Irlandia – co warto o niej wiedzieć?

Irlandia, irlandii północnej, regionach świata, stanów zjednoczonych, xix wieku, centrum dublina, liczba osób

Raz w roku, 17 marca, cały świat przypomina sobie o Irlandii i wraz z jej mieszkańcami celebruje Dzień Świętego Patryka. To radosne święto jednoczy nie tylko miłośników kraju i jego kultury, ale również tych, którzy lubią wesoło spędzać czas ze znajomymi.

Dzień Świętego Patryka jest tylko jednym z wielu elementów kultury Irlandii. Ta pozostająca nieco w cieniu Wielkiej Brytanii wyspa ma wiele do zaoferowania zarówno turystom, jak i mieszkańcom. Co warto o niej wiedzieć?

Gdzie leży Irlandia?

Republika Irlandii znajduje się na położonej w północno-zachodniej Europie wyspie Irlandia, którą dzieli z innym krajem – należącą do Wielkiej Brytanii Północną Irlandią. Od północy i zachodu jest otoczona Oceanem Atlantyckim, od południa – Morzem Celtyckim, a od wschodu – Morzem Irlandzkim.

Dlaczego Irlandia jest nazywana Zieloną Wyspą?

O Irlandii niekiedy mówi się Zielona Wyspa. Jest to nawiązanie do jej krajobrazu, który składa się głównie z torfowisk, pól i łąk, a więc dominuje w nim zieleń. Czasem można usłyszeć również inną nazwę – Kraina Owiec. Skąd się ona wzięła? Wystarczy wybrać się poza jedno z dużych irlandzkim miast, żeby się przekonać…

Chciałbyś się dowiedzieć więcej o Irlandii i zamieszkujących ją ludziach? Poznawanie realiów kulturowych jest ważnym elementem nauki języka. Pamiętamy o tym podczas naszych zajęć z języka angielskiego. Nie zapomnij wspomnieć o swoim zamiłowaniu do Zielonej Wyspy, zapisując się do nas na kurs!

Ile ludzi mieszka w Irlandii?

Republika Irlandii nie jest dużym krajem. Zamieszkuje ją ponad pięć milionów ludzi (za: BBC News). Uważa się jednak, że ok. 70 milionów emigrantów o irlandzkich korzeniach żyje za granicą, głównie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii i Kanadzie (za: globalirish.ie).

Flaga Irlandii

Flaga Irlandii to prostokąt podzielony na trzy poziome pasy: zielony, biały i pomarańczowy. Kolory nie są przypadkowe, symbolizują bowiem katolików i protestantów oraz dążenia do pokoju między nimi. Spotkać się można również z nieco odmienną interpretacją wyglądu Irish Tricolour, w której pomarańcz to wierność, biel – pokój, a zieleń – republika.

Waluta Irlandii

Od 2002 roku Irlandia należy do strefy euro. Wcześniej jako środek płatniczy używano tam funta irlandzkiego, który dzielił się na pensy. Instytucją odpowiadającą za emisję waluty jest Central Bank of Ireland.

Patron Irlandii

Irlandia ma dwóch patronów: bardziej znanego Świętego Patryka i mniej rozpoznawalną za granicą Świętą Brygidę z Kildare. Czym zasłużyli sobie oni na taki zaszczyt? Święty Patryk żył i działał na przełomie IV i V wieku. Pochodził z Brytanii, ale został porwany i część swojej młodości spędził na sąsiedniej wyspie. Zdołał uciec i przyjąć święcenia kapłańskie. Wkrótce we śnie usłyszał wezwanie do powrotu do Irlandii. Poddał się mu, poświęcając życie na ewangelizację wyspy.

Święta Brygida z Kildare żyła nieco później, na przełomie V i VI wieku. Chociaż urodziła się w rodzinie pogańskiej, będąc młodą panną, zdecydowała się poświęcić swoje życie Bogu. Aby oddać mu cześć, założyła klasztor Kildare, który odegrał ważną rolę w ewangelizacji Irlandii. Jak podaje legenda, to również jej zawdzięczamy charakterystyczne krzyżyki ze słomy, do tej pory plecione na wyspie.

Stolica Irlandii

Stolicą Irlandii jest Dublin. To jedyne miasto w historii kraju, które pełniło tę funkcję. Jego nazwa pochodzi od irlandzkiego zwrotu Dúbh Linn oznaczającego „czarny staw”. To nie tylko ważny ośrodek administracyjny czy gospodarczy, ale również turystyczny. Na przybywających gości czeka wiele atrakcji – mogą spróbować autentycznego Guinnessa w jednym z lokalnych pubów, przejść się jedną z najszerszych ulic w Europie (O’Connell Street), podziwiać postindustrialną architekturę czy spędzić dzień w którymś z muzeów (szczególnie polecamy Muzeum Narodowe!).

Irlandia, irlandii północnej, wielkiej brytanii, irlandzki parlament, komisja europejska, ustrój polityczny
Irlandia, irlandii północnej, regionach świata, stanów zjednoczonych, xix wieku, centrum dublina, liczba osób
Irlandia, stanów zjednoczonych, mocy której, liczba osób, przemysł Europy, eksport, import, rolnictwo

Języki Irlandii

W Irlandii obowiązują dwa języki urzędowe: angielski i irlandzki, z tym że ten pierwszy jest wyraźnie popularniejszy. W niektórych regionach usłyszeć można również scots i shelta oraz języki zamieszkujących wyspę imigrantów: polski, francuski, niemiecki czy hiszpański.

