Brazylia – co warto o niej wiedzieć?

Brazylia; można zauważyć napływ inwestycji
Brazylia; można zauważyć napływ inwestycji

Brazylijski karnawał, jujitsu i telenowele przede wszystkim z tym kojarzy się ten ogromny kraj położony za oceanem. Te elementy są ważną częścią lokalnej kultury. O samej Brazylii warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej

Ogromna puszcza amazońska, majestatyczne miasta, Rio de Janeiro z górującą nad nim statuą Chrystusa Zbawiciela sprawiają, że nie brakuje chętnych na podróż do Brazylii. Przed zakupem biletu na samolot zerknij na nasz zbiór podstawowych informacji o tym kraju!

Gdzie leży Brazylia?

Brazylia to największy kraj Ameryki Południowej. Położona jest nad Oceanem Atlantyckim, we wschodniej części kontynentu. Jej powierzchnia wynosi 8 515 767 km². Przebiega przez nią zarówno równik, jak i zwrotnik koziorożca, co czyni ją unikalną w skali świata.

Terytorium Brazylii składa się z trzech głównych krain geograficznych: Wyżyny Gujańskiej, Wyżyny Brazylijskiej i Niziny Amazonki. Najwyższym szczytem kraju jest Pico de Neblina o wysokości 2994 m n.p.m. Najważniejsze rzeki kraju to: Amazonka, Parana i Rio Negro.

Populacja Brazylii

Brazylia to największy kraj Ameryki Południowej nie tylko pod względem powierzchni, ale również liczby ludności. Zamieszkuje ją ponad 216 milionów ludzi, którzy stanowią 2,73% populacji Ziemi. Jej gęstość zaludnienia to 28 osób/km² (za: worldometers.info).

Ludność Brazylii

Najgęściej zamieszkane obszary to wschodnie i południowe rejony kraju. Znaczna część populacji, aż 87,7% ludności, żyje w miastach. Brazylia jest bardzo różnorodna pod względem etnicznym. Podział wygląda następująco: 47% populacji to pardo (czyli Mulaci, Zambo i Metysi), 43% określa swoją przynależność do czarnej, a 9,1% – do białej rasy (za: statista.com).

Flaga Brazylii

Różnokolorowa flaga Brazylii przyciąga wzrok swoim wyglądem. Jest to zielony prostokąt z dużym żółtym rombem na środku, w który wpisano niebieską kulę z gwiazdami i białym pasem z napisem Ordem e Progresso. Symbol odwzorowuje niebo widziane w Rio de Janeiro w dzień, w którym Brazylia stała się republiką, 15 listopada 1889 roku.

Brazylia została skolonizowana, a na południu kraju została utworzona republika federacyjna
industrializacja kraju i znaczący rozwój gospodarczy, a rynek brazylijski w połowie XX wieku
Iguazú; tendencje separatystyczne podczas głębokiego kryzysu ekonomiczno-społecznego

Hymn Brazylii

Hino Nacional Brasileiro, czyli Hymn Narodowy Brazylii, to nazwa pieśni oficjalnie reprezentującej ten kraj. Jej muzyka powstała już w 1831 roku jako dzieło Francisca Manuela da Silvy, ale w użyciu pojawiła się dopiero kilkadziesiąt lat później. Słowa do niej stworzył Joaquim Osório Duque Estrada.

Waluta Brazylii

Real brazylijski funkcjonuje jako waluta kraju już od lat kolonialnych. W międzyczasie, w XX wieku, nastąpiła krótka zmiana środka płatniczego na cruzeiro, ale po niecałych 50 latach real brazylijski wrócił na rynek. Jeden real dzieli się na 100 centavos. Na banknotach znajdziemy rysunki przedstawiające faunę Brazylii i popiersia będącego uosobieniem republiki.

Czas w Brazylii

Duża rozciągłość równoleżnikowa Brazylii sprawia, że na jej terenie funkcjonują aż trzy strefy czasowe. UTC-3 (BRT Brasília), w której znajduje się stolica kraju, UTC-4 z miastem Campo Grande oraz UTC-5 (ACT Acre) – z Rio Branco. W 2019 roku zrezygnowano ze zmiany czasu na letni. Dlatego też różnica na zegarkach pomiędzy Polską a Brazylią, zależnie od regionu, może wynosić od sześciu do czterech godzin w zimie i od siedmiu do pięciu godzin w lecie.

Stany w Brazylii

Brazylia jest państwem federacyjnym, podzielonym na 26 stanów, które po portugalsku noszą nazwę estados. Największe z nich to: Amazonas (ze stolicą w Manaus), Parana (Kurytyba) i Mato Grosso (Cuiabá). Dzielą się one na mezoregiony, mikroregiony i gminy.

Brazylia – miasta

W Brazylii jest 5570 miast. Populacja większości z nich nie przekracza 20 tysięcy. Około 1% ośrodków zamieszkuje więcej niż 500 tysięcy osób. Największe z nich to ogromne São Paulo, dawna stolica – Rio de Janeiro, nowoczesna Brasília i wiekowy Salvador (za: caminhoslanguages.com).

Stolica Brazylii

Nie wszystkie nazwy stolic da się łatwo zapamiętać, jednak miasto stołeczne Brazylii, Brasília, nie sprawia żadnego problemu na tym tle. To trzecia metropolia kraju pod względem liczby ludności; zamieszkuje ją ponad cztery miliony osób (za: worldpopulationreview.com). Położona jest na wysokości 1000 m n.p.m. Na jej terenie leży sztuczne jezioro Lago Paranoá, które dostarcza wiele rozrywki miejscowym (a także zagranicznym) windsurferom i nurkom.

