprawdzić znajomość języka niemieckiego kandydatów do pracy w Twojej firmie, skorzystaj z naszego programu do audytu językowego. Wyniki testu Focus Audit Tool otrzymasz zaraz po jego wypełnieniu przez aplikujących lub maksymalnie 24/48 godzin później (zależnie od zakresu egzaminu).

Języki łużyckie

Języki łużyckie należą do języków słowiańskich. Można powiedzieć, że dolnołużycki przypomina nieco w brzmieniu polski, a górnołużycki – czeski i słowacki. Ich użytkownicy zamieszkują głównie wschodnie Niemcy. Na co dzień posługuje się nimi kilkadziesiąt tysięcy osób i liczba ta stale się zmniejsza.

Język fryzyjski

Językiem fryzyjskim posługuje się kilkaset tysięcy osób zamieszkujących Wyspy Fryzyjskie, niderlandzką Fryzję oraz niemieckie Dolną Saksonię i Szlezwik-Holstein. Jest on podobny do staroangielskiego, dolnoniemieckiego i niderlandzkiego. Jego brzmienie bardzo się różni zależnie od regionu.

Monachium, Bawaria, Niemcy
Neuschwanstein, Bawaria, Niemcy
Kolonia, Niemcy

Kto rządzi w Niemczech?

Ustrój polityczny Niemiec to demokratyczna republika federalna. Przyjęty tam system kanclersko-parlamentarny jest unikalny w skali świata. Każdy z 17 landów posiada własny rząd i parlament, które podejmują decyzję na szczeblu lokalnym. 

Władzę wykonawczą w państwie sprawuje kanclerz; obecnie funkcję tę pełni Olaf Scholz, który przejął to stanowisko od Angeli Merkel. Władza prawodawcza należy do parlamentu, który dzieli się na izbę niższą (Bundestag) i izbę wyższą (Bundesrat). W Niemczech wybierany jest również prezydent, do którego głównych zadań należy reprezentowanie kraju w stosunkach międzynarodowych. W 2017 roku na to stanowisko wybrano byłego ministra spraw zagranicznych Franka-Waltera Steinmeiera.

Bis bald!

Nie daj się zwieść temu, że Niemcy znajdują się tak blisko Polski i przekonaj się na własnej skórze, że są warte odwiedzenia! Chcesz się lepiej przygotować do wyjazdu? Zapraszamy na nasz kurs języka niemieckiego, na którym poznasz podstawowe zwroty niezbędne w trakcie podróży.