Co warto wiedzieć o Rumunii?

zamek w Rumunii; opieka zdrowotna, menu głóne, wschodnią część w dużych miastach uniii europejskiej

Rumunia nie jest dla Polaków typowo wakacyjnym kierunkiem. Zamiast niej na folderach biur podróży podziwiać można słoneczne wybrzeża pobliskiej Bułgarii.

Podejście to jest bardzo krzywdzące dla Rumunii. Na szczęście w ostatnich czasach coraz więcej turystów decyduje się zboczyć z utartych ścieżek i dać jej szansę. Co takiego ma do zaoferowania ten kraj? Przeczytaj nasz tekst, a wierzymy, że rozważysz spędzenie następnych wakacji w Konstancy, Mamaji lub Bukareszcie.

Gdzie leży Rumunia?

Rumunia leży w Europie Południowo-Wschodniej nad Morzem Czarnym; sąsiaduje z Ukrainą i Mołdawią (na północy), Bułgarią (na południu) oraz Węgrami i Serbią (na zachodzie). Jej południowa granica w większej części opiera się o rzekę Dunaj. Ponad 30% powierzchni kraju zajmują góry – Karpaty. 

Czy Rumunia jest w UE?

Rumunia to jeden z ostatnich krajów, które dołączyły do Unii Europejskiej. Stało się to w 2007 roku. Jak na razie państwo nie należy do strefy Schengen, chociaż proces przystąpienia do niej został już rozpoczęty. Rumunia jest również członkiem innych sojuszy: od 1955 roku – ONZ, a od 2004 roku – NATO.

Rumunia – ludność

W Rumunii mieszka niecałe 19 milionów ludzi. To szósty kraj pod względem liczby ludności w Unii Europejskiej (za: worldometers.com). Gęstość zaludnienia wynosi 84 osoby/km2. Populacja kraju nieznacznie się zwiększa m.in. dzięki dodatniemu przyrostowi naturalnemu (1,6‰). Pod względem narodowościowym przeważają Rumunii; najliczniejsze mniejszości to Węgrzy i Romowie.

Czas w Rumunii

Rumunia przez chłodną część roku znajduje się w strefie czasu wschodnioeuropejskiego (UTC+2), a od marca do października przechodzi na czas letni – UTC+3. Oznacza to, że na zegarkach zawsze jest tam godzina później niż w Polsce.

Flaga Rumunii

Symbol narodowy Rumunii to prostokąt podzielony na trzy pionowe pasy w kolorach niebieskim, żółtym i czerwonym. Do złudzenia przypomina flagę innego państwa – Czadu, choć pomiędzy nimi nie ma żadnego powiązania. Barwy nawiązują do krain historycznych – Hospodarstwa Wołoszczyzny i Hospodarstwa Mołdawii.

Stolica Rumunii

Od 1862 roku funkcję stolicy Rumunii pełni Bukareszt, będący jednocześnie największym miastem kraju. Za sprawą swojej architektury w okresie międzywojennym dostał zaszczytny przydomek – Mały Paryż. Historia sprawiła, że jego zabudowa jest bardzo eklektyczna. Odnajdą się w nim zwłaszcza miłośnicy socrealizmu.

Dzięki pokaźnej liczbie lotnisk i połączeń lotniczych mamy do wyboru dużo miast, w których możemy rozpocząć podróż po Rumunii. Zachęcamy jednak, aby nie skreślać Bukaresztu z naszego planu. Mimo że znaczna część starówki została zrównana z ziemią za rządów Nicolae Ceaușescu, a w jej miejsce wstawiono „perełki” architektury socrealistycznej (w tym monumentalny Pałac Parlamentu), z pewnością jest to miejsce warte odwiedzenia.

W Bukareszcie możemy zwiedzić m.in.: Pałac Parlamentu, monastyr Văcărești (jeden z największych tego typu obiektów w regionie), Ateneum, Łuk Triumfalny, a także liczne cerkwie, synagogi i kościoły. Do turystycznych atrakcji należy również niezwykle fotogeniczna księgarnia Cărtureşti Carusel.

góry Rumunii; rumunia atrakcje turystyczne, ustrój polityczny, treść udostępniana przez obie strony, ważny dowód osobisty
zamek w Rumunii; opieka zdrowotna, menu głóne, wschodnią część w dużych miastach uniii europejskiej
Pietrele Doamnei w Rumunii; rumuńska część, powierzchnia kraju, jeśli nie podano inaczej, lotnisko, bezpieczeństwo, pytania

Waluta Rumunii

Obecnie głównym środkiem płatniczym kraju jest rumuński lej (1 lej = 100 banów). Wszystkie nominały o wartości jednego leja lub wyższej mają formę polimerowych banknotów. Rumunia wprowadziła takie rozwiązanie jako drugie państwo na świecie (po Australii).

Prezydent Rumunii

Ustrój kraju to demokracja parlamentarno-gabinetowa. W Rumunii obowiązuje trójpodział władzy; władzę wykonawczą sprawuje rząd oraz prezydent. Ten ostatni jest wybierany w wyborach powszechnych raz na 5 lat. Do jego zadań należy m.in.: przewodzenie Najwyższej Radzie Obrony Narodowej oraz wybieranie premiera.

