Węgry – co warto o nich wiedzieć?

Węgry; możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, posiadanie dokładnych informacji, potwierdzenie właściwych instytucji
Węgry; możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, posiadanie dokładnych informacji, potwierdzenie właściwych instytucji

Węgry to niewielkie państwo śródlądowe, położone w Europie Środkowej, które ma wiele do zaoferowania zagranicznym gościom. Oprócz malowniczych widoków i historycznych zabytków znajdziesz tam również miejsca idealne do relaksu na łonie natury.

Z tego artykułu dowiesz się najważniejszych informacji na temat kraju, w którym mieszkają „bratankowie Polaków” (przynajmniej według znanego powiedzenia „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki”), a także poznasz najpiękniejsze miejsca na Węgrzech.

Węgry – liczba ludności

Populacja Węgier to prawie 10 milionów ludzi. Ponad 70% z nich żyje w miastach; aż ¼ ludności mieszka w aglomeracji Budapesztu. Większość z nich (84%) to etniczni Węgrzy. Pozostali to przedstawiciele innych narodowości, głównie Romowie, Słowacy, Chorwaci, Rumuni czy Niemcy (za: visithungary.com).

Węgry – flaga

Węgierska flaga, powstała w 1848 roku, to czerwono-biało-zielony prostokąt. Barwy te były obecne w państwie już wcześniej – na sznurze królewskiej pieczęci z XVII wieku. Czerwony symbolizuje krew poległych w walkach o niepodległość kraju, zieleń – nadzieję, a biały – szlachetność i wierność.

Węgry – waluta

Waluta Węgier, forint, po raz pierwszy pojawiła się już w XIII wieku. Nie zawsze jednak była obowiązującym środkiem płatniczym kraju. W czasach współczesnych używana jest od 1947 roku, gdy zastąpiono nią pengő, aby zaradzić hiperinflacji.

Za regulację forinta odpowiada Narodowy Bank Węgier. W obiegu krążą monety o nominale 5,10, 20, 50, 100 i 200 forintów, a także banknoty o wartości 500, 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000 forintów. Historycznie 1 forint dzielił się na 100 fillerów, jednak zostały one wycofane w 1999 roku.

Węgry – język

Na terenie Węgier obowiązuje jeden język urzędowy – węgierski, którym posługuje się ponad 98% populacji kraju (za: bbc.com). Najpopularniejszymi językami mniejszości są: niemiecki, chorwacki, romski, słowacki i rumuński. W państwie obowiązuje Europejska karta języków regionalnych lub mniejszościowych, zobowiązująca władze do ich ochrony.

Węgierskim posługuje się ok. 13 milionów ludzi. Poza Węgrami największe skupiska ludzi mówiących tym językiem znajdują się w sąsiednich krajach: Austrii, Chorwacji i Słowenii. Język węgierski razem z fińskim przynależy do grupy ugrofińskiej i znacznie różni się od innych języków europejskich. Jego pochodzenie wywołuje kontrowersje w świecie nauki. Wysuwane są przeróżne hipotezy dotyczące pokrewieństwa języka m.in. z tureckim, etruskim czy japońskim. Współczesna wersja węgierskiego istnieje od XVI wieku, do jej zapisu używa się alfabetu łacińskiego.

Tłumacz języka węgierskiego pomoże Ci przełożyć każdy rodzaj dokumentów niezbędnych do prowadzenia firmy. W naszym zespole znajdziesz specjalistów mających doświadczenie w różnych dziedzinach, m.in. przemyśle elektromaszynowym, rolnictwie, energetyce czy finansach. Jeśli potrzebujesz wyceny zlecenia lub masz dodatkowe pytania, zachęcamy do kontaktu.

Kto jest prezydentem na Węgrzech?

Węgry są republiką parlamentarną, w której panuje trójpodział władzy. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament, wykonawczą – prezydent i rząd, a sądowniczą – niezawisłe sądy. Prezydent Węgier pełni głównie funkcję reprezentatywną, nie cieszy się dużą liczbą praw. Oficjalnie jest głową państwa i naczelnikiem sił zbrojnych; ponadto wyraża jedność narodu i stoi na straży demokracji. Niemal wszystkie akty prawne przez niego wydane wymagają dodatkowo podpisu premiera lub właściwego ministra.

Od 2022 roku prezydentem Węgier jest Katalin Novák, pierwsza kobieta wybrana na to stanowisko w kraju. Z polityką związała się od razu po ukończeniu studiów. Pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, była również posłanką w Zgromadzeniu Narodowym i wiceprzewodniczącą Fideszu, węgierskiej partii narodowo-konserwatywnej.

Węgry; już dawno nadszedł koniec niemieckiej okupacji węgier, podział administracyjny węgier, rząd węgier
Węgry; terytorium węgier, wartości kulturowej potrzebne, za granicami węgier znalazło
Węgry; na czele państwa, w wyniku ustaleń traktatu Węgry

Wakacje na Węgrzech

Wakacje na Węgrzech to świetna okazja, aby lepiej poznać kulturę i historię tego leżącego niezbyt daleko od Polski kraju. Przede wszystkim warto zatrzymać się w stolicy – Budapeszcie, a także zwiedzić inne interesujące miasto – Eger. Jakich miejsc nie powinno zabraknąć w planie wycieczki?

