Japonia – co warto o niej wiedzieć?

w języku japońskim użytkownik korzystający z produktów

Japonia, nazywana też Krajem Wschodzącego Słońca czy Krajem Kwitnącej Wiśni, pobudza wyobraźnię podróżników z całego świata. I ciężko się dziwić, ponieważ to właśnie stamtąd pochodzą manga i anime, sushi i ramen, pokemony i Czarodziejka z Księżyca, a także wiele innych elementów obecnych w życiu mieszkańców Zachodu.

Choć Japonię dzieli od Polski kilkanaście godzin lotu, nie zniechęca to do podróży miłośników tamtejszej kultury – wręcz przeciwnie. Sprawia, że taka wycieczka staje się marzeniem. Ponieważ odległość między Warszawą a Tokio jest nie tylko fizyczna, ale również kulturowa, przed podjęciem tej wyprawy z prawdziwego zdarzenia warto dowiedzieć się jak najwięcej o tym kraju.

Flaga Japonii

Flaga Japonii znana jest także jako „flaga wschodzącego słońca” (jap. 日章旗 Nisshō-ki) i „okrąg słońca” (jap. 日の丸 Hi-no-maru). Te poetyckie nazwy nawiązują do jej wyglądu – białego prostokąta z czerwonym dyskiem na środku. Symbol ten był w użyciu od bardzo dawna, ale oficjalnie uznano go dopiero w 1999 roku.

Japonia; politykach przetwarzania danych osobowych, szczegóły przetwarzania danych
Japonia; o dobrowolnie podanych danych i ich politykach przetwarzania
Japonia; zawierać adresy skrzynek mailowych ambasady Japonii

Największa wyspa Japonii

Terytorium Japonii to archipelag składający się z czterech głównych wysp (Hokkaido, Honsiu, Sikoku i Kiusiu) oraz 6848 mniejszych. Największą z nich (i siódmą co do wielkości na świecie) jest Honsiu, na której znajduje się stolica państwa. Jej powierzchnia wynosi 227 939 km².

Stolica Japonii

Stolicą Japonii jest Tokio, znane do 1868 roku jako Edo. Wraz z otaczającymi je terenami tworzy ono jedną z największych aglomeracji na świecie, którą zamieszkuje ponad 37 milionów ludzi (za: macrotrends.net). Swoją siedzibę mają tam jedna z głównych giełd świata i wiele międzynarodowych przedsiębiorstw. Teren miasta znajduje się w strefie dużej aktywności sejsmicznej, co wymusza określoną zabudowę. Nie zniechęca to zagranicznych turystów; w 2019 Tokio odwiedziło prawie 10 i pół miliona osób (za: worlddata.info). Szczególną popularnością cieszą się: Pałac Cesarski (na co dzień dostępny do zwiedzania tylko z zewnątrz), świątynia Senso-Ji w Asakusie, muzeum sztuki cyfrowej TeamLab Borderless oraz kolebka kultury cosplay – dzielnica Harajuku.

Japonia – czas

Terytorium całej Japonii leży w strefie UTC+9:00 nazywanej po prostu czasem japońskim (ang. Japan Standard Time). Odpowiada ona czasowi południka 135°E. W tym kraju nie ma zwyczaju przestawiania zegarków na czas letni.

Kultura Japonii

Przeciętny Europejczyk może doświadczyć pewnych trudności podczas próby zrozumienia Japończyków. Wynika to z bardzo odmiennej kultury. Jej poznanie wymaga wielu lat zgłębiania jej, poznajmy jednak pewne podstawy.

Religia w Japonii

W Japonii koegzystują ze sobą dwie główne religie: shintō i buddyzm. Pierwsza z nich to wierzenia rdzennych mieszkańców; druga przybyła wraz z chińskimi wpływami w VI wieku. Wielu Japończyków kultywuje praktyki wywodzące się z obu religii podczas ważnych wydarzeń (m.in. narodziny, ślub, Nowy Rok). Kierują się oni przede wszystkim przywiązaniem do tradycji; w codziennym życiu wierzenia nie mają wielkiego wpływu na ich zachowanie (za: japan-guide.com).

Kiedy kwitną wiśnie w Japonii?

Na okres kwitnienia wiśni w Japonii niecierpliwie czekają zarówno turyści, jak i mieszkańcy. Kojarzony jest on z radością, ulotnością chwil i pięknem. W parkach można wówczas spotkać tłumy ludzi, którzy często przybywają już wcześnie rano, aby zająć jak najlepsze miejsca. Dokładne daty hanami różnią się zależnie od regionu. Najszybciej, bo między 25 a 30 marca, następuje ono w wielkich miastach (Tokio, Osaka, Nagoja), a najpóźniej na północy kraju (nawet w pierwszy tydzień maja).

Ceremonia picia herbaty

Uroczysta sztuka przyrządzania herbaty pierwotnie była rozrywką najbogatszych klas społecznych. Jej główne zadanie to wywołanie w uczestnikach poczucia spokoju i oderwania od rzeczywistości. Najważniejsze jest, żeby się nie spieszyć. Wokół ceremonii powstało mnóstwo zwyczajów, które powinny być przestrzegane, takich jak: wybór gościa honorowego, obmycie rąk i ust przed jej rozpoczęciem czy sekwencja poszczególnych czynności.

