Życzenia bożonarodzeniowe

życzenia bożonarodzeniowe

Boże Narodzenie to wyjątkowy czas. Przepiękne iluminacje na ulicach, spędzanie czasu z najbliższymi i bliskie sercu tradycje sprawiają, że święta mają swój niepowtarzalny, wyjątkowy urok. Jest to również okres w roku, gdy więcej niż zwykle myślimy o innych, a troskę okazujemy między innymi poprzez składanie świątecznych życzeń.

Czynimy to ustnie podczas spotkań w okresie przedświątecznym oraz tuż przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej. Okazujemy też pamięć tym, z którymi nie możemy zobaczyć się osobiście, wysyłając im życzenia na kartce lub drogą elektroniczną.

Życzenia bożonarodzeniowe to jeden z najpopularniejszych zwyczajów związanych z tym świętem, dlatego warto dowiedzieć się więcej na ich temat. W tym artykule przedstawiamy historię życzeń świątecznych oraz propozycje życzeń odpowiednich na różne okoliczności.

Historia życzeń świątecznych

Zwyczaj składania sobie życzeń jest starszy, niż może się wydawać. Sięga aż czasów starożytnego Egiptu. Ludzie przesyłali sobie wtedy życzenia na papirusie. W Europie natomiast tradycja składania życzeń z okazji świąt Bożego Narodzenia narodziła się około XV wieku, a zwrot „Wesołych Świąt” pojawił się po raz pierwszy w liście z roku 1534.

Od tamtej pory tradycja ta mocno zakorzeniła się w naszej kulturze. Życzenia bożonarodzeniowe były popularne we wszystkich grupach społecznych i składano je chętnie rodzinom, sąsiadom i znajomym. Miało to związek z wiarą w ich sprawczą moc – ludzie byli przekonani, że wypowiedziane na głos dobre słowa się spełnią. Życzenia były więc traktowane jako dar.

Życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia łączy się z inną ważną w naszej kulturze tradycją, jaką jest dzielenie się opłatkiem przed rozpoczęciem wieczerzy wigilijnej. Zwykle to głowa rodziny jako pierwsza łamała się opłatkiem z najbliższymi i składała im życzenia bożonarodzeniowe, a dopiero później pozostali członkowie rodziny robili to między sobą.

Składanie życzeń było momentem pełnym powagi, ponieważ w tradycji ludowej święta Bożego Narodzenia łączyły się ze zwyczajami mającymi zapewnić dostatek i urodzaj w czasie kolejnego roku. Te kwestie miały mniejsze znaczenie dla warstwy mieszczańskiej i szlacheckiej społeczeństwa, dlatego w tych kręgach treść życzeń była bardziej ogólna – życzono sobie po prostu szczęścia i dostatku.

Mniej poważna atmosfera towarzyszyła kolędowaniu. Życzenia składane przez kolędników również dotyczyły dostatku i urodzaju, a w podziękowaniu za te słowa gospodarze odwdzięczali się poczęstunkiem lub drobnymi kwotami pieniędzy.

Kartki świąteczne

Równie interesująca historia wiąże się z kartkami świątecznymi, które do dzisiaj chętnie wysyłamy rodzinie i znajomym. Ich wynalezienie przypisuje się Anglikowi o nazwisku Henry Cole. Był on biznesmenem zajmującym się wykonywaniem kartek z życzeniami świątecznymi dla klientów. Po kilku latach postanowił je ulepszyć, zlecając zaprzyjaźnionemu ilustratorowi wykonanie okolicznościowego obrazka. Przedstawiał on typową dziewiętnastowieczną rodzinę zasiadającą przy świątecznym stole.

Cole umieścił obrazek na kartce, po bokach dołączył ryciny przedstawiające pomaganie ubogim i opatrzył wszystko napisem „A Merry Christmas and a Happy New Year to You” (Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku), który do dziś stanowi najpopularniejsze życzenia bożonarodzeniowe w krajach anglojęzycznych. W 1843 roku kartka została powielona w drukarni do kilku tysięcy sztuk i zyskała popularność, ale i wywołała kontrowersje, jako że według wielu osób wizerunek ludzi z kieliszkami wina miał przyczynić się do rozpowszechniania pijaństwa.

życzenia bożonarodzeniowe
życzenia bożonarodzeniowe
życzenia bożonarodzeniowe

Skąd pochodzą kartki wysyłane z okazji Bożego Narodzenia?

Co ciekawe, wciąż trwają spory o to, gdzie tak naprawdę kartka świąteczna pojawiła się po raz pierwszy. Spór w tym temacie z Anglikami toczą Szkoci, choć w pierwszej połowie XIX wieku nie obchodzono tam jeszcze świąt Bożego Narodzenia.

