Gdy wszyscy narzekają, że robi się coraz zimniej, a słońce świeci krócej, Ty uśmiechasz się pod nosem? Z niecierpliwością czekasz na pierwsze płatki śniegu, bo to znak, że można zamienić rolki na łyżwy, zapisać się na hokej i wyjąć narty z piwnicy?
Super! To właśnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki przewodnik po sportach zimowych, tak abyś mógł opowiadać o nich nie tylko po polsku, ale także po angielsku. Poznaj podstawowe słownictwo związane zarówno z tymi najpopularniejszymi, jak i nieco mniej znanymi dyscyplinami.
Spis treści:
Łyżwiarstwo
Pod pojęciem łyżwiarstwa (ice skating) kryją się 2 główne dyscypliny: łyżwiarstwo figurowe (figure skating) i łyżwiarstwo szybkie (speed skating). Zawody w obu konkurencjach odbywają się podczas zimowych igrzysk olimpijskich (Olympic Winter Games).
Łyżwiarstwo figurowe
Łyżwiarstwo figurowe polega na wykonywaniu choreografii (choreography) na lodzie, samodzielnie (solo figure skating), w parach (pair skating) lub w grupie (group skating). Dyscyplina ta wymaga od uczestników wyjątkowych umiejętności tanecznych, poczucia rytmu i równowagi, gibkości i dobrej koordynacji ruchów. Figury wykonywane przez łyżwiarzy wyglądają spektakularnie. Są to przede wszystkim różne kroki (steps), skoki (jumps), piruety (spins), zwroty (rockers lub counters), podnoszenia (lifts), wypady (lunges) i spirale (spirals), różniące się poziomem trudności i efektywnością. Programy występujących zawodników dopracowane są ze wszystkim szczegółami: od stroju do muzyki.
Łyżwiarstwo szybkie
W łyżwiarstwie szybkim panczenista (speed skater) ma za zadanie przejechać dany odcinek w jak najkrótszym czasie. Niezbędne są specjalnie przygotowane lodowiska; najpopularniejsze dystanse (distances) to: 500, 1000, 1500 i 5000 m. Zawodnicy ścigają się w parach, ale nie eliminują się nawzajem – wygrywa osoba, która osiągnie najlepszy wynik w danej konkurencji. Aby zapobiec kontuzjom (injuries), startują w kaskach (safety helmets), ochraniaczach na szyję (neck guards) i rękawiczkach (gloves).
Hokej na lodzie
Znakomitej umiejętności jazdy na łyżwach wymaga również inny sport zimowy – hokej na lodzie (ice hockey). Ta gra zespołowa (team game) jest bardzo popularna w krajach północnej półkuli, m.in. Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Rosji czy Finlandii. Na boisku konkurują ze sobą dwie drużyny, po dwadzieścia zawodników każda. Tylko sześciu z nich znajduje się na lodzie w tym samym czasie: bramkarz (goalkeeper), dwóch obrońców (defenders) i trzech napastników (attackers).
Wszyscy zawodnicy wyposażeni są w łyżwy (skates), ochraniacze (protectors) i kij do hokeja (hockey stick). Ich celem jest umieszczenie krążka (puck) w bramce drużyny przeciwnej (goal). W sporcie tym jest dopuszczalnych wiele zachowań, można np. zagrywać krążek łyżwą lub ręką. Do nagannych działań natomiast należy: trzymanie przeciwnika (holding), podcinanie (clipping) czy atak z tyłu (checking from behind).
Narciarstwo
Narciarstwo alpejskie (Alpine skiing) to świetny sposób spędzania czasu na świeżym powietrzu. Aby móc uprawiać ten sport amatorsko, wystarczy kupić lub wypożyczyć odpowiedni sprzęt: narty (skis), buty narciarskie (boots) i kijki (poles), a także zadbać o bezpieczny strój: ciepłą kurtkę (jacket), spodnie narciarskie (ski pants) lub kombinezon (snow suit), rękawiczki (gloves), czapkę (hat), kask (helmet) i gogle (goggles).
Aby móc szusować na stoku narciarskim (ski slope), trzeba kupić odpowiedni karnet (ski pass). Pozwala on korzystać z wyciągu orczykowego (ski tow), krzesełkowego (ski lift) lub kolejki linowej (cable car). Trasy (piste) różnią się stopniem trudności. Najłatwiejsze oznaczane są kolorem zielonym, a najtrudniejsze – czarnym. Najbardziej doświadczeni narciarze czasem decydują się na zjazd poza szlakiem (freeride). Nie jest to jednak zbyt bezpieczne – w wielu miejscach występuje zagrożenie lawinowe (avalanche danger).
