Chile – co warto o nim wiedzieć?

Chile
Chile

Chile wyróżnia się na mapie świata swoim wydłużonym, oryginalnym kształtem. To kraj, do którego nie jest łatwo dotrzeć z Polski. Sprawę utrudnia brak bezpośrednich lotów oraz długi, co najmniej kilkunastogodzinny, czas podróży.

To jednak kraj niezwykły, a daleka podróż do niego to marzenie wielu podróżników. Poznaj najważniejsze informacje o Chile i odkryj, czym może zaskoczyć Cię to państwo. Już za moment przeniesiemy się ponad 12 tysięcy kilometrów od Polski.

Gdzie leży Chile?

Chile to państwo leżące w południowo-zachodniej Ameryce Południowej. Graniczy z Peru na północy, Boliwią na północnym wschodzie, Argentyną na wschodzie oraz Oceanem Spokojnym na zachodzie. To jedno z najdłuższych państw na świecie, jego rozciągłość równoleżnikowa w najszerszym miejscu wynosi 468 km, a najwęższym – 90 kilometrów, podczas gdy rozciągłość południkowa to aż 4300 km.

Chile – powierzchnia

Chile to państwo o powierzchni około 756 102 km², co plasuje je na 37. miejscu na świecie pod względem wielkości. Jest to kraj o niezwykle zróżnicowanej topografii, gdzie góry, pustynie, lasy deszczowe i lodowce przeplatają się, tworząc malowniczy krajobraz. Linia brzegowa Chile wynosi 6435 km.

Flaga Chile

Flaga Chile składa się z 2 poziomych pasów: białego i czerwonego. W jej górnej części znajduje się niebieski kwadrat z białą pięcioramienną gwiazdą. Niebieski kolor symbolizuje barwę nieba, czerwony – krew przelaną podczas walki o niepodległość, a biały – śnieg na szczycie Andów. Pojedyncza gwiazda symbolizuje unitaryzm państwa. Flaga została przyjęta w 1817 roku.

Stolica Chile

Santiago de Chile, malowniczo położona stolica Chile, otoczone jest przez majestatyczne Andy, które stanowią naturalne tło dla metropolii. Założone w 1541 roku przez hiszpańskiego konkwistadora Pedro de Valdivię miasto wyrosło na jeden z najważniejszych ośrodków politycznych, kulturalnych i ekonomicznych Ameryki Południowej.

Obecnie Santiago zamieszkuje ponad 6 milinów mieszkańców (za: plataformaurbana.cepal.org). Miasto przyciąga turystów fascynującą mieszanką tradycji i nowoczesności. Podczas pobytu możesz zwiedzić zabytki kolonialnej architektury, m.in. katedrę i pałac La Moneda, przespacerować się po urokliwych dzielnicach, takich jak Bellavista, pełna kolorowych murów i wystaw sztuki ulicznej, czy odkryć nowe smaki na targach Mercado Central i La Vega.

Waluta Chile

Oficjalną walutą Chile jest peso chilijskie. Zostało wprowadzone w 1817 roku, tuż przed ogłoszeniem niepodległości i zastąpiło ówczesny real hiszpański. Wydarzenie to symbolizowało dążenie do stabilności finansowej.

Peso chilijskie dzieli się na 100 centavos, choć w praktyce są one rzadko stosowane. Wyjątkowy wygląd banknotów oraz monet nawiązuje do bogactwa kulturowego i przyrodniczego kraju. Można na nich ujrzeć m.in. portret Gabrieli Mistral – pierwszej latynoskiej laureatki Nagrody Nobla z literatury, i majestatyczne kondory, królujące na chilijskim niebie.

Prezydent Chile

Gabriel Boric, który objął urząd prezydenta Chile w 2022 roku, jest jednym z najmłodszych liderów w historii tego kraju. Urodzony w 1986 roku Boric zaczynał swoją karierę polityczną jako aktywista studencki, walcząc o reformy edukacji w kraju. Przed objęciem prezydentury był deputowanym do Izby Deputowanych, reprezentując okręg wyborczy Magallanes.

