Rzeczpospolita Polska – co warto o niej wiedzieć?

Rzeczpospolita Polska, Sukiennice w Krakowie; urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, rzeczpospolita polska strzeże niepodległości,źródłem tożsamości narodu polskiego

Cudze chwalicie, swego nie znacie – brzmi bardzo mądre polskie przysłowie. Mimo że nasz kraj ma wiele do zaoferowania swoim mieszkańcom i odwiedzającym go turystom, łatwo jest zapomnieć o jego urokach.

Dlatego też, nawet jeśli o Polsce wiesz już naprawdę dużo, na pewno wciąż możesz się dowiedzieć czegoś nowego. Kto wie, być może nawet znajdzie się kilka informacji, które Cię zaskoczą i zainspirują do przyszłych wędrówek…

Ile jest ludzi w Polsce?

Według populationof.net w 2021 roku w Polsce mieszkało prawie 38 milionów osób. Ze względu na trudną sytuację, w jakiej znalazła się w 2022 roku Ukraina, i dużą liczbę uchodźców przekraczających granicę naszego kraju, liczba ta wciąż się zwiększa.

Kto napisał hymn Polski?

„Do hymnu!” to magiczne słowa, które powodują, że ludzie wstają z miejsc, stają się poważni i uroczyście odśpiewują Mazurek Dąbrowskiego. Ten napisany przez Józefa Wybickiego w 1797 roku utwór pierwotnie nosił tytuł Pieśń Legionów Polskich we Włoszech i był popularną pieśnią patriotyczną; hymnem narodowym stał się dopiero w 1927 roku.

Flaga Polski

Flaga Polski to prostokąt podzielony na dwa poziome pasy; biały na górze i czerwony na dole. Niekiedy można zobaczyć również jej wariant z godłem kraju. Obecny wygląd symbolu państwowego obowiązuje od 1919 roku; w czasach współczesnych zyskał on nawet własne święto obchodzone 2 maja.

Rzeczpospolita Polska, Warszawa; ustrój terytorialny rzeczypospolitej polskiej, rzeczypospolitej polskiej zachowują bezstronność
Rzeczpospolita Polska, Sukiennice w Krakowie; urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej, rzeczpospolita polska strzeże niepodległości,źródłem tożsamości narodu polskiego
Rzeczpospolita Polska, Gdańsk; podstawą ustroju rolnego państwa, organy władzy publicznej działają

Kto był pierwszym królem Polski?

Pierwszym królem Polski był, panujący na przełomie IX i X wieku, Bolesław I Chrobry. Tak jak wcześniejsi niekoronowani władcy wywodził się on z dynastii Piastów. Podczas swoich rządów przykładał dużą wagę do kwestii szerzenia wiary, m.in. organizował misje wśród pogańskich Prusów. Jego starania zostały dostrzeżone przez cesarza Ottona III, który w 1000 roku podczas zjazdu gnieźnieńskiego potwierdził suwerenność państwa. Bolesław musiał poczekać jednak kolejne ćwierć wieku na swoją koronację, która odbyła się dopiero w 1025 roku, u schyłku jego życia.

Języki w Polsce

W Rzeczypospolitej Polskiej językiem urzędowym jest polski, którym posługują się wszyscy obywatele. Ponadto w niektórych gminach funkcjonują języki pomocnicze: niemiecki, białoruski, kaszubski i litewski. Kontrowersje wzbudza etnolekt śląski, który według niektórych powinien mieć status języka.

Zatrudniasz obcokrajowców i chciałbyś sprawdzić, w jakim stopniu posługują się oni językiem polskim? Wypróbuj Focus Audit Tool – prosty i efektywny program do przetestowania umiejętności mówienia, pisania, czytania i słuchania w języku obcym.

Alfabet Polski

Język polski posługuje się własnym alfabetem, opartym na łacińskim systemie pisma. Składa się on z 32 znaków, z czego aż 9 posiada diakrytyki. Najczęściej zobaczyć można literki „a”, „o” oraz „i”, a najrzadziej „ź”, „ń” i „f” (za: Narodowy Korpus Języka Polskiego). Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej, zajrzyj tutaj!

Województwa w Polsce

Podział administracyjny Polski zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni czasu. Od 1999 roku Rzeczpospolita Polska ma 16 województw, które zastąpiły dotychczasowe 49: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, małopolskie, mazowieckie, opolskie, podkarpackie, podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.

Największe województwo pod względem powierzchni i liczby mieszkańców to woj. mazowieckie, a najmniejsze – woj. opolskie.

Najgęściej zaludnionym województwem jest woj. śląskie, a najmniej – woj. podlaskie.

Najwięcej, bo aż pięć parków narodowych znajduje się w woj. małopolskim.

W Polsce istnieją dwa województwa, które posiadają ośrodki administracyjne w dwóch miastach, to woj. kujawsko-pomorskie (ze stolicą w Bydgoszczy i Toruniu) oraz woj. lubuskie (Gorzów i Zielona Góra).

Parki narodowe w Polsce

W Polsce istnieją aż 23 parki narodowe, które zajmują 1% powierzchni kraju. Pod względem liczby tego typu obszarów w Europie Rzeczpospolita Polska plasuje się na siódmym miejscu (za: worldatlas.com). Ich status prawny reguluje ustawa o ochronie przyrody z 2004 roku.

Największy park narodowy to Białowieski Park Narodowy, a najmniejszy – Ojcowski Park Narodowy.

Najstarszym parkiem narodowym jest utworzony w 1932 roku Pieniński Park Narodowy, a najmłodszym – Park Narodowy Ujście Warty (2001).

