Dzień Mężczyzn – czym różni się od Dnia Chłopaka?

daty Dnia Mężczyzn
daty Dnia Mężczyzn

Choć Dzień Mężczyzn nie jest świętem tak dobrze znanym jak poprzedzający go Dzień Kobiet, to doskonała okazja, żeby docenić mężczyzn wokół nas.

Czym różni się Dzień Mężczyzny od Dnia Chłopaka? Jaka jest historia i znaczenie tego święta? Jak wygląda ono w innych krajach? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z Dniem Mężczyzn znajdziecie w artykule.

Kiedy obchodzimy Dzień Mężczyzny?

W Polsce Dzień Mężczyzn obchodzimy 10 marca, czyli dwa dni po Dniu Kobiet.

Znaczenie święta

Dzień Mężczyzn to moment na zwrócenie uwagi na role oraz znaczenie mężczyzn w społeczeństwie. W dzisiejszych czasach mężczyźni borykają się z wieloma wyzwaniami, takimi jak toksyczne wzorce męskości, problemy psychiczne, niedostateczne wsparcie dla ojców i trudności z utrzymaniem równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

Dzień Mężczyzn jest okazją do wyrażenia wdzięczności i uznania dla ich wkładu w rodziny, społeczeństwo i kulturę oraz do promowania równości płci. To także moment, aby uczcić osiągnięcia wpływowych męskich postaci, które przełamały bariery płci i wniosły swój wkład w równość płci.

Historia Dnia Mężczyzn

Historia Dnia Mężczyzn sięga starożytności i związana jest z męczennikami z XII Legionu Rzymskiego. W 320 roku n.e., 40 żołnierzy tej jednostki, którzy byli wyznawcami chrześcijaństwa, zmarło po serii tortur zadanych im przez rzymskich urzędników za ich wiarę.

Z czasem ich historia stała się symbolem męstwa i poświęcenia oraz inspiracją dla wielu wyznawców chrześcijaństwa na całym świecie. Obecnie Dzień Mężczyzn jest obchodzony jako uczczenie tej historii oraz jako okazja do promowania odwagi, poświęcenia czy przywiązania do wartości.

W Kościele katolickim 10 marca obchodzony jest właśnie jako liturgiczne wspomnienie świętych męczenników z Sebasty.

Historia rzymskich legionistów skazanych za wiarę na śmierć
Zazwyczaj Dzień Mężczyzn celebrujemy z dorosłymi panami
Dzień Mężczyzny świętują panowie dorośli i starsi panowie

Dzień Mężczyzny i Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka był dotychczas bardziej popularny niż Dzień Mężczyzny, a święta te często są ze sobą mylone. Jaka jest między nimi różnica?

Różnica między Dniem Mężczyzny a Dniem Chłopaka polega na tym, że Dzień Mężczyzny jest skierowany do dorosłych mężczyzn, takich jak ojcowie i dziadkowie, a Dzień Chłopaka jest skierowany do chłopców i nastolatków.

Dzień Mężczyzny jest okazją do uczczenia i docenienia roli dorosłych mężczyzn w społeczeństwie i rodzinie. To czas, kiedy można wyrazić wdzięczność i uznanie dla ich wkładu w życie swoich rodzin i społeczeństwa.

Natomiast Dzień Chłopaka to okazja do celebrowania przyjaźni między nastolatkami i docenienia najmłodszych chłopców. Przeważnie obchodzony jest przez uczniów w szkołach – dziewczynki przygotowują dla chłopców drobne upominki.

Prezenty na Dzień Mężczyzn

Co podarować mężczyznom w swoim otoczeniu z okazji Dnia Mężczyzny? Przygotowaliśmy listę nieoczywistych prezentów, wśród których z pewnością znajdzie się coś dla każdego.

