Wielka Brytania – co warto o niej wiedzieć?

W Londynie XIX wieku

Wielka Brytania to kraj odgrywający ważną rolę w gospodarce światowej. Wydarzenia ją dotykające, takie jak zmiany w polityce zagranicznej, wybór premiera czy perypetie rodziny królewskiej, są śledzone z zapartym tchem przez ludzi zamieszkujących nawet odległe krańce naszej planety.

Królowa Elżbieta, herbata Earl Grey, londyńskie metro, deszczowa pogoda, specyficzne poczucie humoru, klub piłkarski Manchester United, genialny detektyw Sherlock Holmes i (równie genialny) zespół The Beatles to najbardziej oczywiste skojarzenia z Wielką Brytanią. Kraj ten ma jednak do zaoferowania o wiele więcej. Zapraszamy na wirtualną podróż do ojczyzny Shakespeare’a!

Gdzie leży Wielka Brytania?

Wielka Brytania to państwo w całości wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. Na zachodzie i północy otoczona jest przez Ocean Atlantycki, na zachodzie – Morze Irlandzkie, na wschodzie – Morze Północne, a na południu – kanał La Manche. Posiada jedną granicę lądową – z Republiką Irlandii.

Ponadto do Zjednoczonego Królestwa przynależy kilkanaście terytoriów zależnych. Są to wyspy będące dependencją Korony brytyjskiej (Guernsey, Jersey i Man) oraz terytoria zamorskie (m.in. Bermudy, Kajmany, Falklandy, Gibraltar, Pitcairn, Turks i Caicos, Wyspa Świętej Heleny i Wyspa Wniebowstąpienia).

Wielka Brytania; posiadłości brytyjskie w zachodniej części wyspy
cały okres pobytu na terenie Wielkiej Brytanii
Wielka Brytania; opieka zdrowotna – koszty opieki medycznej

Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii – geografia

W skład Zjednoczonego Królestwa wchodzą cztery części: Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna. Ich stolice to kolejno: Londyn, Edynburg, Cardiff i Belfast. Całkowita powierzchnia kraju wynosi 245 tysięcy km². Panuje tam klimat umiarkowany morski. Najwyższy szczyt to Ben Nevis (1345 m n.p.m.). Największymi rzekami są Tamiza, Severn i Trent. Duży obszar państwa zajmują łąki i pastwiska; lasy stanowią jedynie ok. 11% jego powierzchni.

Jak wygląda flaga Wielkiej Brytanii?

Flaga Wielkiej Brytanii, nosząca potoczną nazwę Union Jack, to połączenie niebieskiej flagi z czerwonym krzyżem patrona Anglii, św. Jerzego, w białym obramowaniu, i dwóch nakładających się krzyży: św. Patryka i św. Andrzeja (patronów Irlandii i Szkocji). Ostatni z krajów tworzących królestwo, Walia, nie posiada swojego elementu na narodowym symbolu, ponieważ podczas ustalania obecnego wyglądu flagi w 1801 roku wchodziła w skład Anglii.

Stolica Wielkiej Brytanii

Stolicą Wielkiej Brytanii jest Londyn – największe miasto kraju (i trzecie co do wielkości w Europie). To duże centrum finansowe; znajdziemy w nim siedziby najważniejszych banków i towarzystw ubezpieczeniowych czy inwestycyjnych. Miejsce to ukochali sobie również turyści. Według magazynu „Business Insider” znajduje się on na drugiej pozycji na liście najczęściej wybieranych celów podróży.

Pod względem turystycznym Londyn ma wiele do zaoferowania. Na obu brzegach płynącej przez środek miasta Tamizy znajdują się ciekawe budynki: twierdza Tower of London, wieża zegarowa Big Ben, katedra Świętego Pawła, most podnoszony Tower Bridge, diabelskie koło London Eye, Opactwo Westminsterskie czy galeria sztuki współczesnej Tate Modern. W mieście znajduje się również oficjalna siedziba monarchów Wielkiej Brytanii – pałac Buckingham, ogromny Hyde Park i Muzeum Brytyjskie, w którym można podziwiać m.in. kamień z Rosetty, rzeźby pochodzące z Partenonu i egipskie mumie.

Londyn trzeba zobaczyć na własne oczy i spędzić w nim co najmniej kilka dni, aby poczuć jego atmosferę. Szczególnie polecamy odwiedzenie go w okresie świątecznym, kiedy ulice rozświetlają miliony lampek, w witrynach sklepów podziwiać można pięknie opakowane prezenty i bożonarodzeniowe łakocie, a wokół unosi się zapach grzanego cydru.

unię personalną z rządem odpowiedzialnym przed innym państwem
rząd brytyjski podczas pierwszej sesji
Wyspa Man – liczba mieszkańców

Języki Wielkiej Brytanii

Głównym językiem Wielkiej Brytanii jest angielski. Obowiązuje on w szkołach oraz urzędach. W użyciu są również języki regionalne: walijski, gaelicki szkocki, irlandzki, kornijski i scots. Zamieszkujący kraj imigranci w domach posługują się zaś swoimi mowami ojczystymi; należą do nich m.in.: pendżabski, bengalski, urdu, polski, arabski czy hiszpański.

