Turcja – co warto o niej wiedzieć?

turcji turcja słynie z tego, że ma piękne plaże, turecka kuchnia, w turcji trwa lato, all inclusive
turcji turcja słynie z tego, że ma piękne plaże, turecka kuchnia, w turcji trwa lato, all inclusive

Wyobraź sobie tłum ludzi i sprzedawców głośno zachwalających swoje towary. Wokół unosi się zapach egzotycznych przypraw. Na stoiskach leżą słodycze zgrabnie poukładane w piramidki. W tle słyszysz nawoływania z pobliskiego minaretu.

Już wiesz, gdzie jesteś? Tak, to jeden z licznych tureckich bazarów, którego odwiedziny są punktem obowiązkowym każdej wizyty w Turcji. Z tego kraju po prostu nie da się wrócić bez lokalnych ciekawostek: ozdobnego szala, słodkiego rahat lokum i wonnych perfum. Nie mów, że nie ostrzegaliśmy!

Gdzie leży Turcja?

Turcja to kraj położony w Azji Zachodniej. Jej część (około 3% powierzchni) zlokalizowana jest w Europie Południowo-Wschodniej. Od Azji oddziela ją Morze Marmara oraz cieśniny Bosfor i Dardanele. Państwo sąsiaduje z Bułgarią, Grecją, Syrią, Irakiem, Iranem, Azerbejdżanem i Gruzją.

Flaga Turcji

Flaga Turcji jest prosta do zapamiętania to czerwony prostokąt z białym półksiężycem i gwiazdą, symbolami Republiki. Z jej pochodzeniem wiąże się opowieść z czasów Murada I o bitwie na Kosowym Polu. Gdy zwycięzcy Turcy szukali poległych w walkach towarzyszy, by oddać im cześć, znaleźli ich w kałuży krwi, a nad nimi świeciły tylko księżyc i Wenus. 

Stolica Turcji

Stolicą Turcji jest Ankara. Choć to położone w środkowej części kraju miasto ma znacznie mniej mieszkańców niż Stambuł, właśnie tam zlokalizowano siedziby rządu i najważniejszych instytucji państwowych. Okolica dzisiejszej aglomeracji była już zamieszkana w epoce brązu przez lud Hatti. Później na jej terenie żyli Frygowie, Lidyjczycy, Persowie, a także Rzymianie, Bizantyjczycy i wreszcie Turcy.

Ankara to niezwykle ciekawe miejsce pod względem turystycznym. Można tam zwiedzać liczne stanowiska archeologiczne, pozostałości cywilizacji rzymskiej i majestatyczne meczety. Do najciekawszych budynków zaliczają się: świątynia bogini Romy, mauzoleum Antkabir, meczet Kocatepe i Muzeum Cywilizacji Anatolijskich.

Rozszerzasz działalność Twojej firmy i chciałbyś znaleźć kandydatów do pracy w zagranicznych filiach? Focus Audit Tool pozwoli Ci sprawdzić ich poziom umiejętności językowych na odległość. W ofercie platformy jest ponad 30 języków, w tym turecki, hebrajski czy ukraiński.

Waluta Turcji

Walutą Turcji, a także (nieuznawanego na arenie międzynarodowej) Cypru Północnego jest lira. Ze względu na bardzo wysoki poziom inflacji (ok. 84% rocznie; za: bankier.pl) ten środek płatniczy mocno traci na znaczeniu. Dlatego też, jadąc na wakacje, lepiej zaopatrz się w euro lub dolary, które są uznawane w kurortach turystycznych.

Prezydent Turcji

Prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdoğan, to postać kontrowersyjna. Na najwyższych szczeblach władzy utrzymuje się od lat. Pełnił kolejno stanowiska: burmistrza Stambułu, premiera oraz prezydenta. Obecne stanowisko objął w 2014 roku. Od 2018 roku pełnia władzy wykonawczej leży w jego rękach.

Erdoğan znany jest ze swoich nacjonalistycznych poglądów. Pod koniec lat 90. został usunięty ze stanowiska burmistrza Stambułu i skazany na karę pozbawienia wolności za podżeganie do nienawiści na tle religijnym (w rzeczywistości odbył tylko jej część). Przez pewien czas miał również sądowy zakaz pełnienia funkcji publicznych. 

Niedawno Erdoğan znalazł się na okładkach gazet z nietypowego powodu zażądał, aby angielską nazwę kraju Turkey zastąpić rodzimą Türkiye. Używane do tej pory określenie za bardzo kojarzy mu się ze słowem oznaczającym indyka, co poczytuje za brak szacunku dla narodu tureckiego.

Godzina w Turcji

W całej Turcji obowiązuje jedna strefa czasowa UTC+3. Jest ona całoroczna; nie ma czasu letniego. Z tego powodu zegarki w Ankarze od marca do października pokazują godzinę później niż w Warszawie, a przez pozostałą część roku 2 godziny.

Turcja; na terytorium turcji, na wschodzie turcji, obejmować koszty transportu medycznego, turcja egejska, all inclusive
Turcja; all inclusive, riwierze tureckiej, przypadków przemocy wobec kobiet, atrakcje turystyczne, przestrzegać określonych reguł zachowania
Turcja; zwiedzają miejsca kultu religijnego, turcja uważana, turcja położona, dozwolony okres pobytu bezwizowego

Turcja – pogoda

Turcja jest ogromnym krajem. Pogoda w poszczególnych regionach może się różnić. Najcieplejsze miesiące to czerwiec, lipiec i sierpień. Wtedy też można doświadczyć najwięcej słońca nad morzem. Zimą średnia temperatura spada do kilku stopni; rzadko zdarzają się również mrozy.

