Grecja – co warto o niej wiedzieć?

wakacje w środkowej Grecji, Grecja kontynentalna, greckie wyspy
wakacje w środkowej Grecji, Grecja kontynentalna, greckie wyspy

Tajemnicze ruiny dawnych świątyń, barwne opowieści o antycznych bogach i herosach, piaszczyste plaże i łagodny klimat sprawiają, że Grecja to idealne miejsce na niezapomnianą wycieczkę.

Przed podróżą trzeba jednak podjąć bardzo trudną decyzję – gdzie chcemy się udać. Które miejsce wydaje się bardziej zachęcające: Grecja kontynentalna czy jedna z malowniczych wysp położonych na Morzu Śródziemnym, Egejskim, Kreteńskim lub Jońskim?

Gdzie leży Grecja?

Grecja leży na południu Półwyspu Bałkańskiego, w południowo-wschodnim regionie Europy. Składa się z części kontynentalnej i kilku tysięcy wysp. Jej powierzchnia wynosi 131 957 km². Kraj słynie z bardzo długiej linii brzegowej, rozciągającej się aż na 14 880 km. Sąsiaduje z Albanią, Bułgarią, Macedonią Północną i Turcją.

Grecja; kameralna wyspa – różnorodne plaże, wybór owoców morza, gaje oliwne, grecka kuchnia
Dużą popularnością cieszą się wakacje w Grecji
Pobyt w Grecji – wakacje nad czystym morzem

Flaga Grecji

Flaga Grecji ma kształt prostokąta podzielonego na dziewięć ułożonych naprzemiennie poziomych pasów w kolorach białym i niebieskim. W jej lewym górnym rogu znajduje się biały krzyż na niebieskim tle. Wygląd symbolu narodowego nawiązuje do przywiązania mieszkańców kraju do wiary prawosławnej.

Stolica Grecji

Stolicy Grecji, Aten, nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi kultury, sztuki czy historii. To największe miasto kraju odwiedzają co roku miliony turystów z całego świata. Najchętniej zwiedzanymi zabytkami są Akropol z Partenonem, Teatr Dionizosa, Odeon Heroda Attyka i forum rzymskie.

Ateny zamieszkują ponad 3 miliony osób (za: macrotrends.net). W mieście znajdują się najważniejsze ośrodki administracyjne kraju, uniwersytety, banki i instytucje kulturalne. Jest ono dobrze skomunikowane z pozostałymi regionami Grecji i innymi państwami Europy, m.in. za pośrednictwem międzynarodowego portu lotniczego i morskiego.

Nutka historii

Bardzo ciekawą historią związaną ze stolicą Grecji jest mit dotyczący jej nazwy. Według wierzeń starożytnych obecne Ateny szczególnie przypadły do gustu dwóm potężnym bóstwom olimpijskim: Atenie i Posejdonowi. Aby zdobyć względy mieszkańców miasta, urządzili konkurs na wymyślenie najbardziej przydatnego prezentu, którym mogliby ich obdarować. Bogini mądrości ofiarowała Ateńczykom drzewko oliwne, a bóg morza – słone źródełko. Pierwszy prezent bardziej spodobał się ludziom, ponieważ słona woda nie nadawała się do spożycia. Aby uhonorować córkę Zeusa, nazwano osadę na jej cześć.

Czas w Grecji

W Grecji panuje strefa czasowa UTC+2 (czas wschodnioeuropejski). Od marca do października obowiązuje czas letni UTC+3. Oznacza to, że przez cały rok na zegarkach mieszkańców Aten, Rodos czy Santorini będzie godzina później niż w Polsce.

Waluta Grecji

W 2002 roku Grecja zrezygnowała ze swojej lokalnej waluty, drachmy, na rzecz euro. Autorem grafik na awersach nowych monet jest Georges Stampatopoulos. Aby uświetnić wspaniałą grecką kulturę, zawarł na nich m.in. rysunek przedstawiający Zeusa uprowadzającego Europę i obrazek sowy, symbolu bogini Ateny.

Ile wysp ma Grecja?

W skład terytorium Grecji wchodzi około 6000 wysp i wysepek, należących do basenów czterech mórz: Egejskiego, Kreteńskiego, Jońskiego i Śródziemnego. Tylko 227 z nich jest zamieszkanych przez ludzi (za: visitgreece.gr). Największa grecka wyspa to Kreta; a najmniejsza – Chalki. Do najpopularniejszych miejsc polecanych w przewodnikach turystycznych należą: Rodos, Zakintos, Santorini, Korfu i Kos.

