Słowacja – co warto o niej wiedzieć?

Słowacja; wschodnich granic słowacji, motywował rzekomym zagrożeniem słowacji, rozszerzono autonomię słowacji
Słowacja; wschodnich granic słowacji, motywował rzekomym zagrożeniem słowacji, rozszerzono autonomię słowacji

Położona tuż za naszą południową granicą Słowacja nie ma dostępu do morza, ale w zamian natura obdarzyła ją licznymi źródłami termalnymi i majestatycznymi górskimi szczytami. Jeśli dodać do tego pyszną i pożywną kuchnię, urokliwe miasteczka i serdecznych mieszkańców, otrzymujemy przepis na idealną wycieczkę.

Zastanów się chwilę i szczerze odpowiedz na pytanie: jak wiele wiesz o Słowacji? Mimo że czujemy się z nią silnie związani pod względem kulturowym, w szkole raczej nie mówi się zbyt wiele o jej geografii, historii czy sytuacji politycznej. Jeśli więc chcesz poszerzyć horyzonty (i nadrobić braki), nie zwlekaj z lekturą!

Flaga Słowacji

Flaga Słowacji wygląda bardzo podobnie do symboli Słowenii i Rosji: jest to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy w kolorach białym, niebieskim i czerwonym. Dla odróżnienia, w jej lewym rogu umieszczono herb kraju, przedstawiający srebrny krzyż lotaryński na niebieskim wzgórzu na czerwonym tle.

Stolica Słowacji

Stolica Słowacji, Bratysława, położona jest na styku dwóch granic (z Austrią i Węgrami). W tym największym mieście kraju mieszka prawie 500 tysięcy osób (za: macrotrends.net). Historia Bratysławy sięga jeszcze czasów rzymskich, gdy istniał tam obóz wojskowy Gerulata. W okresie państwa wielkomorawskiego w dzisiejszych granicach aglomeracji powstał gród obronny, który po kilku wiekach, w 1291 roku uzyskał prawa miejskie. Bratysława była znana pod wieloma nazwami, m.in. Wratislaburgum, Posonium, Presburg czy Prešporok. Stolicą kraju (a w zasadzie części Czechosłowacji) stała się po I wojnie światowej.

Współczesna Bratysława to miejsce warte odwiedzenia, zwłaszcza latem. Na uwagę zasługują jej malownicze położenie nad Dunajem, a także liczne zabytki: Zamek Bratysławski, ruiny Zamku Devín, gotycka katedra św. Marcina, zabytkowy rynek Hlavné námestie i barokowy letni pałac arcybiskupi, pełniący obecnie funkcję siedziby rządu. To miasto, po którym miło się spaceruje – każda uliczka może zachwycić jakimś detalem architektonicznym lub sklepem z regionalnym rękodziełem.

Słowacja – waluta

Do 2009 roku walutą Słowacji była korona, która dzieliła się na 100 halerzy. Później zastąpiono ją euro. Na monetach wybijanych w tym kraju widnieją (zależnie od nominału): elementy herbu (podwójny krzyż na trójwzgórzu), zamek w Bratysławie oraz tatrzański szczyt Krywań – symbol niepodległego państwa.

Prezydent Słowacji

Ustrój Słowacji to republika parlamentarno-gabinetowa. Na czele państwa stoi prezydent, który wraz z rządem sprawuje władzę wykonawczą. Legislatywa należy do Rady Narodowej – jednoizbowego parlamentu, a za jurysdykcję odpowiadają niezawisłe sądy.

Wybory na prezydenta odbywają się na Słowacji co 5 lat. Kandydatem może zostać każdy obywatel kraju, który ukończył 40. rok życia i ma pełnię praw. Istnieje możliwość jednej reelekcji. Kompetencje najwyższego przedstawiciela władzy są mocno ograniczone. Do jego głównych zadań należy: reprezentowanie państwa na arenie międzynarodowej, mianowanie ambasadorów i premiera, a także uroczyste otwieranie sesji Rady Narodowej.

Obecną głową państwa jest Zuzana Čaputová, piąty prezydent kraju i pierwsza kobieta na tym stanowisku. Urząd sprawuje od 2019 roku. Wcześniej działała jako polityk, działaczka społeczna i prawniczka; przez krótki czas pełniła również funkcję wiceprzewodniczącej partii Postępowa Słowacja.

Słowacja – język

Głównym językiem używanym na terenie kraju (i jedynym urzędowym) jest słowacki. Posługuje się nim na co dzień 78,6% obywateli. Drugie miejsce pod względem popularności zajmuje węgierski (9,4% populacji). Na Słowacji często usłyszeć można również romski, polski, rosyjski czy ukraiński. W szkołach podstawowych i średnich obowiązuje nauka co najmniej jednego języka obcego, najczęściej angielskiego (za: Study in Slovakia).

Język słowacki

Po słowacku mówi około 5 milionów ludzi, przede wszystkim w tym tatrzańskim kraju, ale też w Czechach i na Węgrzech (za: worlddata.info). Język, razem z czeskim i polskim, z którymi łączy go duże pokrewieństwo, przynależy do grupy zachodniosłowiańskiej. Do jego zapisu stosuje się zmodyfikowany alfabet łaciński, który składa się z aż 46 liter.

Język słowacki przypomina nieco polski w brzmieniu i gramatyce. Do zrozumienia wielu słów nie będzie nam potrzebny słownik. Trzeba jednak uważać na tzw. fałszywych przyjaciół, czyli wyrazy, które wcale nie oznaczają tego, co pierwsze przychodzi na myśl, np. cerstvý, frajerjka, napad, pas czy zakonnik. Nasze kursy słowackiego pozwolą Ci poznać ich rzeczywisty sens, a także nauczyć się przydatnych podczas podróży zwrotów. Wybierz zajęcia stacjonarne lub online. Zapewniamy wysoką jakość nauczania, niezależnie od formy prowadzenia lekcji.

