Walentynki: historia, zwyczaje i przykładowe życzenia walentynkowe

zakochani święto

Co roku w lutym półki sklepowe uginają się od bombonierek w kształcie serca i pluszaków, w restauracjach pojawiają się świece i czerwone dekoracje, a w kwiaciarni najszybciej wyprzedają czerwone róże. Jest to niewątpliwy znak, że zbliża się jedno z najbardziej ekscytujących świąt w roku, czyli Walentynki.

Walentynki to nie tylko specjalny dzień zakochanych, ale również wspaniała okazja, by wyrazić miłość i sympatię wobec bliskich. Oprócz kwiatów, słodyczy i drobnych upominków składamy im również walentynkowe życzenia, zarówno ustnie, jak i poprzez wręczenie czy wysłanie kartki. W tym artykule zebraliśmy ciekawe fakty dotyczące Walentynek oraz przykładowe życzenia walentynkowe.

Historia Walentynek

Walentynki przypadają na 14 lutego. Ich nazwa pochodzi od imienia Świętego Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest tego dnia. Jest on czczony jako patron zakochanych.

Starożytne korzenie Walentynek

Jak wiele innych współczesnych świąt Walentynki mają swoje korzenie w czasach pogańskich. 15 lutego w starożytnym Rzymie co roku obchodzono bowiem Luperkalia, czyli święto ku czci Junony, bogini kobiet i małżeństwa, oraz Fauna, bożka przyrody i płodności. Uroczystość wiązała się z hucznymi zabawami oraz zwyczajami, dzięki którym biorący udział w Luperkaliach mieli zapewnić sobie płodność, wzmocnienie sił życiowych i oczyszczenie ze skaz minionego roku.

Powiązanie współczesnych Walentynek z tradycjami starożytnego Rzymu przejawia się nie tylko w zbliżonej dacie tego święta, ale również w symbolach, choć postacią kojarzącą się z dniem zakochanych nie jest Junona ani Faun, a raczej Kupidyn zwany również Amorem, czyli rzymski bóg i uosobienie miłości.

Walentynki w tradycji chrześcijańskiej

Rosnące znaczenie chrześcijaństwa w Europie doprowadziło do tego, że popularne rzymskie święto zastąpiono dniem poświęconym Świętemu Walentemu. Nastąpiło to w roku 496 na mocy decyzji papieża Gelazjusza I, który ustanowił liturgiczne wspomnienie tego męczennika 14 lutego, czyli dzień przed datą Luperkaliów. Legenda związana z jego postacią doprowadziła do tego, że dzień jego liturgicznego wspomnienia, którego obchody ograniczały się do obrzędów kościelnych, zmienił się w święto każdego zakochanego.

Święty Walenty był biskupem żyjącym w III wieku nowej ery. W tym czasie rzymski cesarz Klaudiusz II Gocki za namową swoich doradców wydał zakaz zawierania małżeństw przez mężczyzn w wieku od osiemnastego do trzydziestego siódmego roku życia. Uważał bowiem, że najlepsi legioniści to ci, którzy nie mają rodzin, i chciał przekonać ich, by całkowicie poświęcili się udziałowi w wojnie. Zakaz ten był szokiem dla społeczeństwa, które jednak nie potrafiło przeciwstawić się decyzji cesarza.

Biskup Walenty, widząc cierpienie młodych par niemogących zawrzeć małżeństwa, w tajemnicy miał udzielać im ślubów. Gdy cesarz Klaudiusz dowiedział się o tym, nakazał pojmać Walentego. W więzieniu biskup ponoć zakochał się w niewidomej córce strażnika, a jego miłość przywróciła jej wzrok. Został stracony 14 lutego 269 roku i stał się męczennikiem. W przeddzień egzekucji Walenty miał napisać jeszcze list do swojej ukochanej i podpisać go słowami „Od Twojego Walentego”, czyniąc go pierwowzorem współcześnie wysyłanych walentynek.

