Small talk – co to jest i jak go prowadzić?

small talk
small talk

Wyobraź sobie, że stoisz w biurze obok maszyny z kawą i cierpliwie czekasz na swoją kolej. Obok Ciebie stoi jeszcze dwóch współpracowników. Co robisz? Milczysz? A może czujesz się niezręcznie, nie odzywając się do ludzi, z którymi pracujesz? Na ratunek przychodzi Ci small talk!

Small talk to sztuka prowadzenia lekkich, niezobowiązujących rozmów. Przydaje się jako wprowadzenie do poważniejszych konwersacji np. w biznesie. Pozwala zbudować pozytywne pierwsze wrażenie, nawiązać nowe znajomości i utrzymać relacje. Znajomość zasad i technik prowadzenia small talku to umiejętność, która wielokrotnie przyda Ci się w życiu.

Po co prowadzić small talk?

Small talk pełni istotną funkcję w budowaniu i utrzymywaniu relacji. To pierwszy krok w procesie poznawania nowych ludzi. Tworzy fundament dla przyszłych interakcji. Umożliwia wymianę informacji w sposób nienarzucający i komfortowy dla obu stron. Pozwala rozmówcom bez presji znaleźć wspólne tematy. Jeśli to nastąpi, small talk pozwala przenieść znajomość na wyższy poziom.

W środowisku zawodowym często ocenia się ludzi na podstawie ich zdolności interpersonalnych. Umiejętność prowadzenia przyjemnej rozmowy otwiera drzwi do nowych możliwości i współprac. Właśnie dlatego small talk stanowi przydatne narzędzie do networkingu – nawiązywania kontaktów, poznawania potencjalnych klientów, partnerów biznesowych i pracodawców.

Jak prowadzić small talk?

Small talk nie dotyka głębokich, bardzo prywatnych ani zbyt kontrowersyjnych tematów. Jest wymianą uprzejmości, podczas której rozmawia się na powierzchowne sprawy. Powszechnie używa się tej techniki do rozpoczęcia rozmowy lub wypełnienia niezręcznej ciszy.

Aby skutecznie prowadzić small talk, zadawaj otwarte pytania, czyli takie, które wymagają bardziej rozbudowanej wypowiedzi. Chcesz zachęcić rozmówcę do swobodnego wyrażenia opinii i dzielenia się doświadczeniami. Pytania zamknięte nie zdadzą tutaj egzaminu, ponieważ nie dają możliwość poznania jego zainteresowań i opinii.

Skutecznym rozpoczęciem rozmowy mogą być również komplementy, jeśli są szczere i dobrze dobrane. Pochwały budują pozytywną atmosferę i wywołują zainteresowanie. Uważaj, aby nie wydać się zbyt natarczywym. Jeśli zależy Ci na znalezieniu wspólnego języka z konkretną osobą, znajdź wspólne tematy. Sprawy, o których oboje lubicie rozmawiać, sprawią, że small talk będzie swobodnie płynął.

Wykazuj zainteresowanie rozmówcą i aktywnie słuchaj jego odpowiedzi. Reaguj na nie i zadawaj dodatkowe pytania. Schowaj telefon i skup się na drugim człowieku. Pilnuj swojej mowy ciała i mimiki. Taka postawa pokazuje szacunek i autentyczne zainteresowanie drugą osobą.

Small talk a osobista rozmowa

Niezobowiązująca pogawędka jest przyjemna, ale nie wywiera większego wpływu na życie rozmówców. Osobista rozmowa, w przeciwieństwie do small talku, wymaga większego zaangażowania emocjonalnego i intelektualnego. Prowadzi do wymiany myśli i poglądów. Pozwala na lepsze poznanie drugiej osoby i budowanie silniejszych, bardziej znaczących relacji.

zadawaj pytania i nie poruszaj spraw osobistych
z tego artykułu dowiesz się czegoś na temat small talku
what do you think about the last avengers

Small talk – jakie tematy do rozmowy będą odpowiednie?

Typowe tematy small talku obejmują pogodę, wspólne zainteresowania, aktualne wydarzenia (unika się jednak rozmów o polityce i religii), podróże, muzykę, filmy i wydarzenia kulturalne. Zadawaj ogólne pytania dotyczące pracy, hobby lub ostatnich doświadczeń. Podczas takiej konwersacji postaraj się poznać drugą osobę i pokazać, że jesteś nią zainteresowany.

Lista pytań, która ułatwia prowadzenie small talku

Jeśli small talk nie jest Twoją mocną stroną, wykorzystaj poniższe pytania i uniknij niezręcznej ciszy.