Polityka językowa na Słowacji

W 1995 roku podpisano ustawę o przewodniej roli słowackiego w kraju. Potwierdza ona, że język jest najważniejszą częścią dziedzictwa kulturowego, odróżniającą Słowaków od obywateli innych państw. Dokument nakazuje priorytetowe traktowanie słowackiego w stosunku do języków mniejszości, a także zobowiązuje szkoły do uwzględnienia go w programie nauczania.

Polityka językowa Twojej firmy przewiduje komunikację w języku angielskim na wszystkich szczeblach? A może poszukujesz kogoś, kto biegle włada właśnie słowackim? Przetestuj zdolności językowe kandydatów za pomocą Focus Audit Tool – narzędzia, które pozwoli Ci oszczędzić czas i pieniądze.

Słowacja; połowa zachodniej słowacji, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, czasu rozkładu wspólnego państwa
Słowacja; rzekomym zagrożeniem słowacji, ludność pochodzenia słowiańskiego, etnicznie słowackie ziemie
Słowacja; częścią monarchii habsburskiej, wyzwolili pierwszą słowacką miejscowość, przedwojenną granicę polsko

Atrakcje – Słowacja

Dojazd na Słowację z Polski jest prosty. Samochodem z południa kraju można się dostać do Bratysławy w kilka godzin. Istnieje także możliwość skorzystania z jednego z połączeń lotniczych: do stolicy, Popradu lub Koszyc. Zdecydowałeś się spędzić urlop u naszych sąsiadów lub wybierasz się na krótki city-break? Zobacz, jakich miejsc nie powinieneś pominąć!

Termy – Słowacja

W słowackich termach znajdziesz liczne baseny, jacuzzi i usługi SPA. Do wyboru masz wiele interesujących kompleksów, dlatego na pewno znajdziesz coś dla Ciebie. Do najbardziej polecanych należą Termy Basenova, leżące blisko polskiej granicy. Urokliwe miejsce ma w swojej ofercie kilkanaście basenów, krytych i otwartych, a także liczne atrakcje i miejsca noclegowe.

Tatralandia – Słowacja

Innym kompleksem kąpieliskowym chętnie odwiedzanym przez Polaków jest Tatralandia, położona w otoczeniu malowniczych gór nad sztucznym jeziorem Liptowska Mara. Park powstał wokół źródła termalnego, którego właściwości wpływają leczniczo na układ ruchowy i oddechowy. Na jego terenie znajduje się wiele basenów i miejsc relaksu, są także liczne zjeżdżalnie i atrakcje dla dzieci.

Spacer w Koronach Drzew – Słowacja

Ścieżka w Koronach Drzew Bachledka to ciekawa propozycja dla rodzin z dziećmi i osób lubiących spędzać czas na świeżym powietrzu. Trasa o długości 600 metrów pozwala podziwiać uroki miejscowej przyrody. Instalacja została wykonana z dbałością o szczegóły. Jej naturalny wygląd pozwala poczuć się częścią przyrody.

Zamek Spiski

Zamek Spiski to jeden z największych średniowiecznych kompleksów obronnych w Europie Środkowej. Jego powierzchnia liczy 25 hektarów. Budynek powstał na przełomie XI i XII stulecia. Jego znaczna część została zrujnowana na przestrzeni wieków. Obiekt był kilkakrotnie odbudowywany. Obecnie jest udostępniony dla turystów, a w jego okolicy znajduje się ścieżka edukacyjna.

Słowacja – wjazd

Obywatele Polski mogą wjechać do Słowacji na podstawie ważnego dokumentu: dowodu osobistego lub paszportu. Tak jak w innych krajach Unii Europejskiej, pobyt do 90 dni nie wymaga dodatkowej rejestracji. Jeśli chciałbyś zostać dłużej, powinieneś zgłosić się do odpowiedniego wydziału policji ds. cudzoziemców.

Słowacja – winieta

Na Słowacji można korzystać z polskiego prawa jazdy; nie ma potrzeby wyrabiania międzynarodowego pozwolenia. Jazda tamtejszymi autostradami podlega opłacie. Zwolnione z niej są jedynie motocykle. Kierowcy pozostałych pojazdów muszą kupić winietę. Koszt takiego dokumentu uzależniony jest m.in. od jego okresu ważności (10, 30 lub 365 dni).

Zbogom!

Jako ludzie mamy tendencję do idealizowania tego, co położone daleko. Dlatego też zachwycamy się wakacjami w Tajlandii, Kanadzie czy na Seszelach, nie zwracając uwagi na miejsca położone bliżej. Czasami niesłusznie tracimy przez to możliwość zobaczenia czegoś niesamowitego. Dlatego też serdecznie zachęcamy do odwiedzenia Słowacji, która mimo że znajduje się tak blisko Polski, może zachwycić niejednym widokiem.

Polubiłeś Słowację tak bardzo, że chcesz związać z nią swój biznes? Tłumacz języka słowackiego pomoże Ci przełożyć wszystkie niezbędne dokumenty. W Skrivanku zebraliśmy specjalistów mających wieloletnie doświadczenie w pracy ze znanymi markami i rodzinnymi firmami. Jeśli chciałbyś dołączyć do grona naszych klientów, zapraszamy do kontaktu.

chatsimple