Walentynki jako święto zakochanych

Obecnie Walentynki to jedno z najchętniej obchodzonych świąt w ciągu roku, ale minęło wiele stuleci, nim stały się powszechne na kontynencie. Uważa się, że najstarsza wzmianka o tej dacie jako o dniu zakochanych pojawiła się w poemacie Sejm ptasi autorstwa Geoffreya Chaucera, który powstał pomiędzy 1373 a 1385 rokiem i opowiadał o ptakach zbierających się w dniu Świętego Walentego, by połączyć się w pary.

Walentynki wspomniane są również w tragedii Williama Shakespeare’a pod tytułem Hamlet, napisanej na przełomie XVI i XVII wieku. Ze względu na to Brytyjczycy uznali Walentynki za swoje święto, mimo że jego patron pochodził z Cesarstwa Rzymskiego.

deszcz nauczył
zapachem kochaj dobrocią
spojrzeniem kochaj dotykiem

Tradycje walentynkowe na świecie

Mimo że historia Walentynek jest ściśle związana z Europą, w dzisiejszych czasach to święto kojarzy się głównie ze Stanami Zjednoczonymi. To właśnie Amerykanie skomercjalizowali święto i rozpoczęli masową sprzedaż upominków dla zakochanych, które obecnie najbardziej kojarzą się nam z tym dniem.

Najczęściej zakochani wysyłają sobie kartki walentynkowe, wręczają bukiety kwiatów (szczególną popularnością cieszą się czerwone róże) oraz słodycze, a chętnie wybieraną formą spędzenia walentynkowego wieczora jest romantyczna kolacja. Jednak w niektórych krajach na świecie zwyczaje walentynkowe różnią się od tych, do których przywykliśmy.

Anglia

Jeszcze niedawno popularnym walentynkowym zwyczajem w tej części Wielkiej Brytanii było przebieranie się dzieci w stroje dorosłych oraz chodzenie po domach i śpiewanie romantycznych piosenek. Oprócz tego ważnym elementem Walentynek dla Anglików są sztuki Shakespeare’a, a szczególnie historia najsłynniejszych kochanków, czyli Romea i Julii, których wizerunki często pojawiają się na walentynkowych kartkach.

Walia

Walentynki zyskują coraz większą popularność w Walii, jednak jej mieszkańcy celebrują miłość również 25 stycznia, w dzień Świętej Dwynwen, patronki zakochanych. Tradycja ta jest wspierana przez lokalne władze. Co ciekawe, oprócz zwyczajowych upominków, w Walentynki zakochani Walijczycy dają sobie również łyżeczki.

Czechy

Czesi świętują Walentynki dwa razy w roku: 14 lutego i 1 maja. Udają się wówczas na most Świętego Karola i wieszają na nim kłódki symbolizujące trwałość ich związku. Szczególnie chętnie są one umieszczane w pobliżu płaskorzeźby przedstawiającej Świętego Jana Nepomucena, którą należy potrzeć, by zapewnić sobie lojalność drugiej połówki.

Włochy

Ze względu na pochodzenie patrona tego święta Włochy uważane są za stolicę Walentynek. W Terni znajduje się bazylika Świętego Walentego, a w niej srebrny relikwiarz zawierający szczątki męczennika. Co roku do tego miejsca przybywa wielu zakochanych. Z kolei w okolicach Umbrii 13 lutego obchodzi się tak zwane święto zaręczyn, które przyciąga wiele par pragnących wyznać swoje uczucia właśnie w tym miejscu.

Niemcy

Obchody Walentynek w Niemczech są zbliżone do tych, które znamy, jednak na wręczanych z okazji tego święta kartkach i upominkach pojawia się… świnia, czyli niemiecki symbol dobrobytu. Oprócz tego wiele osób w Niemczech wierzy, że 14 lutego to dzień, w którym spełniają się sny, wróżby i przepowiednie, a jeśli w walentynkową noc dziewczynie przyśni się jakiś nieznajomy, to jest on jej przyszłym wybrankiem.

Malezja

W Malezji organizuje się zaskakujący konkurs dla zakochanych zwany „Więźniowie Miłości”. Polega on na tym, że zgłaszające się pary zostają skute kajdankami i muszą wytrzymać w ten sposób tydzień, w trakcie którego są stale obserwowane. Ta, której się to uda dotrwać do końca, wygrywa nagrodę pieniężną.