Organizujesz spotkanie dotyczące japońskiej kultury, w którym wezmą udział zagraniczni goście? Nie zaprzątaj sobie głowy problemami związanymi z barierą językową i zaproś jednego z naszych tłumaczy.

Języki Japonii

Głównym językiem Japonii jest japoński; posługuje się nim ok. 126 milionów ludzi (za: vistawide.com). Niewiele wiadomo o jego pochodzeniu, dlatego też charakteryzuje się go jako język izolowany. Najbliżej mu do języków uralskich (np. fińskiego czy węgierskiego). Do jego zapisu stosuje się trzy systemy pisma: kanji, hiragana i katakana. Używa się także rōmaji, będącego łacińską transkrypcją.

Mieszkańcy archipelagu Nansei używają również języków riukiuańskich. Należą one do rodziny języków japońskich. Najpopularniejszy z nich to okinawski, którym posługuje się prawie milion ludzi (za: omniglot.com). Innym językiem mniejszości jest, krytycznie zagrożony, ajnoski. Usłyszeć go można w społeczności Ajnów na wyspie Hokkaido.

Chcesz się dowiedzieć, kiedy użyć pisma kanji, a kiedy hirakany i katakany? Zrozumienie anime bez napisów znajduje się na Twojej liście rzeczy do zrobienia? Pozwól nam przekonać Cię, że japoński nie jest tak trudny, jak myślisz!

w celu przesłania odpowiedzi na przesłane pytania w języku japońskim i języku angielskim
Kraj Wschodzącego Słońca, Japonia leży na wąskim łańcuchu wysp Morza Japońskiego
w języku japońskim użytkownik korzystający z produktów

Japonia – co warto zobaczyć?

Dzięki dobrze rozwiniętej sieci kolejowej zwiedzanie Japonii nie stanowi dużego wyzwania. Należy jednak pamiętać, że jest to kraj wyspiarski i dlatego lepiej zaplanować wcześniej podróż, tak aby jak najlepiej wykorzystać posiadany czas. Jakich miejsc nie można pominąć?

Nara

Nara to świątynie i… jelenie. Te zwierzątka, które w japońskiej kulturze wypełniają rolę posłańców bogów, można spotkać podczas zwiedzani miasta. Dlatego też nie powinien nas zdziwić widok małego łebka wyzierającego zza majestatycznych budowli. To idealna sceneria do niezwykłych zdjęć!

Kioto

Mówi się, że w Kioto, dawnej stolicy państwa, można jeszcze doznać „tradycyjnej Japonii”. To tu spotkamy kobiety noszące piękne kimona i zachwycimy się malowniczymi świątyniami. Najbardziej charakterystyczną atrakcją miasta są pomarańczowe bramy świątyni Fushimi Inari.

Himeji

Turystów zmierzających do Himeji łączy jedno – chcą zobaczyć baśniowy zamek Białej Czapli. Zabytek wart jest przejechania wielu kilometrów. Najlepszą scenerią do jego zwiedzania będą kwitnące kwiaty wiśni. Warto o tym pamiętać, wybierając termin wizyty.

Japonia – ciekawostki

Polska i Japonia nie mają wspólnej granicy i są położone dość daleko od siebie, mimo to przez 16 lat trwały w stanie wojny. Rozpoczęła się ona w 1941 roku, po japońskim ataku na Pearl Harbour (Stany Zjednoczone). Oficjalny pokój został zawarty dopiero w 1957 roku.

Japonia jest ojczyzną zupek błyskawicznych i jednym z ich głównych eksporterów. Jej mieszkańcy również lubią je spożywać; rocznie jeden obywatel spożywa ok. 47,5 porcji (za: statista.com).

Japończycy wspaniale odczytują drobne znaki i sugestie, których my nie dostrzegamy. Dlatego też subtelna różnica w wysokości progu może mieć znaczenie w tym kraju – 15 cm sugeruje, że przed wejściem do pomieszczenia powinniśmy założyć kapcie, a 5 cm – całkiem zdjąć buty.

Japończycy nie używają słów w naszym rozumieniu będących przekleństwami. Jeśli chcą obrazić drugą osobę, mogą po prostu użyć innej formy gramatycznej, która wskaże na brak szacunku do rozmówcy.

Praca z językiem japońskim?

Nauka języków orientalnych jest ostatnio bardzo pożądana w związku z prężnie rozwijającym się rynkiem azjatyckim. Dlatego też wiele osób decyduje się podjąć studia filologiczne lub wziąć udział w kursach językowych. Poszukujesz kandydatów na stanowiska w Twojej firmie, którzy już opanowali tajniki japońskiego czy mandaryńskiego w stopniu komunikatywnym? Aby przetestować ich umiejętności, skorzystaj z Focus Audit Tool. Nie tylko pozwoli Ci to oszczędzić czas, lecz także pozbawi Cię konieczności poszukiwania egzaminatorów danego języka.

chatsimple