Język chiński – jak się go nauczyć?

chiński; możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, nauki języka chińskiego, menu nawigacyjne narzędzia osobiste
chiński; możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, nauki języka chińskiego, menu nawigacyjne narzędzia osobiste

Nauka chińskiego to nie lada wyzwanie, ale może być również początkiem niezwykłej przygody. W końcu umiejętność posługiwania się chińskim jest rzadka i może otworzyć wiele drzwi, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

W dzisiejszym artykule omówimy wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o rozpoczęciu nauki języka chińskiego. Zapraszamy do lektury.

Język chiński – co warto o nim wiedzieć?

Posługując się wyrażeniem „język chiński”, często nie jesteśmy świadomi, że w rzeczywistości mówimy o grupie spokrewnionych ze sobą języków z rodziny chińsko-tybetańskiej. Mamy zwykle na myśli standardowy język chiński, nazywany również standardowym językiem mandaryńskim, w Chinach kontynentalnych określany jako putonghua („mowa powszechna”), a na Tajwanie guoyu („język państwowy”). Jest on językiem urzędowym w Chińskiej Republice Ludowej, Singapurze i Tajwanie, a także ma status jednego z języków urzędowych ONZ. Stanowi mowę ojczystą dla około 870 mln ludzi, z czego około 30 mln to cudzoziemcy. 

Oprócz standardowego języka chińskiego wyróżnia się wiele innych języków chińskich, które wchodzą w skład czterech grup: mandaryńskiej, wu, min oraz yue. Posługuje się nimi ponad 1,3 miliarda osób. Ze względów politycznych, kulturowych oraz przez wzgląd na system pisma często określa się je jednak jako dialekty, a nie pełnoprawne języki.

Jak nauczyć się języka chińskiego?

Język chiński jest zupełnie różny od języków indoeuropejskich. Nie powinno to jednak zniechęcić osoby, która chciałaby rozpocząć naukę chińskiego – jego znajomość może nieść ze sobą wiele korzyści.

Chiński, japoński, koreański – który z nich jest najłatwiejszy?

Jeśli chciałbyś nauczyć się któregoś z języków Dalekiego Wschodu i zastanawiasz się, który z nich będzie najłatwiejszy, to odpowiedź nie jest jednoznaczna. W nauce języka chodzi bowiem nie o poziom trudności, ale o indywidualne predyspozycje oraz motywację popychającą nas do szlifowania naszych umiejętności. Język chiński i japoński są często określane jako trudniejsze od koreańskiego ze względu na konieczność opanowania wielu znaków pisma. Nie powinno to jednak zniechęcać do podjęcia ich nauki pasjonatów kultury Chin i Japonii.

Dlatego zamiast szukać informacji o tym, który z wymienionych języków jest najłatwiejszy, przemyśl, dlaczego chcesz podjąć się nauki. Może Twoją motywacją są możliwości rozwoju zawodowego albo marzysz o podróży do jednego z krajów Dalekiego Wschodu? Jeśli wciąż wahasz się przed dokonaniem wyboru, skontaktuj się z naszą szkołą językową Skrivanek i zapisz się na jedną indywidualną lekcję języka chińskiego lub japońskiego, w czasie której nasz lektor zapozna Cię z podstawami i pomoże zdecydować, czy jego nauka jest odpowiednia dla Ciebie.

chiński; możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, nauki języka chińskiego, menu nawigacyjne narzędzia osobiste, zobacz szczegółowe informacje o
chiński; możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń, zobacz szczegółowe informacje
chiński; zobacz szczegółowe informacje, kurs języka chińskiego, tekst udostępniany, chiński standardowy

Podstawy języka chińskiego

Poniżej omawiamy najważniejsze zagadnienia, z którymi zmierzy się każdy uczeń rozpoczynający naukę języka chińskiego.

Gramatyka

Gramatyka języka chińskiego może zaskoczyć wielu początkujących – jest bowiem bardzo prosta w porównaniu z wieloma językami indoeuropejskimi. Chińskie czasowniki mają tylko jedną formę, nie ma czasów gramatycznych, przedimków ani rodzajników, rzeczowniki nie mają rodzaju ani liczby oraz nie odmieniają się przez przypadki. W języku chińskim obowiązuje również stały szyk zdania podmiot-orzeczenie-dopełnienie i nie występuje inwersja.

Alfabet chiński

To właśnie opanowanie chińskiego pisma stanowi największe wyzwanie. Składa się ono ze znaków, które na ogół odpowiadają poszczególnym sylabom. Równocześnie większość z nich ma odrębne znaczenie jako całe słowo. Obecnie znaków jest ponad 100 tysięcy i wciąż powstają nowe, jednak aby swobodnie czytać współczesne teksty, wystarczy znajomość około 2000 znaków. Co ważne, znaki zbudowane są z pojedynczych komponentów, które ustawione w określony sposób łączą się, tworząc nowe słowo. Takich komponentów jest 214, a po opanowaniu ich nauka i rozumienie nowych znaków stają się o wiele łatwiejsza.

