Szwecja – co warto o niej wiedzieć?

Szwecja; w życiu politycznym Szwecji dominowała jedna partia, system partyjny Szwecji bogaty w różnorodność, rząd sprawuje władzę wykonawczą

Prom ze Świnoujścia do Szwecji płynie 7 godzin, a samolot z centralnej Polski leci nieco ponad godzinę. Po przybyciu na miejsce czekają na nas nieziemskie widoki, zwłaszcza jeśli pogoda okaże się łaskawa. Im dalej na północ, tym bardziej dziko i… pięknie.

W Polsce Szwecja znana jest przede wszystkim jako cel wyjazdów do pracy, ojczyzna trzymających w napięciu kryminałów i popularnego sklepu meblowego. Czy jednak potrafisz powiedzieć o niej coś więcej?

Ile mieszkańców ma Szwecja?

Szwecję zamieszkuje nieco ponad 10 milionów ludzi, co czyni ją najludniejszym krajem skandynawskim. Zdecydowana większość z nich, ok. 85%, mieszka na jej południowych terenach (za: Polsko-Szwedzka Izba Gospodarcza). Oprócz Szwedów w państwie żyją również m.in. Finowie, Irakijczycy, Hindusi, Polacy i Duńczycy.

Czy Szwecja jest w Unii?

Szwecja wstąpiła do Unii Europejskiej już 1 stycznia 1995 roku wraz z Finlandią; od 2001 należy również do strefy Schengen. Krajem skandynawskim leżącym poza granicami wspólnoty jest Norwegia.

Flaga Szwecji

Flaga Szwecji to prostokąt w kolorze niebieskim ozdobiony żółtym krzyżem. Element ten pojawiał się na symbolu narodowym kraju już od XVI wieku. Jego obecny wygląd, przyjęty w 1906 roku, jest wzorowany na duńskiej fladze, a barwy zaczerpnięto z herbu Szwecji.

Stolica Szwecji

Od 1634 roku stolicą Szwecji jest Sztokholm. Jednak już wcześniej pełnił on funkcję głównego ośrodka państwowego. W mieście znajduje się siedziba rodziny królewskiej, rządu oraz parlamentu. Sztokholm zamieszkuje ponad 900 tysięcy ludzi (za: worldpopulationreview.com).

Niezwykle ciekawe jest położenie geograficzne tego miasta; w części znajduje się ono na stałym lądzie, a w części na 14 wyspach. Poruszanie się po nim ułatwiają 53 mosty oraz rozwinięta sieć komunikacji publicznej. To wszystko czyni Sztokholm idealnym celem na kilkudniowy wyjazd, zwłaszcza że nie brakuje miejsc do zwiedzania! Pałac królewski i ponad 70 muzeów stanowią dobrą alternatywę, jeśli pogoda uniemożliwia spędzanie czasu na zewnątrz.

Król Szwecji

Od 1973 roku tytuł króla Szwecji przynależy do wywodzącego się z dynastii Bernadotte Karola XVI Gustawa, który odziedziczył go po swoim dziadku Gustawie VI Adolfie. Od 1975 roku jego rola jest czysto reprezentacyjna: zajmuje się on m.in. promowaniem kraju za granicą oraz wręczaniem nagrody Nobla.

W 1976 roku Karol XVI Gustaw poślubił Sylwię Renatę Sommerlath, która dzięki temu zyskała tytuł królewski. Z tego związku na świat przyszło troje dzieci: Wiktoria (obecna następczyni tronu), Karol Filip i Magdalena.

Waluta Szwecji

Od 1873 roku walutą kraju jest korona szwedzka (svensk krona), która dzieli się na öre (1 korona = 100 öre). Zastąpiła wówczas srebrnego talara. Obecnie spotkać można monety 1-, 5- lub 10-koronowe oraz banknoty o nominałach 20, 50, 100, 500 i 1000 koron.

Szwecja; w życiu politycznym Szwecji dominowała jedna partia, system partyjny Szwecji bogaty w różnorodność, rząd sprawuje władzę wykonawczą
Szwecja; ministerstwo spraw zagranicznych; w Szwecji obowiązuje podatek vat
Szwecja; szwedzką socjaldemokratyczną partię robotniczą; król kieruje się w swojej polityce interesem królestwa

Języki Szwecji

Głównym językiem kraju jest szwedzki, który posiada wiele dialektów (wyróżnia się m.in. fiński szwedzki i estoński szwedzki). Od 2000 roku uregulowano również kwestię języków mniejszości: fińskiego, tornedalsko-fińskiego, lapońskich, romani i jidysz.

Język szwedzki

Szwedzki ma około 11 milionów użytkowników (za: Nordic Perspective), głównie w Szwecji i Finlandii. Jego klasyczna wersja pojawiła się już w XIII wieku. W brzmieniu przypomina nieco inne języki regionu: norweski i duński. Jego najbardziej charakterystyczną cechą jest duża liczba samogłosek łącznie wyróżnia się 17 fonemów samogłoskowych.

Chcesz sprawdzić poziom języka szwedzkiego wśród Twoich pracowników? Nie martw się, wcale nie musi się to wiązać z długim okresem oczekiwania na wyniki. Wystarczy, że skorzystasz z naszego narzędzia do audytu językowego!

