Słowenia – co warto o niej wiedzieć?

Słowenia; stolicą słowenii, na terenie słowenii, krajach UE, najbardziej zielonych państw
Słowenia; stolicą słowenii, na terenie słowenii, krajach UE, najbardziej zielonych państw

Słowenia i Słowacja – dwa słowiańskie państwa o łudząco podobnych nazwach – są często mylone. Nawet sławni ludzie, tacy jak George Bush i Silvio Berlusconi, zaliczyli to faux-pas – spotkali się z przedstawicielami Słowenii, będąc przekonani, że przyjmują gości ze Słowacji (za: BBC).

Bądź sprytniejszy od Busha i Berlusconiego i przeczytaj nasz artykuł. Opowiemy Ci w nim o Słowa… Słowenii oczywiście. Dowiesz się, z czego słynie ten kraj, jak wygląda jego flaga i co warto odwiedzić, gdy zawędrujesz na Bałkany.

Stolica Słowenii

Na terenie Lublany, stolicy Słowenii, ludzie mieszkali już 2000 lat p.n.e. Przez jej ziemie przewinęło się wiele plemion i narodów: Wenetowie, Celtowie, Rzymianie, Hunowie, Słowianie, Frankowie, Czesi, Niemcy, Austriacy i Włosi. Najważniejszym miastem Słowenii (wówczas socjalistycznej republiki) Lublana stała się po II wojnie światowej.

W dzisiejszej Lublanie nie doświadczymy wielkomiejskiego zgiełku. Zamieszkuje ją mniej niż 300 tysięcy ludzi (za: worldometers.net). Jeśli chcesz porozmawiać z miejscowymi, udaj się do… parku. Lokalsi uwielbiają spędzać czas wśród zieleni, urządzając pikniki, spotykając się ze znajomymi i korzystając z uroków życia.

Flaga Słowenii

Naiwnie myślałeś, że skoro Słowacja i Słowenia nazywają się podobnie, to chociaż ich flagi będą się znacznie różnić? Oj, nieco się pomyliłeś… Oba państwa wybrały dokładnie te same kolory narodowe: biały, niebieski i czerwony. Tę właściwą flagę możesz odróżnić dzięki obecności słoweńskiego herbu z potrójnym szczytem górskim – Triglavem.

Premier Słowenii

Słowenia jest demokracją parlamentarno-gabinetową. Władzę wykonawczą sprawuje rząd, na którego czele stoi premier. Kandydata na to stanowisko przedstawia prezydent, a decyzję o jego zatwierdzeniu podejmuje Zgromadzenie Państwowe (izba niższa parlamentu) w tajnym głosowaniu.

Obecnym premierem Słowenii jest Robert Golob – słoweński inżynier, menedżer, nauczyciel akademicki i polityk z partii Ruch Wolności. Objął on to stanowisko w 2022 r.

Waluta Słowenii

O narodowej walucie Słowenii, tolarze, nikt już nie pamięta (może z wyjątkiem numizmatyków). Od 2007 roku obowiązuje tam euro. Krajowe monety są wyjątkowe: na 2 euro widnieje narodowy poeta France Prešerena, na 1 euro – duchowny Primoža Trubara, na 50 centach – góra Triglav, a 20 centów ozdabiają chluba narodu – konie lipicańskie.

Słowenia – język

Językiem urzędowym Słowenii jest słoweński. W niektórych regionach ze specjalnego statusu korzystają również węgierski i włoski. Można też spotkać licznych użytkowników chorwackiego i serbskiego. Angielski, niemiecki, włoski, francuski i hiszpański są najpopularniejszymi językami obcymi. Słoweńcy chętnie się ich uczą już od najmłodszych lat edukacji.

Język słoweński

Słoweński ma 2,5 miliona użytkowników. Jest on językiem rodzimym dla około 88% obywateli Słowenii (za: Urząd Statystyczny Republiki Słowenii). Lingwiści zaliczają go do grupy zachodniej języków południowosłowiańskich, razem z chorwackim, serbskim, bośniackim i czarnogórskim.

Gramatyka języka słoweńskiego pod wieloma względami przypomina język polski. Nie występują w niej rodzajniki ani przedimki. Rzeczowniki podlegają deklinacji i dzielą na 3 rodzaje (męski, żeński i nijaki). Czasowniki odmieniają się przez osoby i liczby, mają 3 tryby (oznajmujący, przypuszczający i rozkazujący) i 2 strony (czynna i bierna). Podstawowe różnice dotyczą występowania w języku słoweńskim liczby podwójnej (odnoszącej się do 2 osób lub rzeczy) i obecności supinum (formy czasownika wyrażającej celowość).