Finlandia i Estonia

W tych krajach świętuje się Dzień Przyjaciela (est. Sõbrapäev, fin. Ystävän Päivä), który propaguje celebrację przyjacielskich relacji. Kolegów i koleżanki obdarowuje się drobnymi prezentami, zaprasza na kolację lub po prostu spędza czas razem. Oprócz tego w niektórych fińskich szkołach tego dnia należy ubrać się na czerwono, jeśli jest się w związku, lub zielono, jeśli jest się singlem. W estońskich miastach natomiast tego dnia jeżdżą specjalne autobusy, do których można wsiąść, jeśli chce się poznać inne osoby szukające partnera.

Chiny

Tradycyjnie chiński dzień miłości przypada na 17 sierpnia, czyli siódmy dzień siódmego miesiąca, od czego pochodzi jego nazwa Qixi (七夕节). Wiąże się z nim pewna legenda. Jej bohaterowie to dwoje zakochanych, córka cesarza niebios, tkaczka Zhi Nu i pasterz Niu, którzy za swoją miłość zostali ukarani przez bogów. Zabrali oni do siebie duszę Zhi Nu, a jej ukochany wyruszył do zaświatów, by ją odzyskać. By mu przeszkodzić, jeden z bogów stworzył drogę mleczną, która miała już na zawsze oddzielić ich od siebie. Inna bogini, wzruszona ich uczuciem, raz do roku w dniu Qixi miała wysyłać ptaki, by utworzyły most i umożliwiły zakochanym spotkanie.

Święto to było dawniej okazją do zaprezentowania zalet panien przygotowujących się do zamążpójścia, a dla nich samych dniem modlitw o dobrego przyszłego męża. Obecnie znane nam Walentynki coraz bardziej wypierają Qixi, ale sama jego data jest wciąż jedną z najchętniej wybieranych na ślub.

Japonia

W Japonii to mężczyźni w dniu Walentynek otrzymują od swoich partnerek prezenty – zwykle słodycze, a w szczególności wyroby z czekolady. Odwdzięczają im się miesiąc później w tak zwany Biały Dzień (jap. ホワイトデ, Howaito dē). Zwyczaj ten został zaproponowany w roku 1978 przez Ogólnokrajową Spółdzielnię Przemysłu Cukierniczego jako odpowiedź na jednostronne obchody Walentynek.

Z Japonii tradycja ta rozprzestrzeniła się również do Korei Południowej i Tajwanu. Początkowo nazywano ten dzień Dniem Pianek, ponieważ za idealny prezent uważano właśnie pianki, ale obecnie zakres prezentów nie ogranicza się już wyłącznie do słodyczy i równie chętnie wręczane są kwiaty czy biżuteria.

Polska

A jaka jest historia tego święta w naszym kraju? Do Polski Walentynki dotarły stosunkowo późno, a zyskały popularność dopiero w latach 90. XX wieku. Z początku znaczna część społeczeństwa była nastawiona negatywnie do wprowadzania do odbudowującego się po okresie PRL kraju świąt z Zachodu, jednak z czasem okazały się doskonałą odskocznią od codziennej rutyny. Od roku 2002 największe obchody święta miłości odbywają się w Chełmie i są znane pod nazwą Walentynki Chełmińskie.

Krytyka Walentynek

Nie wszyscy mają pozytywny stosunek do Walentynek. Jednym z głównych zarzutów jest to, że obchodzenie ich to przejaw amerykanizacji, przez którą odrzuca się rodzime tradycje i zwyczaje. Oprócz tego są one krytykowane ze względu na ich komercyjny i konsumpcjonistyczny charakter, ponieważ święto to jest wykorzystywane jako sposób na przełamanie stagnacji handlowej, która przypada pomiędzy świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocą. Walentynki są również odrzucane przez niektóre wyznania, na przykład islam, którego wyznawcy uważają je za niezgodne z duchem swojej religii. Ze względu na pogańskie korzenie tego święta nie obchodzą ich również świadkowie Jehowy.