Języki lapońskie

Języki lapońskie znacznie różnią się od reszty języków ugrofińskich. Posługuje się nimi ok. 30-40 tysięcy ludzi (za: Encyclopedia Britannica) na północy Półwyspu Skandynawskiego, w Laponii. Przez długi czas były one używane jedynie w mowie; ich wersje pisemne istnieją od XVII wieku. Wszystkim oprócz języka północnolapońskiego grozi wymarcie.

Język fiński

Język fiński w Szwecji używany jest przez około 450-tysięczną fińską mniejszość (za: Minority Rights Group International). Jego obecność na terytorium kraju była znaczna już w średniowieczu. Mimo to nie przypomina on szwedzkiego; wykazuje pokrewieństwo z estońskim i węgierskim. W przeciwieństwie do większości języków w Europie nie należy do rodziny indoeuropejskiej, ale do uralskiej. Wyróżnia się m.in. aglutynacyjnością, 15 przypadkami i brakiem czasu przyszłego.

Szukasz specjalisty, z którym będziesz mógł podjąć współpracę w zakresie tłumaczenia dokumentów w parze językowej polski-fiński? Znajdziesz go w naszej agencji tłumaczeniowej!

Co warto zobaczyć w Szwecji?

Szwecję pokochają zarówno miłośnicy miast, dla których najlepszy urlop to podziwianie nowoczesnej architektury, jak i admiratorzy piękna przyrody. Do zwiedzania naprawdę jest sporo miejsc, a więc w drogę!

Uppsala

Jeśli w Sztokholmie zajrzałeś już w każdą uliczkę, wsiądź w pociąg i udaj się do Uppsali. Możesz tam zobaczyć dawną osadę wikingów, katedrę, w której spoczywają szwedzcy bohaterowie, i najstarszy uniwersytet w kraju. Miasto otaczają lasy i łąki zachęcające do spacerów.

Gotlandia

Gotlandia, nosząca również miano Wyspy Wikingów, przypadnie do gustu tym, którzy najlepiej odpoczywają na łonie natury. Ojczyzna Pippi Pończoszanki zachwyca ciszą, spokojem i złocistym piaskiem. Za rogiem zaś czai się duch historii, wyzierający z zabytkowych kościołów, młynów i warowni.

Jukkasjärvi

W Laponii, w miejscowości Jukkasjärvi, znajduje się wyjątkowe miejsce – hotel zrobiony z lodu. Istniejący od 1990 roku Icehotel to najstarsza atrakcja tego typu. Co roku rozbiera się go, gdy pogoda się ociepla, i buduje z powrotem wraz z nadejściem zimy. Nocleg w nim to przygoda sama w sobie, a wisienką na torcie jest możliwość dojrzenia zorzy polarnej.

Göteborg

Göteborg to drugie największe miasto kraju (po Sztokholmie). W jego budowie pomogli holenderscy architekci, dlatego też podczas spacerów po nim można odnaleźć wiele podobieństw do Amsterdamu. Podczas wizyty koniecznie należy zwiedzić plac Götaplatsen z rzeźbą Posejdona, Katedrę Gustawa i ratusz. Jeśli szukamy mocniejszych wrażeń, możemy wybrać się do pobliskiego parku rozrywki Liseberg.

reprezentowanie Szwecji wobec innych państw, w tym innego kraju UE, konstytucji Szwecji
na południu Szwecji udział kobiet, w Szwecji istnieją muzea, długoletnie rządy jednego premiera
przeciwnikami interwencjonalizmu państwowego, w Szwecji zdarzają się różne wypadki; reprezentującą interesy farmerów, ministrowie kierujący określonymi ministerstwami

Wjazd do Szwecji

Ponieważ Szwecja znajduje się w Unii Europejskiej oraz strefie Schengen, obywatele naszego kraju mogą wjechać na jej terytorium za okazaniem ważnego dowodu osobistego lub paszportu; nie jest wymagana wiza. Będąc obywatelem kraju należącego do wspólnoty, bez problemu możesz podjąć tam pracę lub edukację, a nawet założyć firmę. Ze względu na wysokie koszty leczenia zaleca się wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) oraz zakup prywatnego ubezpieczenia.

Vi ses!

Szwecja to także idealny cel wycieczek dla miłośników literatury. Jeśli za młodu zaczytywałeś się w Przygodach Filonka bez ogonka albo Pippi Pończoszance, znajdziesz tu wiele nawiązań do tych książek. Masz możliwość również zobaczyć miejsca, które pojawiają się w szwedzkich kryminałach, np. przejść się śladami Lisbeth Salander z trylogii Stiega Larssona. Daj się zaskoczyć!

Jeśli przed wyjazdem chciałbyś poznać nieco język szwedzki albo udoskonalić go, aby móc czytać Twoje ulubione książki w oryginale, zapraszamy na nasze kursy językowe. Duża liczba grup na różnym poziomie zaawansowania z pewnością pozwoli Ci wybrać coś dla siebie. Możesz też skorzystać z oferty kursów zagranicznych i poznawać język Szwedów, będąc w ich kraju.

chatsimple