Bułgaria – co warto o niej wiedzieć?

Bułgaria; doskonałe wina, opuszczenia kraju, bułgarii kary w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, w języku bułgarskim

Bułgaria ze względu na dość łatwy dojazd, przystępne ceny i niepowtarzalny klimat od lat znajduje się w czołówce ofert biur podróży. Jej kurorty nadmorskie co roku przeżywają prawdziwe oblężenie.

Jednak Bułgaria to nie tylko morze, ale również góry, ciekawe miasta i obiekty historyczne. To także pyszne i pożywne potrawy, którym zawsze towarzyszy domowe wino. Z wycieczki po kraju warto przywieźć nie tylko wspomnienia, ale również produkty z dodatkiem róż (olejki, perfumy, konfitury, miody czy alkohole).

Gdzie leży Bułgaria?

Bułgaria to kraj o powierzchni 110 993,6 km2 położony na południu Europy, na Półwyspie Bałkańskim. Do jej sąsiadów zaliczają się: Rumunia, Serbia, Macedonia Północna, Grecja i Turcja. Na wschodzie graniczy z Morzem Czarnym.

Flaga Bułgarii

Bułgarska flaga składa się z trzech pionowych pasów o barwach białej, zielonej i czerwonej. Mają one symboliczne znaczenie i odpowiadają kolejno: pokojowi, wolności i ofiarom walk o wyzwolenie kraju spod panowania tureckiego. Nie bez przyczyny flaga przypomina wyglądem rosyjską; wybór jej kolorystyki był podyktowany chęcią wyrażenia wdzięczności za pomoc w walce o niepodległość od Turcji.

Waluta Bułgarii

Od 1881 roku jako środek płatniczy w Bułgarii służy lew, który dzieli się na stotinki. Waluta ta jest sztywno powiązana z euro (1 EUR to ok. 1,95 BGN). Za politykę walutową kraju odpowiada Narodowy Bank Bułgarii.

Stolica Bułgarii

Stolicą Bułgarii jest miasto położone w zachodniej części kraju, niedaleko granicy z Serbią – Sofia. Zamieszkuje je prawie 1,3 miliona osób (za: worldpopulationreview.com). Ludzie na jej terenach mieszkali już od 7000 roku p.n.e. Na przestrzeni dziejów nosiła ona różne nazwy – Serdika w starożytności i Sredec w średniowieczu. Jej największy rozkwit miał miejsce po 1888 roku, kiedy została wybrana na stolicę Księstwa Bułgarii.

Bułgaria; terytorium Bułgarii, bułgarskie wina, należy zachować szczególną ostrożność, znakomita kuchnia
Bułgaria; doskonałe wina, opuszczenia kraju, bułgarii kary w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego, w języku bułgarskim
Bułgaria; Bułgaria leży na wybrzeżu Morza Czarnego, nie należy pozostawiać auta w miejscu, które nie jest do tego przeznaczone, najstarsze miasto

Prezydent Bułgarii

Ustrój polityczny Bułgarii to republika demokratyczna. Prezydent, będący przedstawicielem władzy wykonawczej, jest głową państwa, reprezentuje kraj za granicą, ogłasza ustawy oraz zarządza wybory do Zgromadzenia Narodowego. Kandydatów wyłania się w drodze powszechnego głosowania na pięcioletnią kadencję.

Od 2017 roku prezydentem Bułgarii jest, związany z Bułgarską Partią Socjalistyczną, Rumen Radew. W 2021 roku został wybrany na kolejną kadencję. Przed objęciem funkcji głowy państwa robił on karierę wojskową, podczas której dosłużył się stopnia generała majora.

Języki w Bułgarii

Oficjalnym językiem kraju jest bułgarski, którym na co dzień mówi tam ok. 7 milionów ludzi. Najpopularniejszy język mniejszości stanowi turecki. Jego użytkownicy to potomkowie Turków, którzy przybyli na teren Bułgarii z Anatolii na przełomie XIV i XV wieku. Dość rozpowszechnione są też: romski, angielski, niemiecki i rosyjski (za: tilti.co.uk).

Język bułgarski

Bułgarski ma około 9 milionów użytkowników, którzy mieszkają m.in. w Bułgarii, Macedonii Północnej, Ukrainie i Turcji. To język słowiański, blisko spokrewniony z macedońskim. Do jego zapisu używa się cyrylicy. Ze względów historycznych i geograficznych na kształtowanie się bułgarskiego miały wpływ grecki i turecki.

Twoja firma zatrudnia osoby bułgarskojęzyczne i szukasz sposobu na efektywne sprawdzanie ich umiejętności językowych? Nasze narzędzie do audytu językowego Focus Audit Tool zostało stworzone właśnie w tym celu. Dowiedz się, w czym może Ci pomóc.

Ile trwa lot do Bułgarii?

Lot do Bułgarii trwa ok. 2-3 godziny, zależnie od miejsca wylotu i celu podróży. Kraj ten jest dość dobrze skomunikowany z Polską. Główne lotniska w Sofii, Warnie i Burgas są obsługiwane przez kilka znanych linii lotniczych. Wybór samolotu znacznie skraca podróż, która transportem naziemnym trwa od kilkunastu do ponad 20 godzin.

Bułgaria – co warto zobaczyć?