Dlaczego przeniesiono stolicę Brazylii?

Brasília była swojego rodzaju eksperymentem społecznym. To nowe miasto, które powstało w 1956 roku po to, aby pełnić funkcję stolicy i umożliwić przeniesienie części ludności z Rio de Janeiro do miejsca o bardziej centralnym położeniu. Za jej projekt i budowę odpowiadali architekci Lucio Coste, Oscar Niemeyer i Joaquim Cardozo. Ciekawostką jest fakt, że Brasília widziana z góry przypomina ptaka lub samolot.

Język w Brazylii

Oficjalnym językiem Brazylii jest portugalski, którym na co dzień posługują się prawie wszyscy jej mieszkańcy. W kraju obecne są również języki mniejszości. Najważniejsze z nich to: nheengatu i guarani. Popularne są również języki europejskie, zwłaszcza włoski, niemiecki i japoński.

Brazylijski portugalski

Różnice między brazylijskim portugalskim i portugalskim z Półwyspu Iberyjskiego sprawiają, że doczekał się on własnych kursów językowych i podręczników. Nie oznacza to jednak, że Portugalczyk nie zrozumie Brazylijczyka – dialekty są wzajemnie zrozumiałe. W kraju znajduje się największa portugalskojęzyczna społeczność na świecie (która przerasta ludność Portugalii o, bagatela, ponad 200 milionów osób).

W brazylijskim portugalskim odnajdziemy wiele słów zaczerpniętych z rodzimych języków tupi i języków afrykańskich. W 1945 roku powstała osobna norma ortograficzna dla tej odmiany, różniąca się nieco od tej obowiązującej dla standardu europejskiego. Kolejne zmiany dotyczą wymowy, zwłaszcza spółgłosek „s”, „t” i „d”. Brazylijski brzmi bardziej melodyjnie.

Portugalski to jeden z liczących się języków świata. Liczba jego użytkowników oraz zapotrzebowanie na niego na rynku pracy w Polsce stale rośnie. Jeśli aktualnie poszukujesz kandydatów na portugalskojęzyczne stanowiska i szukasz prostego sposobu na przetestowanie ich kwalifikacji, zachęcamy do zapoznania się z Focus Audit Tool – oprogramowaniem do audytu językowego.

na tereny dzisiejszej Brazylii napłynęło wielu Portugalczyków
półkoczownicze plemiona Indian w Ameryce Łacińskiej
Brazylia dzieli się na Distrito Federal i inne stany

Loty do Brazylii

Obecnie nie ma bezpośrednich lotów rejsowych z Polski do Brazylii. Wybierając się do tego kraju, należy się liczyć z przesiadką na jednym z głównych europejskich lotnisk, np. w Londynie, Paryżu czy Amsterdamie lub w portach w Dosze lub Dubaju, jeśli zdecydujemy się na podróż liniami lotniczymi z krajów Zatoki Perskiej. Taka podróż trwa kilkanaście godzin.

Jeśli planujesz przeprowadzkę za ocean w niedalekiej przyszłości, tłumacz polsko-portugalski pomoże Ci przełożyć wszystkie potrzebne dokumenty. Zgłoś się do nas, a ustalimy satysfakcjonujący termin wykonania zlecenia. W naszej ofercie znajdziesz również m.in. tłumaczenia polsko-angielskie czy polsko-hiszpańskie.

Co zobaczyć w Brazylii?

Brazylia to fascynujący kraj, który kusi niesamowitymi krajobrazami i miejscami żywcem wyjętymi z ekranów kinowych. Spójrzmy na kilka miejsc, które się z nią kojarzą.

Dorzecze Amazonki

Amazonka, druga najdłuższa rzeka świata, i otaczające ją puszcze od stuleci przyciągają odważnych podróżników. Jej dzikość, niedostępność i soczysta zieleń urosły do rangi legendy. Wędrowcy liczą na pobyt wśród natury, spotkanie dzikiej fauny i rodzimych mieszkańców, a także doświadczenie wielu przygód z dala od cywilizacji. Taką wyprawę należy odpowiednio wcześniej przygotować; najlepiej również skorzystać z usług miejscowych przewodników.

Wodospad Iguazú

Sławna atrakcja leży tuż na granicy brazylijsko-argentyńskiej i oglądać go można z brzegów obu krajów. Jej szerokość wynosząca dwa kilometry jest imponująca. Wodospad składa się aż z 275 progów skalnych. Każdej sekundy przepływa przez niego 1756 m³ wody. Jej ryk słychać z ogromnej odległości, ponoć nawet w promieniu 20 kilometrów.

Wyspa Węży – Brazylia

Wyspę Węży, z portugalskiego Ilha da Queimada Grande, nie można do końca nazwać miejscem wartym obejrzenia, jest to jednak z pewnością miejsce niezwykle ciekawe. Jej nazwa nie została nadana w drodze przypadku; pochodzi ona od zamieszkujących wyspę żararak wyspowych – ekstremalnie jadowitego gatunku węża. Aby powstrzymać napływ ciekawskich, władze kraju wydały zakaz jej odwiedzania, choć możliwość ta istnieje po zdobyciu odpowiedniej przepustki.

Até à próxima!

Doświadcz na własnej skórze niesamowitej atmosfery Rio de Janeiro i piękna bardziej niedostępnych regionów Brazylii. Jeśli jeszcze zastanawiasz się, czy portugalski jest językiem dla Ciebie, po powrocie zza oceanu i nasłuchaniu się do woli jego melodii, będziesz mógł spokojnie zdecydować. Jesteś pewien, że chciałbyś już teraz podjąć się wyzwania? Zapraszamy na kurs portugalskiego w naszej szkole językowej!

chatsimple