 • Jak ci minął dzień?
 • Co ostatnio przeczytałeś/aś ciekawego?
 • Jakie masz hobby lub zainteresowania?
 • Byłeś/aś ostatnio w jakimś interesującym miejscu?
 • Jakie filmy lub seriale ostatnio oglądałeś/aś?
 • Czy masz jakieś ulubione danie lub kuchnię?
 • Co cię ostatnio rozbawiło?
 • Jakie są twoje plany na najbliższy weekend?
 • Czy jesteś miłośnikiem muzyki? Jakiego rodzaju?
 • Co cię ostatnio zainspirowało?
 • Jakie masz plany na najbliższe wakacje?
 • Czy uprawiasz jakiś sport?
 • Czy masz zwierzęta domowe?
 • Jakie jest twoje ulubione miejsce do spędzania czasu wolnego?
 • Czy jest jakaś książka, którą mógłbyś/mogłabyś polecić?
 • Jakie są twoje ulubione aplikacje na telefonie?
 • Czy jesteś kinomaniakiem? Jakie filmy lubisz najbardziej?
 • Jakie jest twoje ulubione miasto i dlaczego?
 • Czy lubisz podróżować?
 • Jakie miejsce najbardziej zapadło ci w pamięć?
 • Jesteś rannym ptaszkiem czy nocnym markiem?
 • Jakie jest twoje najlepsze wspomnienie z dzieciństwa?
 • Czy masz ulubione cytaty lub powiedzenia?
 • Co cię najbardziej motywuje w życiu?
 • Jakie są twoje ulubione sposoby na relaks?
 • Czy jest jakaś umiejętność, którą chciałbyś/chciałabyś opanować?
 • Jakie jest twoje ulubione święto w roku i dlaczego?
 • Czy jest coś, co ostatnio cię zaskoczyło?
 • Czy jesteś entuzjastą jakiejś drużyny sportowej?
 • Czy masz ulubione miejsce do jedzenia na mieście?
 • Jakiej muzyki słuchasz?

Small talk w biznesie

Small talk odgrywa ważną rolę w budowaniu i utrzymywaniu relacji zawodowych. Rozmowy, choć pozornie błahe, pomagają tworzyć sieć kontaktów. Kreują atmosferę otwartości i dostępności, co jest szczególnie ważne w nowym miejscu pracy lub gdy dołączamy do istniejących zespołów.

Proste pytania o weekend czy zainteresowania podczas konferencji lub spotkań branżowych mogą Ci się bardzo opłacić. Budują zaufanie i otwierają drzwi do bardziej znaczących rozmów i wspólnych projektów. Staraj się zapamiętać ich szczegóły, aby móc do nich wrócić podczas późniejszych spotkań.

Jak płynnie przejść ze small talku to poważniejszych tematów?

Zanim poruszysz poważniejsze tematy, spróbuj wyczuć odpowiedni moment. Wymaga to od Ciebie uważności i dużego wyczucia. W nienarzucający się sposób wplataj w rozmowę pytania, które mogą prowadzić do bardziej znaczących dyskusji. Rób to stopniowo i z wyczuciem. Unikaj nagłego przechodzenia do zbyt osobistych tematów.

Aby rozpoznać, czy rozmówca czuje się dobrze w Twoim towarzystwie, zwracaj uwagę na jego język ciała, ton głosu oraz reakcje na poruszane tematy. Jeśli wydaje się zrelaksowany, angażuje się w rozmowę i odpowiada dłuższymi wypowiedziami na pytania, oznacza to, że najprawdopodobniej jest otwarty na przeniesienie konwersacji na wyższy poziom.

Wyzwania podczas small talku

Wyzwanie w small talku często stanowi nieśmiałość. Ta cecha charakteru utrudnia inicjowanie rozmowy i swobodne uczestniczenie w niej. Można ją jednak pokonać, przygotowując się do rozmowy. Przygotuj sobie wcześniej kilka uniwersalnych tematów lub pytań. Pomogą Ci one rozpocząć i podtrzymać rozmowę.

W międzynarodowym towarzystwie wyzwaniem podczas small talku są różnice kulturowe. Brak znajomości kultury rozmówcy prowadzi do nieporozumień i niezręcznych sytuacji. Można je przezwyciężyć za pomocą otwartości, szacunku dla różnorodności i pozbycia się uprzedzeń.

Nie każda pogawędka bywa przyjemna. Może się zdarzyć, że trafisz na trudnego rozmówcę. Zachowaj się wtedy cierpliwie i dyplomatycznie. Nie ulegaj zaczepkom i elegancko zakończ rozmowę. Możesz zasugerować konieczność zajęcia się inną sprawą lub zaproponować powrót do konwersacji w przyszłości. W ten sposób pozostawisz pozytywne wrażenie na obecnych.