Gdzie najbardziej lubisz spędzać czas podczas wakacji? W górach, nad morzem, w lasach, nad jeziorem? Jakie miejsca pomagają Ci odpocząć? Cerkwie, kościoły, muzea, restauracje? To wszystko i jeszcze więcej czeka na Ciebie w Bułgarii.

Złote Piaski

Złote Piaski to kilometry piaszczystych plaż nad Morzem Czarnym. Znajdują się tam ogromne kurorty, które sprzyjają odpoczynkowi dla spragnionych atrakcji. Co roku region ten odwiedzają rzesze turystów. Specjalnie dla nich przygotowano luksusowe hotele, restauracje podające dania kuchni bułgarskiej i międzynarodowej, a także liczne kluby. Na popularność kurortu wpływa bliskość portu lotniczego w Warnie.

Sofia – Bułgaria stołeczna

Sofię od nadmorskich kurortów dzieli prawie 400 km, dlatego aby odpocząć nad morzem i zwiedzić bułgarską stolicę, trzeba dobrze zaplanować podróż. Najciekawszymi zabytkami miasta są budowle sakralne: cerkiew Bojańska i katedra Aleksandra Newskiego. Na uwagę zasługują również pozostałości rzymskiej Serdiki. Zmęczonym wielkomiejskim zgiełkiem polecamy wycieczkę na masyw Witosza, który przy dobrej pogodzie jest widoczny z centrum miasta.

Góry w Bułgarii

Obszary górzyste zajmują 60% powierzchni Bułgarii. Najwyższym szczytem jest Musała (2925 m n.p.m.). Jej nazwa oznacza górę Allaha. Mnogość masywów górskich i ciekawych miejsc może przytłaczać, dlatego też na początek polecamy odwiedzenie Parku Narodowego Riła, na którego terenie znajdują się malownicze jeziora i Skakawica wodospad o wysokości 70 m.

Wielkie Tyrnowo

Wielkie Tyrnowo to niewielka miejscowość o uroczej architekturze, która sprawdzi się idealnie jako tło do wakacyjnych zdjęć. Ze względu na jej rozmiary ciężko uwierzyć, że w późnym średniowieczu była ona stolicą Drugiego Imperium Bułgarskiego. Obecnie turyści przybywają tam głównie zwabieni ogromną twierdzą Carewec, krętymi uliczkami i tradycyjną zabudową.

Bułgaria
Bułgaria
Bułgaria

Wjazd do Bułgarii

Najszybszym środkiem transportu do Bułgarii jest samolot, nie brak również osób decydujących się na dłuższą podróż samochodem czy autokarem. Ponieważ kraj należy do Unii Europejskiej, nie ma zbyt wielu wymagań wjazdowych.

Czy do Bułgarii potrzebny jest paszport?

Do Bułgarii można zabrać paszport, ale nie jest on konieczny. Istnieje możliwość wjazdu po okazaniu ważnego dowodu osobistego. Bez dodatkowych formalności na terytorium kraju można przebywać do 90 dni (w ciągu 6 miesięcy od przekroczenia granicy po raz pierwszy).

Jeśli postanowiłeś związać swoje życie z Bułgarią, z pewnością nadejdzie moment, w którym będziesz potrzebował tłumacza języka bułgarskiego. Zapisz sobie adres naszej strony już teraz, żeby nie martwić się, gdy znalezienie profesjonalisty stanie się pilną sprawą.

Ciekawostki o Bułgarii

  • Sofia jest trzecią najwyżej położoną stolicą w Europie. W tej konkurencji prześcignęły ją tylko Madryt i Andora.
  • Pierwsze państwo bułgarskie powstało już w 681 roku, czyli kilkaset lat wcześniej niż nasz kraj.
  • Tak jak inne narodowości Półwyspu Bałkańskiego, tak i Bułgarzy szczycą się swoim aromatycznym trunkiem – rakiją, stworzoną na bazie owoców (zazwyczaj gruszek lub śliwek) i doprawioną anyżem oraz goździkami. Wiele osób pędzi domowy alkohol, który chętnie udostępniają turystom.
  • Miłośnicy win także się nie zawiodą. W Bułgarii wyznaczono aż 5 regionów winiarskich. Uprawiane odmiany to Sauvignon, Chardonnay, Merlot, Muscat, a także lokalne szczepy.
  • Bułgaria to doskonały przykład kraju, w którym mowa ciała może okazać się przeszkodą w komunikacji. Kręcenie głową nie oznacza tam przeczenia, a wręcz przeciwnie – potwierdzenie.
  • Jeśli odwiedzasz Bułgarię w okresie Wielkiego Postu, masz niepowtarzalną okazję na spotkanie kukierów. To grupa przebierańców w przerażających kostiumach, która chodzi od wsi do wsi, robiąc przy tym dużo hałasu. Ich wygląd przyciąga uwagę, a cel ich działań jest szczytny. Właśnie w ten sposób próbują oni przepędzić zło.

До скоро! (Do skoro!)

Powodów do odwiedzenia Bułgarii jest naprawdę wiele. Może to być gościnność ludzi, dźwięczny język, zabytki archeologiczne, ciekawa architektura, ciepłe morze, piaszczyste plaże lub ładna pogoda. Nas z kolei najbardziej przekonują krajobrazy i lokalna kuchnia. A Ciebie?

chatsimple