Jak witamy Nowy Rok?

Korzystanie z tekstu wiąże się z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Tekst udostępniany jest w innych językach

Rozpoczynany od uroczystego otwarcia szampana Nowy Rok kojarzy nam się z odpoczynkiem po sylwestrowej zabawie, życzeniami i noworocznymi postanowieniami. Choć obecnie w Polsce ważniejszy od Nowego Roku jest Sylwester, to wcale nie było tak zawsze.

Jak rozpoczynający się rok witamy w Polsce, a jak świętuje się go w innych krajach i kulturach? Jeżeli jesteście ciekawi, koniecznie przeczytajcie artykuł do końca!

Czy Nowy Rok to dzień wolny od pracy?

Nowy Rok jest międzynarodowym świętem obchodzonym 1 stycznia, tuż po przypadającym na dzień poprzedzający, hucznie świętowanym w wielu krajach sylwestrze.

Czy w Nowy Rok mamy wolne? Dobra wiadomość: Nowy Rok to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy.

Historia obchodów noworocznych

Chociaż z pewnością sylwester i Nowy Rok są celebrowane przez większość osób, wiedza o historii pierwszostyczniowego święta nie jest już tak powszechna. Od kiedy świętuje się Nowy Rok?

Tradycja obchodów Nowego Roku wywodzi się już ze starożytności. W Mezopotamii świętowano je podczas równonocy wiosennej.

W starożytnym Rzymie było podobnie. Korzystano z kalendarza księżycowego, a Nowy Rok obchodzono w marcu. Dopiero po przyjęciu kalendarza słonecznego przeniesiono go na 1 stycznia, czyli datę obowiązującą do dziś.

Tego dnia Rzymianie czcili boga bram, Janusa. Co ciekawe, to właśnie od jego imienia wiele języków europejskich przejęło nazwę stycznia. Jest tak na przykład w angielskim (January) oraz niemieckim (Januar).

W Kościele metodystów 31 grudnia odprawia się specjalne nabożeństwa
W polskiej tradycji Nowy Rok był ważniejszy niż sylwester
Ludy Mezopotamii świętowały Nowy Rok podczas równonocy wiosennej

Nowy Rok w Polsce

W przeciwieństwie do dzisiejszych czasów w przeszłości to właśnie Nowy Rok, a nie sylwester wiódł w Polsce prym. Tradycja organizowania bali i zabaw sylwestrowych wykształciła się w drugiej połowie XIX w. w najbogatszych domach i przeważnie w miastach.

Inaczej sprawy miały się jednak z Nowym Rokiem. Życzenia noworoczne były dla naszych przodków naprawdę ważne i składano je aż do 6 stycznia. Uważano, że przekazywane osobiście mają prawdziwą moc i mogą się spełnić. Do tego obdarowywano się tak zwanymi kolędami, czyli po prostu podarkami noworocznymi. Kolejnym zwyczajem było obsypywanie się owsem, mające zapewnić pomyślność i obfitość.

Obecnie Nowy Rok to przeważnie moment wyciszenia i odpoczynku po hucznej zabawie, więc warto pamiętać, że kiedyś odbywało się to zupełnie inaczej.

Postanowienia noworoczne

Początek stycznia to czas noworocznych postanowień. Zdrowsza dieta, więcej sportu, wdrożenie nowych nawyków czy zdobycie nowych umiejętności to najpopularniejsze ich przykłady.

Niestety motywacji starcza na krótko i tak jak z nadejściem stycznia siłownie się zapełniają, tak w lutym pustoszeją, a karnety pokrywają się kurzem.

Jak utrzymać wysoką motywację przez cały rok? Ważne, aby realizacja celów nie była dla nas tylko przykrym obowiązkiem, ale też sprawiała nam przyjemność. Jeśli polubimy ćwiczenia lub naukę, o wiele łatwiej będzie nam utrzymać się w realizacji postanowień.

A może wśród waszych celów na nowy rok jest nauka nowego języka albo przełamanie bariery językowej? Jeśli szukacie miejsca, w którym efektywna nauka łączy się z przyjemnością, zajrzyjcie do oferty naszych kursów językowych. Znajdziecie tam kursy angielskiego, niemieckiego, francuskiego i wielu innych języków.

A jeśli nie chcecie czekać na nowy rok, możecie rozpocząć naukę już teraz!

Zobacz szczegółowe informacje o menu nawigacyjne narzędzia osobiste. Zobacz źródło i informacje. Tekst udostępniany na zasadach licencji
Korzystanie z tekstu wiąże się z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Tekst udostępniany jest w innych językach
Korzystanie ze strony wiąże się z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, zobacz szczegółowe informacje o ograniczeniach

Tradycje noworoczne na świecie

Większość kultur na świecie wykształciła na przestrzeni lat własne sposoby na świętowanie nadejścia nowego roku. Poniżej przygotowaliśmy dla was kilka interesujących zwyczajów z różnych zakątków świata.