Small talk w języku angielskim

Small talk nie wymaga znajomości języka na bardzo wysokim poziomie. Z prostymi tematami poradzisz sobie, znając angielski w stopniu podstawowym. Taka rozmowa bardzo często przypomina rozmowy prowadzone podczas zajęć. Jej plusem jest to, że przebiega w nieformalnej atmosferze. Możesz się rozluźnić i poobcować z „żywym językiem”.

Angielski small talk charakteryzuje się lekkością i bezpośredniością. Typowe tematy obejmują pogodę, podróże, hobby, popularne filmy i książki. Zazwyczaj zaczyna się od zwrotów „How are you?”, „Nice to meet you” i kończy się: „Have a nice day” lub „Thank you for the conversation”. Możesz spotkać się z zastosowaniem humoru i krótkich żartów – rozluźniają atmosferę i pozwalają lepiej dotrzeć do rozmówcy.

Dla osób uczących się angielskiego small talk to świetne narzędzie do praktyki języka w naturalnych sytuacjach. Pozwala na rozwijanie słownictwa i umiejętności komunikacyjnych. Znacząco poprawia umiejętność rozumienia ze słuchu. Pozwala zdobyć pewność siebie w codziennych sytuacjach towarzyskich. Nie unikaj takich rozmów, nawet jeśli Twój poziom języka angielskiego nie jest satysfakcjonujący. Ćwiczenie czyni mistrza!

Przed podjęciem swojego pierwszego small talku przećwicz przed lustrem lub ze znajomymi typowe frazy i tematy konwersacji. Nie bój się próbować rozmawiać w sklepie czy na ulicy. Rodzimi rozmówcy na pewno docenią starania bez oceniania Twoich umiejętności językowych.

Small talk po angielsku – lista tematów

Jakie pytania zadawać po angielsku, żeby rozmowa sama się toczyła?

 • How is your day going?
 • Have you read any good books lately?
 • What kind of hobbies do you enjoy?
 • Have you been to any exciting places recently?
 • What movies or TV shows are you watching these days?
 • Do you have a favorite cuisine or dish?
 • What is something that made you laugh recently?
 • Any plans for the upcoming weekend?
 • Are you into music? What kind?
 • What has inspired you recently?
 • Where are you planning to go on holiday this year?
 • I heard you are a fit person, what sport do you practice?
 • Do you have any pets?
 • What do you like about cooking?
 • What is your favorite spot to hang out in town?
 • Can you recommend a good book?
 • What are your favorite apps right now?
 • What kind of movies do you like?
 • What is your favourite city and why?
 • Do you like to travel? Where is the most memorable place you have been?
 • Are you a morning person or a night owl?
 • What is your fondest childhood memory?
 • Do you have a favorite quote or saying?
 • How long have you been working here?
 • What do you do in your free time?
 • How do you like to relax?
 • Is there a skill you would like to learn or get better at?
 • What is your favorite holiday and why?
 • What is something that recently surprised you?
 • Do you follow any sports teams?
 • Do you have a favorite restaurant around here?
 • What types of music or artists do you usually listen to?
 • How do you usually spend your weekends?
 • Have you seen any good movies or shows recently?
 • What is the most interesting place you have ever visited?
 • Do you have any fun plans for the rest of the week?
 • What is something you are looking forward to in the near future?
new episode totally disappointed
języka angielskiego
Did you, isn't it, I've heard, you know anyone

Naucz się rozmawiać na dowolny temat po angielsku!

Chcesz radzić sobie we wszystkich sytuacjach towarzyskich w języku angielskim? Zrób pierwszy krok i zapisz się na kurs angielskiego, na którym w końcu nauczysz się mówić. Wiemy, jak przełamać barierę psychiczną. To wcale nie jest takie trudne, jak uważasz. Jesteśmy mistrzami w small talku i zachęcimy Cię do rozmowy.

Kładziemy duży nacisk na praktyczne używanie języka angielskiego. Podczas zajęć tworzymy swobodną atmosferę, dzięki której poczujesz się pewniej. Korzystamy z innowacyjnych metod nauczania i interaktywnych ćwiczeń. Będziesz miał okazję ćwiczyć rozmowy na różnorodne tematy, a nawet podjąć wzbogacającą dyskusję. Zapisz się do nas i ciesz się efektami już po kilku tygodniach regularnego udziału w lekcjach.

chatsimple