Życzenia na Dzień Mamy

Życzenia na dzień matki, dzień mamusi

Dzień Matki, wypadający w Polsce 26 maja, jest świętem, na które co roku czeka cała rodzina. To doskonała okazja, aby podziękować naszym mamom za ich czas, miłość i troskę.

Aby odpowiednio uczcić ten dzień, poświęćmy dłuższą chwilę na wymyślenie odpowiednich życzeń, które wywołają uśmiech na twarzach naszych mam. W jaki sposób to zrobić? W tym artykule znajdziesz kilka pomysłów, które mogą się znaleźć na Twojej laurce.

Dzień Matki – krótka historia

Dzień Matki ma swoje źródła prawdopodobnie w staroegipskich obrzędach ku czci bogini Izydy, która była ucieleśnieniem idealnej matki. Również w starożytnej Grecji i Rzymie otaczano kultem matki-boginie; były to, odpowiednio, Gaja lub Rea oraz Kybele lub Demeter. W ojczyźnie Juliusza Cezara obchodzono Hilaria, będące świętem radości. Odbywały się one na wiosnę, od 15 do 18 maja. Właśnie w tych dniach ma swoje podwaliny dzisiejszy Dzień Matki znany na całym świecie.

W czasach nowożytnych pomysł na to, aby świętować Dzień Matki, powrócił w XVII wieku w Anglii i Szkocji. Zaczęto wówczas obchodzić tzw. Mothering Sunday (Niedzielę u Matki), która miała miejsce w ostatnią niedzielę Wielkiego Postu. Była ona dniem wolnym, aby umożliwić pracującym dzieciom powrót do domu rodzinnego.

W Stanach Zjednoczonych pomysł na stworzenie dnia ku czci mam pojawił się w 1858 roku dzięki nauczycielce Ann Marii Reeves Jarvis. Podkreślała ona konieczność docenienia kobiet i poświęceń, na które się decydują w imię rodziny. W 1914 roku Dzień Matki, przypadający na drugą niedzielę maja, został uznany w tym kraju za święto narodowe.

W polskim kalendarzu święto matki pojawiło się w 1914 roku. Pierwsze obchody odbyły się w Krakowie. Tylko w naszym kraju święto to obchodzi się 26 maja. Nie jest to dzień wolny od pracy. Od początku jego istnienia świętowanie koncentrowało się na obdarowywaniu naszych rodzicielek czekoladkami, kwiatami i laurkami. Zwyczajowo odwiedza się wtedy również dom rodzinny, aby osobiście złożyć życzenia.

Życzenia na Dzień Matki

W Dzień Matki chcemy uczcić nasze rodzicielki i podziękować im za trud włożony w wychowywanie nas. Aby uczynić go wyjątkowym, nie możemy zapomnieć o życzeniach. Najlepiej jest wymyślić je samodzielnie i zapisać na własnoręcznie wykonanej laurce lub kartce okolicznościowej. Możemy również złożyć je osobiście. Jeśli nie masz pomysłu na ich treść, możesz wykorzystać któryś z poniższych przykładów.

Krótkie życzenia na Dzień Matki

Czasem więcej wcale nie znaczy lepiej. Nawet najkrótsze życzenia mogą być piękne. Najważniejsze, aby płynęły z głębi serca.

 • Kochana Mamo, życzę Ci wszystkiego najlepszego.
 • Droga Mamo, w dniu Twojego święta życzę Ci wszystkiego, co najpiękniejsze.
 • Kochana Mamusiu, z okazji Twojego dnia życzę Ci zdrowia, szczęścia i pomyślności.
 • Mamusiu, przyjmij moje najlepsze życzenia na dobrego dnia początek!
 • Kochana Mamo, przyjmij moje najserdeczniejsze życzenia z okazji Twojego dnia.
 • W dniu dzisiejszego święta chciałbym życzyć najlepszej mamie pod słońcem wszystkiego, co w życiu najważniejsze: zdrowia, miłości i szczęścia.
 • Najmilsza Mamo, życzę Ci samych pogodnych dni, cudownych chwil i niekończącej się radości.

