Walentynki. Święto zakochanych

Walentynki 2023. Walentynki są związane z kultem Świętego Walentego.
Walentynki 2023. Walentynki są związane z kultem Świętego Walentego.

Walentynki to prawdopodobnie najbardziej romantyczna data w kalendarzu. To dzień obfitujący w romantyczne kolacje i drobne upominki dla najbliższych.

Od kiedy obchodzone są Walentynki i jaka jest ich historia? Jak i kiedy przywędrowały do Polski? Koniecznie czytajcie dalej, jeśli jesteście ciekawi. W tym artykule znajdziecie też pomysły na spędzenie Walentynek oraz prezenty walentynkowe.

Kiedy są Walentynki?

Walentynki obchodzone są w dniu wspomnienia św. Walentego w Kościele katolickim, czyli 14 lutego. To właśnie od imienia świętego pochodzi nazwa tego dnia.

W 2023 roku Walentynki przypadają we wtorek.

W jakie dni wypadną Walentynki w kolejnych latach?

 • Walentynki 2023 – wtorek
 • Walentynki 2024 – środa
 • Walentynki 2025 – piątek
 • Walentynki 2026 – sobota
 • Walentynki 2027 – niedziela
Z okazji Walentynek zakochani obdarowują się drobnymi upominkami
W XVIII w. w Anglii popularność uzyskały kartki walentynkowe
Jak zapakować prezent na Walentynki

Historia Walentynek

Dlaczego obchodzimy Walentynki? Okazuje się, że historia tego święta sięga aż średniowiecza, a nawet czasów starożytnych!

Rzymskie Luperkalia

Data święta zakochanych łączy je z rzymskimi Luperkaliami, obchodzonymi 14-15 lutego ku czci boga przyrody Pana i bogini kobiet oraz małżeństwa Junony. Z tej okazji organizowano huczne zabawy, podczas których mężczyźni losowali imiona kobiet, z którymi mieli później tańczyć.

Luperkalia miały utrzymać się aż do V w., kiedy to papież Gelazy zastąpił je świętem liturgicznym honorującym męczennika oraz patrona miłości, czyli właśnie św. Walentego. Jaka jest legenda związana z tą postacią?

Legenda św. Walentego

Zgodnie z legendą św. Walenty był biskupem, który sprzeciwił się samemu cesarzowi rzymskiemu. Klaudiusz I Gocki zakazał młodym mężczyznom wchodzenia w związki małżeńskie, aby skupili się oni na wojnach i walce. To nie spodobało się chrześcijańskiemu biskupowi. Walenty miał w tajemnicy udzielać młodym ślubów, za co został schwytany i ostatecznie stracony 14 lutego 270 roku.

Najważniejszym miejscem kultu świętego jest obecnie bazylika jego imienia w Terni, gdzie mają spoczywać jego szczątki z inskrypcją „Święty Walenty patron miłości”. Każdego roku w niedzielę poprzedzającą 14 lutego bazylikę odwiedzają narzeczeni z całych Włoch i składają sobie w niej przyrzeczenia miłości.

Wielka Brytania i Walter Scott

W południowej i zachodniej Europie Walentynki znane były już w czasach średniowiecza.

Z kolei w XVII-XVIII w. Francuzi i Brytyjczycy rozpowszechnili wysyłanie do ukochanych bogato zdobionych listów miłosnych. Poza kartkami popularność uzyskało wręczanie ukochanej osobie drobnych upominków.

Walentynki upowszechniły się w innych krajach za sprawą sir Waltera Scotta. Według niego 14 lutego ptaki w całym królestwie zaczynają łączyć się w pary, a ludzie biorą z nich przykład.

Największą popularnością Walentynki cieszą się w Stanach Zjednoczonych, gdzie w latach 40. XX wieku zaczęto komercyjną produkcję kartek walentynkowych.

Co sprezentować ukochanemu na Walentynki
Miłość i uczucia należy pielęgnować codziennie
Skorzystaj z naszych pomysłów na prezent walentynkowy

Walentynki w Polsce

Do Polski Walentynki przywędrowały stosunkowo niedawno, bo w latach 90. XX wieku.