Turcja – język

Tureckim, językiem urzędowym kraju, posługuje się 90% jego populacji. W użyciu jest również około 70 innych języków mniejszości, m.in. kurdyjski, arabski, grecki, ladino i armeński (za: Republic of Türkiye Ministry of Culture and Tourism).

Język turecki

Po turecku mówi około 78 milionów ludzi na całym świecie. Tak wysoka liczba użytkowników rodzimych plasuje go na 17 miejscu w rankingu najpopularniejszych języków (za: lingua.edu). Oprócz kraju ojczystego używany jest również na Cyprze, w Grecji, Niemczech, Bułgarii i Austrii.

Pierwsze teksty po turecku powstały w Azji Środkowej około 1300 lat temu. Na przestrzeni wieków używano różnych systemów pisma: orchońskiego, ujgurskiego i arabskiego. W 1928 roku pierwszy prezydent republiki Mustafa Kemal Atatürk wprowadził reformę językową i przyjął alfabet łaciński.

Turecki cechuje się silną aglutynacyjnością, która polega na dodawaniu nowych cząstek do rdzenia wyrazu. Podstawowy szyk zdania to SOV, czyli podmiot-dopełnienie-orzeczenie. Nie ma rodzaju gramatycznego. Język mocno akcentuje zażyłość rozmówców. Gdy komunikują się obce osoby, zwracają się do siebie zaimkiem osobowym drugiej osoby liczby mnogiej (wy”).

Potrzebujesz tłumacza języka tureckiego, który wsparłby Cię w międzynarodowym projekcie? Dobrze trafiłeś, wśród naszych usług na pewno znajdziesz to, na czym Ci zależy. Oferujemy m.in. tłumaczenia zwykłe, uwierzytelnione, konsekutywne i symultaniczne, a także korektę tekstów, transkrypcję oraz dubbing. Jeśli chciałbyś się dowiedzieć więcej na temat naszej pracy, skontaktuj się z nami.

Język kurdyjski

Kurdyjski można usłyszeć zwłaszcza w południowo-wschodnich regionach kraju. W Turcji posługuje się nim około 8 milionów osób (za: Milestone Localization). Lokalni Kurdowie do pisania używają alfabetu łacińskiego w wariancie tureckim. Do niedawna kurdyjski był całkowicie wykluczony z przestrzeni publicznej. Obecnie można znaleźć programy w tym języku w niektórych stacjach telewizyjnych. Nie naucza się go jednak w szkołach.

Wakacje w Turcji

Do wakacji w Turcji zachęcają przystępne ceny hoteli all-inclusive, piękna pogoda i moc atrakcji. W kraju pełno jest zabytków i pozostałości po dawnych cywilizacjach. Znajdziemy tam wszystko, co potrzebne do udanych wakacji: piaszczyste plaże, intensywne życie nocne i restauracje serwujące pyszne jedzenie.

Ile trwa lot do Turcji?

Bezpośredni lot z Polski do Turcji trwa około 3-4 godzin, zależnie od celu podróży. W wakacje można skorzystać z licznych połączeń czarterowych, które są najszybsze i najwygodniejsze. Dostępne są również loty całoroczne Lotem z Warszawy, a od niedawna również linią Turkish Airlines z Katowic.

Turcja – co warto zobaczyć?

W Turcji przede wszystkim trzeba zobaczyć Stambuł miasto europejskie w swojej azjatyckości i azjatyckie w europejskości. To tam, przez cieśninę Bosfor, przebiega most łączący oba kontynenty. Na jej wodach organizowane są wycieczki statkiem, podczas których sącząc mocną turecką herbatę, można podziwiać metropolię w całym jej majestacie.

Tym, którzy stronią od wielkich miast, polecamy wizytę w Bawełnianym Zamku. Nie, nie ma on nic wspólnego z budowlami obronnymi, to tylko dosłowne tłumaczenie tureckiej nazwy Pamukkale słynnych wapiennych osadów, w których zlokalizowane są gorące źródła. Z pewnością kojarzysz taki krajobraz: wyglądające niczym śnieg białe zbocza wypełnione lazurową wodą to właśnie Pamukkale.

Najbardziej zapadające w oczy tureckie obrazy, to stambulski Błękitny Meczet, Pamukkale i balony dryfujące nad wzgórzami Kapadocji. Ta ostatnia kraina słynie nie tylko z rajskich widoków, ale przede wszystkim domów i kościołów wykutych w wulkanicznych skałach. Czy uda Ci się odwiedzić je wszystkie?

Czy do Turcji potrzebny jest paszport?

Jeszcze do niedawna, aby podróżować po Turcji, należało wyrobić wizę. Obecnie, jeśli udajemy się do tego kraju w celach turystycznych, wystarczy zabrać ze sobą paszport lub dowód osobisty. Podróżując na podstawie tego dokumentu, nie możemy przekroczyć dozwolonej długości pobytu 90 dni w okresie 180 dni.

Yakında görüşürüz!

Turcja wydaje się odległa i egzotyczna, ale kiedy spojrzymy na mapę, okazuje się, że Warszawę od Stambułu dzieli jedynie 1386 km w linii prostej. Gdybyśmy mieli wykonać taką operację dla Madrytu, dystans wyniósłby znacznie więcej, bo 2290 km. Może więc warto się przekonać osobiście, jak smakuje oryginalny turecki kebab?Jeśli od podróży powstrzymują Cię tylko umiejętności językowe, potrafimy temu zaradzić! Nasz kurs angielskiego przygotowuje na wszystkie sytuacje, które mogą mieć miejsce podczas zwiedzania. Stawiamy na praktyczne użycie języka, dlatego wreszcie nauczysz się mówić.

chatsimple