Skoki narciarskie
Polscy zawodnicy wielokrotnie wykazali się w skokach narciarskich (ski jumping), zajmując wysokie miejsca na podium. Z tego powodu zawody, takie jak m.in. Turniej Czterech Skoczni (
Four Hills Tournament), gromadzą przed telewizorami wielu widzów w naszym kraju. Najbardziej znani skoczkowie to: Adam Małysz, Piotr Żyła, Kamil Stoch i Dawid Kubacki.
Biegi narciarskie
Aby wziąć udział w biegach narciarskich (cross-country skiing), należy zaopatrzyć się narty (skis) i kijki (poles). Sprzęt, mimo nazwy, różni się od tego używanego w narciarstwie zjazdowym (downhill skiing). Dyscyplina jest najpopularniejsza w krajach mających rozległe zaśnieżone tereny, m.in. Rosji, Stanach Zjednoczonych i Polsce.
Biathlon
Biathlon, zwany po polsku również dwubojem zimowym, to sport łączący biegi na nartach (cross-country skiing) ze strzelectwem (shooting). Zawodnicy muszą jak najszybciej pokonać określony dystans (zazwyczaj wynoszący od 7,5 km do 20 km) i celnie oddać strzały na wyznaczonych stanowiskach strzelniczych (shooting stands). Sport ten jest szczególnie popularny w Niemczech, Rosji, Włoszech i Francji.
Zawodnik przez całe zawody ma na plecach karabinek (rifle) wraz z amunicją (ammunition). Cele, do których strzela (targets), znajdują się w odległości 50 m. Aby najlepiej zaliczyć zadanie, powinien trafić w 5 krążków. Ich średnica zależy od wymaganej pozycji (shooting position); jest to 45 mm w przypadku pozycji leżącej (prone position) lub 115 mm – na stojąco (standing position).
Jazda na snowboardzie
Jazda na snowboardzie (snowboarding) to doskonała alternatywa dla nart. Ten sport zimowy polega na zjeżdżaniu ze stoku (slope) i wykonywaniu manewrów (manoeuvres). Można wyróżnić cztery główne style w tej dyscyplinie:
- freestyle – wykonywanie efektownych trików,
- styl alpejski (Alpine style) – najlepsza kontrola nad deską,
- freeride – jazda poza przygotowanymi trasami,
- snowcross – jazda na czas po torze z przeszkodami.
Saneczkarstwo
Saneczkarstwo (luge) polega na wyścigach sanek sportowych po torze sztucznym (artificial track) lub naturalnym (natural track). W konkurencjach można brać udział indywidualnie oraz w parach. Aby zwyciężyć, należy osiągnąć jak najkrótszy czas ślizgu (slide). Sanki sportowe (sledge) różnią się nieco od swoich zabawkowych odpowiedników używanych przez dzieci (toboggan).
Bobsleje
Bobsleje (bobsleigh) to dyscyplina, w której uczestnicy zjeżdżają na specjalnych saniach po sztucznym torze lodowym (ice track). Najczęściej ma on długość od 1500 do 2000 m, średni spadek od 8 do 12% i co najmniej 15 zakrętów. W jednym pojeździe siedzi zazwyczaj od 2 do 4 uczestników.
Żeglarstwo lodowe
Żeglarstwo lodowe (iceboating) to dyscyplina, w której po zamarzniętych zbiornikach wodnych ścigają się bojery (ice boats) napędzane żaglem (sail). Ich elementem jezdnym są płozy (runners). Konkurencja ta nie jest zbyt popularna, choć ma swoich pasjonatów również w Polsce. Nie zobaczymy jej na zawodach olimpijskich.
Wędkarstwo podlodowe
Sporty zimowe potrafią czasem zaskoczyć. Jedną z nietypowych dyscyplin jest wędkarstwo podlodowe (ice fishing). Polega ono na łowieniu ryb na zamarzniętych akwenach przez przygotowaną wcześniej przerębel (blowhole), zrobioną za pomocą świdra (drill). Zawody w tej konkurencji odbywają się głównie w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Korei.
Zalety sportów zimowych
Uprawianie sportu zimą jest znacznie trudniejsze niż latem. Ponura aura na zewnątrz nie sprzyja długim spacerom, joggingowi czy spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Dlatego też warto zaangażować się w jedną z dyscyplin dopasowanych do warunków tej pory roku. Przyniesie Ci to szereg korzyści: lepsze samopoczucie psychiczne i fizyczne, poprawę kondycji, upragnioną sylwetkę, a także, kto wie, może nowych znajomych?
Sport a nauka języków obcych
Interesujesz się sportem? Nasze kursy angielskiego, francuskiego i włoskiego nauczą Cię słownictwa związanego z Twoim hobby. Na zajęciach poznasz również wiele ciekawych informacji kulturalnych dotyczących wybranego przez Ciebie kraju. Jesteś fanem Cristiano Ronaldo – nie chciałbyś mówić po hiszpańsku tak jak on? Imponuje Ci Lionel Messi – może zdecydujesz się na lekcje portugalskiego? Nie odkładaj nauki na później, bo ucieknie!