Przed ich upowszechnieniem rolę romantycznego święta pełniła Noc Kupały, czyli sobótka – pogańskie święto miłości, namiętności oraz płodności, a także żywiołów ognia i wody. Do sobótkowych zwyczajów należały na przykład skakanie przez ogień, rzucanie wianków na wodę czy tańce.

Czy wiedzieliście, że największe Walentynki w Polsce odbywają się w Chełmie? Są to tak zwane Walentynki Chełmińskie, trwające aż 4 dni.

Jak spędzić Walentynki? Pomysły

Jak spędzić Walentynki, aby ten dzień zapisał się w pamięci ukochanej osoby? Przygotowaliśmy dla was listę pomysłów na uczynienie wyjątkowym walentynkowego dnia lub wieczoru.

W zależności od preferencji z pewnością znajdziecie w nich inspiracje na kolejne Walentynki!

 • Romantyczna kolacja – to jeden z symboli Walentynek i nic dziwnego; romantyczna kolacja jest doskonałym pomysłem na spędzenie czasu tylko we dwoje i odrobinę przyjemności. Można udać się do ulubionej restauracji lub samemu przygotować coś specjalnego w domu.
 • Dobry film – nowy film lub Wasz ulubiony, w kinie lub w domu, zawsze jest dobrym pomysłem. Nie musi być to produkcja o miłości – najważniejsze jest, aby spędzić chwilę razem.
 • Koncert – randka na koncercie ulubionego zespołu lub wykonawcy ucieszy każdego fana muzyki i nie tylko.
 • Odwiedziny muzeum – jeśli macie więcej czasu w ciągu dnia i jesteście miłośnikami sztuki, idealnym pomysłem na randkę będzie wspólne wyjście do muzeum lub na wernisaż. A po zwiedzaniu warto chwilę odpocząć przy kawie, herbacie lub kieliszku wina.
 • Wypad na lodowisko – lubicie spędzać czas aktywnie lub na świeżym powietrzu? Połowa lutego to doskonała okazja, aby wybrać się na łyżwy! Kto powiedział, że randka nie może łączyć się z dbaniem o zdrowie i kondycję?
 • Wycieczka jednodniowa lub weekendowa – chcecie świętować Walentynki jak najdłużej? Zamiast walentynkowej randki warto wziąć pod uwagę jednodniową wycieczkę lub wyjazd na weekend na przykład na narty, do SPA czy na zwiedzanie do innego miasta.
 • Wieczór planszówek – należycie do domatorów lub nie lubicie tłumów, które można spotkać w restauracjach 14 lutego? Świetną randkę można urządzić także w domu! Zagrajcie w ulubioną planszówkę lub spróbujcie czegoś nowego!
 • Wyjście na kręgle – to kolejny z aktywnych pomysłów na spędzenie Walentynek. Można połączyć go z podwójną randką, zabrać ze sobą przyjaciół i dodać do celebracji szczyptę rywalizacji.
 • Teatr lub opera – to kolejna z propozycji dla fanów sztuki i kultury. Teatralny klasyk, a może coś awangardowego? Wybór należy do was! Takie wyjście będzie stanowić idealne połączenie z kolacją w restauracji.
pomysły na prezent walentynkowy: podaruj biżuterię
Szukasz prezentu na Walentynki? Co powiesz na owoce w czekoladzie
Produkty - poduszka w kształcie serca, lizaki

Pomysły na prezenty walentynkowe

Szukasz prezentu na Walentynki? Tutaj znajdziesz garść pomysłów i propozycji. Pamiętaj jednak, że najważniejsze, aby prezent był od serca, a ukochana osoba z pewnością doceni przede wszystkim wspólnie spędzony czas.