Najchętniej odwiedzanym parkiem jest Tatrzański Park Narodowy (za: Polska po godzinach).

Rzeczpospolita Polska; ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się; Rzeczpospolita Polska przestrzega wiążącego prawa
Rzeczpospolita Polska; najwyższym prawem Rzeczypospolitej Polskiej, ograniczenie wolności działalności gospodarczej
Rzeczpospolita Polska; ochroną Rzeczypospolitej Polskiej; równości obywateli polskich

Gdzie na wakacje w Polsce?

Wakacje w Polsce kojarzą się z trzema najpopularniejszymi „kierunkami”: nad morze, w góry lub nad jezioro. Przyjrzyjmy się kilku typowym celom krajowych wyjazdów wakacyjnych.

Zakopane

Zacznijmy przewrotnie – od gór, a konkretnie od bramy do Tatrzańskiego Parku Narodowego, czyli Zakopanego, w którym sezon trwa nie tylko w zimie, ale również w lecie. To właśnie wtedy istnieje możliwość wejścia na okoliczne szczyty i podziwiania Morskiego Oka w jego pełnej krasie. Po całym dniu wędrówki można odpocząć, spacerując po Krupówkach i oddając się licznym rozrywkom przygotowanym dla turystów.

Mazury

Wakacje w polskiej Krainie Wielkich Jezior mają mnóstwo plusów i w zasadzie jeden minus – udaje się tam co roku bardzo dużo ludzi. Dlatego też nie ma co się dziwić tłumom w Mikołajkach ani liczbie łódek pływających po jeziorach. Wciąż jest to jednak region wart odwiedzenia. Kto wie, może nawet uda się znaleźć jakieś miejsce nieodkryte jeszcze przez nikogo?

Łeba

Łeba to nie tylko piękne plaże i smażalnie ryb, z których unoszą się apetyczne zapachy, ale również najbliższe miasto, z którego można udać się na wydmy Słowińskiego Parku Narodowego. Bliskość jezior (Łebsko, Sarbsko i Gardno) pozwala cieszyć się urokami lata nie tylko w morzu. Dla tych, którzy szybko nudzą się plażowaniem, zostały stworzone dodatkowe atrakcje: Oceanarium, Muzeum Figur Woskowych, Łeba Park i Discovery Park Łeba.

Co warto zobaczyć w Polsce?

Czy w Polsce jest coś jeszcze do zobaczenia oprócz parków narodowych i miejsc położonych w górach, nad morzem albo w pobliżu jeziora? Oczywiście – mamy przecież wiele pięknych miast.

Wrocław

Wrocław leży na południowym zachodzie kraju, w pobliżu granicy z Niemcami i Czechami. To jedno z najstarszych miast Polski; osada w tym miejscu istniała już w II wieku n.e., a od X wieku było znane jako Vratislavia. Zwiedzanie najlepiej zacząć od rynku, położonego na jego środku ratusza i secesyjnych kamieniczek. Po spacerze pobliskimi uliczkami warto udać się na jeden z punktów widokowych (nasz ulubiony to Mostek Czarownic), aby móc podziwiać z góry czerwone dachy. Dla dzieci wielką atrakcją będą odwiedziny w zoo, w którym kilka lat temu otworzono Afrykarium, czyli strefę przeznaczoną dla zwierząt pochodzących z Afryki.

Kraków

Stolica Małopolski przed pandemią była odwiedzana rocznie przez około 13 milionów turystów (za: Z. Kruczek, L. Mazanek, Krakow as a Tourist Metropolitan Area). To doskonała baza wypadowa w pobliskie góry, do muzeum soli w Wieliczce czy Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau. W samym mieście również czeka na nas moc atrakcji: Zamek Królewski na Wawelu, jeden z największych rynków w kraju, klimatyczna dzielnica Kazimierz i Sukiennice.

Toruń

Toruń przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom słodkości, ponieważ wszystko kręci się tam wokół pierników. Pierniki z nadzieniem, piernikowe domki czy piernikowe piwo – to tylko kilka przykładów tego, co można odnaleźć w mieście Kopernika. Nie tylko jedzeniem człowiek żyje, dlatego też w celu zrzucenia zbędnych kalorii proponujemy spacer po starówce, która już od 1994 znajduje się na liście UNESCO.

Wawel; Rzeczpospolita Polska; stolicą Rzeczypospolitej Polskiej jest Warszawa
Rzeczpospolita Polska; sprawowaniu władzy publicznej, środków społecznego przekazu; decentralizację władzy publicznej
Rzeczpospolita Polska; praw mniejszości narodowych, kształtowanie polityki państwa; Rzeczypospolitej Polskiej należy

Wjazd do Polski

Obywatele krajów należących do Unii Europejskiej i/lub strefy Schengen mogą wjechać do Polski na podstawie ważnego dowodu osobistego i paszportu. Taka sama zasada obowiązuje posiadaczy paszportów krajów, które mają umowy ze wspólnotą. W niektórych przypadkach może być wymagana wiza Schengen. Kontrole na granicach prowadzone są tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Do zobaczenia!

Jeśli nigdy nie podróżowałeś po Polsce, nadszedł właśnie czas, aby to nadrobić. Do naszego kraju przyjechałeś niedawno i szukasz nowych miejsc do odkrycia? Wspaniale! W zwiedzaniu i nawiązywaniu nowych znajomości z pewnością przyda Ci się jak najlepszy poziom języka polskiego. Aby go podszkolić, przyjdź do nas na zajęcia!

chatsimple