British vs American English – Sklep

sklep

Sklep, czyli shop w brytyjskim angielskim (British English), to store w amerykańskiej wersji języka angielskiego (American English). W zależności od bieżących potrzeb, zakupy (shopping) możemy zrobić np. w sklepie spożywczym (food shop), w warzywniaku (greengrocer’s), w obuwniczym (shoe shop), w odzieżowym (clothes shop), ze sprzętem komputerowym (computer shop), w zoologicznym (pet shop), w sportowym (sports shop), w budowlanym (hardware shop), czy też w księgarni (book shop) lub w aptece (chemist’s). W dużym sklepie skorzystamy z pojemnych wózków na zakupy (trolleys), a w mniejszym z koszyka (basket). W każdym sklepie wszystkie towary (goods) posiadają kody kreskowe (bar codes) wraz z cenami (prices) i są umieszczone na półkach (shelves), a płatności, gotówką (in cash) lub kartą płatniczą (by card), możemy dokonać albo w kasie samoobsługowej (self-checkout), albo w tradycyjnej (cash register) i wtedy kasjer (cashier) wyda nam resztę (change). Zawsze jednak otrzymamy paragon (receipt), a zakupy zapakujemy do torby (shopping bag).

 

Examples

British English: We have run our family shop for more than 20 years now.

American English: The local store closes at 10 p.m., so you had better hurry up.

Przykłady

British English: Lokalny sklep zamyka się o 22-iej, więc lepiej się pospiesz.

American English: Prowadzimy nasz rodzinny sklep od ponad 20 lat.

sklep
chatsimple