Słyszałeś już o Focus Audit Tool? To narzędzie, dzięki któremu przetestujesz znajomość najważniejszych języków europejskich. Szczególnie polecamy je rekruterom szukającym kandydatów do międzynarodowych korporacji, a także właścicielom firm, których działalność wykracza poza granice naszego kraju.

Słowenia; centrum miasta, słowenia należy, stare miasto, na świecie skoczni narciarskich
Słowenia; ustrój polityczny, przekroczyć granicę, w pobliżu granicy, na stacjach benzynowych
Słowenia; treść udostępniana, plac zabaw, menu główne, XIV wieku, najlepiej jechać o każdej porze

Zasady wjazdu do Słowenii

Słowenia jest członkiem Unii Europejskiej i należy do strefy Schengen. Krótki pobyt turystyczny na jej terytorium nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi formalnościami. Jedyny wymóg dotyczy posiadania ważnego dokumentu tożsamości: dowodu osobistego lub paszportu. Chcesz przedłużyć wyjazd i zostać w Słowenii ponad 90 dni? Musisz udać się do odpowiedniego urzędu, w którym zgłosisz pobyt i dostaniesz zezwolenie.

Ustny tłumacz języka słoweńskiego pomoże Ci załatwić wszystkie formalności. Będzie przy Tobie podczas rozmów z urzędnikami i umożliwi swobodną komunikację. Pomoże Ci również wypełnić odpowiednie formularze, przekładając je na język polski.

Słowenia – co zobaczyć?

Skoro już wiesz, że do Słowenii możesz dostać się bez trudu, może warto byłoby skorzystać z tej możliwości? Wycieczka w ten region Bałkanów pozwoli Ci cieszyć się lokalną naturą i pięknem przyrody bez tłumów turystów. Oni w tym czasie będą przepychać się na murach Dubrownika. Sprawdź koniecznie, co możesz robić Ty!

Góry w Słowenii

Maleńka Słowenia zwiększyłaby znacznie swoje rozmiary, gdyby góry urozmaicające jej krajobraz uległy rozprostowaniu. Aż 90% powierzchni kraju to teren górzysty. Najwyższy szczyt to, obecny w herbie, Triglav (2864 m n.p.m.), należący do pasma Alp Julijskich. Część Słowenii położona bezpośrednio nad morzem, tzw. Primorje, ma charakter nizinny.

Jaskinie w Słowenii

W lecie na wejście do Jaskini Postojnej, jednej z największych atrakcji Słowenii, trzeba czekać nawet godzinę. W kolejce stoją sprawiedliwie mieszkańcy i turyści. Najbardziej niecierpliwią się dzieci, które nie mogę doczekać się jazdy kolejką wąskotorową i odwiedzin u pupila kompleksu – odmieńca jaskiniowego, ale również po dorosłych widać, że woleliby spędzać czas w miłym chłodzie jaskini niż na nagrzanym słonecznymi promieniami placu.

Bled

Złota godzina potrafi wydobyć to, co najpiękniejsze z każdej scenerii. Niejeden fotograf zamieniłby jednak sesję na krakowskiej, wrocławskiej czy poznańskiej starówce na wizytę nad jeziorem Bled. Tamtejsze widoki – klasztor położony na wysepce i góry w tle – sprawiają, że człowiek zastanawia się nad sensem mieszkania w mieście.

Słowenia – plaże

Z czego słyną chorwackie plaże, wie każdy miłośnik Bałkanów. Na słoweńskie wybrzeże dociera znacznie mniej osób, zdecydowanie niesłusznie. Piran, Izola i Koper niczym nie ustępują sąsiednim Puli, Zadarowi czy Splitowi, a morze – Adriatyk – jest tak samo lazurowe co kilkaset kilometrów dalej na południe. 

Słowenia – atrakcje

Mamy więc góry, jaskinię, jezioro i plaże. Czego jeszcze brakuje do szczęścia? To zależy, kogo zapytasz, ale my wspomnimy jeszcze o zamkach, a konkretnie o jednym z nich – Predjamski Grad. Widok wkomponowanej w stromą skałę budowli nakłania do przemyśleń na temat architektury i ludzkich umiejętności. Odważysz się wejść do środka?

Na svidenje!

Chcesz dowiedzieć się, dlaczego w lublańskich sklepach chwalą Polaków, którzy coś kupili? Zajrzyj do naszego słowniczka polsko-słoweńskiego. Naucz się kilku najpotrzebniejszych zwrotów – na pewno okażą się przydatne w podróży. Wakacje to również świetna okazja na podszlifowanie innych języków obcych. Kurs japońskiego, niemieckiego czy szwedzkiego – który wybierzesz?

chatsimple