Chiński Nowy Rok

Nie wszędzie na świecie Nowy Rok świętowany jest 1 stycznia. Chiński Nowy Rok jest świętem ruchomym, przypadającym co roku od 21 stycznia do 20 lutego. Jest to też najważniejsze ze wszystkich świąt w tym kraju. Podczas gdy nam Nowy Rok kojarzy się z zimą, 春节 z chińskiego oznacza „Święto Wiosny”.

Cały okres noworoczny trwa aż 15 dni, a pierwsze 3 dni są wolne od pracy. Kończy go Święto Latarni. W 2023 r. Chiński Nowy Rok wypadnie 22 stycznia.

Z obchodami tego święta wiąże się wiele tradycji i zwyczajów. Przygotowania do powitania nowego roku zaczynają się na długo przed jego nadejściem i polegają między innymi na porządkach, które mają wygonić z domu złe duchy.

Z okazji Nowego Roku okna oraz drzwi są dekorowane czerwonym papierem; często ludzie obdarowują się też czerwonymi kopertami z pieniędzmi.

Obchody wiążą się też z licznymi tabu, wśród których można znaleźć: tłuczenie szkła oraz ceramiki, korzystanie z ostrych przedmiotów, sprzątanie i zamiatanie czy nawet przyjmowanie leków i odwiedzanie rodziny żony.

Nowy Rok w Japonii

Także w Japonii Nowy Rok trwa dłużej niż w Polsce, bo aż 3 dni – od 1 stycznia. Dla Japończyków jest to jedno z najważniejszych świąt w roku. Podczas gdy Boże Narodzenie spędza się raczej z drugą połówką, Nowy Rok – Oshōgatsu – jest świętem rodzinnym.

Jednym z najważniejszych wydarzeń jest wybicie 108 uderzeń przez dzwony świątynne. Ma to na celu wypędzenie starego roku, uwolnienie ludzi od grzechów i danie im nowej nadziei. Poranek 1 stycznia jest czasem modlitw przy rodzinnych ołtarzach.

Z obchodami Nowego Roku w Japonii wiążą się ciekawe tradycje, takie jak oglądanie pierwszego wschodu słońca (初日の出, hatsuhi no de), który ma zapowiadać, jaki będzie nadchodzący rok.

Z okazji Nowego Roku dzieci otrzymują prezenty, przeważnie w formie pieniężnej w kopercie. Podarki należy dać nie tylko własnym dzieciom, ale też tym z zaprzyjaźnionych rodzin. Dorośli z kolei obdarowują się kartkami noworocznymi.

Więcej tradycji noworocznych

Taniec Niedźwiedzi

Jeden z najbardziej intrygujących zwyczajów noworocznych można spotkać w Rumunii. W wigilię Nowego Roku ludzie przebierają się w prawdziwe skóry niedźwiedzi i… tańczą oraz śpiewają. Parada chodzi w ten sposób od domu do domu, aby odpędzić złe duchy. Niestety ze względu na wysokie ceny prawdziwych niedźwiedzich skór z roku na rok maleje zainteresowanie młodych tą tradycją.

Nowy Rok na okrągło

Na Filipinach w okresie noworocznym na znaczeniu przybiera kształt okręgu. Ma on symbolizować płodność, obfitość i szczęście. W związku z tym na sylwestra Filipińczycy chętnie wybierają ubrania w kropki lub koliste wzory i spożywają okrągłe owoce.

Tłuczenie talerzy

Czy Duńczycy cieszą się, widząc pod swoimi drzwiami stłuczone w sylwestrową noc talerze? A jakby inaczej! Oznacza to, że ma się wielu oddanych przyjaciół. Im więcej, tym lepiej. Ta sylwestrowa tradycja nakazuje uzbrojonym w zastawę stołową Duńczykom odwiedzać domy przyjaciół i sąsiadów, aby tam ją stłuc.

Nowy Rok w językach świata

Skoro znacie już noworoczne tradycje z innych krajów, warto zapoznać się z nazwą świętach w innych językach.

Sprawdźcie poniżej, jak mówi się na Nowy Rok w różnych językach świata.

Postanowienia na cały rok

Wybraliście już postanowienia na nadchodzący rok? Bez względu na to, czy związane są ze zdrowym stylem życia, rozwojem osobistym lub zawodowym, czy zdobywaniem umiejętności, pamiętajmy, żeby mierzyć siły na zamiary. W nadchodzącym roku życzymy Wam motywacji, która nie osłabnie aż do kolejnego sylwestra!

A jeśli planujecie rozwijać swoje umiejętności językowe, nie zapomnijcie sprawdzić naszych kursów językowych.

chatsimple