W dzienniku „The Glasgow Herald” z 25 grudnia 1861 roku możemy znaleźć informację, że pierwszą kartkę wymyślił Charles Drummond, właściciel drukarni i księgarni w Leith, które obecnie stanowi dzielnicę Edynburga. W 1841 roku Drummond umieścił w witrynie swojego sklepu wizerunek kobiety w tradycyjnym czepcu, nad którą widniał napis „Guid New Year an’mony o’them” (Przyprowadź do nich Nowy Rok), natomiast na odwrocie jego wnuczka napisała życzenia dedykowane Thomasowi Sturrockowi. Ponieważ kartka ta spotkała się z zainteresowaniem, Drummond jeszcze w tym samym roku przygotował jej wersję również z tekstem odpowiednim na okazję świąt Bożego Narodzenia.

Inny przekaz pochodzi z Włoch, gdzie już w 1709 roku kartki bożonarodzeniowe mieli otrzymywać znajomi Nicolo Monte Melliniego. Jego pomysł zainspirował dwie drukarnie w Mediolanie, które zaczęły produkcję i sprzedaż świątecznych kartek.

Nie mamy więc stuprocentowej pewności, kto i kiedy naprawdę wysłał pierwszą w historii kartkę z życzeniami świątecznymi, niemniej zwyczaj ten szybko rozpowszechnił się w wielu krajach. W Polsce już ponad sto lat temu ludzie wysyłali sobie czarno-białe kartoniki z adresem na jednej stronie i życzeniami na drugiej. W latach dwudziestych wzrosła popularność ręcznie malowanych pocztówek. W okresie wojny kartki na święta Bożego Narodzenia zyskały szczególne znaczenie, gdyż dzięki nim próbowano dodać sobie nawzajem otuchy.

Zwyczaj składania życzeń świątecznych przetrwał do dziś, choć obecnie większość z nas zrezygnowała już z papierowych kartek i wysyła bliskim miłe słowa drogą elektroniczną poprzez SMS-y czy maile.

Życzenia na Boże Narodzenie

Czy warto korzystać z gotowych propozycji na świąteczne życzenia? Nie każdy z nas ma dar ubierania swoich uczuć w słowa, wszyscy natomiast chcemy okazać naszym najbliższym, że o nich myślimy i pamiętamy – szczególnie w okresie Bożego Narodzenia.

W Internecie jest mnóstwo przykładów życzeń, z których możemy skorzystać. Warto jednak najpierw przemyśleć, który z nich będzie najodpowiedniejszy. Należy przy tym wziąć pod uwagę swoją relację z osobą, której będziemy składać życzenia. Poniżej przedstawiamy propozycje na piękne życzenia bożonarodzeniowe na różne okoliczności.

Tradycyjne życzenia bożonarodzeniowe

Klasyczne życzenia bożonarodzeniowe odwołują się do tradycji i doskonale sprawdzą się, gdy wyślemy je rodzinie lub dalszym znajomym. Nie muszą być długie ani skomplikowane – wystarczy, by pokazały adresatom, że o nich pamiętamy. Oto nasze propozycje na tradycyjne życzenia bożonarodzeniowe:

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia przesyłam serdeczne życzenia. Niech spotkanie z najbliższymi przy świątecznym stole będzie pełne radosnych chwil i rodzinnego ciepła. Dużo zdrowia, szczęścia i pomyślności w nadchodzącym nowym roku.

Krótkie życzenia bożonarodzeniowe

Życzenia świąteczne nie muszą być długie. Czasami wystarczy zaledwie kilka słów, by wyrazić nasze uczucia względem innych. Krótkie życzenia bożonarodzeniowe świetnie sprawdzą się w czasie większych spotkań oraz na karteczkach dołączonych do prezentów.

Zdrowia, szczęścia i miłości,
niech uśmiech zawsze na Twej twarzy gości,
spokojnych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

„Niebo – Ziemi, Niebu – Ziemia,
wszyscy wszystkim ślą życzenia!”
Więc i ja w te Święta śliczne,
Tobie ślę życzenia liczne!

Religijne życzenia bożonarodzeniowe

Boże Narodzenie to jedno z dwóch najważniejszych świąt dla katolików. Jeśli chcemy złożyć życzenia osobie wierzącej, dla której święta mają duże znaczenie, warto zdecydować się na religijne życzenia – na przykład takie:

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia pragnę życzyć zdrowia, szczęścia i błogosławieństwa Bożego. Niech nowo narodzony Jezus obdarzy całą rodzinę swoją łaską, a czas wspominania Jego narodzin będzie okazją do chwili zadumy i odpoczynku od codziennego zabiegania. Błogosławionych Świąt!

życzenia bożonarodzeniowe
życzenia świąteczne
życzenia świąteczne

Rymowane życzenia bożonarodzeniowe

W zestawieniu ze świątecznymi życzeniami nie mogło zabraknąć propozycji na świąteczne wierszyki, które od dawna chętnie umieszczamy na kartkach świątecznych lub recytujemy najbliższym:

Gdy w Wigilię gwiazda wstaje,
świat piękniejszym wnet się staje.
Składam więc najlepsze życzenia
najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia.

