Rzetelny – co to znaczy?

rzetelne – rzetelna praca
rzetelne – rzetelna praca

Według słownika PWN „rzetelny” ma aż 3 definicje: „wypełniający należycie swe obowiązki”, „taki, jaki powinien być, odpowiadający wymaganiom” i „zgodny z prawdą, wiarygodny. Rzetelny może być pracownik (mechanik, informatyk, tłumacz); rzetelna może być również firma, której warto powierzyć wykonanie danego projektu.

Słowo „rzetelny” pochodzi z języka staroczeskiego – řetedlný oznaczał „przejrzysty” lub „wyraźny”. Z czasem wyraz nabrał bardziej abstrakcyjnego wymiaru. W swoim obecnym znaczeniu w polszczyźnie powiązanym z uczciwością i brakiem obłudy zaczął być używany na przełomie XVII i XVIII wieku.

Rzetelny – synonimy

Do najczęściej używanych synonimów słowa „rzetelny” należą:

 • wiarygodny,
 • solidny,
 • sumienny,
 • dokładny,
 • skrupulatny,
 • odpowiedzialny,
 • godny zaufania,
 • kompetentny,
 • staranny,
 • uczciwy,
 • niezawodny.

Mogą one być używane w różnych kontekstach. „Wiarygodny” kładzie nacisk na zaufanie i prawdziwość, „solidny” – na jakość i trwałość, „sumienny” i „skrupulatny” – na dokładność, „odpowiedzialny” – na poczucie obowiązku i zaangażowanie, „godny zaufania” – na uczciwość i niezawodność, „kompetentny” – na wiedzę i umiejętności, a „staranny” – na precyzję i dbałość o szczegóły.

Rzetelny w językach obcych

Jak brzmi słowo „rzetelny” w językach obcych? Sprawdź poniższą listę!

Angielski – reliable

Hiszpański – confiable

Francuski – fiable

Niemiecki – zuverlässig

Włoski – affidabile

Portugalski – confiável

Rosyjski – надежный (nadezhnyy)

Chiński – 可靠 (kěkào)

Japoński – 信頼できる (shinrai dekiru)

Koreański – 신뢰할 수 있는 (sinloehal su issneun)

Arabski – موثوق (muthuq)

Turecki – güvenilir

Holenderski – betrouwbaar

Grecki – αξιόπιστος (axiopistos)

Hindi – विश्वसनीय (vishvasaneey)

Urdu – قابل اعتماد (qabil-e-etemad)

Szwedzki – pålitlig

Duński – pålidelig

Norweski – pålitelig

Fiński – luotettava

Czeski – spolehlivý

Słowacki – spoľahlivý

Węgierski – megbízható

Rumuński – de încredere

Bułgarski – надежден (nadezhden)

Ukraiński – надійний (nadiyny)

Hebrajski – אמין (emun)

Perski – قابل اعتماد (ghabel-e etemad)

Tajski – น่าเชื่อถือ (naa chuea thue)

prawdziwy, merytoryczny, obiektywny
należyty, właściwy, porządny, rzetelną

Rzetelny – użycie w zdaniu

Słowo „rzetelny”, synonim do „fachowy”, często pojawia się w połączeniu z określeniami zawodów lub ról społecznych: „rzetelny człowiek”, „rzetelny dostawca”, „rzetelny fachowiec”, „rzetelny importer”, „rzetelny pracownik”, „rzetelny przedsiębiorca”, „rzetelny sprzedawca”, „rzetelny urzędnik” lub „rzetelny wykonawca”.

Nie chodzi tu tylko o dobrze wykonaną pracę, ale również o ogólnie pojęte relacje międzyludzkie i społeczne. Spotkać można „rzetelnego klienta”, „rzetelnego obywatela”, „rzetelnego podatnika” i „rzetelnego partnera”, którzy uczciwie odgrywają powzięte role.

W biznesie mówi się o „rzetelnej firmie” i „rzetelnej obsłudze”. Takie określenie potwierdza jakość świadczonych usług. Moc słowa „rzetelny” można spotęgować za pomocą innych przymiotników. Często spotyka się następujące kolokacje: „rzetelny i dobry”, „rzetelny i odpowiedzialny”, „rzetelny i uczciwy”, a także „rzetelny i wiarygodny”.

Rzetelność – cytaty

Rzetelność to cecha, która stanowi fundament profesjonalizmu w różnych dziedzinach życia. Poszukują jej pracodawcy i klienci. Sprawdź, co na jej temat mają do powiedzenia uznani autorzy:

„Rzetelny czytelnik twórczo uzupełnia treść książek swoim doświadczeniem życiowym, fantazją i własnym życiem duchowym”. – Ilia Erenburg

„No dobrze, gdy patrzę na siebie w lustrze, widzę jak na dłoni: rzetelny? – a jakże!, sumienny w postępowaniu? – naturalnie!, szanujący cudzą własność – no, jakżeby nie!”. – Wojciech Sz. Kaczmarek

„Rzetelnym bądź sam względem siebie, a jako po dniu noc z porządku idzie, tak za tym pójdzie, że względem drugich będziesz rzetelnym”. – William Shakespeare

„Rzetelność to cecha osób, które robią to, co należy, nawet wtedy, gdy nie jest im to na rękę”. – Jeffrey Zaslow

Rzetelny nauczyciel, czyli jaki?

Rzetelny nauczyciel poprowadzi Cię do sukcesu w nauce języka obcego. W naszej szkole zatrudniamy doświadczonych lektorów, którzy potrafią przekazać wiedzę w przystępny sposób. Nasze kursy angielskiego, niemieckiego, włoskiego i innych języków obcych są prowadzone z pełnym zaangażowaniem.

Szczególny nacisk kładziemy na motywowanie uczniów i dostosowanie metod nauczania do indywidualnych stylów uczenia się. Dzięki temu nauka języka staje się przyjemnością. Rozwijaj się zawodowo lub ciesz podróżowaniem bez barier – zrób pierwszy krok już dziś. Zadzwoń lub napisz do nas i wybierz odpowiedni kurs.

Obrazy umieszczone w tekście zostały przygotowane z pomocą AI.

chatsimple