Język angielski

Angielski pojawił się na terenie Irlandii w XII wieku wraz z osadnikami. Nie od razu jednak zaczęła się nim posługiwać miejscowa ludność; stało się to dopiero na początku XVII wieku, kiedy Tudorowie podbili kraj. Język ten stał się wówczas niezbędny do uzyskania wyższej pozycji społecznej. Obecnie płynnie posługują się nim prawie wszyscy obywatele.

Język irlandzki

Mimo że irlandzki jest językiem urzędowym kraju, szacuje się, że jedynie 78 tysięcy z ok. 2 milionów użytkowników uczy się go od urodzenia (za: United Language Group). Zamieszkują oni głównie Zieloną Wyspę; zarówno jej północną, jak i południową część. Spis powszechny przeprowadzony w 2016 roku wykazał, że w Republice Irlandii irlandzkim posługuje się 39.8% ludności.

Potrzebujesz tłumaczenia na język angielski lub irlandzki? Zależy Ci na czasie? Odezwij się do nas, zapewniamy szybką wycenę zlecenia i krótki czas realizacji, a to wszystko bez uszczerbku na jakości.

Irlandia – co warto zobaczyć?

Choć Irlandia nie zawstydza swoimi rozmiarami, zdecydowanie nie brakuje w niej pięknych miejsc do zobaczenia. Podczas podróży postaraj się wyjechać poza tętniący miejskim życiem Dublin i odkryć, co czeka w innych regionach wyspy. A może nawet uda Ci się objechać ją całą…

Klify Moheru

Klify Moheru, czyli bodaj najsłynniejsza atrakcja kraju. Spoglądając na zielono-brązowe strome zbocza i kotłujące się w dole fale, łatwo jest zrozumieć dlaczego. To istny raj dla kinomaniaków, którzy odhaczają z listy kolejne scenerie filmowe. Kręcono tu m.in. Harry’ego Pottera, Narzeczoną dla księcia czy Oświadczyny po irlandzku.

Galway

O Galway mówi się, że to najbardziej irlandzkie z irlandzkich miast. Dlaczego? To tam bez trudu poznamy tradycyjne pieśni i tańce. Wystarczy wybrać się wieczorem do któregoś z lokalnych pubów. Dlatego też, jeśli jesteś miłośnikiem celtyckiej kultury, tego miejsca nie powinno zabraknąć w Twoim planie wycieczki.

Góry Wicklow

Jeśli marzysz o dzikiej Irlandii i chcesz uniknąć tłumów turystów, wybierz się w Góry Wicklow. Tutejsze widoki poruszą każdą wrażliwą na piękno duszę. Czeka na Ciebie lazurowe jezioro, torfowiska i kilometry pieszych ścieżek. Czas pakować plecak!

Półwysep Howth

Półwysep Howth to idealny wybór, jeśli pragniesz zobaczyć irlandzkie klify, a ogranicza Cię czas. Dojazd z Dublina zajmie Ci jedynie kilkadziesiąt minut pociągiem, a urok tego miejsca osłodzi Ci niemożność zobaczenia Klifów Moheru. Tę atrakcję docenią też osoby, które poszukują okazji do swobodnego robienia zdjęć krajobrazu, bez ryzyka, że przypadkowy turysta znajdzie się w kadrze.

Półwysep Dingle

Turyści przyjeżdżają na półwysep Dingle, żeby przejechać się słynną Slea Head Drive. Kręta droga, strome klify, morze i leniwie pasące się owce to widoki, które są gwarantowane na tej trasie. Bez zatrzymywania się wycieczka zajmuje mniej niż godzinę, ale przecież nie jedziesz tam, żeby się ścigać. Weź prowiant i przeznacz co najmniej trzy godziny na podziwianie krajobrazu.

Czy do Irlandii potrzebny jest paszport?

Republika Irlandii, w przeciwieństwie do Irlandii Północnej, nie należy do Wielkiej Brytanii. Dlatego też nie obowiązywał jej Brexit i wciąż jest członkiem Unii Europejskiej. Oznacza to, że do kraju wjedziemy zarówno z ważnym dowodem osobistym, jak i paszportem. Bez załatwiania dodatkowych formalności możemy w nim przebywać do trzech miesięcy.

Féach leat!

O pięknych zakątkach wyspy można napisać wiele słów, nie da się jednak sprawić, żebyś za ich pomocą poczuł wiatr we włosach jak na Klifach Moheru czy doświadczył dźwięków i zapachów irlandzkiej wsi. Dlatego też nie zwlekaj i odwiedź ten kraj przy pierwszej możliwej okazji! Brakuje Ci czasu na wyjazd, ponieważ stoi przed Tobą zadanie sprawdzenia poziomu języka angielskiego potencjalnych kandydatów do pracy w Twojej firmie? Nie musisz wszystkiego robić sam skorzystaj z naszego oprogramowania testującego Focus Audit Tool.

chatsimple