Kultura starożytnej Grecji

Starożytna Grecja różniła się znacznie od państw znanych współcześnie. Na jej terenie nie obowiązywała jedna władza czy prawo. Mieszkańców poszczególnych polis (miast-państw) łączyła przede wszystkim kultura: wierzenia, teatr, język i igrzyska olimpijskie.

Grecy wyznawali religię politeistyczną. Każde miejsce, czynność, zawód, a nawet zjawisko atmosferyczne miało swoje bóstwo opiekuńcze. Wśród nich wyróżniali się antropomorficzni bogowie olimpijscy – mocarze, którzy rządzili ówczesnym światem – Zeus (przywódca bogów), Hera (patronka rodzin), Atena (bogini mądrości i sprawiedliwej wojny), Hefajstos (bóg ognia), Posejdon (bóg morza), Afrodyta (bogini piękności), Ares (bóg wojny), Artemida (bogini łowów), Apollo (bóg sztuki i poezji) oraz Hermes (bóg handlarzy, podróżników i złodziei). Lokalne mity pełne były również innych istot: driad, faunów, gigantów, hydr czy wielogłowych psów.

Grecja to miejsce narodzin teatru. Starożytni wprost uwielbiali spędzać czas, oglądając wystawiane w miastach spektakle. W każdym z większych ośrodków znajdował się amfiteatr. Na scenie prezentowano głównie tragedie (utwory, w których bohater znajdował się w sytuacji bez wyjścia) i komedie (zabawne historie z życia codziennego). Aktorami byli zawsze mężczyźni. Obowiązywała zasada jedności czasu (maksymalnie jeden dzień), miejsca (brak zmian scenerii) i akcji (jeden wątek).

Odbywające się co 4 lata igrzyska olimpijskie wymuszały na walczących ze sobą polis rozejm. Na 5 dni do Olimpii zjeżdżali się zawodnicy z całej Grecji, aby zaprezentować swoje umiejętności w zawodach sportowych. Popularnymi dyscyplinami były: biegi, rzut oszczepem i dyskiem, skoki w dal i walka wręcz. Zwycięzcy dostawali symboliczne nagrody (wieniec laurowy); mogli także liczyć na wieczną sławę w rodzinnym mieście.

Komisja Europejska
W Grecji trwa lato, aby ochronić się przed wysokimi temperaturami, spróbuj jogurtu greckiego w czasie pobytu
błogi relaks czy korzystanie z życia nocnego

Język grecki

Większość mieszkańców Grecji na co dzień używa języka greckiego, który jest jedynym językiem oficjalnym kraju (a także Cypru). Szacuje się, że na świecie mówi nim około 12 milionów ludzi (za: worlddata.info). Najbardziej rozpowszechnione języki mniejszości na Peloponezie to macedoński, albański i armeński.

Język grecki ma długą historię. Powstał prawdopodobnie około 1600 r. p.n.e. na terenie Krety. Na przestrzeni wieków uległ wielu przemianom. Od X wieku jest zapisywany przy pomocy unikalnego alfabetu greckiego. Mowa Greków wywarła znaczący wpływ na języki europejskie. Jej ślad można odnaleźć m.in. w terminologii naukowej.

Tłumacz języka greckiego pomoże Ci przetłumaczyć m.in. pracę naukową, artykuł prasowy czy tekst blogowy na polski. Przekładem ważnych dokumentów (np. akt sądowych, dokumentacji medycznej czy firmowej) zajmie się jeden z naszych tłumaczy pisemnych. Jeśli potrzebujesz wsparcia językowego podczas konferencji lub spotkania biznesowego, skorzystaj z usług tłumacza ustnego. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej na temat stawek i terminów zleceń.

Ile trwa lot do Grecji?

Lot samolotem jest najszybszym sposobem na podróż do Grecji. Do Aten, na Rodos, Kretę czy Korfu można dolecieć z wielu polskich miast. Linie lotnicze, które oferują takie połączenia, to m.in. Ryanair, Wizzair, LOT i Aegean Airlines. Bezpośredni lot trwa od 2 do 3 godzin, zależnie od miejsca wylotu i celu wycieczki. W sezonie, gdy biura podróży uruchamiają kursy czarterowe, liczba możliwości znacznie się zwiększa.

Czy do Grecji potrzebny jest paszport?