Niech piesek mówi w nocy,
prezentów całej mocy,
i na każdym kroku
szczęścia w Nowym Roku!

Święty Mikołaj prezenty wrzuca na sanie,
może i nam coś się dostanie.
Choinka pachnie pięknie w kąciku,
potraw na stole jest bez liku.

W taki piękny dzień świąteczny
obyś humor miał bajeczny.
Przesyłam najserdeczniejsze życzenia,
zdrowia, radości, powodzenia.

Aby się wiodło znakomicie,
aby szczęśliwe było życie.
By się spełniły wszystkie Twoje marzenia.
Wesołych świąt Bożego Narodzenia!

Gwiazdka betlejemska już na niebie świeci,
choinka ubrana, Mikołaj tuli dzieci.
Z tej okazji ślę życzenia,
wszystkich marzeń spełnienia.
I radości na każdym kroku
w nadchodzącym Nowym Roku!

Śmieszne życzenia bożonarodzeniowe

Życzenia bożonarodzeniowe nie muszą być poważne, szczególnie gdy składamy je komuś, z kim łączy nas bliska i swobodna relacja. Zabawne życzenia sprawdzą się w czasie łamania się opłatkiem z rodzeństwem i przyjaciółmi, zwłaszcza jeśli wiemy, że są obdarzeni poczuciem humoru. Jeśli chcemy złożyć komuś zabawne życzenia świąteczne, warto również wzbogacić je rymami:

Choć na dworze zamiast śniegu plucha,
życzę Ci zdrowia, szczęścia i pogody ducha,
i tyle radości,
ile karp ma ości!
By smaczny był opłatek,
i pieniędzy na dodatek!

Weźmy więc butelkę wina,
obejrzyjmy dziś Kevina,
a w Sylwestra otwórzmy szampana,
by impreza trwała do rana!

Formalne życzenia bożonarodzeniowe

W okresie świąt składamy życzenia nie tylko rodzinie i przyjaciołom, ale również współpracownikom i przełożonym. Jeśli chcesz życzyć radosnych świąt Bożego Narodzenia w nieco bardziej poważnym tonie, doskonale sprawdzi się poniższa propozycja:

Z okazji świąt Bożego Narodzenia pragnę życzyć Panu/Pani wszystkiego najlepszego w życiu osobistym i zawodowym, wiele radości z podejmowanych wyzwań oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów w zbliżającym się nowym roku.

Firmowe życzenia bożonarodzeniowe

Życzenia świąteczne składamy nie tylko rodzinie i znajomym. Wiele firm również decyduje się na ich publikację. Napisanie takich życzeń nie jest łatwe, ponieważ powinny być równocześnie oficjalne oraz podtrzymywać dobre relacje z odbiorcami. Oto nasze propozycje firmowych życzeń, które mogą być adresowane do współpracowników oraz klientów:

Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia pragniemy podziękować Państwu serdecznie za dotychczasową współpracę i złożyć życzenia zdrowia, szczęścia, odpoczynku w gronie rodziny oraz samych sukcesów w nadchodzącym Nowym Roku.

Wszystkim Klientom i Współpracownikom życzymy radosnych i spokojnych świąt Bożego Narodzenia, pełnych niezapomnianych chwil i rodzinnego ciepła. Oby zbliżający się nowy rok przyniósł same sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym oraz dalszą owocną współpracę.

piękne życzenia bożonarodzeniowe
piękne życzenia bożonarodzeniowe
piękne życzenia bożonarodzeniowe

Świąteczne życzenia – podsumowanie

Mamy nadzieję, że zebrane przez nas propozycje na życzenia bożonarodzeniowe okażą się pomocne w czasie kolejnych świąt. Jeśli natomiast macie trochę wolnego czasu i chęci, zachęcamy do odrobiny kreatywności i napisania własnych życzeń dla bliskiej osoby. Podczas ich układania warto uwzględnić indywidualne potrzeby i pragnienia – zapracowanej germanistce możemy życzyć pełnych zapału uczniów i satysfakcji z wykonywanej pracy, licealiście – świadectwa z paskiem i dobrze zdanej matury, a babci i dziadkowi pociechy z wnucząt i odpoczynku na emeryturze.

Jeżeli chcecie złożyć życzenia na święta Bożego Narodzenia osobie, która mówi po niemiecku – tutaj znajdziecie potrzebne informacje i przykłady.

Zachęcamy również do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej. Prowadzimy zarówno zajęcia indywidualne, jak i kursy dla firm w kilkudziesięciu różnych językach (m.in. angielskim, niemieckim czy fińskim). Zapraszamy do kontaktu!

chatsimple