British vs American English – Zasłony

zasłony

Zasłony, czyli curtains w brytyjskim angielskim (British English), to drapes w amerykańskiej wersji języka angielskiego (American English). Nie tylko stanowią istotny element wystroju wnętrz (interior design), ale także zdobią (decorate) okna (windows) i jednocześnie umożliwiają skuteczną regulację (regulate) dostępu (admission) światła (light) do pokoi (rooms). Zasłony mogą być zarówno do samej podłogi (full-lenght curtains) jak i zaledwie do parapetu (windowsill). Bywają one wykonane w różnych kolorach (colours) oraz z różnorodnych materiałów (materials) i tkanin (fabric). Obecnie modne są zasłony z wszytymi kieszonkami (pockets), które są wieszane na dekoracyjnych (decorative) karniszach (curtain poles). Dużą popularnością cieszą się również zasłony mocowane na kółkach (curtain hooks), które z łatwością można zaciągać (draw) lub odsłaniać (open). Wiele osób instaluje zamiast zasłon nowoczesne rolety (roller blinds).

 

Examples

British English: We definitely need new curtains to our newly furnished living room.

American English: Remember to close the drapes in the house or else you will be visible from the outside.

Przykłady

British English: Zdecydowanie potrzebujemy nowych zasłon do naszego nowo umeblowanego salonu.

American English: Pamiętaj żeby zasunąć zasłony w domu, inaczej będziesz widoczny z zewnątrz.

zasłony
chatsimple