Święto studentów, czyli juwenalia

Sprawdź line up – juwenalia pod koniec maja 2022. Do zobaczenia!

Juwenalia to doroczne święto studenckie, które odbywa się w maju. Z tej okazji studenci organizują wydarzenia kulturalne, sportowe i muzyczne dla innych członków społeczności uniwersyteckiej.

Juwenalia wiążą się dniami wolnymi od zajęć, a studenci spędzają je na uczestnictwie w różnorodnych wydarzeniach. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego studenckiego święta, zachęcamy do lektury artykułu!

Juwenalia – historia

Czy wiedzieliście, że historia juwenaliów sięga aż XV w.?

Wywodzą się one z Krakowa, gdzie żacy Akademii Krakowskiej stali się inicjatorami kolorowych korowodów.

To właśnie w dawnej stolicy Polski już kilkaset lat temu studenci celebrowali swoje święto. Jak dotąd krakowskie juwenalia pozostają tymi najbardziej znanymi w skali kraju.

Nazwa święta

Nazwa „juwenalia” pochodzi od łacińskiego Iuvenalia, co oznacza „igrzyska młodzieńców”. Odbywały się one w starożytnym Rzymie i zostały ustanowione przez cesarza Nerona w 59 roku.

Nie przegap najnowszych informacji na temat juwenaliów!
Nowe informacje na temat juwenaliów pojawiają się na bieżąco. Zobacz, jacy artyści wystąpią w tym roku
Sprawdź line up – juwenalia pod koniec maja 2022. Do zobaczenia!

Juwenalia – nazwy na poszczególnych uczelniach

W zależności od uczelni juwenaliom nadawane są różne nazwy. Niektóre z nich wywodzą się od nazw uniwersytetów oraz poszczególnych kierunków.

Przykładowo juwenalia na Uniwersytecie Medycznym to Medykalia, a na Uniwersytecie Ekonomicznym – Ekonomalia. Z kolei Politechnika Gdańska świętuje Technikalia.

Inne nazwy juwenaliów pochodzą od miejsca, w którym świętuje się juwenalia. Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu odbywają się Piernikalia, a na Uniwersytecie Gdańskim – Neptunalia.

Gdzie odbywają się najlepsze juwenalia w Polsce
Sprawdź na Facebooku wydarzenie z okazji juwenaliów na swojej uczelni.
BIlety na juwenalia gdańskie można znaleźć na facebooku.

Juwenalia – obchody święta

Obchodom tego studenckiego święta często towarzyszy muzyka. Najbardziej popularną formą świętowania są koncerty, na które nierzadko zapraszani są znani artyści z całej Polski. W ostatnich latach coraz częściej zdarza się, że aby zapewnić sobie wstęp na koncert, trzeba kupić bilet.

Poza koncertami odbywają się najróżniejsze wydarzenia takie jak gry miejskie, zawody sportowe czy wspólne grillowanie.

Podczas juwenaliów można spotkać bawiących się studentów w kolorowych i nierzadko naprawdę fantazyjnych strojach.

Oprócz zabaw w niektórych miastach ich prezydenci symbolicznie przekazują studentom klucze do bram miasta.

Czy juwenalia świętuje się w innych krajach?

Juwenalia to święto, które odbywa się jedynie w Polsce. Zabawy i koncerty organizowane przez i dla studentów są wyjątkowe na tle innych krajów. Nie istnieje także tłumaczenie nazwy „juwenalia” na inne języki.

Jeżeli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat świąt za granicą, na przykład w Stanach Zjednoczonych, przy okazji szlifując swój angielski, zapraszamy do skorzystania z oferty naszej szkoły językowej!

Za granicą odpowiednik juwenaliów możemy znaleźć w tak zwanym Interntational Students’ Day.

Czym jest International Students’ Day?

Interntational Students’ Day, czyli Międzynarodowy Dzień Studentów to doroczne święto wyznaczone na 17 listopada. Jaka jest historia tego święta?

W 1939 roku, po demonstracjach przeciwko niemieckiej okupacji Czechosłowacji naziści wtargnęli na Uniwersytet Karola w Pradze. Zamordowano dziewięciu studentów, a wielu z nich wysłano do obozów koncentracyjnych.

Interntational Students’ Day ma na celu upamiętnienie tych właśnie wydarzeń.

Juwenalia gdańskie noszą nazwę Neptunaliów.
W piątek na juwenaliach wystąpią artyści z różnych kategorii muzycznych.
Malik Montana wystąpił na juwenaliach 2022 w Szczecinie

Juwenalia – podsumowanie

A czy wy bierzecie udział w juwenaliach? A może uczestniczyliście w nich w czasach studiów? Sposobów na świętowanie jest wiele, więc z pewnością każdy student znajdzie coś dla siebie!

Trzeba przyznać, że juwenalia to ciekawa tradycja, tym bardziej że próżno szukać jej w innych krajach. Stanowią one jedyne w swoim rodzaju święto i niepowtarzalną okazję do celebrowania czasów studenckich.