Obecnie funkcję prezydenta Rumunii sprawuje Klaus Iohannis. Jego pierwsza kadencja rozpoczęła się w 2004 roku. Z pochodzenia jest on Sasem Siedmiogrodzkim, czyli potomkiem niemieckiej ludności osiadłej na terenie Transylwanii. Wcześniej, przez 14 lat, sprawował funkcję burmistrza swojego rodzinnego miasta, Sybina.

Języki Rumunii

Konstytucja przyznaje status języka urzędowego rumuńskiemu. Popularne języki mniejszości to węgierski, romski, ukraiński, niemiecki i rosyjski. Ze względów historycznych w kraju można zaobserwować również przywiązanie do francuskiego, choć nie jest on używany jako pierwszy język. Przejawia się to m.in. w przynależności Rumunii do Międzynarodowej Organizacji Frankofonii.

Język rumuński

Język rumuński to mniej popularny kuzyn francuskiego, hiszpańskiego czy włoskiego. Tak jak one należy do języków romańskich. Posługuje się nim ok. 24 milionów ludzi (za: worldmapper.org). Zdecydowana większość jego użytkowników mieszka w Rumunii. Rumuński jest językiem urzędowym nie tylko tego kraju, ale również Mołdawii i serbskiego regionu Wojwodina.

Język rumuński ostatnimi czasy staje się coraz bardziej poszukiwanym językiem na rynku. Przybywa również ludzi uczących się go. Jeśli właśnie przeprowadzasz rekrutację i pragniesz poznać prosty sposób na sprawdzenie kompetencji językowych kandydatów do pracy, zerknij koniecznie na stronę Focus Audit Tool.

Rumunia – co warto zobaczyć?

Rumunia spodoba się miłośnikom natury, na których czekają tutaj gęste lasy i zapierające dech w piersiach górskie trasy, a także fanom city-breaków, którzy do wyboru mają kilkanaście wspaniałych miast. Gdybyśmy mieli polecić tylko kilka z nich, to po bardzo długim zastanowieniu, nasz wybór padłby na: Sybin, Sighisoarę, Oradeę i Sinaię.

Góry w Rumunii

Góry to stały element krajobrazu podczas podróży przez środkową Rumunię. W Transylwanii znajdują się dwie niezwykłe drogi, które rywalizują między sobą o opinię tej najpiękniejszej. Są to Trasa Transfogarska (7C) i Transalpina (67C).

Trasa Transfogarska to 151 km drogi krajowej biegnącej przez Góry Fogaraskie. Miejsce jest prawdziwą mekką motocyklistów i zmotoryzowanych miłośników krajobrazów. A wszystko to dzięki dużej liczbie zakrętów oraz zapierającym dech w piersiach widokom. Podczas wycieczki czekają na nas m.in.: wodospad Bâlea, zapora na rzece Ardżesz, zamek Poenari (uważany za prawdziwą siedzibę legendarnego Włada Palownika). Widok niedźwiedzi na Trasie Transfogarskiej również nie jest rzadkością. Jeśli je dostrzeżesz, pamiętaj o jednym – nie dokarmiaj ich!

Transalpina to najwyżej położona droga w Rumunii. W najwyższym punkcie, na Przełęczy Urdele, ma wysokość 2145 m n.p.m. Jej nawierzchnia przeszła gruntowny remont w 2012 roku, podczas którego na całej długości pokryto ją asfaltem. Do głównych atrakcji trasy należą: kościół Buna Vestire, monastyr w Obârşia Lotrului i Jezioro Gâlcescu. To wszystko jest jedynie dodatkiem do majestatycznego piękna gór Parag.

Zamki w Rumunii

Kochasz zwiedzać zamki? Wybierz się do Doliny Loary we Francji lub do… Rumunii. Bran, Poenari, Hunedoara, Deva, Râșnov, Rupea, Câlnic to nazwy tylko niektórych miejscowości, w których możemy znaleźć piękne przykłady architektury obronnej. Jeśli znajdują się one wysoko na Twojej liście miejsc do odwiedzenia, wybierz się do Transylwanii.

Wjazd do Rumunii

Aby pojechać do Rumunii, potrzebujemy jedynie paszportu lub dowodu osobistego. Zdarzają się kolejki w punktach granicznych, ponieważ kraj ten nie należy do strefy Schengen. Jeśli nocujemy w hotelach lub pensjonatach, nie musimy przejmować się obowiązkiem meldunkowym. W innych przypadkach po 15 dniach pobytu w jednej miejscowości powinniśmy udać się na posterunek policji lub do Głównego Inspektoratu ds. Imigracji w celu dopełnienia formalności. 

Potrzebujesz pomocy tłumacza rumuńsko-polskiego? Skontaktuj się z nami! Zajmujemy się nie tylko tłumaczeniami pisemnymi, w naszej ofercie znajdziesz również m.in. tłumaczenia ustne, tłumaczenia spotkań online czy korekty językowe.

Ne vedem în curând!

Zamarzyłeś o skosztowaniu pysznej rumuńskiej kuchni opartej na mięsie i pszenicznych wypiekach? Chciałbyś doświadczyć lokalnej gościnności i po prostu dowiedzieć się czegoś więcej o tym ciekawym kraju? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, zgłoś się do nas, zorganizujemy dla Ciebie kurs języka rumuńskiego. Pozwoli Ci on liznąć nieco kultury i zbudować solidne podstawy, które pomogą Ci się dogadać w każdej sytuacji podczas podróży.

chatsimple