Wymowa

To tutaj tkwi kolejna trudność w nauce języka chińskiego, o wiele mniej znana niż pismo. Chiński jest językiem tonicznym, co oznacza, że każda sylaba ma przypisany określony ton, który decyduje o jej znaczeniu. W języku chińskim spotkamy się z aż czterema tonami: jednostajnym wysokim, wznoszącym się, opadająco-wznoszącym oraz opadającym, a wymówienie danej sylaby z niewłaściwym tonem może zupełnie zmienić znaczenie danego wyrazu.

Nauka chińskiego – jak zacząć?

Czy można nauczyć się chińskiego samodzielnie? Na rynku znajdziemy wiele bezpłatnych materiałów dla początkujących uczniów, jak i podręczników czy kursów wideo. Jednak opanowanie chińskiego bez wsparcia doświadczonego nauczyciela będzie bardzo trudnym zadaniem. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie nauki będzie więc zapisanie się na kurs językowy.

Nie wszyscy mają jednak w swoim mieście szkołę językową oferującą naukę chińskiego, a wielu z nas nie jest w stanie pogodzić regularnych zajęć oraz dojazdów z napiętym harmonogramem pracy, studiów czy obowiązków domowych. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie kurs języka chińskiego online, dzięki któremu możemy uczyć się w zaciszu własnego domu, nie tracąc korzyści płynących ze wsparcia doświadczonego nauczyciela. Lekcje można uzupełnić różnymi sposobami samodzielnej nauki, które proponujemy poniżej.

Aplikacje do nauki chińskiego

Każdy, kto opanował dobrze język obcy, wie, że kluczem do sukcesu jest częste, systematyczne ćwiczenie. Z pomocą przychodzą aplikacje językowe, dzięki którym możemy wykorzystać wolny kwadrans w ciągu dnia na szybką powtórkę w dowolnym miejscu – wystarczy, że mamy przy sobie smartfon z dostępem do Internetu. Osobom uczącym się chińskiego szczególnie polecamy takie aplikacje jak Skitter, Pleco, LingoPlay i Memrise. Pamiętajmy jednak, że aplikacje to przydatne narzędzia umożliwiające urozmaicenie nauki, ale nie wystarczą, by opanować język obcy.

Kontakt z kulturą i sztuką

Immersja językowa to jedna z najskuteczniejszych metod nauki. Dla większości z nas przeprowadzka do Chin to odległe marzenie. Możemy jednak przemycić nieco języka chińskiego do naszej codzienności, dbając o regularny kontakt z dziełami kultury, które są w nim tworzone.

Najpopularniejszym sposobem na łączenie nauki z przyjemnością jest oglądanie filmów i seriali w danym języku. Umożliwia to równoczesne osłuchiwanie się z językiem – co jest szczególnie ważne w poznawaniu języków tonicznych takich jak chiński – oraz przyswajanie nowych słówek i przydatnych w codziennym życiu kolokacji. Miłośnikom seriali proponujemy takie tytuły jak Meteor Garden, TWogether oraz Use For My Talent. Natomiast miłośnikom filmów pełnometrażowych polecamy The Wandering Earth, A Sun i The Soul. Wszystkie propozycje znajdziecie z napisami na platformie Netflix.

Język chiński ze Skrivankiem

Chciałbyś rozpocząć swoją przygodę z językiem chińskim? W takim razie zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej szkoły językowej Skrivanek. Prowadzimy kurs języka chińskiego online, w którym uwzględniamy indywidualne potrzeby każdego z uczniów oraz oferujemy pełną elastyczność w uzgadnianiu czasu odbywania się zajęć i dokonywaniu zmian planu nauki, by dostosować go do bieżących wyzwań.

Język chiński jest pełen niespodzianek, ale niczym nie zaskoczy naszego doświadczonego zespołu tłumaczy! Jeśli potrzebujesz tłumaczenia tekstu z języka chińskiego lub na język chiński, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem tłumaczeń Skrivanek. Wykonujemy tłumaczenia zwykłe i przysięgłe, niestraszne nam są również tłumaczenia tekstów specjalistycznych z takich dziedzin jak medycyna, przemysł elektromaszynowy czy finanse i bankowość.

Wszystkich pracodawców i rekruterów zachęcamy również do zapoznania się z naszą platformą Focus Audit Tool, dzięki której w dowolnym miejscu i o dowolnym czasie można sprawdzić kompetencje językowe pracowników, kandydatów na stanowiska czy studentów. Dokładamy wszelkich starań, aby Focus Audit Tool było narzędziem niezawodnym i prostym w obsłudze. Zapraszamy do kontaktu!

chatsimple