Co warto wiedzieć o Meksyku?

Anioł Niepodległości w mieście Meksyk (Mexico City); zabytki Meksyku

Kolorowy Meksyk, który z jednej strony przyciąga swoją kulturą, piaszczystymi plażami i lazurowymi cenote, a z drugiej odstrasza wysokim wskaźnikiem przestępczości, znajduje się wysoko na podróżniczych listach marzeń wielu osób.

Wystarczy przejrzeć katalogi biur podróży, aby zrozumieć dlaczego. To miejsce naprawdę wygląda jak raj na ziemi. Co warto wiedzieć o Meksyku, zanim wsiądziemy w samolot, który zabierze nas na drugi koniec świata?

Gdzie leży Meksyk?

Meksyk, a właściwie Meksykańskie Stany Zjednoczone, to kraj położony w Ameryce Północnej. Na północy sąsiaduje z USA, na zachodzie i południu – z Oceanem Spokojnym, na wschodzie – z Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim, a na południowym wschodzie z Belize i Gwatemalą.

Meksyk z powierzchnią liczącą prawie 2 mln km² zajmuje 14 miejsce co do wielkości na świecie (za: unstats.un.org). Kraj leży na terytorium o dużej aktywności sejsmicznej, dlatego też erupcje wulkaniczne i trzęsienia ziemi zdarzają się tam stosunkowo często.

Ludność Meksyku

Populacja Meksyku wynosi prawie 130 milionów osób, co czyni go 10. najbardziej zaludnionym krajem świata (za: worldpopulationreview.com). Ze względu na wysoki przyrost naturalny Meksykanie stanowią młode społeczeństwo; ok. ¼ populacji ma poniżej 15 lat (za: Britannica). Zjawisko to wywołuje szereg problemów, które zmuszają część obywateli do emigracji. Duża część z nich udaje się do pobliskich Stanów Zjednoczonych.

Flaga Meksyku

Flaga Meksyku przypomina nieco symbol Włoch – to prostokąt podzielony na trzy pasy w kolorach zielonym, białym i czerwonym. Symbolizują one kolejno: nadzieję, jedność i krew poległych bohaterów narodowych. Na środku umieszczony jest symbol dawnej stolicy Azteków – Tenochtitlán – orzeł na opuncji pożerający węża. Swój ostateczny wygląd flaga przybrała w 1968 roku.

Miasta w Meksyku

Meksyk to prężnie rozwijający się kraj. Jedną z konsekwencji tego procesu jest szybko postępująca urbanizacja; ponad 80% populacji żyje już w miastach (za: statista.com). Największe ośrodki to: Meksyk (miasto), Iztapalapa, Ecatepec de Morelos, Guadalajara, Puebla, Ciudad Juárez i Tijuana.

Stolica Meksyku

Stolica Meksyku nosi wdzięczną nazwę Meksyk, od nazwy kraju odróżnia się ją poprzez dodanie słowa „miasto” (hiszp. Ciudad de Mexico). Sprytne, prawda? Aglomeracja zadziwia swoją wielkością; ponad 21,5 miliona mieszkańców sytuuje ją na 5. miejscu na liście najgęściej zaludnionych miast świata (za: worldpopulationreview.com).

Meksyk został założony przez Azteków w XIV wieku; obecnie jest politycznym i gospodarczym centrum kraju. Choć turyści preferują miasta położone na wybrzeżu, w stolicy też znajdują się miejsca warte odwiedzenia. Na liście światowego dziedzictwa UNESCO znalazły się takie atrakcje jak: pływające ogrody Xochimilco, stare miasto, dom i pracownia Luisa Barragána, a także kampus państwowego uniwersytetu – Universidad Nacional Autónoma de México.