Gabriel Boric reprezentuje koalicję lewicowych partii i ruchów społecznych, które dążą do przeprowadzenia głębokich reform w kraju. Jednym z najważniejszych postulatów jego prezydentury jest proces tworzenia nowej konstytucji, która miałaby zastąpić obowiązującą od czasów dyktatury Augusto Pinocheta ustawę zasadniczą. Boric podkreśla również potrzebę wprowadzenia większej równości społecznej, walki z ubóstwem, ochrony środowiska oraz rozwoju edukacji.

Chile; liczne wyspy przybrzeżne, ameryce południowej, republika chile, república de chile
Chile; liczne wyspy przybrzeżne, republika chile, północnym chile, chile znajdują
Chile; zachodnim wybrzeżu kontynentu, wyspa wielkanocna, wyspy otwartym oceanie, oceanem spokojnym

Chile – język

Urzędowy język Chile to hiszpański, którym posługuje się 14 milionów osób (za: worldatlas.com). Używany język wywodzi się od tego przywiezionego przez hiszpańskich kolonizatorów, ale z biegiem czasu ewoluował, tworząc odmienny dialekt.

Charakterystyczne dla chilijskiego hiszpańskiego są skrócone formy gramatyczne oraz niezwykle szybkie tempo mówienia. W mowie miejscowych wychwycić można lokalne zwroty i słownictwo, które często są niezrozumiałe dla hiszpańskojęzycznych osób spoza kraju. Przykładowe chilenismos to: ¡Qué fome! (Ale nuda!”), cuático (przesadzony”) czy el carrete (impreza”).

W Chile można również spotkać się z innymi językami, takimi jak mowy rdzennych ludów Ameryki Południowej. Należą do nich m.in. mapudungun, język Mapuche, czy aymara, używany przez lud Aymara na północy kraju. Mimo że wykorzystuje je mniejszość społeczeństwa, mowy te wzbogacają kulturę Chile.

Znajomość lokalnego języka może okazać się bardzo pomocna podczas podróży po Chile. Choć coraz więcej mieszkańców, zwłaszcza młodych, uczy się angielskiego, komunikacja w tym języku będzie utrudniona w mniej turystycznych miejscach. Nasz kurs hiszpańskiego przygotuje Cię na najbardziej typowe sytuacje komunikacyjne, z którymi spotkasz się podczas wycieczki.

Pogoda Chile

Ze względu na położenie na południowej półkuli najcieplejszym miesiącem w Chile jest styczeń, gdy temperatury pokazują nawet 30 stopni w cieniu. Najchłodniejszy okres roku przypada na nasze letnie miesiące: lipiec, czerwiec i sierpień. W lipcu temperatura oscyluje w okolicach 13 stopni. W górach bywa dużo zimniej.

Chile – co zobaczyć?

Chile to kraj kontrastów i oszałamiających widoków. Wybór miejsc, które warto odwiedzić, może przysporzyć o niemały ból głowy. Wybraliśmy kilka atrakcji turystycznych, które znalazły się na listach podróżniczych marzeń naszego zespołu. Kto wie, może zainspirują Cię one do podróży?

  • Park Narodowy Torres del Paine znajduje się na południu kraju. Słynie z majestatycznych szczytów górskich, jezior o niezwykłych kolorach i spektakularnych lodowców.
  • Wyspa Wielkanocna to tajemnicze miejsce, które kojarzy się przede wszystkim z monumentalnymi posągami Moai. Te rzeźby z tufu wulkanicznego zostały wykonane prawdopodobnie przez polinezyjskich osadników około 1000-1100 r. p.n.e. Jest to jednak tylko jedna z wielu teorii na temat twórców dzieł.
  • San Pedro de Atacama to niewielka oaza na środku pustyni Atacama, w której na podróżników czekają nieziemskie krajobrazy, gejzery i gorące źródła. Wieczorami, zamiast patrzeć przed siebie, spójrz w górę na doskonale widoczne konstelacje.
  • W Valparaíso na podróżników czeka inna atmosfera niż w stołecznym Santiago de Chile. To kolorowy, nadbrzeżny port o artystycznej duszy. Zachwyca charakterystyczną architekturą i niezliczonymi muralami, które zdobią wąskie uliczki.