Język angielski

Języka angielskiego nie trzeba nikomu przedstawiać. Szacuje się, że na świecie jest ok. 1,35 miliarda osób posługujących się nim, z czego dla mniej niż 400 milionów stanowi on język ojczysty. Ponadto nosi on status urzędowego w ponad 60 krajach oraz należy do języków oficjalnych międzynarodowych organizacji, takich jak ONZ czy Unia Europejska. W obecnych czasach ciężko wyobrazić sobie edukację, prace i podróże bez jego znajomości. Jeśli potrzebujesz przetestować umiejętność posługiwania się angielskim Twoich pracowników, zachęcamy do skorzystania z naszego narzędzia do audytu językowego.

Język irlandzki

Irlandzki ma status języka urzędowego, obok angielskiego, w (nienależącej do Wielkiej Brytanii) Republice Irlandii; jest również używany w Irlandii Północnej. Uważa się, że posługuje się nim około 1,2 miliona osób; dla 170 000 to pierwszy język. UNESCO określiło go jako zagrożony wymarciem. Znalezienie specjalisty, który przetłumaczy dokumenty z irlandzkiego, może okazać się trudnym zadaniem, jednak nie stanowi to problemu dla naszej agencji tłumaczeniowej. Jeśli właśnie go szukasz, skontaktuj się z nami!

Język scots

Język scots jest blisko spokrewniony z angielskim. Według Scotland’s Census mówi nim ponad 1,5 miliona osób, z czego tylko około 1% Szkotów używa go na co dzień. Najwięcej z nich zamieszkuje Szetlandy, region Aberdeenshire i Orkady (za: www.scotlandscensus.gov.uk).

Język gaelicki szkocki

Gaelicki szkocki był głównym językiem Szkocji pomiędzy X a XII stuleciem. W spisie powszechnym z 2011 roku trochę ponad 57 tysięcy Brytyjczyków zadeklarowało jego znajomość. Liczba użytkowników tego języka stale się zmniejsza; obecnie zaledwie około 0,5% Szkotów posługuje się nim w domu (za: www.scotlandscensus.gov.uk). Nauka gaelickiego nie jest prosta, ma on jednak pasjonatów na całym świecie. Nie brakuje ich również w naszym zespole!

W Londynie XIX wieku
Wyspy Normandzkie
językiem urzędowym

Kiedy Wielka Brytania wyszła z Unii Europejskiej?

Od referendum z 2016 roku cała Unia Europejska zaczęła bacznie przyglądać się Wielkiej Brytanii, której mieszkańcy podjęli decyzję dotyczącą opuszczenia wspólnoty. Proces zwany Brexitem trwał prawie 4 lata i oficjalnie zakończył się 31 stycznia 2020 roku.

Wynegocjowanie porozumienia z Unią Europejską nie było łatwe i doprowadziło do rezygnacji ze stanowiska ówczesnej premier Theresy May w 2019 roku. W związku z Brexitem wiele firm przeniosło swoje aktywa do innych krajów członkowskich, niektórzy imigranci zdecydowali się na powrót do ojczystych krajów, a waluta – funt brytyjski – doświadczyła znacznych wahań kursu.

Kto obecnie sprawuje władzę w Wielkiej Brytanii?

Ustrój polityczny Wielkiej Brytanii to monarchia parlamentarna. Najważniejszymi organami państwowymi są: monarcha, dwuizbowy parlament i Gabinet oraz premier. Od 8 września 2022 roku, po śmierci długoletniej królowej Elżbiety II, na tronie kraju zasiada jej syn, Karol III. To nie jedyne zmiany, jakie nastąpiły w tym roku na najwyższych szczeblach władzy – od 6 września 2022 funkcję premiera pełni Liz Truss. Przejęła ona tę rolę od Borisa Johnsona, który był głową państwa w ostatnich latach.

Parlament Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ma siedzibę w londyńskim Pałacu Westminsterskim. Składa się on z niższej Izby Gmin i wyższej Izby Lordów i pełni funkcję władzy ustawodawczej. Kontrolę nad ich pracą sprawuje monarcha. Od końca XX wieku istnieją również oddzielne parlamenty Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Podróż do Wielkiej Brytanii

Od 1 października 2021 roku wjazd do Wielkiej Brytanii dla obywateli Polski jest zarezerwowany jedynie dla posiadaczy paszportów. Możliwość przekroczenia granicy na podstawie dowodu osobistego przysługuje jedynie tym, którzy posiadają status osoby osiedlonej w tym kraju. Jeśli podróżujemy w celach turystycznych, jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania wizy. W przypadku wyjazdu do pracy na powyżej sześć miesięcy wymagane jest jej posiadanie.

niepodległość danych regionów
Irlandię Północną
brak potrzebnych dokumentów do podróżowania za granicą

Dowiedz się więcej!

Wielka Brytania to fascynujący kraj mający do zaoferowania niezapomniane widoki, ciekawą kuchnię i wyjątkową literaturę. Aby naprawdę go poznać, trzeba tam pojechać i doświadczyć jego piękna na własnej skórze. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, ale chciałbyś dowiedzieć się więcej o tym państwie, nic straconego! Zapraszamy na nasze kursy języka angielskiego, podczas których poznasz również kulturę Zjednoczonego Królestwa.

chatsimple