Gruzja – co warto o niej wiedzieć?

Gruzja; gruzińskie służby graniczne działają, większości miast nadaje urok, zakaz bezpośredniego spożycia

Niewielki kościół położony na soczyście zielonym wzgórzu na tle majestatycznych ośnieżonych szczytów to ulubiony pejzaż biur podróży reklamujących podróże do Gruzji. Klasztor Cminda Sameba w Stepancmindzie i nieodłączna góra Kazbek to prawdziwa wizytówka kraju.

Patrząc na zdjęcia z Gruzji, można odnieść wrażenie, że jest tam wszystko, o czym da się zamarzyć: wysokie góry, ciepłe morze, egzotyczna roślinność, zachwycające miasta… Sami Gruzini lubią opowiadać legendę, według której ich piękny kraj był przeznaczony dla samego Boga. Władca niebieski zrezygnował ze swojej ziemi, obdarowując ich nią w nagrodę za umiejętność cieszenia się życiem. Jak w każdej opowieści, także i tu znajdziemy ziarnko prawdy – Gruzja po prostu zachwyca.

Gdzie leży Gruzja?

Gruzja położona jest w południowej części Kaukazu, na pograniczu Azji i Europy. Jej sąsiadami są Rosja (na północy), Armenia i Turcja (na południu) oraz Azerbejdżan (na zachodzie). Jej terytorium rozciąga się na 69 700 km²; większa część państwa leży na wyżynach lub w górach. Kraj ma dostęp do Morza Czarnego.

Flaga Gruzji

Gruzińska flaga to biały prostokąt, na którego środku umieszczono czerwony krzyż św. Jakuba i cztery mniejsze krzyże w tym kolorze rozmieszczone po jego bokach. Symbolizują one Jezusa i Jego apostołów. Inna interpretacja wskazuje, że każdy z mniejszych elementów odnosi się do regionów zamieszkanych przez mniejszości: Abchazji, Adżarii, Osetii Południowej i Dżawacheti, zjednoczonych przez silną Gruzję, której odpowiada największy krzyż. Obecna flaga kraju obowiązuje od niedawna, bo od 2004 roku.

Waluta Gruzji

Głównym środkiem płatniczym w Gruzji jest lari. Jego nazwa w lokalnym języku oznacza „skarb” lub „własność”. Jedno lari dzieli się na 100 tetri. W obiegu waluta ta znajduje się od 1995 roku, kiedy to zastąpiła rosyjskie ruble. Co ciekawe, banknoty używane przez Gruzinów i polskich turystów w lokalnych sklepach są produkowane w naszym kraju – w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Stolica Gruzji

Położone na wzgórzach Tbilisi (znane w historii również jako Tyflis) zostało faktyczną stolicą Gruzji już na początku VI wieku za czasów króla Daczi I Udżarmelego. Jego powstanie datuje się na przełom V i VI wieku i związana jest z nim legenda o innym władcy – Wachtangu I Gorgasali – który spędzał wolny czas, biorąc udział w polowaniach. Pewnego dnia, gdy oddawał się ulubionej rozrywce w pobliżu Tbilisi, zauważył sokoła, który pochwycił bażanta. Postanowił udać się za ptakiem i dotarł do źródła, przy którym oba zwierzęta – drapieżnik i ofiara – leżały martwe. Okazało się, że woda w nim była tak gorąca, że zabiła ptaki. Zaciekawiony król rozejrzał się po okolicy i zakochawszy się w widoku, zdecydował, że założy tam miasto. Na cześć gorących źródeł nazwano je Tbilisi, od słowa tbili, które po gruzińsku oznacza po prostu „ciepły”.

Na przestrzeni wieków miasto traciło i zyskiwało status stolicy, ponieważ historia kraju, w którym się znajduje, jest niezwykle burzliwa. W 1991, gdy po latach okupacji radzieckiej narodziła się współczesna Gruzja, Tbilisi pozostało głównym ośrodkiem administracyjnym. Obecnie mieszka tam nieco ponad milion osób (za: macrotrends.net).