Życzenia na Dzień Matki – wyrazy wdzięczności

Święto to jest doskonałą okazją, aby wyrazić naszym mamom wdzięczność za poświęcony nam czas i wszystkie trudy związane z wychowywaniem nas. Jak to zrobić? Możesz zainspirować się naszymi przykładami:

 • Kochana Mamo, w dniu Twojego święta dziękuję Ci za czas, jaki mi poświęciłaś, i wysiłek, który włożyłaś w wychowanie mnie. Nigdy nie zdołam wyrazić słowami, jak bardzo jestem wdzięczny za wszystko, co dla mnie zrobiłaś.
 • Droga Mamusiu, w dniu Twojego święta chcę Ci serdecznie podziękować za to, że zawsze mogę na Ciebie liczyć.
 • Dziękuję, Mamo, za wszystko, co dla mnie zrobiłaś. Za to, że dzielnie znosiłaś mój płacz, zły nastrój, trudny okres dorastania. Wiem, że nigdy nie będę mógł Ci tego wynagrodzić. Jesteś najlepsza!
 • Dziękuję, Mamo, za Twoją troskę, dobroć i miłość. Uśmiech i ciepło, z którymi zawsze mnie witasz, sprawiają, że zapominam o wszystkich smutkach. Jestem wdzięczny, że Ciebie mam.
 • Kochana Mamusiu, za Twoje trudy i starania składam Ci najszczersze podziękowania.
 • Mamo, Ty mnie urodziłaś i wychowałaś, byłaś przy mnie w najważniejszych momentach mojego życia. Wiem, że nie zawsze było łatwo, ale Ty znosiłaś wszystko z uśmiechem na ustach. Dziękuję Ci pięknie za Twój czas i trud.
 • Mamusiu najmilsza, chcę wyrazić wdzięczność za wszystko, co dla mnie zrobiłaś. Za to, że nigdy nie zabrakło Ci cierpliwości dla mnie i mego taty i że zawsze, nawet gdy byłaś bardzo zmęczona, dawałaś mi swoją miłość. Dziękuję!
 • Mamusiu, przyjmij życzenia najlepsze w serdecznej podzięce, że się o mnie troszczyłaś, zawsze ze mną bawiłaś, a w nocy na rękach nosiłaś.
 • Mamo, mimo że jestem już dorosły, Ty wciąż dbasz o mnie jak o dziecko. Za to uczucie beztroski, za wszystkie Twoje trudy i starania pragnę Ci dzisiaj serdecznie podziękować.
 • Droga Mamo, zwracam się dzisiaj do Ciebie ze słowami największej wdzięczności za Twój trud włożony w wychowanie mnie. To dzięki Tobie stałem się dobrym człowiekiem.
Życzenia na Dzień Matki – dobrego zdrowia, pomyślności, uśmiechu
Dzień mamusi – wzruszające życzenia na Dzień Matki, poważne życzenia na Dzień Matki
Życzenia na dzień matki, dzień mamusi

Kompletne życzenia na Dzień Matki

Jeśli poszukujesz inspiracji do wymyślenia całej treści życzeń na Dzień Matki, zapraszamy do skorzystania z naszych przykładów:

