Small talk

Small talk

„Ale dzisiaj zimno” – to zapewne jedno z wielu zdań, które możemy usłyszeć od sąsiada w windzie czy współpracownika na stołówce. Podczas gdy small talk jest dużo bardziej naturalny i powszechny na Zachodzie, coraz częściej również w Polsce mówi się o dobroczynnym wpływie tego typu pogawędek nie tylko w miejscach pracy, ale w każdej sytuacji towarzyskiej i zawodowej. Przyjrzyjmy się nieco bliżej tej formie konwersacji.

W tym artykule wyjaśnimy, czym jest small talk, w jakich sytuacjach się go stosuje i jak prowadzić taką „małą rozmowę”, czyli po prostu pogawędkę.

Small talk – co to?

W języku polskim small talk odnalazł już swoje miejsce w słowniku, jednak możemy też zastąpić ten wyraz rodzimym synonimem „pogawędka” – i właśnie taką naturę mają te krótkie, niezobowiązujące rozmowy. Small talk jest idealnym rozwiązaniem w przypadku jakichkolwiek spotkań z osobami, które widzimy po raz pierwszy bądź znamy bardzo słabo, i gdy niezręczna cisza wręcz dudni w uszach.

Tematy obowiązujące podczas small talku są uniwersalne i pozbawione kontrowersji – to bardzo ważne, ponieważ z uwagi na krótką formę pogawędki zażarte debaty i ostre wymiany zdań powinny być omijane szerokim łukiem.

Jak prowadzić small talk?

Na pierwszy rzut oka pogawędka wydaje się najprostszą formą komunikacji – i w gruncie rzeczy tak właśnie jest. Trzeba jednak pamiętać o swego rodzaju savoir-vivre tej krótkiej rozmowy. Jak już zostało wspomniane, w tym przypadku odpadają tematy wrażliwe, które mogą w łatwy sposób wywoływać konflikty. Jakie więc kwestie można podjąć w trakcie small talku?

  • Pogoda – najpopularniejszy i najbezpieczniejszy temat, którego można się złapać w każdej sytuacji i przy wszelkich warunkach.
  • Plany na weekend, urlop, wakacje – miła odskocznia od rzeczywistości, która dodatkowo może stać się inspiracją do spróbowania czegoś nowego.
  • Otoczenie – w zależności od miejsca i okoliczności można rozpocząć rozmowę komentarzem odnośnie czegokolwiek, co wpadnie nam w oko: elementu wystroju, organizacji wydarzenia czy nawet gospodarzy. Oczywiście najlepiej w samych superlatywach!
  • Jedzenie – jeśli spotykasz się ze swoim rozmówcą się w restauracji bądź na przyjęciu, gdzie menu jest ważnym elementem, nie bój się rozpocząć pogawędki właśnie na ten temat. Szybko może się ona przerodzić w interesującą dyskusję dotyczącą kuchni świata, nowych smaków czy kulinarnych ciekawostek.

Tematy można by mnożyć, jednak nawet najbardziej intrygujący pomysł na small talk na nic się nie przyda, jeśli zignorowane zostaną podstawowe zasady każdej komunikacji. Warto więc pamiętać o aktywnym słuchaniu, otwartej postawie ciała i entuzjastycznym podejściu do rozmówcy. Wbrew pozorom dobrze jest powstrzymać się od narzekania, choć wydaje się ono najprostszym sposobem na stworzenie więzi z drugą osobą. Small talk jest niejako Twoją wizytówką, dlatego w trakcie tych kilku minut warto pokazać się z jak najlepszej strony.

Small talk
Small talk
Small talk

Jak ćwiczyć small talk?

Jak śpiewa Budka Suflera – „do tanga trzeba dwojga”.  Podobnie sytuacja wygląda w przypadku small talku – bowiem oczywiste jest, że każda rozmowa wymaga przynajmniej dwóch osób. Istnieją jednak pewne podpowiedzi, którymi możesz się kierować, aby Twoja umiejętność nawiązywania i prowadzenia „małej rozmowy” zyskiwała na jakości.

Po pierwsze, warto być obeznanym w jak największej liczbie tematów, szczególnie jeśli chodzi o bieżące wydarzenia. Wiedza uczyni z Ciebie interesującego rozmówcę, z którym zawsze można wymienić się opiniami.

Jeśli wiesz, że na zbliżającym się spotkaniu czeka Cię small talk, możesz się do niego przygotować poprzez zebranie kilku informacji o innych uczestnikach spotkania czy wydarzenia – dzięki temu pogawędka nabierze nieco bardziej spersonalizowanego tonu, co może spotkać się z uznaniem rozmówcy.

Mimo iż small talk to krótka rozmowa, warto być maksymalnie skupionym w trakcie całego jej przebiegu. Utrzymuj więc kontakt wzrokowy, reaguj na to, co usłyszysz, i trzymaj telefon z dala od siebie – to niezwykle ważny element udowadniający nie tylko kulturę osobistą, ale także szacunek względem drugiej strony.

Small talk – przykłady

Aby small talk przebiegał efektywnie, bardzo pomocne będą pytania otwarte, które zaangażują obie strony w krótką, acz interesującą wymianę zdań. Poniżej proponujemy kilka uniwersalnych przykładów, które przekształcą każdą stresującą pogawędkę we wciągającą rozmowę!

  • Nad czym w tym momencie pracujesz?
  • Czy podjąłeś ostatnio jakieś nowe hobby?
  • Czego chciałbyś spróbować w przyszłości?
  • Co polecasz (film, książka, restauracja, podcast) ?
  • Jakie miejsca chciałbyś zobaczyć?

Small talk wielu osobom może wydawać się przerażający. Pamiętaj jednak, że nie tylko na Tobie spoczywa odpowiedzialność – dużo zależy też od rozmówcy. Jeżeli nie będzie skłonny do rozmowy, żaden interesujący temat nie pomoże. Jeśli zaś okaże się osobą otwartą i bardzo komunikatywną, być może „przejmie stery” w rozmowie.

Pogawędki są świetnym sposobem na zawarcie nowych znajomości i dopełnienie swojej wiedzy w danym zakresie. Let’s small talk then!

chatsimple