Speak up – co to znaczy?

A,Famous,Professor,Has,Arrived,At,The,University,To,Conduct

Oglądając anglojęzyczne filmy, na pewno nie raz usłyszałeś wyrażenie speak up. Zastanawiasz się, co ono oznacza i w jaki sposób możesz go użyć?

Speak up to wyrażenie z języka angielskiego, które oznacza w różnych kontekstach „odezwać się”, „mówić głośniej” i „wypowiadać się”. Warto je zapamiętać, ponieważ przydaje się w wielu sytuacjach. Dzięki niemu poczujesz się pewniej w języku angielskim!

Speak up – w jakiej sytuacji możesz użyć tego wyrażenia?

Speak up zachęca innych do wyrażania swoich uczuć i emocji. Czasami potrzebują jej osoby nieśmiałe lub niezdecydowane. Oto kilka sytuacji, w których wypowiedziane przez Ciebie speak up może pomóc:

Gdy ktoś mówi bardzo cicho i nie możesz go zrozumieć, łagodne speak up pomoże Ci w komunikacji.

Na zebraniu lub prezentacji, gdy siedzisz w tylnym rzędzie i nie słyszysz słów mówcy, speak up pomoże Ci nie stracić cennych informacji ze spotkania.

Gdy jedna osoba z grupy wydaje się nieśmiała lub niepewna, a chcesz ją zachęcić do podzielenia się swoją opinią, powiedz speak up.

W trakcie dyskusji, gdy wiesz, że ktoś ma ważne argumenty, które warto usłyszeć, speak up zachęci go do podzielenia się swoimi przemyśleniami.

Speak up – przykładowe zdania

Nauka angielskiego najlepiej wychodzi, jeśli możesz zobaczyć poszczególne zdania w przykładach. Oto jak możesz wykorzystać w życiu wyrażenie speak up.

„Could you speak up? I can’t hear you very well”. – „Mógłbyś mówić głośniej? Słabo cię słyszę”.

„It’s important to speak up when you see something wrong”. – „Ważne jest, aby powiedzieć, gdy widzisz, że coś jest nie tak”.

„Don’t be shy; speak up and share your thoughts”. – „Nie bądź nieśmiały; odezwij się i podziel swoją opinią”.

„I regret not having the courage to speak up at the meeting”. – „Żałuję, że nie miałem odwagi wypowiedzieć się na spotkaniu”.

„She encouraged her team to speak up and be more proactive”. – „Zachęciła swój zespół, aby wypowiadał się i miał więcej inicjatywy”.

„If you have any questions, please speak up”. – „Jeśli masz jakieś pytania, proszę, daj znać”.

„He decided to speak up about the bullying he had experienced”. – „Zdecydował się wypowiedzieć na temat prześladowań, których doświadczył”.

„If you don’t speak up, nobody will know how you truly feel”. – „Jeśli się nie wypowiesz, nikt nie będzie wiedział, jak naprawdę się czujesz”.

„Even in difficult situations, it’s crucial to speak up and stand for what’s right”. – „Nawet w trudnej sytuacji powinieneś wypowiedzieć się i stanąć po stronie tego, co słuszne”.

Speak up – pochodzenie wyrażenia

Według The Idioms speak up było pierwotnie używane w odniesieniu do dzieci, gdy rozmawiały z dorosłymi. Ponieważ dorosły jest zazwyczaj znacznie wyższy niż dziecko, gdy młody człowiek podniesie głowę i mówi głośniej, łatwiej go zrozumieć. Słownik Merriam-Webster sugeruje, że wyrażenie zostało użyte po raz pierwszy w 1621 roku.

Speak up – synonimy

W nauce języka angielskiego ważne jest, aby pokazywać synonimy wszystkich poznawanych wyrażeń. Dzięki temu nie musisz się ograniczać do jednego i brzmisz jak osoba z lepszą znajomością języka.

Oto kilka najpopularniejszych synonimów speak up:

  • talk louder,
  • speak out,
  • raise your voice,
  • protest,
  • speak your mind,
  • say your piece,
  • exclaim.
znajomość języka jest ogromnym ułatwieniem

Cytaty budujące pewność siebie

Boisz się wyrażania własnego zdania? Czujesz, że zarówno w języku polskim, jak i angielskim sprawia Ci to trudność? Oto kilka motywacyjnych cytatów w języku angielskim, które pomogą Ci zawalczyć o siebie.

Sheryl Sandberg

”Speak up. Believe in yourself. Take risks”. – Odezwij się. Uwierz w siebie. Podejmij ryzyko.

Audre Lorde

”We’ve been taught that silence would save us, but it won’t”. – Nauczono nas, że bycie cicho nas ocali, ale to nie prawda.

“We can learn to work and speak when we are afraid in the same way we learn to work and speak when we are tired”. – Możemy nauczyć się pracować i mówić, gdy się boimy, tak, jak nauczyliśmy się pracować i mówić, gdy jesteśmy zmęczeni.

Beverly Tatum

“Each of us needs to find our own sources of courage so that we can begin to speak”. – Każdy z nas musi znaleźć swoje własne źródło odwagi, aby zacząć mówić.

Albert Einstein

“Be a voice not an echo”. – Bądź głosem zamiast echem.

chatsimple