Te ikoniczne miejsca to zaledwie wstęp do poznania Chile. Wśród największych atrakcji wymienić należy również: patagońskie fiordy, winnice w regionie Colchagua, a także zabytki kultury Mapuche.

Pustynia Chile

Na północy Chile znajduje się fascynujące miejsce pustynia Atacama uważana za najsuchsze miejsce na Ziemi. Rozciąga się na ponad 1000 kilometrów i jest szeroka na 100 km, otaczają ją góry. Teren, przekształcony przez siły natury, zachwyca formacjami skalnymi oraz niezwykłą roślinnością i fauną przystosowaną do życia w ekstremalnych warunkach. Odwiedzając pustynię, nie można pominąć oazy San Pedro de Atacama, Doliny Księżycowej, a także gejzerów El Tatio.

Pustynia Atacama to wyjątkowe miejsce dla miłośników astronomii, ze względu na dogodne warunki atmosferyczne. Niski poziom wilgotności powietrza, brak zanieczyszczeń i jasne niebo umożliwiają dokładną obserwację nieboskłonu. W regionie można znaleźć liczne obserwatoria astronomiczne.

Góry w Chile

Góry przecinają całą długość Chile. Odnajdziesz w nich miejsca, które zachwycą nawet najbardziej wybrednych miłośników turystyki górskiej. Przez kraj przebiegają łańcuchy dwóch systemów andyjskich: Cordillera de la Costa i główne pasmo Andów. Najwyższy szczyt Chile to Ojos del Salado, o wysokości 6893 m n.p.m.

Patagonia

Patagonia to kraina geograficzna rozciągająca się na terenie Chile i Argentyny. Na jej terenie znajdują się góry, lodowce, stepy i lasy. Odwiedzając to miejsce, można poczuć się niczym na krańcu świata. Nic nie zmąci Twojego spokoju.

W chilijskiej Patagonii znajduje się ikoniczny Park Narodowy Torres del Paine, który oferuje możliwość spotkania dzikich zwierząt: guanako, pumy czy kondora andyjskiego, które są wizytówką regionu.

Chile – ciekawostki

O Chile dowiedziałeś się już całkiem dużo, teraz nadszedł czas na poznanie najbardziej zaskakujących informacji!

  • W Chile znajduje się aż 2 000 wulkanów, z czego 500 może być wciąż aktywnych. Ojos del Salado to najwyższy wulkan świata.
  • Wulkany to niejedyne zagrożenie naturalne, z którym boryka się kraj. W 1960 roku w mieście Valdivia miało miejsce najsilniejsze odnotowane trzęsienie ziemi o mocy 9,5 stopnia w skali Richtera. Trwało 10 minut i szybko zaczęło być nazywane przez media wielkim trzęsieniem chilijskim.
  • Co ciekawe, terremoto (z hiszp. „trzęsienie ziemi) w Chile nie oznacza jedynie katastrofy naturalnej, ale również koktajl przygotowywany na bazie białego wina, ananasowych lodów i syropu grenadyna.
  • Niemal każdy kraj Ameryki Południowej ma swoje własne słowo na popcorn. W Chile jest to cabritas, czyli „koźlątka”. Za etymologię tego wyrazu odpowiadają dźwięki wydawane przy prażeniu kukurydzy, które mają przypominać odgłosy zwierząt.
  • Choć z mumiami kojarzy się przede wszystkim Egipt, to w Chile znaleziono najstarsze zmumifikowane szczątki ludzkie, które mogą mieć nawet 7 tysięcy lat.

Szukasz prostego sposobu na sprawdzenie, jak sprawnie posługuje się językiem hiszpańskim Twój potencjalny pracownik? Wypróbuj Focus Audit Tool, a wyniki analizy umiejętności językowych dostaniesz maksymalnie 48 godzin później.

¡Hasta pronto!

Podróż z północy na południe Chile, z odwiedzeniem najważniejszych atrakcji po drodze, trwa około miesiąca. W tym czasie poznasz nieco kraj, ale na pewno nie odkryjesz wszystkich miejsc wart zobaczenia. Jeśli do Ameryki Południowej wybierasz się na dłużej, zabierz ze sobą najważniejsze dokumenty. Tłumacz hiszpańskiego z naszego zespołu pomoże Ci je przełożyć na lokalny język.

chatsimple