Waluta Meksyku

Głównym środkiem płatniczym w Meksyku jest meksykańskie peso. To pierwsza waluta, której symbolem był, w dzisiejszych czasach bardziej kojarzony z dolarem amerykańskim, znak „$”. Wywodzi się z dolara hiszpańskiego. Obecnie peso zajmuje 10. miejsce na świecie pod względem ilości operacji finansowych (za: countries-ofthe-world.com)

Godzina w Meksyku

W Meksyku obowiązują aż 4 strefy czasowe – od UTC-05:00 do UTC-08:00. Aktualny czas zależy od regionu kraju, w którym się znajdujesz. Ponadto w niektórych z nich w lecie zachodzi konieczność przestawienia zegarków.

  • Zona Sureste (południowy wschód kraju) przez cały rok należąca do strefy UTC-05:00 obejmuje stan Quintana Roo.
  • Zona Centro (centrum kraju) w zimie znajduje się w strefie UTC-06:00, a w lecie UTC-05:00. Na tym obszarze leży ¾ terytorium Meksyku, m.in. Meksyk (miasto), Guadalajara i Monterrey.
  • Zona Pacífico (UTC-07:00/ UTC-06:00 w lecie zależnie od regionu) obejmuje stany: Karolina Dolna Południowa, Chihuahua, Nayarit, Sinaloa i Sonora.
  • W strefie czasowej UTC-08:00 (UTC-07:00 w lecie) znajduje się stan Karolina Dolna.

Prezydent Meksyku

Ustrój Meksyku to wielopartyjna republika związkowa. Głową państwa jest prezydent, wybierany na sześcioletnią kadencję. Nie ma on możliwości reelekcji. Do jego głównych zadań należy: mianowanie ministrów i przedstawicieli dyplomatycznych, reprezentowanie kraju i wydawanie dekretów; pełni również funkcję zwierzchnika sił zbrojnych.

Od 1 grudnia 2018 roku prezydentem Meksyku jest Andrés Manuel López Obrador, przywódca Partii Odrodzenia Narodowego (MORENA). To długoletni polityk, który wcześniej pełnił funkcję burmistrza miasta Meksyk (2000-2005). W wyborach prezydenckich startował trzykrotnie (2006, 2012, 2018).

Meksyku; kuchnia meksykańska, historia Meksyku i meksykańskich miast, peso meksykańskie
Najświętsza Maryja Panna z Guadalupe w Meksyku; hiszpańscy konkwistadorzy; w przypadku podróży samolotem pamiętaj o zasadach, narodowy hymn meksykański
Guadalajara w Meksyku; Meksyk sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki, Playa del Carmen, wycieczki objazdowe

Język w Meksyku

W Meksyku nie ma języka urzędowego, jednak w życiu codziennym i sprawach urzędowych dominuje hiszpański. W konstytucji znajdziemy sformułowanie „języki narodowe”, które dotyczy hiszpańskiego oraz 63 języków autochtonicznych (m.in. nahuatl, maya, mixtec, zapotec czy tzotzil).

Język hiszpański

Meksykańska odmiana języka hiszpańskiego jest bardzo charakterystyczna i nie sposób jej pomylić z tą używaną na Półwyspie Iberyjskim. Różni się nie tylko wymową, ale również niektórymi wyrazami. Duży wpływ na słownictwo wywarł miejscowy język nahuatl. Można go usłyszeć nie tylko na terytorium kraju, ale również wśród meksykańskiej mniejszości (m.in. w Stanach Zjednoczonych).

Język hiszpański to jeden z najpopularniejszych języków na świecie; coraz częściej wykorzystuje się go w biznesie. Potrzebujesz przetłumaczyć ważne dokumenty i nie wiesz, do kogo się zwrócić w tej sprawie? Jeśli zależy Ci na profesjonalnym podejściu i cenisz swój czas, napisz do nas!

Język nahuatl

Nahuatl nazywany jest czasem po prostu językiem meksykańskim (lub, ze względu na swoje pochodzenie, językiem azteckim). Przed hiszpańską konkwistą odgrywał rolę lingua franca w tym regionie. Obecnie ma on ok. 1,5 miliona użytkowników, co czyni go najbardziej popularnym językiem autochtonicznym obu Ameryk (za: elalliance.org).