Historia kartek walentynkowych

Obecnie z Walentynkami kojarzy się głównie wspólne spędzanie tego dnia z ukochaną osobą, obdarowywanie jej prezentami oraz wyrażanie swoich uczuć. Życzenia walentynkowe składane są nie tylko ustnie, ale przede wszystkim na kartkach walentynkowych, nazywanych po prostu walentynkami. Jaka jest ich historia?

Za legendarną pierwszą walentynkę można uznać wspomniany już list Świętego Walentego do ukochanej, ale historyczny pierwowzór zawdzięczamy Brytyjczykom i Francuzom. Już w XVII i XVIII wieku w tych krajach wysyłano bogato zdobione listy miłosne. Niektóre z nich były wzniosłe i zawierały przemyślaną poezję, ale wielu nadawców decydowało się na zaskakującą jak na tamte czasy rubaszną treść. Pierwsza historyczna walentynka została wysłana przez przebywającego w angielskiej niewoli Karola I Orleańskiego do żony, Bony d’Armagnac. Napisana po francusku wiadomość brzmiała „Je suis déjà d’amour Tanne. Ma très douce Valentinée”, co oznacza „Jestem już chory z miłości, moja najsłodsza Walentynko”. Kartka zachowała się i obecnie znajduje się w Bibliotece Brytyjskiej w Londynie.

Produkcję i sprzedaż współcześnie znanych walentynkowych kartek rozpoczęto w Stanach Zjednoczonych w latach 40. XX wieku. Obecnie największy ich producent, czyli firma Hallmark szacuje, że Amerykanie co roku wysyłają swoim bliskim około 145 milionów pocztówek. Na całym świecie przesyła się natomiast aż około miliarda kartek walentynkowych.

zakochani święto
porze myśli
blasku księżyca

Przykładowe życzenia na Walentynki

W dniu Walentynek zakochani celebrują swoją miłość poprzez wspólne spędzanie czasu, dawanie sobie prezentów i składanie życzeń. Jednak to święto wcale nie jest zarezerwowane tylko dla par pozostających w związku. Społeczeństwo coraz bardziej otwiera się na osoby, które mają inny pomysł na swoje życie niż ten, który przez wieki był jedynym właściwym i akceptowalnym przez ogół.

Dlatego Walentynki to doskonała okazja, by nie tylko zapewnić drugą połówkę o swoich uczuciach, ale również życzyć wszystkiego najlepszego członkom, przyjaciołom, a nawet dalszym znajomym. W końcu każde uczucie i relacja powinny być celebrowane – nie tylko romantyczna miłość!

Jak składać życzenia walentynkowe, aby mieć pewność, że spodobają się drugiej osobie? Przede wszystkim należy dopasować je do charakteru oraz relacji, która nas łączy. Dlatego przygotowaliśmy propozycje gotowych życzeń, z których możesz skorzystać podczas następnych Walentynek.

Klasyczne życzenia walentynkowe

Pierwsze życzenia walentynkowe na naszej liście są najbardziej uniwersalne. Dlatego można wykorzystać je, posyłając kartkę zarówno partnerowi lub partnerce, jak i innej bliskiej nam osobie.

Z okazji Walentynek pragnę życzyć Ci miłości i ciepła, które nadają życiu sens. Wielu wzruszeń i wyjątkowych chwil w gronie bliskich. W tym wyjątkowym dniu myślę o Tobie i o tym, jak wiele radości i uroku wnosisz codziennie do mojego życia.

W dniu Świętego Walentego
życzyć Ci pragnę wszystkiego dobrego.
I dwa magiczne słowa ślę,
te najcenniejsze: kocham Cię!

Poważne życzenia walentynkowe

Dla wielu osób Walentynki to bardzo ważny dzień, który w pełni poświęcają celebrowaniu miłości i relacji z ukochaną osobą. Jeśli dzień Świętego Walentego ma duże znaczenie dla adresata wysyłanej przez nas kartki, to można zdecydować się na poważne życzenia, w których zapewnimy ją o tym, jak wiele dla nas znaczy:

W gwarze dnia, w nocnej ciszy
mówię Ci o tym, co najbardziej się liczy:
że Cię kocham szczerze
i w Twe uczucia wierzę.