 • Kwiaty i czekoladki – to klasyka wśród walentynkowych prezentów. Nie bez powodu. Kwiaty z czekoladkami są doskonałym pomysłem na drobny i romantyczny podarunek. Coś ładnego i coś słodkiego. Czego trzeba więcej? A zamiast klasycznych czerwonych róż można zdecydować się na bukiet w ulubionym kolorze ukochanej osoby.
 • Prezent ze wspólnym zdjęciem – fotoksiążka, kubek czy nawet poduszka – jest mnóstwo możliwości na prezent z Waszym zdjęciem, który będzie wspomnieniem wyjątkowych chwil spędzonych razem.
 • Praktyczny drobiazg – nie wszyscy lubią otrzymywać kwiaty czy czekoladki, niektórzy wolą praktyczne prezenty, z których będą korzystać na co dzień. Co powinno się sprezentować takiej osobie? Może to być coś, co otuli ją w zimie, na przykład szalik, czapka czy ciepłe skarpetki, ulubiona kawa lub herbata albo drobny sprzęt elektroniczny.
 • Biżuteria – to jeden z najbardziej romantycznych prezentów, który pozostaje z obdarowaną osobą na długo. To świetny prezent szczególnie dla kobiet.
 • Bielizna – można ją podarować zarówno paniom, jak i panom.
 • Bilet koncert lub na mecz – wolicie zbierać doświadczenia od rzeczy materialnych? W tym wypadku bilet na koncert ukochanego zespołu lub wykonawcy albo mecz ulubionej drużyny z pewnością się sprawdzi.
 • Coś szalonego – chcecie zapewnić partnerowi lub partnerce niepowtarzalne wrażenia? Wiecie, że lubi adrenalinę? Podarujcie ukochanej osobie coś szalonego! Lot szybowcem, skok ze spadochronem lub na bungee albo lot paralotnią bez wątpienia na zawsze zapiszą się w pamięci.
 • Książka – dawka wiedzy lub wciągająca opowieść to prezent, z którego ucieszy się każdy mól książkowy. I nie tylko! Książka to przecież świetny pomysł na ostatnie z długich, zimowych wieczorów.
 • Weekend w SPA – ten prezent ma w sobie wszystko: to wspólnie spędzony czas, relaks i odrobina luksusu. Czego trzeba więcej?
 • Kosmetyki i perfumy – wbrew pozorom to dobry prezent nie tylko dla pań. W końcu kto nie lubi ładnie pachnieć? Szczególnie jeśli zapach przypomina nam o wybranku lub wybrance. Kosmetyki do pielęgnacji lub makijażu również ucieszą tych, którzy lubią o siebie zadbać.
 • Roślina doniczkowa – nie wszyscy lubią dostawać kwiaty, które wkrótce zwiędną. Dla takich osób lepszym pomysłem na prezent będzie roślina doniczkowa, która może zostać z nami na lata i zawsze przypominać o ukochanej osobie.
Produkty na prezenty walentynkowe to nie wszystko; ważny jest wspólnie spędzony czas
Produkt na święto zakochanych
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spełnić marzenie ukochanej osoby

Walentynki na świecie

A jak Walentynki świętuje się w innych krajach? Przedstawiamy ciekawe zwyczaje związane ze świętem zakochanych z całego świata.

Japonia

W japońskich walentynkach pierwsze skrzypce grają czekoladki. Co ciekawe, tego dnia to dziewczyny wręczają je chłopcom. Jeśli czekoladkami obdarowujemy osobę, którą darzymy uczuciami, noszą one nazwę honmei choko.

Czekoladki wręcza się jednak również klientom, szefom czy współpracownikom. Nazywane są one giri choko, co w zasadzie oznacza czekoladki dawane z obowiązku. Wyrażają one szacunek i podziękowania. Kolejny rodzaj czekoladek to te dawane przyjaciołom – tomo choko.

Warto dodać, że rolę podobną do naszych Walentynek pełnią w Japonii święta Bożego Narodzenia. Podczas gdy w Europie jest to czas przeżywany z rodziną, Japończycy często spędzają go z drugą połówką i wybierają się na randki.