Grecja wstąpiła do Unii Europejskiej już w 1981 roku, a do strefy Schengen – 19 lat później. Dlatego też obywatele wspólnoty, aby wjechać do kraju, okazują paszport lub dowód osobisty. Dokument musi być ważny przez cały okres pobytu. Bez dodatkowych formalności można przebywać na terytorium państwa do 90 dni.

Dzięki przynależności do Unii Europejskiej wymiana handlowa pomiędzy Polską a Grecją jest znacznie ułatwiona. Z roku na rok zwiększa się zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników władających językiem greckim. Jeśli zajmujesz się rekrutacją i głowisz się, jak najlepiej przeprowadzić weryfikację umiejętności językowych – zapraszamy do przetestowania naszej platformy online – Focus Audit Tool.

Grecja – gdzie na wakacje?

Mnogość ciekawych miejsc w Grecji zachwyca. Może jednak przyprawić o niemały zawrót głowy podczas próby wyboru następnego celu urlopowego. Przed podjęciem decyzji, zerknij na nasze pomysły.

Santorini

Santorini to najprawdopodobniej najbardziej fotogeniczna wyspa świata. Białe budynki odbijające światło słoneczne, niebieskie dachy, lazurowa woda, a na dodatek obecność niespiesznie wędrujących uliczkami osiołków sprawiają, że naprawdę trudno zrobić tam złe zdjęcie. Długo się zastanawialiśmy i potrafimy wskazać tylko jeden minus tego miejsca – w sezonie turystycznym uliczki najładniejszych miasteczek – Oi i Firy – potrafią być naprawdę zatłoczone.

Rodos

Podczas pobytu na Rodos warto odwiedzić Prasonisi – plażę leżącą pomiędzy Morzem Śródziemnym i Egejskim. Wypoczywając na niej, trzeba podjąć decyzję, w którym akwenie mamy ochotę popływać w danym momencie.

Zwiedzanie wyspy warto zacząć od jej stolicy – Rodos. Przemierzając zaułki wewnątrz starego miasta-twierdzy, poczujesz się, jakbyś przeniósł się w przeszłość, do średniowiecza, a odwiedzając port – będziesz mógł wyobrazić sobie, że jesteś w tym miejscu 2 tysiące lat wcześniej, gdy jeszcze stał tam jeden z 7 cudów świata – Kolos Rodyjski.

Zakintos

Na pewno kojarzysz charakterystyczne zdjęcie przedstawiające białe klify, lazurową zatoczkę i ukrytą plażę, na której spoczywa majestatyczny wrak statku. To właśnie najsłynniejsza z atrakcji wyspy Zakintos, a także główny powód, dla którego co lato ściągają tam tłumy gości. Miejsce to jest rajem nie tylko dla miłośników pięknych krajobrazów, ale przede wszystkim dla nurków, którzy mogą podszkolić swoje umiejętności w ciepłych wodach Morza Jońskiego.

Grecja – co warto zobaczyć na półwyspie?

Podziwiając urok greckich wysp, łatwo zapomnieć, że kraj ten ma również do zaoferowania wiele ciekawych miejsc położonych na kontynencie. Nie każdy przecież do dobrego odpoczynku potrzebuje plaży…

Meteory

Na północy Grecji, w pobliżu Tesalonik, znajdują się Meteory – kompleks 24 klasztorów prawosławnych. Dostępu do nich bronią strome zbocza wzgórz, na których zostały usytuowane. Początkowo dotarcie do ich bram wiązało się z mozolną wędrówką, obecnie większość budowli została udostępniona turystom, a wejście do nich odpowiednio przystosowane (przy pomocy schodów i pomostów).

Olimp

Najwyższy masyw górski kraju, Olimp, w starożytności był uważany za siedzibę najważniejszych bóstw. Obecnie na jego terenie rozciąga się najstarszy park narodowy Grecji, który można zwiedzać, a na najwyższy szczyt – Mitikas – prowadzą ścieżki turystyczne.

Grecja – między Zachodnią Europą a Bliskim Wschodem
Grecja – trzęsienia ziemi
Greckie wyspy – przydatne informacje

Τα λέμε! (ta leme!)

Jeśli czytając nasz tekst, wyobrażałeś sobie rozpływające się w ustach souvlaki, aromatyczną musakę czy słodką chałwę, to znak, że już czas na wycieczkę do Grecji. Zanim jednak rzucisz się w wir przygód, zerknij, jakie kursy języka angielskiego są dostępne w naszej szkole językowej. Nie tylko nauczymy Cię zamawiać jedzenie, ale również pokażemy, jak sobie poradzić w innych sytuacjach.

chatsimple