Gruzja; gruzińskie służby graniczne działają, większości miast nadaje urok, zakaz bezpośredniego spożycia
Gruzja; zachód Gruzji, minister obrony, sieci wodociągowej pod kontrolą władz gruzińskich, ruchu bezwizowym
Gruzja; Gruzja dzieli się na części; przekazania sprawy, wwieźć leki wyłącznie niezbędne

Gruzja – język

Językiem urzędowym kraju jest gruziński. W Abchazji, spornym regionie położonym nad Morzem Czarnym, obowiązuje również język abchaski. Ponadto usłyszeć można wiele języków mniejszości, w tym osetyjski, azerski czy ormiański. Znaczna część społeczeństwa zna język rosyjski.

Język gruziński

Językiem gruzińskim posługuje się ok. czterech milionów osób w kraju i 500 tysięcy za granicą (za: Study in Georgia). Do jego zapisu używa się wyjątkowego alfabetu, za którego twórcę uważa się króla Farnawaza I, który żył na przełomie IV i III w. p.n.e. Prawdopodobnie pismo to jest jednak nieco młodsze; jego najstarsze zabytki pochodzą z V w. n.e.

Gruziński jest językiem aglutynacyjnym, należącym do rodziny kartawelskiej, obecnej na południowym Kaukazie. Wyróżnia się aż 18 dialektów rozmieszczonych na terenie kraju. Co ciekawe, nie musimy czekać, aż nasz rozmówca się odezwie, aby rozpoznać miejsce jego pochodzenia – już jego nazwisko może nam to zdradzić.

Język abchaski

Abchaski jest oficjalnym językiem Republiki Abchazji – państwa nieuznawanego na arenie międzynarodowej (z pominięciem Rosji i kilku jej sojuszników). Ma on około 90 tysięcy użytkowników w regionie oraz diasporach (m.in. w Turcji; za: Encyclopedia Britannica). Obecnie do jego zapisu używa się cyrylicy.

Język rosyjski

Rosjanie są w Gruzji jedną z najbardziej liczących się mniejszości narodowych. Ich liczba znacznie zwiększyła się w 2022 roku, po agresji rosyjskiej na Ukrainę. Użytkownicy języka rosyjskiego są jednak znacznie bardziej liczni. Wynika to przede wszystkim ze względów historycznych i silnych więzów, które łączyły oba kraje na przestrzeni lat.

Jeśli potrzebujesz tłumacza od zadań specjalnych (tłumaczenie z obcego języka na inny język obcy lub nietypowa treść tekstu) i straciłeś już nadzieję na jego znalezienie, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – napisz do nas, a sprawdzimy, jak możemy Ci pomóc.

Czy Gruzja jest w NATO?

Od 2008 roku Gruzja ubiega się o członkostwo w NATO, jednak do tej pory jej starania nie zostały uwieńczone sukcesem. Wśród zwolenników rozszerzenia granicy paktu można wskazać m.in. Polskę i USA, a wśród przeciwników przede wszystkim Rosję. Odbyło się wiele posiedzeń i spotkań dotyczących kandydatury kraju. Na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku zapewniono lokalne władze, że po spełnieniu wszystkich warunków państwo będzie mogło dołączyć do organizacji. Na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej możemy nawet przeczytać, że Gruzja jest kluczowym partnerem NATO, zapewniającym stabilność w obszarze Morza Czarnego.

Gruzja jest zrzeszona w wielu organizacjach międzynarodowych, m.in. Radzie Europy, Europejskiej Organizacji ds. Żeglugi Powietrznej czy Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Od 2014 roku ma również status kraju stowarzyszonego z Unią Europejską, a w 2016 roku wstąpiła do jej strefy wolnego handlu.