Eger

Eger to doskonałe miasto na weekend dla wielbicieli zabytków i dobrego wina. Do zwiedzania jest tu m.in. wzgórze zamkowe z rozbudowanym systemem tuneli i schronów, druga co do wielkości bazylika na Węgrzech, kościół minorytów i eklektyczny ratusz miejski. Po długim dniu spędzonym na odwiedzaniu barokowych budowli, z których słynie miejscowość, można odprężyć się w termach lub winnych piwniczkach w Dolinie Pięknej Pani.

Jezioro na Węgrzech

Węgry nie mają dostępu do morza, ale na ich terenie znajduje się wiele jezior, m.in. Balaton, Fertő, Tisza, Velence czy Jezioro Nezyderskie.

Węgry – Balaton

Balaton, nazywany również Jeziorem Błotnym lub „węgierskim morzem”, to największe jezioro nie tylko kraju, ale również całej Europy Środkowej. Jego powierzchnia wynosi 592 km². Od czerwca do końca sierpnia, gdy na Węgrzech trwa sezon turystyczny, miejscowości położone na brzegu jeziora cieszą się ogromnym zainteresowaniem turystów. Można tam nie tylko odpoczywać nad wodą, ale również uprawiać sporty wodne, takie jak żeglowanie czy wędkarstwo.

Termy – Węgry

Termy na Węgrzech, słynące ze swoich leczniczych właściwości, są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych kraju. Znaleźć je można już w stolicy, gdzie najpopularniejsze są kompleksy Széchenyi i Gellért. W ich ofercie dostępnych jest szereg atrakcji, takich jak sauny, masaże i zabiegi spa. Inne znane miejsca to: miasteczko Hajduszoboszlo, nadbalatońska miejscowość Bad Sárvár, jezioro Héviz i zamek Gyula.

Hajduszoboszlo

Hajduszoboszlo to bardzo popularne uzdrowisko na Węgrzech, uważane za jeden z największych kompleksów kąpielowych w Europie (za: hungarospa.hu). Położone jest na północnym wschodzie kraju, niedaleko granicy z Rumunią. Miasteczko słynie z licznych term i parków wodnych, które przyciągają zarówno miejscowych, jak i zagranicznych turystów. Hajduszoboszlo to idealne miejsce na wakacje dla całych rodzin – na najmłodszych i tych trochę starszych czeka tam mnóstwo atrakcji.

Węgry – ważne informacje

Węgry są członkiem strefy Schengen, więc Polacy mogą wjechać na ich teren za okazaniem dowodu osobistego lub paszportu. Obywatele Unii Europejskiej mogą przebywać na terenie kraju bez zameldowania do 90 dni, później trzeba się zarejestrować bądź uzyskać pobyt tymczasowy/stały. Na Węgrzech jest honorowana Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, uprawniająca do uzyskania bezpłatnej podstawowej opieki medycznej.

Winieta – Węgry

Przejazd węgierskimi autostradami i drogami szybkiego ruchu podlega opłacie. Potwierdzeniem jej uiszczenia jest winieta. Można ją kupić na stacjach benzynowych lub przez Internet. Nie ma konieczności przyklejania naklejki na samochód – opłacony dokument niemal od razu widnieje w systemie. Jego koszt różni się od kategorii pojazdu oraz okresu ważności. Dostępne są winiety 10-dniowe, 30-dniowe lub 12-miesięczne.

Czy Węgry są w NATO?

Węgry wstąpiły do NATO w 1999 roku, razem z Polską i Czechami. Starania o przystąpienie do organizacji rozpoczęły już wcześniej, w 1991 roku, decydując się na dołączenie do Partnerstwa dla Pokoju, programu kooperacji militarno-wojskowej Sojuszu Północnoatlantyckiego z państwami Europy Środkowej i Wschodniej.

Obecność kraju w Unii Europejskiej czyni migrację między Węgrami i Polską w celu podjęcia pracy dużo łatwiejszą. Jeśli jesteś specjalistą ds. rekrutacji i szukasz najbardziej efektywnego sposobu na sprawdzenie umiejętności językowych kandydatów, skorzystaj z Focus Audit Tool. W obrębie jednej platformy masz możliwość przetestowania znajomości ponad 30 języków, w tym m.in. polskiego, węgierskiego czy angielskiego.

Viszontlátásra!

Język węgierski wygląda i brzmi niezwykle skomplikowanie. Nie ułatwia też sprawy jego fonetyka, która dla Polaków może być myląca (zwłaszcza „sz” czytane jako „s” i „s” czytane jako „sz”). Opanowanie podstawowych zwrotów, takich jak „dzień dobry” (jó reggelt) czy „dziękuję” (köszönöm), wcale nie jest jednak trudne. Umiejętność ta bardzo przyda Ci się podczas podróży po Węgrzech. W bardziej skomplikowanych sytuacjach zawsze będziesz mógł skorzystać z angielskiego, którym mówi około 20% mieszkańców kraju (za: thatbudapest.life). Potrzebujesz podszkolić swój poziom w języku Shakespeare’a? Zerknij na nasze kursy języka angielskiego.

chatsimple