Wielka Brytania

To Wielka Brytania uważa się za ojczyznę Walentynek. W przeszłości panowała tam tradycja, zgodnie z którą dzieci przebierały się za dorosłych i chodziły od domu do domu, śpiewając romantyczne piosenki.

Właśnie stąd wywodzi się także zwyczaj kartek walentynkowych, które były masowo wysyłane już w XIX w. Podobno pierwsza taka kartka powstała w XVI w., a jej autorem był Karol Orleański, przez 26 lat więziony w londyńskiej twierdzy Tower. Napisał ją wierszem i wysłał do swojej żony.

Chcielibyście poznać więcej zwyczajów i tradycji w kulturze Wielkiej Brytanii i innych krajów anglojęzycznych i do tego poprawić swój angielski? Nic prostszego. Zajrzyjcie do oferty naszej szkoły językowej, a z pewnością znajdziecie odpowiedni kurs angielskiego dla siebie. Nie zabraknie też kursów dla uczących się niemieckiego, francuskiego, czy innych języków.

Kurs językowy może też być doskonałym oryginalnym prezentem walentynkowym dla pasjonata lub pasjonatki języków obcych!

Włochy

We Włoszech 14 lutego króluje czerwień, a czerwona bielizna jest najchętniej wybieranym prezentem walentynkowym.

Poza tym to we Włoszech w niedzielę poprzedzającą Walentynki oblegana jest bazylika św. Walentego w Terni, gdzie narzeczeni składają sobie przyrzeczenia miłości.

Malezja

W Malezji Walentynki przybierają interesującą, choć nieco osobliwą formę. Organizowany jest tam konkurs pod ciekawym tytułem „Więźniowie miłości”. Na czym polega ta groźnie brzmiąca zabawa? Otóż zakochani są ze sobą skuwani kajdankami. Celem jest wytrzymanie ze sobą w ten sposób aż tydzień, aby udowodnić swoją miłość i otrzymać nagrodę pieniężną.

Stany Zjednoczone

Mimo że to nie w Stanach Zjednoczonych narodziły się Walentynki, to właśnie tam święto zostało na wielką skalę skomercjalizowane i jest obecnie hucznie obchodzone. Wszędzie pojawiają się walentynkowe dekoracje, radia grają piosenki o miłości, a w kinach co roku pojawiają się z tej okazji romantyczne filmy.

Kartki walentynkowe wysyła się nie tylko do partnerów, ale w ogóle do wszystkich osób, które darzy się sympatią, np. przyjaciół i znajomych czy członków rodziny.

Najbardziej popularnym prezentem są klasyczne czerwone róże oraz bombonierka w kształcie serca.

Walentynki w językach świata

Jak święto zakochanych nazywa się w innych krajach? Poniżej znajdziecie listę!

 • język angielski – Valentine’s Day
 • język hiszpański – Día de San Valentín
 • język francuski – Saint-Valentin
 • język portugalski – Dia de São Valentim
 • język niemiecki – Valentinstag
 • język niderlandzki – Valentijnsdag
 • język włoski – San Valentino
 • język norweski – Valentinsdagen
 • język szwedzki – Valentindagen
 • język duński – Valentinsdag
 • język koreański – 발렌타인데이
 • język japoński – バレンタインデー
 • język chiński – 愛的節日

Nie tylko święto zakochanych

Walentynki to doskonała okazja, aby spędzić czas z ukochaną osobą i ponownie wyznać jej uczucia. Czy to na romantycznej kolacji w restauracji, czy po prostu oglądając w domu ulubiony film – każdy może znaleźć sposób spędzania Walentynek, który mu odpowiada. W ten dzień warto zatrzymać się na chwilę i poświęcić czas ukochanej osobie.

Przede wszystkim pamiętajmy jednak, że dbać o siebie wzajemnie powinniśmy przez cały rok i właśnie to zagwarantuje nam sukces w związku.

Nie zapomnijcie też zapoznać się z naszymi kursami językowymi. A najlepiej zapiszcie się wspólnie z ukochaną osobą. Nie tylko z okazji Walentynek!

chatsimple