 • Zestaw narzędzi DIY – kreatywny i praktyczny prezent dla mężczyzny, który lubi majsterkować i rozwijać swoje umiejętności manualne.
 • Gadżety elektroniczne – takie prezenty są zawsze na czasie i umożliwiają mężczyźnie bycie na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Smartwatch albo słuchawki bezprzewodowe to doskonałe prezenty, które będą towarzyszyć obdarowanemu w codziennych aktywnościach.
 • Kurs językowy – opłacając mężczyźnie kurs językowy, można mu pomóc w rozwoju jego kompetencji językowych i umożliwić mu naukę nowego języka. To także okazja, aby poszerzyć horyzonty i poznać nowe kultury. Jeśli znasz kogoś, kto doceniłby taki prezent, zapoznaj się z kursami językowymi naszej szkoły i wybierz coś odpowiedniego (kurs hiszpańskiego, kurs niemieckiego, a może kurs szwedzkiego?).
 • Wieczór w spa – to doskonały podarunek dla mężczyzny, który potrzebuje odpoczynku i relaksu. Taki wypad pozwoli mu zresetować umysł i ciało, a także zregenerować siły. Jest to również okazja do spędzenia czasu tylko we dwoje.
 • Wypad na paintball lub strzelnicę – dla mężczyzny, który lubi aktywności i emocje, będzie świetnym prezentem. To dobra okazja, aby spróbować czegoś nowego.
 • Książka – doskonały prezent dla moli książkowych i nie tylko. Pozwoli poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć nowe umiejętności.
 • Zestaw do wina lub whisky – świetny prezent dla amatora dobrych trunków, który zapewni mu odrobinę luksusu.
Czym różni się Dzień Mężczyzny od Dnia Chłopaka
Celem Dnia Mężczyzn jest promowanie równości płci.
Czym się różni Dzień Mężczyzny od Dnia Chłopaka

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn

Choć w Polsce obchodzimy Dzień Mężczyzn 10 marca, to nie jest to jedyne tego typu święto na świecie. Najbardziej znanym globalnie Dniem Mężczyzn jest ten obchodzony 19 listopada, czyli Międzynarodowy Dzień Mężczyzn.

Został on ustanowiony w 1999 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a jego celem jest zwrócenie uwagi na ważne kwestie związane z mężczyznami i chłopcami.

Obchody Międzynarodowego Dnia Mężczyzny

Tradycją tego święta jest organizowanie wydarzeń i kampanii na całym świecie, które zwracają uwagę na różne aspekty życia mężczyzn i chłopców. Wiele organizacji pozarządowych, rządów i instytucji używa tego dnia jako okazji do zapoczątkowania rozmów i działań mających na celu zmianę sytuacji mężczyzn i chłopców na całym świecie.

W skrócie Międzynarodowy Dzień Mężczyzn jest ważnym świętem, które, podobnie jak nasz Polski Dzień Mężczyzny, pomaga zwrócić uwagę na ważne kwestie dotyczące mężczyzn i chłopców i zachęca do działań mających na celu poprawę ich sytuacji.

Warto w Dniu Mężczyzny znaleźć czas dla bliskiej osoby
Dzień Chłopaka obchodzą nastolatkowie
19 listopada 1999 roku w Trynidadzie i Tobago przy wsparciu Organizacji Narodów Zjednoczonych uchwalono International Men's Day.

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn w językach świata

Jaką nazwę nosi to święto w różnych zakątkach świata? Przekonaj się, sprawdzając na poniższej liście.

 • język angielski: International Men’s Day
 • język francuski: Journée internationale des hommes
 • język niemiecki: Internationaler Männertag
 • język hiszpański: Día Internacional del Hombre
 • język włoski: Giornata Internazionale dell’Uomo
 • język rosyjski: Международный день мужчин
 • język portugalski: Dia Internacional do Homem
 • język duński: International Mænds Dag
 • język szwedzki: Internationella Mäns Dag
 • język norweski: Internasjonal Menns Dag
 • język fiński: Kansainvälinen miesten päivä
 • język czeski: Mezinárodní den mužů
 • język węgierski: Nemzetközi Férfiak Napja
 • język turecki: Uluslararası Erkekler Günü
 • język koreański: 국제 남성의 날
 • język arabski: اليوم الدولي للرجال
 • język chiński: 国际男性日
 • język japoński: 国際男性の日
 • język hinduski: अंतर्राष्ट्रीय पुरुष दिवस

Dzień Mężczyzn na co dzień

Międzynarodowy Dzień Mężczyzn to dzień uznania dla wkładu i osiągnięć mężczyzn na całym świecie. Ważne jest jednak, aby nie ograniczać go tylko do jednego dnia w roku. Zamiast tego powinniśmy dążyć do wspierania mężczyzn każdego dnia.

chatsimple