W biedzie, nieszczęściu bądź chorobie
ja trwać zawsze będę przy Tobie,
choćby tysiąc dzieliło nas mil,
kochać Cię będę do ostatnich życia chwil.

Śmieszne życzenia walentynkowe

Życzenia walentynkowe powinny być dobrze dobrane do charakteru osoby, która ma je otrzymać. Dlatego jeśli wiemy, że bliska nam osoba jest obdarzona poczuciem humoru, warto na przeznaczonej dla niej kartce napisać dowcipny wierszyk, który umili jej ten wyjątkowy dzień. Oto przykładowe śmieszne życzenia walentynkowe:

Ta walentynka już do ciebie leci,
może w Twoim sercu żar roznieci,
dużo pisać by się chciało,
ale miejsca jest za mało.
Piszę zatem węzłowato:
że Cię kocham – co ty na to?

Krótkie życzenia walentynkowe

Życzenia walentynkowe nie muszą być długie. Czasami wystarczy parę słów, by wyrazić wszystko, co chcemy wyznać ukochanej osobie. Jeśli na przygotowanej kartce walentynkowej nie ma zbyt dużo miejsca lub planujesz wysłać komuś życzenia przez SMS-a, możesz skorzystać z naszych propozycji krótkich życzeń na Walentynki:

Choć spojrzenia chwile trwały
wywróciłeś mi świat cały.
Więc Cię proszę z ładną minką,
zostań moją Walentynką!

Na Walentynki wielkie serce ślę
Bo tak bardzo kocham Cię!

Walentynka od cichego wielbiciela

Dla wielu osób Walentynki to idealna okazja, by zebrać się na odwagę i wyznać swoje uczucia osobie, w której skrycie się podkochujemy. Niektórzy jednak nie są gotowi na ten krok, a chcieliby wziąć udział w obchodach tego święta, dlatego decydują się na wysłanie anonimowej walentynki jako cichy wielbiciel lub wielbicielka. W takiej sytuacji sprawdzi się jeden z takich wierszyków:

W głowie chaos, w sercu ogień;
wiem że wyznać muszę Tobie,
że dziś na oczy przejrzałem
i sercem całym Cię pokochałem.
Wszystkiego najlepszego z okazji Walentynek życzy Cichy Wielbiciel / Cicha Wielbicielka.

W dniu Świętego Walentego
życzenia płyną z serca mego:
dużo dobroci, dużo radości
czasu dla bliskich, morza miłości.
Moc uścisków Ci przesyła
Walentynka pewna miła!

Życzenia walentynkowe dla kolegi lub koleżanki

Walentynki to nie tylko święto zakochanych, ale również doskonała okazja, by przypomnieć wszystkim naszym bliskim, jak bardzo ich lubimy i doceniamy. Jeśli więc z okazji Walentynek chciałbyś złożyć życzenia koledze lub koleżance, możesz skorzystać z naszej propozycji na rymowane życzenia:

To nie pora by się złościć,
bowiem nadszedł dzień miłości.
W dniu walentynki przyjmij życzenia
wszystkiego dobrego, marzeń spełnienia,
i niech nasza przyjaźń trwa do końca,
bo przyjaźń to rzecz nieustająca!

Dziś się pary upominkami wymieniają,
swoją miłość głośno wyznają,
a ja Tobie zamiast tego
ślę całusa ogromnego.

troszkę szczęścia dam
roku walentynki
dzień dobry

Idealny prezent na Walentynki

Mamy nadzieję, że zebrane przez nas propozycje na życzenia walentynkowe okażą się przydatne. Mogą one posłużyć nie tylko jako gotowa propozycja do umieszczenia na walentynkowej kartce, ale również jako inspiracja do odrobiny kreatywnej pracy i ułożenia własnych życzeń.

Jeśli z okazji Walentynek chciałbyś sprezentować wyjątkowy prezent ukochanej osobie myślącej o podjęciu się nauki nowego języka obcego lub pracy nad jakimś częściowo opanowanym, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej. Mamy w niej zajęcia prowadzone przez wykwalifikowanych lektorów i native speakerów w wielu językach, między innymi angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim czy ukraińskim. Zapraszamy do kontaktu!

chatsimple