Gruzja – pogoda

Na znacznej części terytorium Gruzji panuje łagodny klimat podzwrotnikowy. Lata są tam gorące, a zimy łagodne. Na zachodzie kraju występuje niewiele opadów. Zupełnie inna pogoda panuje w górach, gdzie lata są rześkie, a zimy mroźne.

Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień. Średnia dobowa temperatura wynosi wówczas 25 stopni. W zimie temperatury utrzymują się na poziomie kilku stopni w dzień i spadają poniżej zera w nocy. Gruzini cieszą się dużą liczbą dni słonecznych w ciągu roku, od kilkunastu do nawet 24 w miesiącu (za: wakacje.pl).

Gruzja – co zobaczyć?

W Gruzji do zobaczenia jest naprawdę wiele i każdy znajdzie tam coś dla siebie. Plażowiczom spodoba się długie wybrzeże Morza Czarnego, miłośnicy historii zachwycą się jaskiniami w Wardzi lub starą stolicą – Mcchetą, a poszukiwaczom przygód mocniej zabije serce na widok kolejki w Cziaturze.

Batumi

Batumi to Las Vegas wschodu, mekka hazardu dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą udać się za ocean. Miasto to żyje po to, by się bawić. W tym celu powstały liczne kluby i restauracje, w których wieczorami i nocami wspólnie spędzają czas turyści i miejscowi. W Batumi nie da się nudzić również za dnia, gdy szeroka plaża kusi słońcem i pięknym widokiem morza.

Gruzja – góry

W Gruzji widok gór to codzienność. Jej północną granicę wyznaczają Pasma Główne Wielkiego Kaukazu. Najwyższym szczytem kraju jest Szchara (5193 m n.p.m.). Inne pasma górskie w regionie to m.in. Góry Swaneckie, Góry Abchaskie, Góry Kacheckie czy Góry Gomborskie. Na południu Gruzji znajdują się pasma tzw. Małego Kaukazu, m.in.: Góry Samsarskie i Adżarsko-Imeretyńskie.

W Batumi można oddawać się rozrywce od rana do wieczora, a w gruzińskich górach – odnaleźć spokój. Łatwiej dostępne miejsca, takie jak malowniczo położony pod Kazbekiem klasztor Stepantsminda bywają oblężone przez turystów, ale im dalej, tym mniej ludzi można zobaczyć na drogach. Na szczególną uwagę zasługuje Mestia, położona w regionie Swanetia. To miasteczko znajduje się na wysokości 1500 m n.p.m. Dla odważnych istnieje możliwość polecenia tam samolotem z Tbilisi.

Jak znaleźć loty do Gruzji przed wyjazdem?

Z Polski najłatwiej dostać się do Gruzji samolotem. Inne opcje transportu są niezwykle czasochłonne i wymagają odpowiedniego zaplanowania, aby móc przejechać przez terytorium Rosji czy Turcji. Obecnie bezpośrednie loty oferowane są przez dwie linie lotnicze: LOT i Wizzair z głównych lotnisk naszego kraju do Tbilisi i Kutaisi. Taka podróż trwa nieco ponad trzy godziny.

Gruzja – co warto wiedzieć jeszcze?

Gruzja to kraj, który zachwyca swoim urokiem i życzliwością mieszkańców. Przed wyjazdem radzimy przygotować żołądki na nadmiar pysznego jedzenia serwowanego w lokalnych restauracjach i domach. Należy też odpowiednio zaplanować podróż, pamiętając, że niektóre drogi w kraju nie są w najlepszym stanie, a wiele z nich jest położonych w obszarach górskich. Dlatego też przejazd pomiędzy dwoma punktami może zająć znacznie dłużej, niż wynikałoby to z odległości pomiędzy nimi.

Zamierzasz przyjąć do pracy osoby z Gruzji i chcesz sprawdzić, na jakim poziomie plasują się ich umiejętności językowe w zakresie języka polskiego, rosyjskiego lub angielskiego? Skorzystaj z Focus Language Tool, naszego narzędzia do audytów językowych.

chatsimple