 • Mamusiu kochana, przyjmij moje szczere życzenia z okazji tego pięknego święta. Zdrowia, szczęścia i radości! Spełnienia najskrytszych pragnień. Twój/Twoja (imię).
 • Z okazji Twojego dnia, Mamo, pragnę Ci życzyć wszystkiego, co najlepsze. Niech Twoje życie będzie pełne miłości i radości. Nie potrafię wyrazić wszystkiego, co do Ciebie czuję, ale wiem, że Ty zawsze rozumiesz mnie bez słów. Kocham Cię mocno.
 • Kochana Mamo, przyjmij, proszę, moje z serca płynące życzenia: zdrowia, szczęścia i pomyślności. Mnóstwa codziennej radości, samych cudownych chwil, mocy śmiechu i spełnienia najskrytszych marzeń!
 • Uśmiechu, pogody ducha, spełnienia marzeń, miłości, szczęścia i samych sukcesów. Najlepsze życzenia dla najcudowniejszej mamy na świecie!
 • Droga Mamo, niech uśmiech nie schodzi Ci z twarzy, a życie przynosi same radosne momenty. Jesteś dla mnie najważniejsza. Przyjmij moje najserdeczniejsze życzenia z okazji Twojego święta.
 • W ten przepiękny dzień przyjmij, Mamo, te oto życzenia z głębi serca płynące: zdrowia, szczęścia i pomyślności. Żeby Ci się wiodło, a smutek nie miał wstępu do Twojego serca. Niech wszystkie Twoje marzenia się spełnią.
 • Kochana Mamo, cokolwiek by się nie działo, wiem, że Ty zawsze będziesz mnie kochać. Pragnę wykorzystać tę okazję, aby złożyć Ci moje najszczersze życzenia. Niech Ci się dobrze wiedzie i niczego nie braknie. Aby uśmiech zawsze gościł z Twojej twarzy. W ten wspaniały dzień życzy Twój syn / Twoja córka.
 • W ten Dzień Matki pragnę Ci życzyć, Mamo, żebyś szczęśliwa była i o nic się już nie martwiła. Samych radości, spełnienia marzeń i niezapomnianego czasu spędzonego z rodziną. Niech uśmiech nigdy nie schodzi Ci z twarzy!
 • W ten radosny dzień pragnę złożyć Ci moje serdeczne życzenia. Mamo, Ty mnie życia uczyłaś, opiekowałaś się mną, dbałaś o mnie. Dzięki Tobie stałem się tym, kim jestem. Dziękuję za wszystko.

Życzenia na Dzień Matki – krótkie wierszyki

Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki przybierają niekiedy również formę wierszowaną. Może to być ciekawy sposób na urozmaicenie naszych laurek. Poniżej prezentujemy kilka propozycji:

 • W dzisiejsze Święto Matki z życzeniami śpieszą dziatki. Zdrowia, miłości i cierpliwości. Niczym nieskrępowanej radości. Bądź pogodna i szczęśliwa, tego życzy Ci cała rodzina.
 • Za wszystkie twe trudy i troski przyjmij moje życzenia codziennej radości wraz ze słowami największej wdzięczności.
 • Domu pełnego gości, mnóstwo zdrowia i miłości, więcej śmiechu i słodkości oraz dzieci, które przynoszą same radości.
 • Mamo, dziękuję Ci za serca pogodę i obiecuję, że nigdy Cię nie zawiodę. Niech Twoje życie upływa w ciągłej radości, zdrowiu i pomyślności.
 • Życzę Ci szczerze wszystkiego dobrego, życia bez smutku najmniejszego i czystą radością przepełnionego.
 • Bożego błogosławieństwa z nieba, abyś miała, Mamo, wszystko to, czego Ci potrzeba! Miłości i radości, niech uśmiech zawsze na Twojej twarzy gości.
 • W ten radosny dzień przesyłam całusa mocnego, życząc wszystkiego najlepszego.
 • Mamusiu, z całego serca życzę Ci wszelkich dobroci i nieskończonej góry łakoci.

Jak świętować Dzień Matki?

Nie tylko pamiętajmy o tym, żeby złożyć życzenia naszym mamom, ale też poświęćmy im czas w ten wyjątkowy dzień i zróbmy coś wspólnie. Sposobów na świętowanie jest mnóstwo: możemy pójść wspólnie na piknik, wybrać się na zakupy, zabrać nasze rodzicielki do kina lub teatru. Może uda nam się upiec ich ulubione ciasto? Albo przygotować smaczny obiad? Najistotniejsze jest, aby pokazać, że są dla nas bardzo ważne. Taki rodzinnie spędzony czas na pewno pozostanie w ich pamięci na długo.

Jeżeli chcesz się nauczyć, jak składać na Dzień Matki życzenia w języku angielskim, niemieckim bądź włoskim – zapisz się na jeden z naszych kursów językowych.

chatsimple