Język maya (maya)

Maya usłyszeć można głównie na Półwyspie Jukatańskim i w Belize. To język tonalny należący do rodziny majańskiej. Na co dzień używa go ok. 700 tysięcy ludzi. W niektórych regionach (zwłaszcza na obszarach wiejskich) jest to język przewodni w szkołach. Trwają próby ustandaryzowania jego pisowni (za: naatikmexico.org).

Anioł Niepodległości w mieście Meksyk (Mexico City); zabytki Meksyku
w Meksyku można zobaczyć kilka z najpiękniejszych raf koralowych; kalendarz Majów; stolica kraju
Meksyku; w przypadku pobytów turystycznych nie trzeba wizy; Meksyk leży w Ameryce Północnej

Podróże do Meksyku

Meksyk przyciąga turystów piaszczystymi plażami, przyjemnym klimatem, zabytkami z czasów prekolumbijskich i pyszną kuchnią. Co warto odwiedzić podczas podróży za ocean?

Piramidy w Meksyku

Najpopularniejsze piramidy w Meksyku znajdziesz w Chichen Itza oraz Teotihuacanie. Pierwsze miejsce to prekolumbijskie miasto Majów położone na Jukatanie. Nie bez przyczyny znalazło się ono na liście siedmiu nowych cudów świata. Wystarczy zobaczyć imponujące El Castillo (Świątynię Kukulkana) czy Świątynię Jaguara, aby zrozumieć dlaczego.

Teotihuacan to stanowisko archeologiczne położone zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od stolicy Meksyku. Jego nazwa w języku nahuatl oznacza „miejsce, w którym ludzie stają się bogami”. To dawne azteckie miasto znane jest przede wszystkim z zabytków: Piramidy Słońca (drugiej co do wielkości tego typu budowli w Mezoameryce), Piramidy Księżyca oraz Świątyni Pierzastego Węża Quetzalcoatla.

Słynny kurort w Meksyku

Turyści wybierający się do Meksyku mogą przebierać w ofertach biur podróży i wybrać miejsce, które najbardziej przypadnie im do gustu. Wielu z nich decyduje się na wycieczkę do Cancun – słynnego kurortu, w którym nie można się nudzić. Niezwykłe okoliczności przyrody – piaszczyste plaże, bujna dżungla, cenote o przejrzystej wodzie – zapewniają rozrywkę za dnia, a liczne kluby i restauracje są obietnicą ciekawie spędzonego wieczoru.

Wjazd do Meksyku

Aby przekroczyć granicę meksykańską, niezbędny jest paszport. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca, by był on ważny co najmniej sześć miesięcy od daty wjazdu do kraju. W przypadku podróży w celach turystycznych trwającej nie dłużej niż 180 dni nie ma konieczności wyrabiania wizy ani meldunku. Obcokrajowcy mają obowiązek wypełnić formularz migracyjny, który zazwyczaj jest rozdawany na pokładzie samolotu.

Kiedy jechać do Meksyku?

Meksyk to duży kraj, dlatego też klimat poszczególnych regionów nieco się różni. Najwyższych temperatur można doświadczyć od czerwca do września. Główny sezon turystyczny trwa od marca do czerwca. Osobom, które nie przepadają za upałami, poleca się wylot od lutego do marca, gdy już jest bardzo przyjemnie, nie ma jednak jeszcze tłumów turystów.

Rozszerzasz swoją działalność na rynek amerykański i poszukujesz pracowników, którzy płynnie posługują się językiem angielskim i hiszpańskim jednocześnie? Nie trać własnego czasu na testowanie ich umiejętności i wykorzystaj Focus Audit Tool – narzędzie, które precyzyjnie określi poziom językowy kandydatów.

¡Hasta luego!

Na najbliższy urlop wybierasz się do Meksyku i chciałbyś nauczyć się, jak powiedzieć coś więcej niż „una cerveza por favor”? Zgłoś się do nas, nawet jeśli do wyjazdu zostało zaledwie kilka miesięcy. Zaproponujemy Ci zajęcia, po których będziesz umiał się dogadać w prostych sprawach. Daj się zarazić naszą miłością do języków!

chatsimple