Halloween w Polsce i na świecie

Celtowie wierzyli, że podczas Samhain dusze tragicznie zmarłych mogły przedostać się do świata żywych

„Cukierek albo psikus!” To hasło z roku na rok staje się coraz bardziej popularne. Tak samo jak Halloween. Coraz częściej również w Polsce 31 października można spotkać dzieci i młodzież przebrane za duchy, potwory, czarownice czy wampiry.

Wydrążona dynia, dziwaczne stroje – to symbole Halloween. Jednak jaka jest historia tego święta? Jakie wiążą się z nim obchody i jak wygląda ono w innych krajach? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do lektury tego artykułu!

Kiedy obchodzone jest Halloween?

Halloween na całym świecie obchodzi się 31 października. W 2022 roku Halloween wypada w poniedziałek.

To właśnie tego dnia odbywają się imprezy halloweenowe, a przebrane za upiory dzieci chodzą od domu do domu, prosząc o cukierki z hasłem „cukierek albo psikus” na ustach.

W obecnym kształcie Halloween to zabawa, ale jaka jest geneza tego święta?

Halloween na całym świecie obchodzi się 31 października, czyli w ostatni dzień października
Halloween najhuczniej obchodzi się w Stanach Zjednocznych, Kanadzie i Wielkiej Brytanii, ale także w Polsce z roku na rok zyskuje ono na popularności
W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za duchy, upiory i potwory

Historia Halloween

Do dziś nie wiadomo z pewnością, skąd wzięło się Halloween.

Jedna z teorii wskazuje, że może ono wywodzić się z rzymskiego święta na cześć Pomony – bóstwa owoców i nasion.

Według drugiej teorii Halloween wywodzi się z celtyckiego święta Samhain (z irlandzkiego: koniec lata). Jak sama nazwa wskazuje, był to czas po zakończeniu zbiorów i okres przygotowania na chłód i trudy zimy. Na terenach anglosaskich święto to określano jako Blodmonath (krwawy miesiąc), a na walijskich – Nos Galan Gaeaf (wieczór zimowy).

Celtowie wierzyli, że podczas Samhain dusze tragicznie zmarłych mogły przedostać się do świata żywych
W kulturze popularnej Halloween zakorzeniło się już na dobre
Do Polski Halloween przywędrowało z Ameryki Północnej w XX wieku

Dobre i złe duchy

Kapłani celtyccy wierzyli, że w dzień Samhain osłabia się granica pomiędzy światem ludzi żyjących i zmarłych, przez co duchy mają łatwiejszy dostęp się do tego pierwszego.

Palenie ognisk

Duchy dobre, czyli na przykład duchy przodków, zapraszano do domostw, a duchy złe starano się odstraszyć. W tym celu palono ogniska, które odganiały złe duchy i przyciągały te dobre. Stąd mógł się wziąć też zwyczaj przebierania – dziwaczne stroje i maski miały pomóc w odpędzeniu niechcianych gości z zaświatów.

Zanik obrzędów

W późniejszym czasie obchody Samhain w dużej mierze zanikły pod wpływem rozpowszechniającego się chrześcijaństwa. Przetrwały one w Irlandii i stamtąd w latach 40. XX wieku irlandzcy imigranci przywieźli je na nowy kontynent.

Nazwa Halloween

Skąd pochodzi nazwa Halloween?

Nazwa święta pochodzi od All Hallow’s Evening, czyli wigilii Wszystkich Świętych. Triduum Wszystkich Świętych obchodzi się w religii chrześcijańskiej już od VIII wieku, a All Hallow’s Eve to właśnie jego początek.

Ważnym elementem obchodów Samhain było palenie ognisk
Druidzi wierzyli, że w czasie tego święta zaciera się granica pomiędzy światem żywych i zmarłych
Kolorami święta Halloween są przede wszystkim pomarańczowy i czarny

Kiedy Halloween dotarło do Polski?

Halloween w Polsce pojawiło się w ostatniej dekadzie XX w. i z roku na rok staje się coraz bardziej popularne.

Obchody Halloween w Polsce i na świecie

Z obchodami Halloween wiąże się kilka zwyczajów. Niektóre z nich przedostały się do Polski, inne póki co będą dla nas ciekawostką.

Cukierek albo psikus

„Cukierek albo psikus” pochodzące z angielskiego trick or treat to chyba najlepiej znany z halloweenowych zwyczajów.

W zabawie biorą udział głównie dzieci i młodzież, które w przebraniach chodzą po sąsiedztwie i „polują” na słodycze. Jeśli ktoś nie chce nimi obdarować, otrzyma w zamian psikusa.

Wydrążone dynie

Wydrążone dynie to zdecydowanie symbol Halloween. Dynie drąży się i wycina w nich upiorne uśmiechy. Pod koniec października można zauważyć je w oknach i przed domami.

Apple bobbing

Apple bobbing to zabawa halloweenowa, w której należy bez użycia rąk wyłowić jabłko pływające w miednicy z wodą. Sukces, czyli wyłowienie nieuszkodzonego owocu, ma zwiastować szczęście w kolejnym roku.

Scary farms to zwyczaj związany z Halloween w Stanach Zjednoczonych
Po Halloween przypada Święto Zmarłych
Święto halloween i celtyckie święto Samhain? Możliwe, że te dwa są ze sobą spokrewnione

Scary farms

To jedna z rozrywek, która nie zadomowiła się na ten moment w Polsce. Scary farms, czyli po polsku straszne farmy, to duże przestrzenie zaadaptowane na potrzeby święta. Są one przekształcane w miejsca prosto z filmów grozy.

Jedną z większych tego typu imprez organizuje się w Kalifornii w parku rozrywki Knott’s Berry Farm. Z okazji Halloween jest on co roku przekształcany w park horroru. Co można tam znaleźć? Upiorne pokazy, labirynty i stwory, na które można się natknąć na każdym kroku, to tylko niektóre z czyhających na odwiedzających rozrywek.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o świętach na terenach anglojęzycznych i przy okazji polepszyć swoje umiejętności językowe, zerknijcie na ofertę naszej szkoły językowej. Każdy bez wątpienia znajdzie tam coś dla siebie.

Halloween – od Celtów po USA

Aż trudno uwierzyć, że dzisiejsze Halloween może mieć tak długą historię i wywodzić się już od Celtów.

A czy Wy świętujecie Halloween? Jeśli tak, to w jaki sposób? Przebieranki, imprezy halloweenowe, cukierek albo psikus – jest mnóstwo sposobów na obchody. Najważniejsza jest dobra zabawa!

chatsimple